Автор Тема: Психология на войната  (Прочетена 10604 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Психология на войната
« -: Октомври 30, 2008, 13:17:11 pm »
    Здравейте! Редовно чета форума, но все не ми остава време да се включа в разискванията.
    Снощи гледах научно филмче по Explorer, което доста ме впечатли и искам да го споделя с вас. Ставаше въпрос за психологически тестове върху поведението на войници по време на война. Накратко се обясняваше, че само 2 процента от тях убиват при водене на сражение. Останалите стрелят всякъде другаде в пространството, но не и във врага. Имало е случаи, при които пушките изобщо не са произвели нито един изстрел. Многото смъртни случаи са  не от стрелбата на войниците, а от хвърляне на бомби, гранати и тем подобни. Интересното е, че от тези 2 процента убийци 1 процент са социопати, т.е. изпитват удоволствие от причиняване на смърт. Другият 1 процент са всъщност истинските герои, които убиват, за да предпазят себе си и другарите си. 
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:03:14 pm от Mirotvorec »

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2008, 13:33:46 pm »
   След като 98% процента от хората не са склонни да убиват дори и по време на война, излиза, че в нас е заложено да сме овце и жертви. На това сигурно залагат правителства и на това се дължи тяхната агресивна политика. Още повече като гледам тяхното безочие винаги съм се чудила на нашата толерантност. Четох за един нашумял във вестниците случай, при който младеж разфасова и изяжда приятеля си, който му е и съсед. Сега родителите срещат всеки ден убиеца на своето дете и нищо...!?!!!! Примиряваме се с обиди, унижения, убийство на най- скъпото ни и НИЩО !!!!??! Е, не сме ли овце?
  Затова и ще бъдем ръководени от социопати.
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:04:30 pm от Mirotvorec »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: Психология на войната
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2008, 16:29:44 pm »
Да воюваш в чужда война не е особено умно. В повечето случаи за войниците войната е чужда, не е тяхна собствена, предизвикана от нечии амбиции и интереси. Да, животът е борба, всичко което човек в действителност притежава е завоювано от него, но човек трябва да знае за какво и как да се бори. Вместо да се концентрират върху препятствията стоящи по пътя на развитието им, хората най-често тръгват да преодоляват тези, които са встрани от него.
Хората са овце и жертви, само защото така им е удобно. Местата при вълците са ограничени. Хората са си същите, само дето условията се различават. Когато са изправени пред по-силен противник, хората са овце. Когато са изправени пред по-слаб стават вълци. Това важи и за управляващите и за управляваните.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Психология на войната
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2008, 18:51:08 pm »
Именно за това стремежът е да се направи така, че войниците и народът да вярва, че войната е собствена тяхна. И е видно много често как, ако в мирно време  хората осъждат войната, изведнъж при конфликт, висчко става черно-бяло - врагът става зъл, ние сме добрите.  Минава се в така нареченото митическо мислене.
Агресията е заложена в хората, но в съвременното общество прекалено много време сме били в относителен мир и има прекалено добре развити комуникации и обмен на информация, което са все неща, които пречат на преминаването в това митическо мислене - за това и много от войниците не искат да убиват.
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:05:54 pm от Mirotvorec »
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2008, 20:03:22 pm »
   Аз подържам тезата, че хората по природа не са агресивни, дори напротив, когато трябва да си агресивен /на война, при защита на семейството си и т.н./ние пак проявяваме овчедушие. Във филма се изтъкваше, че дори униформите на войниците напр. на Наполеон са направени само за самоизтъкване- с червения си цвят, пера и лъскави копчета те са били чудесна мишена, т.е. направени са само за самоизтъкване.
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:07:46 pm от Mirotvorec »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Психология на войната
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2008, 20:06:14 pm »
По времето на Наполеон военните действия са били масирани и от близки разстояния. При тях камуфлажът не е играел някаква роля, а е имало остатъци от средновековните и ренесансовите обичаи всеки да се киче и да изпъква на бойното поле.
Унификацията на униформите е именно за да може да се каже "това сме ние".
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:08:21 pm от Mirotvorec »
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Психология на войната
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2008, 20:12:17 pm »
Цитат
След като 98% процента от хората не са склонни да убиват дори и по време на война, излиза, че в нас е заложено да сме овце и жертви.
Мислех, че съм нормален човек, след като никога не съм имал склонност и желание да убивам, пък то какво излезе-овца съм.   ;D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2008, 20:21:13 pm »
    Всеки нормален човек при нормални обстоятелства е против убийството. Искам само да се поставиш на мястото примерно на родителите на Мануела или сестрите Белнейски. Каква ще ти е реакцията?!
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 20:24:57 pm от Mirotvorec »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Психология на войната
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2008, 20:28:14 pm »
Едва ли някой е в състояние да се постави на тяхно място, но все пак мисля, че няма да тръгна на война с "адвокат Калашников". Което пък не означава автоматично, че съм овца, защото има още много други начини да направя себе си и светът около мен по-добър.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2008, 20:36:39 pm »
И какви са тези начини?

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: Психология на войната
« Отговор #10 -: Октомври 31, 2008, 06:14:16 am »
   Аз подържам тезата, че хората по природа не са агресивни, дори напротив, когато трябва да си агресивен /на война, при защита на семейството си и т.н./ние пак проявяваме овчедушие. Във филма се изтъкваше, че дори униформите на войниците напр. на Наполеон са направени само за самоизтъкване- с червения си цвят, пера и лъскави копчета те са били чудесна мишена, т.е. направени са само за самоизтъкване.
И аз съм на това мнение, агресивността идва от средата - в някои случаи защото е просто тежка (В крайна сметка невсеки е със железни нерви, че да може да се справи с постоянния натиск), в други - защото е и манипулирана (Както при войните - аз не бих казал, че неагресивността тогава е овцедушие, просто някои хора усещат колко безсмислено е дори тогава да бъдат агресивни. И всъщност се получава обратното, овцедушие е агресивността дори тогава - защо да си агресивен, защото правителството ти казва, че трябва да си враг с еди кого си? Или защото този еди кого си също е манипулиран по този начин да бъде срещу теб? Това няма как да помогне, след като не е припознат истинският враг).
Постави един човек в изолирана среда (Далеч от големите населени зони), където може да си осигурява без проблеми сам всичко необходимо, и няма да има помен от агресивност.
    Всеки нормален човек при нормални обстоятелства е против убийството. Искам само да се поставиш на мястото примерно на родителите на Мануела или сестрите Белнейски. Каква ще ти е реакцията?!
А какъв ще е резултатът от съответната реакция, не е ли това по-важно? Убиваш, отмъщаваш си, ОК. И после?
1. Убитите не се връщат така или иначе.
2. Защо трябва да се връщат и къде е казано, че убийството им е тяхна трагедия? Знаеш ли със сигурност какво се случва след смъртта? Трагедия е за близките им, заради егото им. Да, звучи драстично, но да си го кажем честно, точно това е - за нас смъртта е трагедия, защото отново на нас ни е трудно, че някой си е отишъл, а не защото това е нещо лошо за самия него (В крайна сметка нали не смятаме, че умрелият ще отиде в ада? Тогава?)
3. Ти губиш. Ти истински ставаш жертва в този случай, защото си се поддал изцяло на тъмните енергии (и егото) и от този момент животът ти става още по-голям ад, дори да не свършиш в затвора. Къде е истинската полза тук?

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #11 -: Октомври 31, 2008, 11:06:18 am »
1. Убитите не се връщат така или иначе.
Да воюваш в чужда война не е особено умно. В повечето случаи за войниците войната е чужда, не е тяхна собствена

Абсолютно вярно!
Винаги съм се чудила как може да стреляш по човек,който нищо не ти е направил.Но защо 99% здрави, нормални мъже позволяват да бъдат маниполирани от 1% социопати?Да се биеш за чужди апетити не е ли овчедушие?Агресията не е заложена в нас.Ние сме програмирани да бъдем управлявани.
агресивността идва от средата - в някои случаи защото е просто тежка
  Да тежка е !Но защо е тежка?Защото позволяваме това.За мен и тези 1%,които убиват да защитат себе си и близките си също не са герои.Те не се бият за своя кауза, те също са използвани,маниполирани, предизвикани.
Кои са тогава истинските герои? Кое е правилното решение? Как трябва да се постъпи? Не трябва ли да развием нетърпимост към страха ,грандоманията, убийствата,агресивността... т.с. спасението ни не е ли в това да станем по- агресивни? Да не позволяваме да бъдем жертви!   

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Относно: Психология на войната
« Отговор #12 -: Октомври 31, 2008, 15:32:42 pm »
Винаги съм се чудила как може да стреляш по човек,който нищо не ти е направил.Но защо 99% здрави, нормални мъже позволяват да бъдат маниполирани от 1% социопати?Да се биеш за чужди апетити не е ли овчедушие?
 
Наясно ли си че в случай на война се набират всички здрави мъже от определена възрастова група.Не става ей така да кажеш "Ами не ми се идва",при всички положения с различни средства ти отиваш на бойното поле.Там назначават един от тези социопати да управлява определен брой хора и най-много да те гръмне за "назидание" на другите,ако решиш да си ходиш.Когато срещу теб ти изскочи непознат с пушка в ръка и намерение да те убие,едва ли ще тръгнеш да му говориш колко го обичаш и как не искаш да си част от това.

А тия научни филмчета по Explorer не представят баш точно реалноста.Защото се съмнявам там да дават как се "тренират" войниците и как ги зомбират за да убиват.Съмнявам се да дават и кадри от истинска битка да видим дали няма гръмнала пушка и произволни изстрели в пространството.

Дали се биеш за чужди апетити или живееш за чужди интереси /защото всички това правим/ и те използват както си искат е едно и също нещо.

П.С
Между другото агресията Е заложена в нас.При някой повече при други по малко,без да се обиждаш,но ти си жена и едва ли би го разбрала в пълна сила това.И при вас го има, но в много по малки количества.
« Последна редакция: Октомври 31, 2008, 18:08:35 pm от UpsideDown »

Неактивен Hope

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Относно: Психология на войната
« Отговор #13 -: Ноември 01, 2008, 21:25:00 pm »
Там назначават един от тези социопати да управлява определен брой хора и най-много да те гръмне за "назидание" на другите,ако решиш да си ходиш.
Когато срещу теб ти изскочи непознат с пушка в ръка и намерение да те убие,едва ли ще тръгнеш да му говориш колко го обичаш и как не искаш да си част от това.
"тренират" войниците и как ги зомбират за да убиват.
 
 С това  доказа, че агресията не ни е присъща.Тя се възпитава и налага.И не получих отговор на:Кои са тогава истинските герои? Кое е правилното решение? Как трябва да се постъпи?Защо позволяваме да сме жертви?

cdms

  • Гост
Относно: Психология на войната
« Отговор #14 -: Ноември 01, 2008, 22:57:15 pm »
"Изкуство на войната" на Сун Дзъ е полезна книга.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
44 Отговора
27557 Прегледи
Последна публикация Юли 19, 2011, 16:24:10 pm
от Hacko
56 Отговора
28864 Прегледи
Последна публикация Юни 07, 2010, 21:44:01 pm
от insomnia1304
37 Отговора
20990 Прегледи
Последна публикация Март 20, 2009, 02:58:32 am
от :)
14 Отговора
9408 Прегледи
Последна публикация Ноември 08, 2008, 02:19:24 am
от soulmethod
29 Отговора
23747 Прегледи
Последна публикация Март 14, 2010, 22:44:18 pm
от Raw Deal

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27