Да, случва се по някое време, отегчението у някои да ги тласне да си мислят, че форума не е в ред. Рано или късно, както и Breath демонстрира с изказването си, потребителите вече не намират нищо ново и започват да забелязват наличието на постването на новини, постове-бройки и шови-наци-ксено-изцепки (Мартин). За същото нещо алармира и flyDragon(сега, --------) по едно време.
Той предложи и форумПро, на основата на "градивните идеи":
"Настоящият форум съществува като пространство за обменяне на креативни идеи. Идеите трябва да бъдат добронамерени. Една идея е добронамерена, когато се стреми към градивност. Една идея не е добронамерена, когато пропуска да бъде добра към всички. В този форум няма да бъдат приемани недобронамерени идеи. Недобронамерените идеи ще бъдат изтривани. Авторите на твърде много недобронамерени идеи ще бъдат спирани. Макар да не са недобронамерени, безмислените съобщения също ще бъдат изтривани.Не мога да кажа, че успяхме да изпълним ангажимента.."
Подобна идея имах и аз, преди неговия апел (
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,616.msg8523.html#msg8523):
"апелирам към всички, които имат техни добри курсови работи да вкарват и тях, за да има форума по-академичен оттенък, но това не би трябвало да е в центъра на форума, ами някъде встрани. Може би тук или по-скоро някъде другаде." Днес, подобна функция би трябвало да имат темите-лепки.
Обаче, се оказва, че нещата са трудно изпълними. Едно от тях е, че по-академичния оттенък е неподходящ и нежелан:
"Бих се радвал Форумът наистина да се задълбочи, макар моят личен метод да е по-дифузен и да притежава известна емозионалност, която не винаги може да се впише в предполаганата от теб "академичност". Аз самият считам (и това във Форума не веднъж съм го твърдял), че линейната академичност се е изчерпала и сега идва времето на един вид сюрреалистична свръх-означаемост на езика, която стремително се връща към познатото ни от древногръцките мистерии: напев, в полу-несвяст, където остава само чистата енергия, защото никоя стройна понятийна конструкция не може да издържи на подобна интензивност... (Флайдрагон)"
Според други, нещата са такива, че на малцина ще им се занимава да пишат (правят коментари) и четат по-задълбочени анализи. Гета много добре го казва: "От друга страна само академични трудове и статии са много скучни." Личи си, че за една част от потребителите, по-предпочитано е да се върви по посоката на най-малкото съпротивление. Тоест, нежелателно трудоемко и обременително e да се отговаря на по-задълбочени постове. И за това, според тях, е по-лесно да я караме с постването на повърхностни изказвания и новини.
А относно мерките за борба с това явление - триенето на постовете не са ефективни, както го казва Марин. Както се видя наскоро, като се почне масово триене, всички започват да се оплакват, колко несправедливи били админите/модераторите. И лично това е пречка за мен при триенето, защото това създава негативно впечатление у новите потребители и изобщо у останалите потребители. Затова дргият възможен вариант беше, да се оборват лекомислените аргументи, но това е психически невъзможно...
И затова, решението е в самите потребители (
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,4386.msg76428.html#msg76428): "не се срамувайте да изпитвате неудобство от това, че може би вашата тема e вече зачекната от някой друг, или мнението Ви не е чак толкова стойностно, или просто, че нямате какво толкова да кажете, и затова не бързайте да поствате."