Автор Тема: Медитация  (Прочетена 185347 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re:Медитация
« Отговор #390 -: Ноември 06, 2009, 17:10:26 pm »
   Според мен има нещо вярно в мнението ти. Следва да се поясня. За няколко човека този сезонен график не важи. Поне аз познавам няколко. Обаче не става дума за група или колектив работещ заедно или едновременно. Не важи за онези, които знаят кои са като Атман. За другите има други пътища. Единия е труден и на моменти непоносимо жесток. Това е, образно и меко казано да се набухаш в собствените си екскременти ;). А най-безопастния за сега познат е свързан със сезоните. Ще си позволя да цитирам:
Цитат
…докато се появи Есента, носеща покоя както в ума, така и в неговата съзнателна представа… Този сезон дава покоя, но спомени - не. Есента е готова да те обгърне с тишина, когато всичко около тебе е Вече.
Когато свържеш в медитация представа и спомен, тогава можеш да преоткриеш себе си в изминалите си животи, завързани за жилата на времето.
През Есента медитирай върху тази връзка! Преоткритото ще изплува в теб…
Зимата е мраз, сред който плуващите спомени се втвърдяват в решетката, обгръщаща човешкото сърце. Тя е капсула, съдържаща желанията и спомените на всичко живо, дишащо и течащо. Затова през Зимата само анализирай, защото в теб е вече твърдина. През този сезон мислите и чувствата ти са като вятър над заледено езеро. Той не може да предизвика никакви вълни.
В медитациите, Белият сезон ще бъде твой спътник… Той ще ти носи спомена от всичко чуто и видяно и вече затвърдено в теб. Слушай го и помни! Защото това, което ти не ще отвориш в себе си, той ще ти го покаже…
Любовта е като слънце, което стопява ледовете и всичко около сърцето започва да плува. Така се ражда Пролетта. През този сезон в медитация прави процеса на Пресътворяване. Със сигурност ще успееш, бъди убеден в това. През това време може и друго да посееш, но посятото ще бъде Пресътворено, защото Ти сега това твориш… Което си чул, помислил и пожелал през Зимата, сега му е времето да пребъде в теб. Знанията ще придобият форма. Те са като съдове дълбоки, от които ще пиеш и ядеш. Използвай ги, за да трансформираш спомените в себе си, защото те са веригите, държащи твоя Бог, в окови.
Прави това през Пролетта.
И ето, сега е жарко Лято. Пресътвореното се изпепелява както сухата трева. Тя е само слама, каквито са и спомените в теб. Остави ги да изгорят в пожара на познанието и така ще бъдеш готов да чуеш гласа на Разума /Брахман/ в ума си. През този сезон в медитация мисли за Бога, който си. Разумът /Брахман/ ще те направлява в твоята истина и ще ти бъде спътник, който ще покаже Бога в теб. Използвай тази сила и я приеми, защото тя ще ти покаже световете. След време от една до три години, а може и до пет живота, слушането и виждането ще бъдат освободени от силата на Разума, а тази сила, знай, ще стане твоя. Това ще стане през Есента, която носи покоя - както в ума, така и в неговата съзнателна представа…
   Ако някой е сериозен и искрен в намеренията си за медитация, вярвам ще се запознае по-обстойно с предложената тема "Медитация и... опитности" А за обща представа на Нещата може да се зачете и Писанието Нямам представа от кои пластове го е измъкнал споделящия, но е най-краткото описание, което съм срещал.... т.е. не съм срещал в никой източник, учение или вяра подобно нещо. Интересното е, че когато го чета .... някак ми е познато. ;)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #391 -: Ноември 06, 2009, 19:59:22 pm »
Как така достигайки до менталното тяло, вече си ги обединил тези центрове?
   
      В живота си като материални същности ние сме в състояние да осъзнаем и контролираме: 1- Физическото си тяло 2- Астрално тяло 3- Ментално тяло.
Тук се допуска една грешка - бърка се, работата на автопилот и работата в осъзнатост. Не е възможно да осъзнаваме емоциите си без да сме осъзнали функциите на физическото си тяло, не можем да осъзнаем мислите си без да сме осъзнали тялото и емоциите. От това следва, че всяко следващо ниво на осъзнатост се прибавя към другите вече осъзнати нива!   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #392 -: Ноември 06, 2009, 20:21:47 pm »
    Алдонея,
     Не ти отговарям, въпроса е към Велев, но споделям мнение.
     Много е лесно, но трябва да се усвои образното мислене. То е ключа към менталното тяло, а когато достигнем менталното, то сме слели трите нива на съзнание. Не е възможно прескачане на ниво 1-2-3, не може 1-3 нито 2-3.
     За разлика от Велев често практикувам медитацията "релакс", аз я наричам разговор с най-добрите си приятели, обръщам се към всеки орган с чуство на обич и уважение: Обичам те и го погалвам с астралните си ръце! Чуствам се превъзходно!
  :) Това ли било сливане на трите нива? Да разбирам, благодаря ти. :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен xnet_user

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 315
Re:Медитация
« Отговор #393 -: Ноември 06, 2009, 21:04:48 pm »
Предполагам, че Митко използва класификацията на Стивън Люмиер - Физическо, Етерно, Астрално, Ментално, Причинно.
Тук не става дума за обединяване на изброените тела, а на центровете на проявено съзнание в човек - любов, разум, самосъзнание.
Това за което говори Жоро Велев най-много се доближава по горната класификация до причинното тяло.

Така че, Митко има още едно което можем да осъзнаем стига да знаем как.
Всъщност затова сме тук сега в това тяло,  ако не го направим просто си циклим в преражданията.
« Последна редакция: Ноември 07, 2009, 14:46:01 pm от xnet_user »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re:Медитация
« Отговор #394 -: Ноември 06, 2009, 21:24:13 pm »
   Аз дори не съм споменавал за тела или нивата им?! :-X
   Говорех за сливане на трите центъра на СЪЗНАНИЕ. Или форми, както ги именуват някои.
   Но, както е известно, кой каквото разбира това и преживява.

  mitko, според моето разбиране в изказа ти има голямо оплитане. Според мен разбира се. Не ангажирам никого с нищо от това което ще споделя. Или се получава разминаване защото аз говоря за центрове на съзнание (дори не за нива) а ти за тела.
   Ако само можеше да дефиренцираш тела, осъзнатост, нивата им и последователностите.
Според моето познание нивата на осъзнатост са съвсем различни. Дори в твоята подредба съзирам нелогичност.
   1. тялото 2. емоциите 3 мислите
  Кой е инструмента на осъзнаващия? Не са ли мислите. Без осъзнати мисли, което е равносилно на замърсен и разкалиброван инструмент, каква качествена работа може да се свърши? Друг е въпроса, че това не са нива на осъзнаване, а ред по който логично налагаме контрол над съставките си.
   Моя опит показва, че реда за постигане на контрол над телата е Умствено, Емоционално, Физическо. Първите две ако са разстроени и безконтролни оказват пагубно влияние на физиката. За свдение, напоследък и лекарите са съгласни, че почти всички болести имат психиче... психосоматичен произход. Изводите може да си направи всеки.
   Нивата на съзнание са: будно, сън без сънища, сън със сънища, турия ....
 ....
Тук не става дума за обединяване на изброените тела, а на центровете на проявено съзнание в човек - любов, разум, самосъзнание.
  Това имах предвид, xnet_user. Отделно от това разума е съставен от мисъл, его и интелект.... (ако не съм объркал нящу. ;)
   Така е с моя опит. :hi:
   Практиката ви ще покаже дали съм прав. На думи всичко може.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #395 -: Ноември 08, 2009, 00:48:11 am »
       Привет,
       Когато започнах да се занимавам с тези неща, в България намаше литература по тези теми!
       Започнах с отпускане на тялото и нищо друго! Можех да се отпускам до степен, че тялото ми да изчезне като усещане. Виждах всяка част от тялото отпусната. Намаше мисъл само усещане! А усещането е емоция не е мисъл! Тялото и петте ни сетива пораждат емоции. Емоцията поражда мисъл, но мисълта не поражда емоции тя я констатира, така, че физическо, емоционално, мисловно.
        Физическото тяло се осъзнава чрез емоциите!
        Емоциите, чрез мисълта!
        Мисълта, чрез интелекта!(причинно, но то не е тяло според мен)

 Публикувана от: xnet_user 
 Така че, Митко има още едно което можем да осъзнаем стига да знаем как.
Всъщност затова сме тук сега в това тяло,  ако не го направим просто си циклим в преражданията.

       Прав си! Но каквото и да правя не ме допускат до това ниво, а вярвай ми опитвал съм много пъти. Да можеш да владееш причинно следственият процес е нещо велико, но уви ......достъпът ми в ирационалното е много ограничен и знам защо, но не мога да го променя. Второто изречение е Изключително точно!!!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен xnet_user

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 315
Re:Медитация
« Отговор #396 -: Ноември 08, 2009, 15:28:37 pm »
Но каквото и да правя не ме допускат до това ниво, а вярвай ми опитвал съм много пъти. Да можеш да владееш причинно следственият процес е нещо велико, но уви ......достъпът ми в ирационалното е много ограничен и знам защо, но не мога да го променя.
Достъпът ти е ограничен от личното ти разбиране на нещата. Всичко е възможно, никой не може да те спре, само трябва воля и правилното знание и най-вече разбиране.
Тези твои така наречни "учители" ли те ограничават? Ако е така крайно време е да им теглиш шута и да се освободиш от всякакви ограничения.
« Последна редакция: Ноември 08, 2009, 15:31:15 pm от xnet_user »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re:Медитация
« Отговор #397 -: Ноември 08, 2009, 18:19:59 pm »
   В мен се появи желание да споделя разбирането си за мисъл, тяло и емоции. Резултат е от медитациите, нормалните логически размисли и опита от други практики, не на последно място от самонаблюдения.
   Усещането - това за мен е осезание, сензорно възприятие. При липса на усещане е налице изключване на съответните сензорни сетива. Те си функционират, но поради нефокусиране фърху тях информационния им поток към ума е преустановен или не се обработва.
  Липсата на мисъл е точно липса на мисъл. При спряна мисловна дейност дори се засилва осезанието. Спиране на вътрешния диалог, както го наричат при някои практики.
   Емоциите, според мен, не се пораждат от тялото и сетивата. Те, тялото и сетивата, са инструментариум за опознаване на околния свят. Емоциите се пораждат от ума. При изпълнение или разминаване на логически заключения и желания с реалността, умът се вълнува. От степента на познание, осъзнатост и контрол на мисловния апарат, зависят приемливите за индивида варианти за решение и желанията. От съвпадението им с реално реализираните, зависи дали ще има изблик на емоции (бурна реакция на задоволство или несъгласие). При реално осъзнаване, за което е нужна достатъчно и вярно възприета информация, настъпва спокойно приемане на фактите.
   Такова е моето разбиране. Ще съжалявам ако се приеме като заяждане и чесане на езика и егото, но ще се радвам ако съм бил полезен на някого. Това ми отношение не е емоция в отговор на външни фактори а чувства породени от вътрешния ми свят.
   "Човек преживява това, което разбира." (не знам чии думи са)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Медитация
« Отговор #398 -: Ноември 08, 2009, 18:45:15 pm »
Едана от най добрите медитации е сред природата. Сега когато златна есен си отива е повече от красиво и слънцето напича, особенно близо до езеро или река например далеч далеч от града. И каквато и да емедитация трабва да е далеч от града и навън където праната е в изобилие, а не в панелката затворен между четири стени.  :yes:

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #399 -: Ноември 08, 2009, 21:32:27 pm »
      Точно така е fishbone, но трявба да имаш възможност!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен SkilucK

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Re:Медитация
« Отговор #400 -: Ноември 09, 2009, 09:41:53 am »
В момента медитацията е метода чрез който изчиствам натрупалите се в мен самскари.

Здравей,

Би ли се опитал да обясниш как точно правиш това?

Поздрави

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #401 -: Ноември 09, 2009, 09:58:54 am »
Погледни по-нагоре в темата, дал е препратки.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #402 -: Ноември 09, 2009, 10:26:14 am »
Достъпът ти е ограничен от личното ти разбиране на нещата. Всичко е възможно, никой не може да те спре, само трябва воля и правилното знание и най-вече разбиране.
Тези твои така наречни "учители" ли те ограничават? Ако е така крайно време е да им теглиш шута и да се освободиш от всякакви ограничения.
     Представи си партия шах. Един играч можи да предвиди 3 - 4 хода напред, друг десетина и т.н. Е моя интелект ми позволява да предвиждам 4 - 5 варианта напълно недостатъчни за да мога да проследявам причинно следствени връзки в тяхното многообразие и сложност.
       С уважение!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Медитация
« Отговор #403 -: Ноември 13, 2009, 10:34:44 am »
      Точно така е fishbone, но трявба да имаш възможност!
Вярно е....искаш да кажеш ,че се свежда до време и пари.
Може и он....направо от компа. ;) ;D :flag_of_truce:

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re:Медитация
« Отговор #404 -: Декември 29, 2009, 07:53:55 am »
Някой знае ли нещо повече за Тумо медитацията? Мисля си да се захвана с нея, но ми трябва информация за нея. А и е зима сега и условията благоприятстват за мея.

Линк: http://en.wikipedia.org/wiki/Tummo
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27