Предлагам ви един текст, който долу ще можете да си свалите и като статия. Медитацията в Дзен наистина е нещо много просто, но все пак не е излишно да се знаят и някои предварителни неща.
дзен-медитация
0. Три думи ще посочим като централно съсредоточие на дзенската медитация – поза, дишане и ум. Това са трите елемента на практиката, които, наслоени един върху друг, разкриват цялата същност на нашето учение. В действителност, медитацията не е нищо особено – тя не е тайнство, не е изпълнена със сакралност, не е трудна за практикуване. Медитацията, можем с голяма точност да заявим, е едно просто утихване на съзнанието от излишните шумове на ежедневието. Не трябва да подхождаме към медитацията с някакво специално очакване, нито с усещането, че вършим нещо особено. Такива намерения са чужди на Дзен! За да можем да навлезем в медитация, трябва да оставим на вратата всичките проявления на нашето его – там всъщност може да влезе единствено твоята същност. А тази същност не е нито твоето име, нито професията ти, нито общественото положение, нито връзките и дразгите с околните. Истинската същност на човек няма отношение към такива неща. Ето защо, когато подхождаме към медитация, трябва да оставим настрана всичките си амбиции, всичките си твърдения и намерения, за да оставим празно пространство за самото медитиране. Ето защо например махаме всичките си накити, мобилни телефони, дори гримове, когато ще влезем в залата. Едва тогава човек започва да навлиза в медитация.
1. Позата е първото нещо, на което се учим. Основното при нея е гърбът да бъде изправен, а тялото – отпуснато. Най-подходяща за това е седящата медитация – обикновено на пода, а за тези, които не са свикнали със седене на пода, може да се използва и твърд, равен стол. Меки постелки, легла и фотьойли не са подходящи. Повърхнината, върху която сядаме, трябва да бъде твърда, равна и хоризонтална. При сядане на пода се ползва възглавница или навито на ролка одеало. То трябва да служи за повдигане на седалищната част нагоре и изтласкване на основата на гръбначния стълб напред. Усещането е, че сме се изпъчили напред, но в сействителност това е изправената позиция на тялото. Обиковено краката са свити като за турско седене или “лотос”, при което коленете опират в пода. Тялото седи върху пода подпряно с три точки: седалищната част и двете колена. Главата също е изправена, като брадичката е прибрана назад и надолу. Така теменната чакра се насочва нагоре. Езикът е опрян в непцето горе, а устата е затворена. Раменете са отпуснати и леко притеглени назад, което разтваря гърдите и подсилва усещането за изпъчване. Ръцете образуват кръг пред гърдите и лежат в скута с длани, обърнати нагоре. При това лявата длан се поставя в сясната, а двата палеца се събират в кръгче над дланите и докосват върховете си. Трябва да поддържате усещането, че държите в дланите си нещо голямо, крехко и много важно. Ръцете не се отпускат в скута, а поддържат казания кръг. И, последно – очите. Те трябва да стоят полу отворени, като погледът се размива в пода на около метър пред нас. За предпочитане е под с прости и спокойни цветове, където няма нищо за гледане. Не се препоръчва да си затваряме очите напълно.
2. Дишането е следващият и може би основен момент. Всъщност, всичките указания за заемането на правилна поза се дават поради това, че такава поза благоприятства правилното дишане. Дишането е дълбоко, бавно и става през ноздрите. Трябва да следите дишането си през цялото време – как въздухът влиза в ноздрите, издува вътрешността на тялото ви и отново напуска през ноздрите... Дишането започва като първо трябва да издишаме всичкия въздух. След това започваме да вдишваме с възможно най-ниската част на корема, която потъва надолу и се разширява настрани. С тази част на тялото приемаме толкова въздух, колкото е възможно и след това започваме бавно да го изпускаме. Колкото по-бавно се изпуска нашият дъх, толкова по-напред достигаме в нашето медитативно дишане. Разбира се, тук няма нищо по-грешно от излишната амбиция и задъхването! – дишането трябва да става естествено. За дзен-медитация се използва така нареченото коремно дишане от пълното йогийско дишане. При правилно изпълнение на това дишане много скоро можете да усетите пулсиране в дъното на стомаха (това е хара – “центърът”), или пулсът на сърцето ще се ускори, а след това ще се успокои и забави, но ще бъде отчетлив. Независимо от всичко обаче (не е необходимо да търсите симптоми за правилност на вашата медитация) трябва да поддържате едно плавно, отпуснато дишане, чиито вдишвания и издишвания да бъдат пълни, а не повърхностни, но без излишно мускулно напрягане. Постоянството ще бъде възнаградено.
3. Умът е последното нещо, което трябва да посочим. Всъщност, заемането на специална поза и практикуването на медитативно дишане има за цел именно работата с ума. Установено е, че начинът на дишането е пряко свързан с функционирането на ума. Ето защо ние заемаме по време на медитация подходяща поза, дишаме спокойно и дълбоко и работим по този начин с ума. Целта е да прекратим илюзорното действие на ума, при което той се блъска от хаотичните течения наоколо и в последна сметка, произвежда единствено страсти, заблуди и безпокойства. В търсене на покой, Дзен води към преустановяване на тази дейност. Чрез дълбоките вдишвания и бавните издишвания можем да забавим ума. Чрез концентрацията си върху дишането можем да накараме ума да не се увлича по безплодни цикления в пространството. Подходящ похват за това е да броим издишванията си. Броенето става на ум, като произнасяме по време на издишванитята си “едноооооооооооо”, “двееееееееееееее”, “триииииииииииии”... и така до десет. Играта се състои в това, да се опитаме да не мислим за нищо, докато преброим един цикъл от десет бавни издишвания. Сериозният практикуващ веднага ще забележи, че това е много трудно. В момента, в който си помислим да не мислим за нищо, мисълта е склонна да се втурне в хиляди хаотични мисли. Спокойното и продължително дишане, върху което сме съсредоточени, подпомага преодоляването на това. А когато се появи някаква мисъл, трябва просто да я оставим да се размие в “неинтересуващото се” медитиращо съзнание...