Изворните води, които се продават бутилирани се дообработват по някакъв начин, за да бъдат трайни.
Хисарската вода е радиоактивна толкова, колкото е и тази от Софийската централна баня. Те се употребяват само при нужда от здравословен характер - стомашно-чревни, бъбречни, чернодробно-жлъчни заболявания.
Добре е по принцип минералната вода да се редува от различни извори. Например за София - 1 месец от Горна баня (извора, който е в центъра на квартала, другите два извора, които са известни, са явно с разредена водопроводна вода, не са топли, а по начало Горнобанската вода трябва да е умерено топла при наливането от изворите. А тези два извора, които са около единия завод за пълнене на вода, повече от една година са със студена вода), после 1 месец от Княжево, 1 месец от Банкя, месец от Централна баня. Може да се купува бутилираната минерална вода от Хисаря, защото изворите, от които се пълни, не са с такава радиоактивност, колкото е основната вода при Момина баня и другите два извора, от които се налива вода за пиене при лечение, когато човек се намира в Хисаря (на тези другите извори не си спомням имената, единия е в центъра, другия е около един от санаториумите). Има извор с топла минерална вода и в Панчарево.
В село Рударци (край София) също има минерална вода, в центъра на селото е извора, но тя е от студените.
Зная, че има извори и в Казичене и Биримирци, но къде са точно, не ги зная.
В "Овча купел" изчезна основния минерален извор. В земните пластове има минерална вода (при строежа на новия "Кауфланд" изби вода и някои хора успяха да си вкарат в къщите за отопление и топла вода), но около бившата баня изчезна отдавна, при едно сондиране с цел да се увеличи дебита, вместо да стане това, тя изчезна.
Трапезните води също не са препоръчителни за пиене, и те се обработват за да могат да се пият и всъщност са обикновено водопроводна вода.
Минералните води са си минерални. При общата замърсеност на планетата и водоизточниците, са останали само дълбоките геотермални води все още да не са замърсени до момента.
Това, което написах са неща, казвани ми от лекари, от човек, занимаващ се с изследвания на минералните извори, от прочетено в една книга - "Балнеолечение", от "Семейна здравна енциклопедия" и от личният ми опит.
От две години в къщи минералната вода се използва и за готвене (след лоши случки с изворна планинска вода, уж чиста - на Боровец - с рилска и над Кресна - в село Долна Бешовица). Откакто ползваме само минерална вода (не пиеме изобщо от водопровода след тези случки), нямаме повече никакви проблеми с води. НО... минералната вода си я наливаме редовно от изворите. Позволяваме си само да купуваме от "Хисаря", просто защото няма как да си я наливаме, а и тя ни е нужна от време на време да я употребяваме заради приложението й, нищо че е по-слаба бутилираната.
Най-силната радиоактивна вода в България е тази в Нареченски бани. Тя е като тази вода в Карлови Вари в Чехия или Словакия. И затова водата от Наречен не се бутилира, а се ползва само на място според предписанията на лекар.
По начало всяка минерална вода има някаква степен на радиоактивност. Тези, които са с по-висока радиоактивност не се бутилират. Бутилират се само тези с ниска степен на радиоактивност. Това е и една от причините да се препоръчва честата смяна на различни видове води (от различни извори), когато се употребява основно минерална.