Автор Тема: Медитация  (Прочетена 185490 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 167
Re:Медитация
« Отговор #315 -: Септември 24, 2009, 00:04:20 am »
   Не ми е ясно, не мога да разбера, как една личност тръгнала по пътеката на медитирането може да каже стига това ниво ме задоволява.
...
Всъщност ако не успяваме да запазим високо ниво на съзнание във всеки един момент на ежедневието си, значи все още не сме постигнали кой знае колко много, а състоянието на съзнанието ни по време на медитация е по-скоро едно изключение, а не нещо, което можем да наречем наше.

Много съм съгласна. Това описва точно моето мнение. Медитацията е само средство, което ни помага в другите ежедневни ситуации да оставаме будни. Какво значи това? Това значи всеки един момент да извършваме наблюдение върху себе си - наред с реагираща част от нас /тази, която се смее или плаче в определени моменти/ да има и една част, която остава безучастна, нейната роля е гледа и наблюдава тази реакция, да задава въпроси и да получава отговори. Ето защо за мене медитация не означава непременно осъзнаност, осъзнатостта идва с ежедневното и ежечасното наблюдение и опознаване на себе си.
« Последна редакция: Септември 24, 2009, 00:05:07 am от eli »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #316 -: Септември 24, 2009, 09:10:50 am »
Но вярвам знаеш, че всеки стига до там, до където сам се е завел   :hi:
    Привет,
    Не ми е ясно, не мога да разбера, как една личност тръгнала по пътеката на медитирането може да каже стига това ниво ме задоволява. Всеки преминал през вратата знае, че е невъзможно да стигне хоризонта, но въпреки това върви напред и това му доставя удоволствие, защото с всяка крачка кръгозора се разширява.
  Алдонея, премини през вратата - другото е теория или нещо много приятно, но недостатъчно. С уважение!
  :) Именно след като мине през вратата всеки стига до там , до където му стигат възможностите. А има и такива, които спират :flag_of_truce: предават се. :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #317 -: Септември 24, 2009, 09:14:05 am »
Ако дадем определение на медитацията като Път, то изниква у мен въпросът-има ли спирки по този Път? И ако случайно има-не са ли сложени от нас самите?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Медитация
« Отговор #318 -: Септември 24, 2009, 09:47:44 am »
Нормално е човек да спира от време на време за да си почине и да изчака докато натрупа сили за оставащия път. Другата възможност е дадено място да ни хареса много и да решим да останем, опиянени от красотата му, така прекратявайки всякакви усилия да продължим напред. В медитацията разбира се мястото е определено състояние на съзнанието. Има външна форма (пранаяма, асана и т.н.), концентрация (дхарана), медитация, вглъбение (дхяна), съзерцание (самадхи), всяко със редица междинни подстепени, отразяващи определени различия в постиганото състояние на съзнанието. Според мене няма точно фиксирани спирки. Всеки сам си ги избира и от тази гледна точка създава като спирки. Но те си съществуват като състояния на съзнанието и това е същността им. А че човек се задържа в тези състояния, няма нищо общо с тяхната същност, а въпрос на човешки избор и възможности.
« Последна редакция: Септември 24, 2009, 09:55:38 am от Iris »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #319 -: Септември 24, 2009, 20:23:12 pm »
     Привет,
     До преминаване през вратата може да има спирки, може да се разглежда като спомагателно средство и даже да се откажеш, но преминеш ли вратата, обгърне ли те светлината и почустваш как спокойствието изпълва цялото ти същество медитацията става част от същноста ти и няма спирки тръгваш неотклонно по спиралата нагоре. Ели, когато се докоснеш директно до божественото, вече не можеш да разглеждаш медитацията като спомагателно средство. С уважение
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен frozenbrain

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re:Медитация
« Отговор #320 -: Септември 24, 2009, 22:38:09 pm »
Нормално е човек да спира от време на време за да си почине и да изчака докато натрупа сили за оставащия път. Другата възможност е дадено място да ни хареса много и да решим да останем, опиянени от красотата му, така прекратявайки всякакви усилия да продължим напред. В медитацията разбира се мястото е определено състояние на съзнанието. Има външна форма (пранаяма, асана и т.н.), концентрация (дхарана), медитация, вглъбение (дхяна), съзерцание (самадхи), всяко със редица междинни подстепени, отразяващи определени различия в постиганото състояние на съзнанието. Според мене няма точно фиксирани спирки. Всеки сам си ги избира и от тази гледна точка създава като спирки. Но те си съществуват като състояния на съзнанието и това е същността им. А че човек се задържа в тези състояния, няма нищо общо с тяхната същност, а въпрос на човешки избор и възможности.

Да спрем да си починем? От какво? Човек си почива, когато се изморява... Къде в медитацията има умора... Самата медитаця те зарежда...

Спирката се фиксира и това е отражението на товята слабост, на чувството, че имаш нужда от... евентуално породено от липса в миналото и/или от такава действаща програма.

За избора мисля че си прав, но възможностите... Там всеки го може..  :)

... Закон на преходността ...
Това което казах днес утре няма да е вярно
« Последна редакция: Септември 24, 2009, 22:42:10 pm от frozenbrain »
ОМ А ХУМ ВАДЖРА ГУРУ ПАДМЕ СИДХИ ХУМ

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #321 -: Септември 24, 2009, 23:28:56 pm »
   Миротворец,
   Защо не пишеш за портала до който си се докоснал. Може и като препратка
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #322 -: Септември 25, 2009, 00:08:57 am »
Хвърляш ме в недоумение, за какъв портал ме питаш?   :o
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #323 -: Септември 25, 2009, 09:49:12 am »
   Привет,
   Миротворец, става въпрос за " Да преминеш през слънчевия портал" 29-03-06. Допуснал си грешка в тълкуването, не "слънчев портал", а порталът на светлината; не "слънчеви деца", а деца на светлината. И не те са прекратили контакта, а ти си затворил съзнанието си за тях. Отвори го и те пак ще дойдат. Потърси отново Айя. Ако не си си го измислил това, то ти си типичен пример за гегресивно развитие. Пример си и за докосване до божественото без достатъчна подготовка. Извинявам се, но защо си спрял - изплаши ли се, че другите няма да те разберат и ще те смятат за малко мръднал?? С искренно Уважение
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #324 -: Септември 25, 2009, 14:41:22 pm »
Предполагах, че за Тази тема става дума.  ;)  Ама виждаш ли колко задръстен съм бил тогава, че даже и линк не съм дал. Това е превод от руски, авторът не съм аз, а Алексей+Ксения. Жалкото е, че сега никак не мога да ги намеря в нета, пишат ли, има ли продължение тази много приятна приказка...?
« Последна редакция: Септември 25, 2009, 14:49:31 pm от Mirotvorec »
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #325 -: Септември 26, 2009, 11:03:04 am »
Ако дадем определение на медитацията като Път, то изниква у мен въпросът-има ли спирки по този Път? И ако случайно има-не са ли сложени от нас самите?
  :) Да именно  такива  същества визирам, които сами си снижават летвата и така спират ненавреме. Едва ли е добре да се спира посредата на пътя, но всеки сам избира "ПОЛУ-ПЪЛНА ИЛИ ПОЛУ-ПРАЗНА Е ЧАШАТА". Как и с кого, да изживее времето дадено му тук на Земята. :hi: 
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Медитация
« Отговор #326 -: Септември 26, 2009, 15:32:35 pm »
Един начинаещ има няколко въпроса :)
Нали позата за медитация трябва да е удобна ? Когато седна с кръстосани крака ми е много удобно, аз така седя и докато съм на компа, докато ям понякого и т.н. Но, за да седя с извравен гръб в тази поза (до колкото разбрах така трябва) са ми необходими известни усилия и се получава едно напрежение. Също така може ли да облегнеш гърба си например на стена или трябва да си седнал без други опори ?
И ако може да споделите малко отпит за "нищомисленето" :) Аз когато започна да гоня мислите си, очите ми треперят доста странно ?!
А относно цветовете които някои виждат, при мен има един мрак и тука таме около "кълбета мрак" има някъкви леко цветни проблясъци зад тях  :o

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #327 -: Септември 26, 2009, 15:54:28 pm »
Един начинаещ има няколко въпроса :)
Нали позата за медитация трябва да е удобна ? Когато седна с кръстосани крака ми е много удобно, аз така седя и докато съм на компа, докато ям понякого и т.н. Но, за да седя с извравен гръб в тази поза (до колкото разбрах така трябва) са ми необходими известни усилия и се получава едно напрежение.

Да.Това не би трябвало да се получава и проблемът идва от таза.Изтегли таза колкото можеш по-назад и направи лека чупка в основата на кръста с цел да изнесеш гръдния кош напред(съвсем лека, не прекрачвай границата на естественото).За това спомага стъпалата ти да са върху бедрата ти(йогисткото седене), само че тва е трудно.Би трябвало да го можеш след време, когато се отпушат енергийните канали и се увеличи гъвкавостта на ставите ти.

СЪЩИЯТ ефект има правата поза и аз използвам нея:
Изправи се в нормален разкач(ниво рамена) и леко присвий колената.Съвсем леко - целта е да имаш равно напрежение в пръстите на краката, и в петите.Обикновено някъде е повече, присвий леко колена, така че напрежението на стъпалата да стане еднакво по цялото им лице.
По този начин първо заздравяваш краката си и увеличаваш стабилността в изправено положение.Това е източна техника от практиката по чигун.
Второ - не можеш да заспиш и това ти притеснение отпада(охохо, а ако заспиш, ще го разбереш, хахаха).А и концентрацията за изчистване на мислите, когато си прав, се постига по-лесно.Към това може да използваш техниката на съсредоточаване само върху ЕДНО нещо, премахвайки останалите.Като по-натам ще премахнеш и това единстевно нещо.Най-добре да се концентирраш в областта на долния дантиен и да си го представящ светещ, мимигащ или розов на точки, уотевър.За него говоря по-долу.


Трябва да затвориш енергийната верига на тялото си - за мъжете, това е хващане на левия палец в дланта на дясната ръка, за жените е обратното.Отпусни така хванатите си ръце пред тялото, на нивото на пикочния мехур би трябвало да ти се падат, освен ако не си сиво извънземно.Това е важно, защото на около 3см под пъпа ти се намира областта на първичния енергиен резервоар, източните хора го наричат Долен дантиен, аз го наричам Бобината.

Също така може ли да облегнеш гърба си например на стена или трябва да си седнал без други опори ?

Не, не бива да се облягаш.Ти можеш, но това ще ти забави резултатите, тъй като притискаш меридианите и енергийните канали, ако си облегнеш гърба.Това е още един плюс на изправената поза - тя стимулира големия кръг на енергията в тялото(меридианите).
Някои твърдят, че се почва от малкия кръг, но резултата в края на краищата, с което и да почнеш, е еднакъв.

Аз когато започна да гоня мислите си, очите ми треперят доста странно ?!
А относно цветовете които някои виждат, при мен има един мрак и тука таме около "кълбета мрак" има някъкви леко цветни проблясъци зад тях  :o

Напълно нормално, не се притеснявай.Тва са енергийни флуктуации.Моиет очи понякога сами се отварят и ми примигва ту мрак, ту светеща цепка.Дари ми треперят някои лицеви мускули, чето ми се случва и трептене в зъбите, сякаш из тях циркулира някакъв силен кръвен поток.Бъди готов за неща от този род.Също така може да се появи смущение в дешането ти - не му пречи! Дишай както ти се диша...малко е странно по едно време, защото сякаш някой диша вместо теб и то доста в странен ритъм, но се свиква.
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 16:03:26 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Медитация
« Отговор #328 -: Септември 26, 2009, 16:09:50 pm »
Мерси за полезните съвети.
Аз мога да сотя и с краката върху бедрата, но след 10-15 мин ми изтръпват краката и се чувствам странно.
А това за палеца ми е много неестесвенно (не го чувствам добре просто), с вплетени пръсти като за молитва вариант ли е ?

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #329 -: Септември 26, 2009, 16:27:41 pm »
Не, хвани с дясната си ръка левия си палец.Тва не е тест за промили, не е толкова сложно  ;D

-Изтегли ръце пред теб, с длани надолу.Направи прав ъгъл с палците на двете си ръце(пръстите на всяка длан напред, палеца да е разтворен настрани).
-допри си палците, сега си оформил правоъгълник без горната му стена.
-допри мекото между палеца и пръстите си(правия ъгъл) едно в друго.
-и сега стисни така,че левия ти палец да е в дясната ти ръка.

Така затваряш кръговрата на енергийните си канали.Щото си мъж, конструкцията на енергийната ти система е такава, че по този начин правиш нещо като мъки и женски жак - осигуряваш електрически поток.
Ако беше жена, щеше да си хванеш десния палец, щото посоката на енергийните завихряния е различно ориентирана.

Може и да е малко сконфузно отначало, но след пет-шест минути, аз се пускам с нежелание и известно време се боря със себе си, защото просто не искам да си пусна ръцете.
« Последна редакция: Септември 26, 2009, 17:00:53 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27