Автор Тема: Програмираната смърт на вещите  (Прочетена 51878 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #15 -: Юли 19, 2011, 04:46:59 am »
Да си продължа мисълта.
Към вещите може да има 2 вида любов. Едната е егоистична, като към материална ценност и вид алчност, другата е любов, като към творение.
Именно 2я вид спомага за по-лесна и поддръжка и дълготраен живот на вещта. Не се иска много пазене. Само се иска мъничка доза уважение към нейното съществуване. Към това, че е направена и функционира.

А за печката, дето я ремонтирах ето ти следния парадокс. За да се опитам да оправя електрониката (харесваше ми дистанционното, термометъра и още много други хубави функции) отидоха едно 2 дена безплодна работа. Един път я бях ремонтирал успешно, но тоя път се закучи. Та за да оправя една печка заминаха 2 дена. Сега, няколко месеца по-късно, мога да си купя със едночасовата ми заплатата същата печка, чисто нова.
Е, как да не подкрепям купуването на нови вещи!?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #16 -: Юли 19, 2011, 09:35:55 am »
Отново ще постна този филм: Obsolescencia programada - Comprar, tirar, comprar или Купи, хвърли, купи: Скритата история на планираното остаряване.
Радвам се, че има тема за тази част от конспирацията(то си е факт де...).
Защо си купуваш нов телефон толкова скоро ли?Толкова е просто.Защото ти пускат малко по малко нови функции,вдигат малко по малко мощтноста и т.н. , а може да ги правят със всичките им там простотии и яки мощности на макс и този тел. да не ти се налага да го сменяш 3-4г. Ааа, да забравих, че трябва да се печели и не само да се печели, а тези печалби да вървят нагоре,икономика какво да правиш.Така е и с компютрите и повечето технологии.Леко, леко се вдигат мощностите.Нови модели (телефони и друга техника) излизат на пазара на всеки 3-4 месеца.
Другата хватка е да се повтаря докато дадената личност не повярва, че наистина има нужда от даден продукт.Това са типичните манипулативни техники на бизнеса.Добрите продавачи също са част от цикала за достигането на една вещ до нас, която не ни е нужна.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Терес

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 102
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #17 -: Юли 19, 2011, 15:30:56 pm »
И още нещо:В момента в който си купим една вещ,която не е по джоба ни(на изплащане)ние вече сме роби на тази вещ!
Дошло е време робите да преброят господарите!

Неактивен jah

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 42
  • Има неща, от които трябва да се освободим,за да г
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #18 -: Юли 31, 2011, 01:19:30 am »
Обичам собственоръчната си дървена лъжица с която си бъркам ориза в металното канче над огъня,което обичам  много,много обичам да го трия с шкурка когато е почерняло от огъня.

Трябва да ценим и най-дребното, и да си пазим това,което имаме, и да знаем точно от какво имаме нужда и да намерим най-доброто цена/качество за нас !
« Последна редакция: Юли 31, 2011, 09:00:30 am от Mirotvorec »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #19 -: Юли 31, 2011, 04:11:20 am »
sidewinder, благодаря за невероятно безценната тема, която си пуснал.  @---
Даже тези дни се канех да пускам подобна.
Бях убедена, че това си е политика и тъй като ми е писнало от тази консуматорщина, много се радвам като си намеря нещо от добрите стари времена. :)
За старите сокоизстисквачки си прав- те на практика са вечни.Само че трудно се намират вече.Новите,особено евтините се чупят след 3 месеца, особено ако се ползват редовно.
Бяха ми разказвали за японските коли, как се състаряват умишлено, още при произвеждането им, така че да им избие ръждата точно след 9 години, защото антикорозионната им гаранция е 8 години.( Тоест ръждата е фабрично "програмирана", още преди да бъде боядисана колата.)

 
« Последна редакция: Юли 31, 2011, 04:47:23 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #20 -: Юли 31, 2011, 17:28:34 pm »
Повечето (може би всички) антикорозионни гаранции са за перфорация на метала от ръжда, не за избиване. Нещо, което дори със незащитена кола трудно може да се случи.
Така че няма пряка връзка между тая гаранция и избиването на ръждата.
Не съм забелязъл японските коли да има повече или по-малко ръжда от които и да е други коли.
Японските са залог за качество, дълъг живот и надеждност. Изпревариха немските, които заложиха на повече лукс и скъпа и понякога разваляща се електроника.
(пример, най-характерния проблем на бмв 7ма серия е теч на фреона в предните седалки. Там има система за охлаждане на седалките (разбира се и друга система за отопление) та тая система понякога има теч. За да се оправи тоя теч, цената е към 7000$. Доста скъпи ги правят тия седалки, а?)
Вечни вещи няма. За съжаление. Разбира се има някои по-сполучливи от други.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен allstar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #21 -: Август 01, 2011, 16:12:59 pm »
Pyramids Of Waste (2010) - линк към много добър филм по темата.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #22 -: Август 02, 2011, 13:00:48 pm »
Повечето (може би всички) антикорозионни гаранции са за перфорация на метала от ръжда, не за избиване. Нещо, което дори със незащитена кола трудно може да се случи.
Така че няма пряка връзка между тая гаранция и избиването на ръждата.


Има връзка с програмираната смърт на вещите, каквито и да са техническите подробности.Признавам си, че не съм по техническата част. Щом едни чорапи обаче, купени от голяма верига, се протриват за 2-3 месеца, ясно е, че и автомобилите не правят изключение от общата схема.
История от България ( по истински случай):
В току-що заработила фирма за производство на пластмасови легени идва шефът-чужденец и работничките му се хвалят какви хубави легени са произвели. Той взема легена и го хвърля няколко пъти на земята. Легенът е непокътнат, но той казва: Не, не е хубав! Всички са изумени, а шефът пояснява: "Ако не се чупи лесно, ще фалирам."
Тази случка много добре илюстрира съвременната икономика.

Отново ще постна този филм: Obsolescencia programada - Comprar, tirar, comprar или Купи, хвърли, купи: Скритата история на планираното остаряване.

Потресаващо! Препоръчвам го особено на Танграта, защото дава отговор защо не е възможно това, което предлага той:

Та щом като сте открили такова голямо откритие,
че вечните стоки са голяма далавера,
вземете направете по една фабрика за такива. Фабрика за печки, да кажем, или за сокоистисквачки. А защо не и за принтери с тонер.
Направете моделите честно и почтено, без чипове и без нещо да им се разваля там.
И започнете да ги продавате. Сигурно ще имате много клиенти. И бизнеса ще върви.

Впрочем на чиповете в принтерите един руснак им е намерил цаката. Браво!
« Последна редакция: Август 02, 2011, 13:03:15 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #23 -: Август 02, 2011, 15:34:15 pm »
Оф, пак легенди от 1001 нощ.
Аз преди 6г като се местих си купих 2-3 легена, всеки по 1$. Което е стотинки. Буквално без пари. Даже и 2кофи имам, и те по 1$. Не са мръднали. Няма и да мръднат скоро.
Кой си хвърля легените в земята?

Дрехите ми също издържат с години. И чорапи и всичко възможно. Повече, отколкото ми е необходимо.
Наистина в бг се продават ужасно некачествени дрехи. Дори носят щампа на маркови, а изобщо не са маркови. В западна европа и северна америка можеш да си намериш дрехи от същата марка, 100 пъти по-качествени и 2-3-4 ПЪТИ по-евтини, когато са на промоция (почти винаги). Дънки парасуко по 40$, тениски мекс по 15$ и тн и тн и тн

За филма нямам много време, едва ли ще го гледам скоро, но съм на ясно с повечето лесности и трудности при отварянето на бизнеси. Хем съм го учил това, хем съм имал бизнеси за едно 5г. Хем съм имал и доста познати с други пък бизнеси. Това слава Богу, беше отдавна, и сега я карам на заплата. Само дето всичкия тоя експириънс ме е накарал да съм по-умерен в изхвърлянията.

Бтв аудитата А8 ги правят алуминиеви целите. И двигателя и купето. Няма ръждясване. Вечни са. Но виж бензина струва доста, а и застраховките им. Затова не ви ги предлагах до сега.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #24 -: Август 02, 2011, 16:01:41 pm »
Да се програмира смъртта на дрехи става малко по-трудно. Докато на електроника...ехеее пей сърце. Програмиране се извършва най-вече там, където има механика и електроника. Ще го направят по-тънко, по-чупливо, по-меко и т.н. А за дрехите освен да изхабят повече енергия, за да ги състарят, друг начин не виждам. Или пък да използват по-слаби конци. Ама можеш ли да кажеш на конеца - Скъсай се след 6 месеца.

Tangrata_ явно живее в чужбина и вече е пристрАстен и защитава, това, което го прави щастлив. Ако имаш винаги пари да си сменяш програмираните вещи след като преждевременно се износят, естествено е да не ти прави впечатление. Когато бях малък, баща ми даваше за пример обувките, които носеше, че са на 10 години, а аз ги късах моите на първата година.

Когато си купувах евтини планински обувки, наистина се късаха след 6 месеца. Даже на някои им падаха подметките. Един ден се ядосах и си купих за 400лв  италиански "Криспи". Вече ги нося 4-та година. И ще изкарат още толкова.

Сега схващате ли разликата. Има качествени стоки, но вече са на по-висока цена. Това, което е програмирано да изкара дълги години, се компенсира с висока цена.

Някои ще кажат - какъв е смисълът да си купуваш нещо скъпо, за да ти кара много години. На цената на тези 400лв. бих си купил 4 чивта, които ще ги нося 4 години и пак същото.

Смисълът е в износването на ресурсите. Евтините, лежерни стоки се правят да ги ползваш и да се скапят, за да си купиш пак, защото иначе щял да им се провали бизнеса. Ами как иначе, днес кой мисли за природните ресурси - най-малко корпорациите.
« Последна редакция: Август 02, 2011, 16:19:58 pm от sidewinder »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #25 -: Август 02, 2011, 16:28:24 pm »
Програмира се не буквално, много ясно. ;) Използват се недотам здрави и качествени материали. Важи и за много маркови, не "маркови" дрехи!
Във филма говорят за обидното отношение към съвременните инженери, които досега е трябвало да си използват знанията, за да създадат здрав продукт, а в наши дни се опитват да програмират преждевеременната му смърт, само и само хората да купуват и хвърлят още и още. ???

Tangrata_ , некачествени дрехи има навсякъде, не само в България. Все пак повечето се внасят от едни и същи държави. Марковите са с малко по- дълъг живот, но пак зависи от марката.

Дрехите ми също издържат с години. И чорапи и всичко възможно. Повече, отколкото ми е необходимо.

И защо "повече отколкото ти е необходимо"? Принципно не е зле да издържат и повече години, цял живот например Другото е неестествено, за това си говорим.
Знам, че някои няма да се съгласят, защото "модата се меняла" и какви ли не глупости, но точно това е робското в случая.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #26 -: Август 03, 2011, 02:20:57 am »
В някои вещи естествено, че има програмиране. Това не е никаква конспирация и всеки, буквално всеки го знае.
Но вие я изкарахте работата, все едно, че го има във абсолютно всяка вещ. Пълна олелия. Що се шашкате толкова, не разбирам.

Пълно е с вещи, които си работят много много по-дълго, отколкото са предвидени и си нямат никакъв проблем.

И както вече казах, а и друг каза след мен, има стоки с различно качество. Дали ще смятате качествените, че цената им е висока, или пък некачествените, че цената им е ниска, е въпрос на гледна точка. Навремето евтини стоки е нямало. Всичките са били доста скъпи. Та това и е била първоначалната цена. Едва по-късно започват да правят по-некачествени стоки, за да свалят цената. А в бг евтините некачествени стоки са особено популярни.
Бтв, като стана въпрос за чипа на принтера, да питам:
Има ли някой от вас принтер с чип?
Сигурен съм, че не.
чиповете в принтерите не са така често срещани. Направо са си рядкост.
И ако един на 50 модела принтери има чип, какъв е проблема?
Ами купувайте си модел без чип! Моя принтер няма чип. Тонера почти е свършил, щото листите излизат доста бледи, но продължава да си печата.

За дрехите,
и сега тениските, чорапите, бельото, панталоните, всички дрехи ми изкарват по над 5 години. Просто не ми е необходимо повече.
Не виждам и как памучни дрехи ще се направят вечни?
От каква материя ще са?
Ако някой знае как, да обясни.
Нищо не е вечно. И нашата кожа не е вечна и се износва.
Признак не непознаване на вселенските закони е да искаш вечни работи.

Да, вярно, че живея в чужбина, но не е това, което ме прави пристрастен.
Това е, което ме прави безпристрастен!
Мисля, точно обратното, че който живее в България е пристрастен и съди малко субективно.
« Последна редакция: Август 03, 2011, 02:31:50 am от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #27 -: Август 03, 2011, 08:27:01 am »
Бтв, като стана въпрос за чипа на принтера, да питам:
Има ли някой от вас принтер с чип?
Сигурен съм, че не.
чиповете в принтерите не са така често срещани. Направо са си рядкост.
И ако един на 50 модела принтери има чип, какъв е проблема?
Ами купувайте си модел без чип! Моя принтер няма чип. Тонера почти е свършил, щото листите излизат доста бледи, но продължава да си печата.

Не става въпрос дали ще ти спре да принтира, когато тонера или мастилото са на привършване. Става въпрос за това, че в чипа е заложена фиксирана бройка страници, които принтера да изкара. Като стигне брояча до "0" и вари го печи го повече няма да принтира.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #28 -: Август 03, 2011, 15:33:45 pm »
Ми аз какво казвам, бе!? Не е ли същото?

Казвам, че в моя принтер чип няма! Щото още не е наредил на листите да спрат.  8)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #29 -: Август 03, 2011, 15:51:00 pm »
Правиш ли разлика между чип на касетата на тонера и чип, вграден на платка в самия принтер?

Ти асоциираш количеството на тонера с това дали принтера още приема листа за печатане. Така си мислиш, че няма. Като направиш 5000 страници например и тогава ще видим. До тогава ще смениш 20 тонер касети. И те имат чип, за да не се пренапълват, а да идеш във фирмата да ти го рефлашнат за 20лв. или да си купиш нова касета. (обърни си ги в долари, че ме мързи).

Какъв е смисълът да спорим?! Прогармирана смарт на вещите има и това факт неуспорим.
« Последна редакция: Август 03, 2011, 18:37:13 pm от Mirotvorec »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
44 Отговора
45806 Прегледи
Последна публикация Март 16, 2011, 00:35:15 am
от fishbone
0 Отговора
10645 Прегледи
Последна публикация Април 03, 2009, 00:21:59 am
от H.
29 Отговора
23746 Прегледи
Последна публикация Март 14, 2010, 22:44:18 pm
от Raw Deal
3 Отговора
6644 Прегледи
Последна публикация Юли 04, 2010, 22:40:11 pm
от elunez
3 Отговора
5794 Прегледи
Последна публикация Декември 24, 2010, 14:53:07 pm
от cassio

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27