Автор Тема: Програмираната смърт на вещите  (Прочетена 52967 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #60 -: Октомври 12, 2011, 09:06:43 am »
Ето я и крушката от филма.http://www.dnes.bg/akoshtete-vqrvaite/2011/06/18/krushka-sveti-veche-110-godini.121556  и малък коментар и решения за крушки от наще момчета http://www.bulforums.com/sandacite/viewtopic.php?f=17&t=4384   ,като във филма беше заложена тезата за 1500 часа програмирана смъртност на волфрамовата крушка,която към днешна дата изкарват от употреба и производство,и заменят с нови „енерго-спестяващи„.Не знам за принтерите,не ползвам,ма имам една фанела „Ла Коста„ на трийсетина години и още си я нося,е новите такива за няколко години си отиват.Купих си обувки преди години „Джак Уолфскин„от София и след пет години отидох в магазина да си взема още едни,че на тези подметката им скоро щеше да се изтърка,обикалям много по камънаците,и те ми казаха ,че вече не зареждат с този модел ,щот много малко ги купували.Сега тази марка се произвежда в Китай,не е вече в Канада,цените им са по-достъпни и качеството по-лошо.Така производителя е преценил да изкара по-висока печалба за сметка на по-евтин труд,само че това си е пладнешки обир за китайците,и не само,и те нищо не печелят от цялата тая работа.Всички си мислят ,че контролират икономиката,но колкото повече се разраства пазарът и става глобален ,толкова повече процесите в него започват да излизат извън контрола на икономистите.Използваните държави не получават нищо а само обедняват още повече от този процес и полека-лека емигрират в страната колонизатор на пазара ,като евтина работна емигрантска ръка.
 Някой да може да ми намери инструменти „факом„,предпочитам настаро,че са вечни ,а новите...ех,не е тая стомана днешната като тая едновремешната ,може пък да я ползват за нещо друго дето им е по важно в момента.Ами старите бургии,още си ги ползвам а новите не стават за нищо и ги изхвърлям,обикновенно се чупят.Клещи на 20-30г и няма драскотина по тях,и хартия режат като ножица и петгодишни назъбени или плоски.Не им помня марките.
 Баща ми ,когато работи вкъщи, си работи с едни стари работни дочени дрехи вероятно по стари от мене,сега за работни дрехи се дават някакви неща които изкарват по година.Какъв е смисълът.Пак за печалба като купуваш по евтиното,не че няма и качествени.
 Руснаците са царете на много работи.Старата газ-ка от 43г ,още с капаци на фаровете,да не я виждат самолетите,само бензин и масло и наливаш.Друга подръжка не иска ,е и гумите и помпаш.Както е вица-какво ли не правят руснаците ,само и само да не строят пътища.Ама и във въпросното филмче ,което няколко човека постват като различни филми с ризлични заглавия,се подсказва и за програмираната електроника,като спре и по руските сайтове ,тъгъдък-тъгъдък и докато намерите крак,драиф,занулител или каквато ви трябва малка програмка за да излъже данните заложени от производителя.А филмчето е много готино и в оргинал е на испански.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #61 -: Октомври 12, 2011, 15:17:18 pm »
Цитат
Не позна в предположението. След като  99% от хората ме смятат за съвсем непринуден и само мнооого рядко някой ме смята за високомерен, тогава как мислиш? Кой в кой се отразява и кой е огледалото?

Говориш ту за тонер (който се ползва само при лазерни принтери), ту за мастило.
Не си знаеш марката и модела на принтера.
И 5 годишните деца знаят, че мастилените принтери са боклуци. Не знам как не си разбрала все още. Тоя 'спец' как ли не ти е казал? Аз ако някой ме вика да му оправя мастилен принтер, хващам и хвърлям принтера през терасата.
Да говориш пък в мастилени принтери за чипове и за нарочно разваляне на печатането ... Това все едно да имаш каруца с магаре, и да не ще да потегли, защото електрониката засича, че не си си сложил безопасния колан.

Ха, само 99% те смятат за такъв, а останалият 1%? А и това го мислиш ти, а не те. Доста неща в писанията ти дотук показват, че си такъв или се правиш на такъв.
Първи използва думата "високомерен", може да е и лапсус, който говори за подтиснато желание.
Вече споменах, че не разбирам от техника. Марките съм ги написала по-напред - Canon, Lexmark, HP. Моделите, казах вече - не е необходимо да ги помня.

Не хвърляй принтерите през терасата, най-малкото не е еко.

Разбирам едва след като пробия стената с главата 3 пъти. Все пак не съм брюнетка, за да съм толкооова умна :mocking:

А това, че си спец и по експресо машини - не ме вълнува. Не пия кафе :)

« Последна редакция: Октомври 12, 2011, 15:31:05 pm от Iveta »
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #62 -: Октомври 13, 2011, 01:42:50 am »
Това с мастилените принтери е, все едно да си вземеш за 20 стотинки еднодневна бръсначка жилет, и да караш с нея 10 години. После да се оплакваш, че не е издържала 20.

Моето семейство от 98ма насам има 3 лазерни принтера. И 3те си работят, и живот и здраве ще работят още мноого много години. Един път са купени и край. (първия е бръдър (като биг бръдър) ... голямо дърво ... но това не пречи да бачка. )
другите 2 са SCX-4100 и 4200 all in one - копирна машина, скенер, принтер в едно. При това съвсем компактни и не заемат място. Прсто перфектно!
А ти колко мастилени принтери купи?
Кое е еко?
Да купуваш принтери за еднократна употреба е много еко, така ли?
 ;D
Ама на, затова я има тая тема, че да се научат хората на малко потребителска култура.
Само дето хем се оплаквате, че стоките ви не струват, хем не благоволявате да си вземете бележка, че грешката не е във стоката, а тоя, който я е избрал.
Ама ей това е високомерие! Да ти обяснят, къде е проблема, ама като се окаже в теб, вместо да го оправиш, вирваш нос и предпочиташ да си влачиш проблема, само и само да се потули грешката.

Бтв с еспресо машините същото. В семейството има 3 еспресо машини, първата от 96та година, като първите 2 от които, работеше професионално с по 50-150 кафета на ден. Единственото, което сме сменяли за нея е гуми. Едни кръгли, такива. Модела е нова бразилия клуб. А другите 2 са делонги 16 бара.
И 3те си бачкат и пушек се вдига (пардон, пара). И изобщо нямат намерение да спират. И сигурно така още N * 10 години.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #63 -: Октомври 13, 2011, 20:23:23 pm »
Тангра, голямо УЖАСЧЕ си! Как те търпи жена ти избщо? Късаш нерви ;D

Написаното и повтореното от теб звучи все едно в твоето семейство само принтирате и кафе пиете.
Явно трудно се разделяте с миналото, а ако не го направите как ще дойде новото? А това 3 в 1 изобщо не ми го хвали, не ми се струва надеждно. Като шампоан с балсам в едно!?

Еко е, защото ги изхвърлям на обозначените затова места, а и спазвам последната и най-нова Божия заповед, да рециклирам :)

Ама нали знаеш, че грешки няма, а само уроци. Явно не съм уцелвала подходящото време за покупка.

Разбрах, че си консултант, благодаря ти за съветите. Не обещавам, че ще ги имам предвид :blum2:
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #64 -: Октомври 14, 2011, 01:08:38 am »
Тангра, голямо УЖАСЧЕ си! Как те търпи жена ти избщо? Късаш нерви ;D

Написаното и повтореното от теб звучи все едно в твоето семейство само принтирате и кафе пиете.
Явно трудно се разделяте с миналото, а ако не го направите как ще дойде новото? А това 3 в 1 изобщо не ми го хвали, не ми се струва надеждно. Като шампоан с балсам в едно!?
Млад съм още за женене. А и се разбирам прекрасно с близките си жени.  ;D
Определено не се е случвало да спорим за такива глупости.

Не, определено не пием само кафе и не печатаме на принтери. Просто живеем в различни апартаменти.
И сега, моля, недей ме пита, ама вие само 'живеете' ли по цял ден? Очевидно тези въпроси нямат смисъл ...
Дали се разделяме с миналото?
Старателно май се мъчиш да изкараш нещо, дето да ме засегне.
Май започна да противоречиш на основния смисъл на темата: "вещите да не се били разваляли"
А сега като показах, че има вещи, дето не само не се развалят, ами си работят и супер добре и са като нови, сега пък нов аргумент "да си хвърляме периодично работещите вещи, за да се разделяме с миналото"
Абе ти ... ? Честно много си зле  ;D ;D

Принтерите 3 в 1 както вече обясних са абсолютно безупречни и имат само плюсове. За сега не само не са се разваляли, ами си и работят перфектно. А първия от тях ще прави 7 години скоро.

Както и да е!
Хайде да говорим ПО СЪЩЕСТВО, И ПО ТЕМАТА!
А темата е за развалящите се стоки!
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #65 -: Октомври 14, 2011, 11:45:33 am »
Нищо не се мъча да изкарам. А това, че ти си мислиш, че се опитвам да изкарвам и ще те засегне си е лично твой проблем.
Противоречието ми е основно, нали с това се занимавам - да обърквам хората :blum2:

Хах, призивът ти го бива, но се уча от теб, как като балон раздуваш темите с допълнителни и не нужни неща. А и в случая не отговаряш на условието й - пишеш за НЕразвалящи се стоки, а темата е за 'out of order'

Две точки и скоба.
:)
« Последна редакция: Октомври 14, 2011, 11:46:51 am от Iveta »
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #66 -: Октомври 16, 2011, 04:39:45 am »
Питах един приятел, който се занимава с търговия на печатна техника. Чипът не е на принтера, а на касетата. Показа ми го даже. С една касета можеш да разпечаташ еди колко си копия- това производителят си го пише, но това което не се казва е, че става дума за 15% покривност на листа( ако правилно помня), тоест без никакви картинки, просто текст.
Но по- голямата измама е, че когато чипът ти каже, че тонер няма, касетата всъщност не е свършила, просто чипът "казва" това.
Впрочем при пълнене на касетата се отстранява чипът, така че ако се попадне на фирма, която ги пълни съвестно, си заслужава.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #67 -: Октомври 16, 2011, 05:02:07 am »
Е, аз нали дадох по-горе линк за комплект за повторно напълване на тонер касета с чип. Има си инструкции и там как се заменя чипа.
Но пак се повтарям, има модели с чип и модели без чип. Обикновено тия с чип са по-евтини, а консумативите им (касетите) са по-скъпи.
Стига се до цени от порядъка на 100$ за нов лазерен принтер, скенер и копир, комбиниран. Модела, който посочих по-горе.
Но пък консумативите му са по 100$ на касета. (с чип)
Разбира се, продават се и неоригинални на ниска цена.

А предполагаемото %но покритие мисля е 5%. Но в случая довода за снимките е точно обратен. Ако има снимки на листа, евентуално тонера може да свърши преди програмирания край. И тогава чипа няма значение. Освен ако искаш да пълниш старата касета с насипен тонер.

Когато по-горе съм казал "принтер с чип", естествено имах предвид модела. Че чипа е на касетата е повече от ясно. Как иначе да се подменя?

Казват неоригиналния тонер излиза блед. И не дава 100% същото качество.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #68 -: Ноември 23, 2011, 17:27:03 pm »
Танграта, сигурна съм, че можеш да намериш 1 час свободно време, за да гледаш филма.  Има го и в тубата. Ето:
Ето я и крушката от филма.http://www.dnes.bg/akoshtete-vqrvaite/2011/06/18/krushka-sveti-veche-110-godini.121556

 Comprar, tirar, comprar е френско-испански филм и премиерата му е била в Норвегия на 30.11.2010.
 Тъй като линка на Magnolia не работи отново го поствам. Наистина филма е интересен и си заслужава гледането.

  
<a href="http://www.youtube.com/v/I5DCwN28y8o?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.youtube.com/v/I5DCwN28y8o?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a> <a href="http://static.video.yandex.ru/lite/arni-raj/p06tlfjyzl.2810/" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://static.video.yandex.ru/lite/arni-raj/p06tlfjyzl.2810/</a>
« Последна редакция: Ноември 23, 2011, 17:30:22 pm от Hacko »

Неактивен forcomnet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 113
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #69 -: Декември 17, 2011, 16:01:33 pm »
Не можах да схвана каква точно е темата на темата... нещо се забихте в крушки и принтери и се води някакъв странен спор?! Мога да ви кажа и за крушките и за принтерите, ако тук е мястото.

Естествено, че всеки един продукт днес има определен проектен живот и това не е от днес. И не виждам някаква кой знае каква конспирация в това. В крайна сметка никой производител няма сметка да произвежда вечни продукти... от друга страна трябва и да има някакви стандарти все пак. Днес проектният живот на крушките с нажежаема жичка е 1000 работни часа, но това зависи и от начина на експлоатация. Малко известни факти дори и за част от техниците - ако една крушка бъде захранена с 5% по-високо напрежение то в крайна сметка животът и ще бъде с 50% по-кратък и обратно, ако една крушка бъде захранена с 10% по-ниско напрежение то животът и ще се увеличи двойно! Нещо такова беше по спомен цитирам. Естествено това е свързано с работната температура на нишката. От там и количеството светлина. Дори най-простото което забелязвам се прави в някои асансьори (поставянето на изправителен диод във веригата на крушката) я прави почти вечна за сметка на яркостта. Така диода отрязва едната полувълна на променливото напрежение и от 220V/50Hz получаваме еднополярно импулсно напрежение с приблизително 110V/25Hz заради отрязването на едната полувълна вече се усеща трептенето в светлината на крушката и съответно почти наполовина намалена яркост. Какво чух във филмчето за вечната крушка... тя била 60 ватова, но светела с 4 вата! Е джанъм как ще изгори.. ми няма да изгори и още 300 години сигурно, тя едвам свети да не кажа мъждука. С тази ниска работна температура тази волфрамова нишка ще изтънее знаеш ли кога? Никога!
Интересното е при нашите крушки от бай Тошово време. Е те тия крушки бяха вечни. Не знам по какъв стандарт са правени тогава, но животът им спрямо днешните беше близо 10 пъти по-дълъг. Ако някъде имате запазена такава сравнете жичката и със сегашните и ще видите фрапиращата разлика - в днешните жичката се прави с почти 2 пъти по-малко материал, по-тънка и по-къса нишка! Бай Тошо не се интересуваше от световни стандарти и още по-малко какво мисли Европата и да ги пита за мнение за щяло и нещяло като днешните ни управници. Да ги таковам в таковата.

По въпроса с принтерите тука влизат и копирни машини нека внесем малко яснота. Днес принтерите не са като принтерите от вчера, това е факт! За това аз много си уважавам старите принтерчета и гледам да си ги пазя. Правени са с мисъл да са здрави, днес се правят с мисъл пестене на средства, материали и труд и да има оборот. Това може да се разбере от човек който ги е отварял. По начинът на изработка и подходът в проектирането си личи. Това от една страна от друга си има класове в тая техника. SOHO продуктите са кекави, така са замислени и такава им е цената, а хората масово купуват точно тях... какво е SOHO... Small Office, Home Office. Това са продукти за спорадична употреба и ниско средно месечно натоварване. Когато си избирате принтер там нейде из всичките му параметри стои и средно месечното му натоварване в брой копия, там стои и капацитетът на тонер касетите му защото винаги са повече от един вид има стартов пакет с 50% или по-малко тонер с тях се продават всички принтери, има с нормален капацитет и увеличен капацитет. Вклчително важи и за мастиленоструйните. Дава се и живот на барабана в брой копия който обикновено за този клас е 15-20000. Смяната на барабан ще ви струва почти колкото ви струва принтера. По принцип по броя копия с един тонер може до някъде да се прецени за какво натоварване е принтера и в какъв клас влиза. Едно време Брадъри и Панасоници тонера им беше за около 6000 копия и нямаха чипове днес са по за 2000 до 4000 копия и живот на барабана от около 20000 копия. Масово при евтините принтерчета в момента тонер касета и барабан са обединени в едно. И се подмена целия пакет, това гарантира винаги перфектно качество, но и по-висока цена на консуматив. Тук се практикува презареждане с тонер и обикновено след две-три презареждания (нелегални) вече барабана се е изхабил и почва да печата не по реда си, оставяме на страна че след тази операция обикновено започва и едно ръсене на тонер по машината, леле- мале. Та едно време принтерите струваха по 400 лева и нагоре сега са по 100?! Ама барабана и тонера бяха разделни. И живота и на едното и на другото беше по-голям. Какво да говорим. Ей тук е разковничето. Аз работя както с евтини така и със скъпи машинки. Работният ми принтер е с тонер касета за 20000 копия (това е живота на един евтин принтер) които изпрасквам за 6 месеца, живота на барабана му е 200000 копия сами си правете сравнения. Вече съм прехвърлил тези 200000 копия и сега му правя профилактика, не защото той иска или е спрял да работи, не! Защото аз искам, за собствено успокоение да го поразгледам и почистя. Няма чипове няма нищо, никой не ме спира да му наливам каквото си искам, разковничето е в класа на машината и цената, тя е над 1500 лева за базовия модел без дуплекс, сортировач стекъри и допълнителни касети.. Повечето принтери днес имат чип който не само следи изразходването на тонера, но и не позволява пълненето на касетата. Защо каква е великата конспирация? Много просто, принтерите днес се продават на цени много под реалната им себестойност защото пазарът ги притиска! Цената се избива после от продажбата на оригинален консуматив който е със завишена цена. Да обаче както винаги има кой да прецака работата и се появяват хора които препрограмират чиповете или директно се подменят с други и вече може да си наливаш каквото душа ти желае. Всеки принтер си има брояч на отпечатаните страници и разход на мастило (тонер) дори и това по никакъв начин да не е видно за потребителя, то е нужно чисто технологично за самата машина за вътрешна собствена статистика да знае кога свършва живота на тонера или живота на барабана. Изчисленията за разход на тонер при печат се правят за 5% покритие с черно... това се равнява на най-често използваните в работата нормална машинописна страница покрита с текст. При мастиленоструйните принтери по време на печат принтера смята всяка една капчица мастило която се изхвърля през дюзите която може да е в размер на 3 пиколитра примерно! Това е особено важно за принтерите с несменяеми глави. Kакво имам предвид, при HP например главата с дюзите е на самата касета и при смяна на касета сменяш и главата с дюзите при EPSON главата с дюзите си е фиксирана на супорта, а се сменят само касети с мастило (контейнери) така цената на касета е по-ниска и принтера трябва да знае кога свършва касетата за да не се допусне да глътне въздух... после става трудна работа, а понякога невъзможна да го подкараш с тоя въздух в мастиления канал. Изобщо главоболия... и единия метод си има предимства и другия, така както и недостатъци. Но в крайна сметка системата трябва да следи разхода, а от друга и да не позволява замяна на касетата с тонер с неоригинален консуматив поради по-горе изброените причини, а също и заради уважаването на гаранции предявени от потребителя! В търговската мрежа циркулират евтини тонери и мастила които се отличават по параметри от оригиналните и понякога може да доведат до проблеми.

Всъщност за какво беше темата? Май нещо се отплеснах... ма то как няма да се отплеснеш като се се счепкали за някъв смотан принтер и за някаква уникална вечна крушка. Да почти всичко днес има програмиран живот. Доколкото знам в химическите лаборатории се разработват материали и полимери които след определено време якостните им характеристики рязко се влошават това е програмираният живот, а не че някой налива чипове тук и там. Не че някой не го и прави де! Просто всичко се изчислява да е на ръба на проектния живот и на гаранционния период. Имахме една серия монитори и един два почти в края на гаранцията дефектираха. В сервиза като ги носих разбрах, че от тази серия почти във всички учреждения където бяха раздадени такива монитори масово са постъпили за ремонт. Но пък останалите ни монитори от тая серия си работят и до ден днешен без проблем, а вече са минали доста годинки от как им свърши гаранцията. Така, че по-скоро става въпрос за проектен живот, от където се правят икономии на материали, труд и технологии, а не умишлено да пре**ем потребителя. Ако беше така то вече трябваше да сме изхвърлили цялата си техника. Да, ама не!
Просто високото качество и дълъг живот си имат цена, а днес потребителят не желае да плаща и да дава "излишни" пари. Производителят пък не желае да влага "излишни" пари в продукта си след като потребителя не уважава и не разбира цената на труда му и така нещата се проектират с определен живот.
Тук се сещам за една от габровските шеги където един предприемач решил да си направи фирмена табела. Отишъл той при майстора и му обяснил какво иска и че иска да има изправен лъв на фирмата... майсторът обаче го попитал какъв да бъде лъвът вързан или отвързан... учудил се предприемачът и попитал каква е разликата. Майсторът почнал да му обяснява, че вързаният лъв ще му струва 2 гроша повече... Тогава нашият предприемач не дочакал да го изслуша до край и решил лъвът да е отвързан и майсторът му направил фирмената табела. Тръгнал си нашият предприемач (бизнесмен) доволен, закачил си табелата. Порадвал и се, но минало някое време и един ден нашия бизнесмен отива към фирмата и гледа, лъвът го няма! Избягал! Върнал се при майстора и му се оплакал. Усмихнал се майсторът и му казал: Аз нали те питах какъв лъв искаш, вързан или отвързан ти за 2 гроша по-малко си избра отвързан, айде сега ходи го гони. Снощи валя ли дъжд? Валя... ами той ти е измил лъва. Ако беше избрал вързан лъв щях да го изрисувам с блажна боя, а ти реши да минеш евтино и си избра отвързан лъв, рисуван с постна боя...

Неактивен forcomnet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 113
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #70 -: Декември 18, 2011, 12:01:23 pm »
Каква глупост съм написал, а не мога да си я редактирам!? Много ме е срам.
Това: "Така диода отрязва едната полувълна на променливото напрежение и от 220V/50Hz получаваме еднополярно импулсно напрежение с приблизително 110V/25Hz..." Не е съвсем точно, даже погрешно и объркващо, естествено, че напрежението и честотата си остават същите, те не се променят, но ефекта от отрязването на едната полувълна в светенето на крушката е такъв сякаш напрежението и честотата са спаднали двойно. В желанието си да бъда кратък пиша глупости. При променливия ток в един цикъл имаме една положителна и една отрицателна полувълна, в случая с крушката се получава, че за един цикъл имаме два максимума на напрежението при 50Hz това са 100 максимума т.е. може да се каже, че крушката свети с честота 100Hz, а при отрязването на едната полувълна на 50Hz... в същото време в половината от цикъла върху нея няма приложено напрежение т.е. има време жичката да изстине и съответно с лишаването от един полутакт поради инертността в загряването и изстиването на волфрамовата жичка се получава, че тя не може да достигне определената и работна температура и свети на половина по-слабо.
« Последна редакция: Декември 18, 2011, 12:25:49 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #71 -: Декември 18, 2011, 17:57:15 pm »
Идеята в конспирацията на програмираната смъртност е,че могат да се произвеждат продукти, които да траят практически вечно ,а със спестеният материял да се направят подобни системи и в страните, в които няма развита инфраструктура.Изхождайки от печалбалбарската философия и идеология,това не се случва, и се произвеждат безброй малотрайни, или направени така,че да ги изхвърляш и купуваш нови,продукти,че вместо помощ,тези страни получават нашите боклуци.Автомобилостроенето е още един от тези отрасли.Идеологията на сегашната икономика има иппо-скоро отрицателен ефект за човечеството и продължава да обучава децата в училище,че така е правилно и такива са правилата на играта.А те едва ли осъзнават на този етап от живота си ,колко е голям света ,и колко са взаимосвързани всички процеси ,протичащи в него.Отклонихте се в технически подробности,които са доста полезни, но системата ни е такава,че можеш да се запиташ, как се стигна до тук ,киселото мляко да трае с месеци,и нито да кисело,нито мляко.В хранетелно вкусовата промишленост ,може би е залегнала най-много програмираната смърност,но с обратен ефект-удължаване живота на продукта,за сметка на полезните и вредни вещества за организма,а в повечето случаи на безполезните,но въпреки това ,той трябва да ги разгражда.Да не говорим и за плодовете и зеленчуците живеещи по равтовете с месеци и незагубваики цвят и платност ,за сметка на мирис,вкус,витамини и минерални в-ва.
 В областа на компютърните технологии,също е дълбоко залегнал същият принцип,но не се програмират за срок ,продуктите а се убиват,с производството на нов хардуер ,несъвместим със стария  ,и спиране подръжката на остарелите  формати,с което автоматично те принуждават да си набавяш по-новите версии,ако искаш да ползваш съответния софтуер,и да изхвърляш стари части ,като ненужни,в производството на които са хвърлени труд,време и матеряли.Вероятно има и още примери,тъй като се очертава ,програмираната смъртност ,като доста използван принцип,и нищо чудно ,фармацевтичната индустрия да бракува и отстранява негодните за развитие на настоящата икономическа схема.

 П.п.Настоящата схема създава предпоставки за патологията на Притежаващото общество ,разгледана от психоаналитикат Ерих Фром ,откъси от анализът на чиито има тук http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,19334.0.html
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #72 -: Декември 18, 2011, 19:17:13 pm »
Залъгваш се нещо.
Преповтаряш лъжите, взети от разни лекции, филми от изперкали сектанти, без да си ги проверил на практика дали са истина.

Ти ги изкара икономистите като някакви промити мозъци, едва ли не религия, дето каквото им кажели, това вярвали.
Защо изпадате в такива крайности, не мога да си обясня. Така цялата ви теза става ужасно детинска и наивна. И няма кой да ви вземе насериозно.
Аз лично съм учил икономика в университет, и изобщо не си спомням някой да ми е обяснявал, че трябва да правя кисело мляко от изкуствени продукти, или пък да произвеждам стоки със съкратен проектиран живот.
Ти самия за себе си как си позволяваш да поемеш отговорност и да говориш така наизуст, изобщо не мога да си обясня.
А точно в мненията преди твоето, за пореден път (!), (и в много други мнения в същата тема) беше обяснено, че на пазара има И ОТ ДВАТА ВИДА (и даже не два вида, а 100 вида стоки) със най-различно качество. Има и високо качествени стоки, почти вечни, има и по-ниско качествени. Но ПОТРЕБИТЕЛИТЕ са тези, които си избират какво да си купят. И така се получава (и аз не мога да си обясня защо), най-много вървят евтините неща, които се рекламират.
За колите, има 2 варианта. Или няма такава технология, за каквато говориш, и това са измислици. Или пък има, но тогава, това, че не позволяват да излезе наяве не е 'икономика', а по-скоро криминално проявление на престъпни елементи.
И само, защото те имат икономическа изгода от това, не е достатъчно, за да се смесва тяхното деяние, с понятието 'икономика' по принцип.
Все едно някой ако може с пистолет да убива, да наричаш всички, които носят пистолет убийци.
Изобщо, изобщо това са различни понятия.

За компютрите, не виждам какъв ти е проблема да си ползваш стар компютър. Не е вярно, че нещата се правят несъвместими. Има доста голяма съвместимост през годините. Предвид колко са се променили характеристиките на компютрите.
За какво толкова ти е притрябвал модерен компютър? И какво по-точно е несъвместимо, и с кое? По-конкретно може ли?
Вие хем искате да се ползвате от последните технологии на цивилизацията, хем капризи, че били скъпи и трябвало да се купуват.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #73 -: Декември 18, 2011, 20:31:36 pm »
 За компютърите,ако искаш да използваш програма която има изисквания за капацитета на хардуера ,което автоматично те кара да продадеш или изхвърлиш стария,което като се замисля,не е задължително,ако можеш да го ползваш като място за съхранение на информация,извън мрежата.Между другото ,нещо за интернет-2 да се чува?
 ЕФтините неща и аз не си обяснявам защо така вървят,но причини бол.От ,че хората не обменят помежду си информацията за продукти достатъчно,което не е така в нета,но практически се стига пак до това ,някой да си купи,за да се разбере,до известен ефект на промивка върху хората и прилаган с това знание,като рекламата и то вече насочена към все по занижена възрастова група от потребители-както е прието да се наричат-децата.
 За продуктите и от двата вида на пазара,не виждам връзката,ако искаш ,поясни,но си спомням,че първите айподи имаха проблем със несменяемата батерия и след подаден иск от клиент,го промениха.Исках сега да се купя Е-бук от щатите,и се оказа че Сони са намалили доста цената на един ,излязъл на пазара,преди няколко месеца,ноо не може да поддържа други формати на език ,освен английски,което може и да се погледне ,като същия принцип ,за смъртността,или като форма на езикова дискриминация.
  Не съм учил икономика и незнам какво се преподава,дали е как се произвежда даден продукт ,или само цифри за съответните процеси.Май създават и различни модели,с помоща на които да предвижда ,как би се отразила дадена промяна на пазара в каква посока ще се насочат финансите,и вероятно причините за повечето от войните  са икономически,а не толкова религиозни или политически ,и ако се окаже печеливша стратегия,като нищо може да бъде приложена,а това е програмирана смърт на хората вече,но това може да се случи ,само при условие,че хората управляващи големи процеси,от които зависи положението на населението,не ги е еня за него.
  Разбирам ,че за теб всичко си функционира перфектно,аз също не се оплаквам,но ако е виновна глупоста на хората,трябва ли подобна икономика да я насърчава и да се възползва от нея и нейното незнание.Не е хубаво да излъжеш индиянците с цветни мъниста.За мен не е,Танграта,пък за теб това може да е предимство в бизнес-преговори.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Програмираната смърт на вещите
« Отговор #74 -: Декември 18, 2011, 21:52:48 pm »
Нищо не твърдя, освен едно "не обобщавай". А ето, че пак обобщи.
Щом като не съм съгласен изцяло с твоето мнение, следователно пък за мен тази система била перфектната. От единия край, че чак до другия.
Такова крайно би-полярно мислене е характерно или за фанатиците/селктантите (които не мислят), или за хората, които не са фанатици, но пък пак не желаят да мислят.
Със сигурност не е перфектна за мен, но ако сложа за сравнение тази система, и предлагания от тебе родово-общинен строй, определено икономическата система бие с лек превес по точки другата. Искрено съжалявам, за което.

За компютрите. Казах ти, конкретизирай!
Ти пак ми говориш за някаква "програма".
Е коя е тая "програма"!? Игра ли е, или в работата ти трябва нещо? Или да си пуснеш интернета ти пречи?

За интернет 2, не съм чувал. Изобщо.
За тоя е-буук не знам много, но ето, че чета в уикипедията, че поддържал 16 езика.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Reader
Ако не ти харесва, просто си купи друга марка.
Аз лично още не съм си харесал нито един е-рийдър, но вместо да се оплаквам, че не са произвели нещо, което на мен лично да ми допада, като цена и функционалност, си преглъщам, и евентуално чакам да се произведе нещо по-добро.
Ако мислиш, че си струва, може да произведеш ти един и да започнеш да го продаваш.
Или пък може да ползваш хартиени книги или компютър за четене.

Дали трябва подобната икономика да насърчава глупостта на хората.
Не мисля, че е работа на икономиката да учи хората на това що е хубаво и що не е.
За това си има и семейство, и приятели, и един тон учения и книжки.
Икономиката, най-общо казано, е наука за максимизиране на ефективността на благата.
Това включва и производство, и продажба, употреба и планиране на личното време, на личните ресурси и всякакви други подобни.
И то (!)(съществен момент), ефективност в полза на този, който я прилага!
Ако искаш наука за благото на хората, може да се обърнеш към Философия, или пък Етика.
И отново те ще са в полза на този, който ги прилага. (разбира се, съобразено с неговоите способности, възможности и адекватност).
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
44 Отговора
46414 Прегледи
Последна публикация Март 16, 2011, 00:35:15 am
от fishbone
0 Отговора
10665 Прегледи
Последна публикация Април 03, 2009, 00:21:59 am
от H.
29 Отговора
24292 Прегледи
Последна публикация Март 14, 2010, 22:44:18 pm
от Raw Deal
3 Отговора
7137 Прегледи
Последна публикация Юли 04, 2010, 22:40:11 pm
от elunez
3 Отговора
6290 Прегледи
Последна публикация Декември 24, 2010, 14:53:07 pm
от cassio

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27