Автор Тема: Любовта като разгром на егоизма...  (Прочетена 54101 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #135 -: Май 15, 2010, 00:09:29 am »
Умереният егоист ще притежава моралната сила да живее с любов към живота. В любовта и не само ще простира свободата си до там, откъдето започва свободата на другия. Ще умее да защити личната си независимост...

Какво значи "умерен егоист"? И как изобщо егоист може да живее с любов към живота, когато цялото му внимание е съсредоточено в собствената му Персона..?
Няма граници за свободата, има само навици - като схващането, че това, да живееш за себе си / или за другите, е невроятно постижение, докосващо се до смисъла на света. А всъщност тези навици само маркират територията на познатото, и ограничават мисли и чувства в тесни рамки, извън които дори не смеем да надзърнем..?

musica universalis

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #136 -: Май 15, 2010, 00:29:52 am »
Отговорите на въпросите, които ни интересуват ще получим тогава, когато можем да кажем "Познавам себе си!" Ненапразно древните са учили: "Познай себе си!"
...Диоген търси с фенер човека, за да освети съвестта без буренака на себичността...

Френските философи издигат този принцип "умерен/разумен егоизъм"...
Утре ще пиша повече...  ;)

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #137 -: Май 15, 2010, 00:39:18 am »
An! сорри за въпроса,но откъде знаеш защо Диоген е търсел човеци с фенер посред бял ден из града?Наистина ми е интересно как някой без да е познавал някои философи си прави генерални заключения затова как и защо са извърщвали някои действия?Просто съм любопитна откъде знаеш,че Диоген е търсел човека с фенер,"за да освети съвестта без буренака на себичността..."?Какво общо има себичността,съвестта или любовта,и егоизма?!
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #138 -: Май 15, 2010, 09:20:01 am »
Не бях влизала доста време и виждам, че темата се е заплела тотално в понятия.
Любовта и егоизма са две противоположни (моля пррепратка към обяснението на Iris за противоположностите)състояния на съзнанието. Между тях не може да има И, може да има само ИЛИ. ИЛИ си в любовта ИЛИ си в егоизма. При това без значение дали говорим за секс или за прашинки. Няма никакво значение, защото това са само различни проявления, различни форми...а любовта...както и егоизма нямат ограничения във формите в които могат да се проявят.
Може да си егоист спрямо прашинките, можеш и да си в състояние на любов и в секса.
При това един и същи човек, спрямо едно и също нещо може да преминава многократно от едното в другото състояние. Точно както един човек може да е и болен и здрав, може да се разболява, но да оздравява, по същия начин един човек може да влиза и да изпада от състоянието на любов. Това е динамичен процес.
Представете си една ранна пролетна утрин, свежа, чиста и трептяща от напъпил живот. Вдишваш този въздух и в теб е чисто и свежо...обичаш всичко, от прашинките, до човека  :), сърцето ти е отворено, ти се усмихваш на света, ти си В ЛЮБОВТА. И изведнъж попадаш в една ситуация, в която някакъв комплексар се опитва да си избие комплексите като те въвлича в глупости. Нещо в теб се затваря, нещо протестира, нещо се е свило и е готово да се защитава, нещо недоволства....ти не забелязваш в този момент свежестта на света, ти си в егоизма. Така ще бъде много пъти....докато в един момент не осъзнаеш, че не е нужно да се заключваш в егото си за да се пазиш, защото докато си в любовта си недосегаем. И ще започнеш да се учиш да оставаш в любовта независимо какво, кого срещаш и кой какво се опитва да разиграва.
В този смисъл на въпроса за ревността. Това също е процес на преодоляване. В началото ще се почувстваш наранен, но ще работиш над това...ще осъзнаеш, че нямаш право да ограничаваш друго човешко същество...още по-малко пък когато го обичаш.
Ще бъдеш откровен към себе си. И ще работиш. Любовта, това състояние на съзнанието е тясно свързано със свободата. И ако някъде по пътя човекът го е загубил (ако СЕ Е загубил) ще работи за да се върне в него.
Виждали ли сте куче, което се е загубило? Души непресттано и нищо друго не го интересува. Ние хората сме нещо подобно, докато не надушим следата на любовта, която сме загубили няма да си намерим място.
Груба грешка е, че сме взели егото за нещо като убежище, въобразяваме си, че там можем да сме защитени...а това е огромна измама, защото ИМЕННО ТАМ сме в опасност.
Ние се затваряме в черупката на егото с цел защита. Но има нещо, което явно всеки трябва да разбере сам някъде по своя път, че любовта е такова състояние на съзнанието, в което човекът е напълно неуязвим. Нищо не е в състояние да го нарани или да му навреди. Защото там е неговата сила. В мига, в който човекът се шмугне в егото си (за да се пази от нараняване)той автоматично загубва силата си и ВЕЧЕ е тотално уязвим.
Но както каза Ultrafutur,много е трудно да преодолееш един вековен навик! Дори и когато знаеш истината е много трудно и изисква огромни усилия.
Да преодолееш този навик и да се научиш да оставаш и да се отпускаш в любовта аз наричам РЕАЛИЗАЦИЯ.
« Последна редакция: Май 15, 2010, 09:40:05 am от алибаба »

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #139 -: Май 15, 2010, 18:08:22 pm »
Blue|_Star, аз не разбирам защо, когато някой напише мнение по даден въпрос веднага има някой, който трябва да опонира! Всеки човек е различен, всеки "вижда" нещата по различен начин, истината за всеки е различна. Не може всички да мислим еднакво.

Да, запозната съм с философията. Чети цитата в контекста, не го вади от него - много ясно, че така ще изгубиш смисъла.

Ще използвам цитати, защото откривам истина и мъдрост в тях. Не карам никой да ги приема буквално!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #140 -: Май 15, 2010, 19:42:48 pm »
Али баба, много теоретично подхождаш. Реалността не е точно такава.
Нима на практика си постигала това, или пък си виждала някой някога да го е постигнал?
Липса на ревност, да си оставиш любимия да прави каквото си иска, и да си го обичаш. Това са утопии.

И няма такива работи, че като се любиш с някой си В любовта и ИЗВЪн егото.

Напротив. Любовта между двама души, особено секса е ХИМИЯ и ХОРМОНИ. Т.е. е почти 100% идентична с наркотиците. Тялото се стимулира с разни химикали (естествено и лично произведени) и се стимулират състояния близки до наркотичните.
Те може и да ти изглеждат като ЛЮБОВТА (с главни букви), но си е чисто и просто "интоксикация на тялото" и нямат ама абсолютно НИЩО ОБЩО с излизането извън егоизма. Това са физически стимули.

Дори е обратното. Не тази любов прилича на наркотиците, а именно обратното. Наркотиците са подходящо създадени, за да стимулират именно тези изградени нервни и хормонални системи, които да отговарят на "любовта".
Казано с други думи, природата си играе с нас, като ни управлява като кукла на конци, и държи пред нас "моркова", т.е. хормоните, които произвежда тялото.
Така, тя си осигурява творенията да се грижат сами за себе си, и да следват импулсите на страха, глада, сексуалното привличане, и да правят още човечета, дето да ги има из природата.

Но не виждам това какво общо би могло да има с досега до алтуристичната любов, където тялото ти (и ума) трябва да е чисто от каквито и да е хормонални стимуланти, независимо дали изкуствени (вкарани външно), или естествени (произведени в организма).

п.с. и един виц по темата:
Една възрастна езотеричка я хванала болест и била на смъртно легло. Две нейни приятелки езотерички седяли край леглото и, за да и правят компания и си приказвали за преодоляването на егоизма и любовта и за бъдещото 4то измерение.
Единодушно решили, че приятелката им е победила всички егота и ще влиза вече в 4тото измерение.
По едно време от дума на дума както си говорели за душевната любов, така минали и на материалната. Едната казала, брее, пък да знаеш, на бат Пешо езотерика п...са му е колкото тая главня, цели две педи.
Тази, която била на смъртното легло промълвила: "Повдигнете ме, за да видя главнята."
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #141 -: Май 15, 2010, 20:24:23 pm »
И сега как да ти докажа, че не гворя теоретично?! Като предварително си настроен да не ми вярваш. Става въпрос за ревността.Това, което все още не съм постигнала, признавам си, е - мъжът с когото съм да е с друга пред очите ми. Признавам си това не бих понесла. Но стига да го прави дискретно, така че да не дразни излишно чувствата ми - да, превъзмогнала съм го.Е, признавам си като Я видя леко ми се обръща нещо в стомаха, едва ли бих станала нейна приятелка, но не влияе на отношението ми към него. Като казвам това трябва да се има предвид изходната позиция също. Има хора, които понало не са ревниви. Но аз бях много ревнива. Бях направо болезнено ревнива. Жестока битка беше да преодолея ревността дори до тази степен. Едва ли ще успея да я преодолея до степен да се зарадвам за тях. Но и това дотук не е малко.
Че секса е химия и хормони - да, така е. Но това не означава, че наличието им изключва любовта. Всичко може да пламне като химия и хормони и да се развие в друго, много по-богато нещо. Както цветето започва от едно семенце само, мъничко и невзрачно.
Приликита с наркотиците е в зависимостта. Всичко към което можеш да развиеш зависимост прилича на наркотик. И към тоя форум може да се развие зависимост....
Всеки си има специфично нещо към което развива зависимост - едни към работата, други към парите, трети към властта, четвърти към ласкателства, пети към алкохол, шести към секса и пр. и пр.
Не всички развиват зависимост към секса. Така, че не за всеки секса е като наркотик. Има умерени, овладяни, балансирани хора, които умеят да се дистанцират добре и които не изпадат в зависимост от секса, други са невъздържани и много лесно прилепват към нещата и така нататък...
Склонността към прилепване, към зависимост е проблема, а не самото нещо (в случая секса)...
И като казвам, че човек е или в любовта или в егото имах предвид не конкретно секса, а любовта като състояние на съзнанието - отворено, свободно, неприлеващо съзнание...
Вица не го разбрах много

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #142 -: Май 15, 2010, 21:03:04 pm »
Хаиде да разбуним кошера  ;) .

Любовта умира, а егоизмът е вечен .
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #143 -: Май 15, 2010, 21:05:08 pm »
Според мен е точно обратното. Умира (изчезва) само това, което не е реално, илюзията умира...егото и егоизма, любомта не може да умре.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #144 -: Май 15, 2010, 21:09:09 pm »
Според мен е точно обратното. Умира (изчезва) само това, което не е реално, илюзията умира...егото и егоизма, любомта не може да умре.

алибаба ,теоретично да , но на практика е така както съм го писал по горе  ;). Любовта е илюзия , егоизма е реалност !
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #145 -: Май 15, 2010, 21:31:20 pm »
Е да, докато сме в егоизма той ни се струва реалност,
но ако се случи да излезем от него па макар и за малко и го потърсим къде е няма да намерим нищо...тогава разбираме, че той е бил само наша илюзия в която сме вярвали и ни е изглеждала реалност.
Когато растението е на етап семе това е реалността за него, когато мине във фаза стебло с листа къде е семето? Колкото и да го търсиш няма да го намериш...Било е реалност но само временно, а къде е любовта - това е растежът на цветето, силата, която го кара да пониква, цъфти и пр. Тя никога не може да изчезне, винаги ще я има, дори и когато семето е непосадено пак я има, не може да изчезне, не може да умре по никакъв начин...

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #146 -: Май 15, 2010, 21:38:08 pm »
........................................

Ти за коя любов говориш , за любовта която човек изпитва към себе си или всеотдайната любов към всички Божи творения ? Помисли и чак тогава ми отговори !
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #147 -: Май 15, 2010, 22:00:26 pm »
Пак сме в изходна позиция  :) Май е излишно да продължаваме...

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #148 -: Май 15, 2010, 22:24:22 pm »
Пак сме в изходна позиция  :) Май е излишно да продължаваме...

Питането ми беще тъй като 99,9% от хората "любят" само себе си , а това си е чиста 100% проба егоизъм !
А за да не се сърдите на моите крайности , ще го кажа така :
Любовта в човека е 1% а егоизма останалите .
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #149 -: Май 16, 2010, 03:39:34 am »
Али Баба, това дето казваш, че ще свикнеш да не изпитваш ревност и партньора ти ще си спи с други жени, ми звучи точно както все едно да казваш "Ще свикна да ям лайна и да не ми горчи."

Защото ако някой ти изневерява и те пренебрегва, на практика точно това прави с тебе - дава ти да ядеш лайна.

Не знам. Определено човек трябва да има ясна позиция с ценностната си система и да знае кое как и защо прави.

Какво ли няма да направи човек, даже и лайна ще прояде, само и само да не си признае, че любовта, която му се е приискала е плътска, а не алтуристична.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27