Автор Тема: Любовта като разгром на егоизма...  (Прочетена 54130 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Любовта като разгром на егоизма...
« -: Септември 25, 2006, 12:34:29 pm »
Тук ще цитирам един откъс от книга, която в момента зачитам, и която по прост начин обяснява много от нещата, които чоплим и нищим в този Форум... Нека обърнат внимание на нея онези, които поради неовладяното си нетърпение настояват за реално действие - нека се замислим всъщност колко реално е действието на тази Етерна Любов:

    "Метафизичните и физичните, историческите и социалните условия на човешкото съществуване всякак видоизменят и смекчават нашия Егоизъм, като поставят мощни и разнообразни прегради, за да не се разкрие той в чистия си вид и във всичките му ужасни последствия. Но цялата сложна, предопледелена от Провидението и осъществявана от Природата и историята система от препятствия оставя недокосната самата основа на Егоизма, който постоянно прозира иззад покривалото на Личността и обществената нравственост, а при нужда се проявява напълно ясно. Има само една сила, която може отвътре, от корен да подкопае Егоизма и действително го разколебава - а именно Любовта...
 Лъжата и злото на егоизма идват оттам, че всеки признава изключително безусловното значение на собствената личност, и го отрича у другите..; разсъдъкът ни сочи че това е неоснователно и несправедливо, а Любовта направо премахва подобно несправедливо отношение, принуждавайки ни да признаем безусловното значение на другия за нас, не в отвлеченото съзнание, а във вътрешното чувство  и жизнената воля...

... Всяка любов е проявление на тази способност, но не всяка я осъществява в еднаква степен, не всяка любов еднакво подкопава егоизма. Егоизмът е не само реална, но и  основна сила, вкоренила се в най-дълбокия център на нашето битие, която оттам прониква и обзема цялата ни действителност - сила, непрестанно действаща във всички частни проявления и подробности на нашето съществуване. За да се разтърси наистина егоизмът, е необходимо да му се противопостави същата конкретно определена сила на Любовта, проникваща в цялото ни същество и ръководеща всички функции в него..."

                                                                                             Владимир Соловьов   Смисълът на любовта

 ;) :D ;)                        :o

« Последна редакция: Септември 25, 2006, 12:39:03 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #1 -: Септември 25, 2006, 16:44:09 pm »
Егоизмът е рожба на страха.. не зная дали се лекува с любов.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #2 -: Септември 25, 2006, 17:18:07 pm »
...лекува се с нея...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #3 -: Септември 26, 2006, 15:56:40 pm »
...лекува се с нея...
Клин клин избива.

Любовта е егоизъм във висша форма
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #4 -: Септември 26, 2006, 17:45:07 pm »
Ако си говорим изобщо за любовта - тя има различни измерения. Мисля, че само любовта между хората се храни от егоизма.

Дъвиан

  • Гост
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #5 -: Септември 26, 2006, 17:48:45 pm »
Аз искам едно да кажа - който е изпитвал Любовта във висшите й форми не може да каже, че тя е егоистична. Това е абсолютно така! Само опита доказва действителността на тези думи!

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #6 -: Септември 26, 2006, 17:57:45 pm »
Някъде в предишни теми и постове четох, че любовта  е истинска ако не привързва, не ограничава и не храни егото, а е самопожертвователна и даряваща. Всичко друго канализира страшни деструктивни сили, на които човек трябва да се противопоставя като на живот и смърт със самовъзпитание  и себеконтрол. Има различни духовни  методи за това. Но е страшна силата на егоистичната, обсебваща любов - това е унищожителна сила .
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #7 -: Септември 26, 2006, 18:04:24 pm »
О,звучи страхотно - самопожертвователна и даваща!!! Дано се раждат в бъдеще повече хора способни на самоконтрол и стремящи се към познание - но сега картинката е отчайваща.
Може би в следващия еволюционен период....

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #8 -: Септември 26, 2006, 18:19:33 pm »
Сега се сещам как преди много години се отървавах от гаджетата, които искаха по-сериозна връзка(разбирайте-брак)     ;D    Горе-долу следното казвах:
"Че се обичаме-обичаме се! Ама само си помисли, като се оженим, как ще те наричам-МОЯТА съпруга. Звучи ми все едно те притежавам, егоистично някак си. Че каква любов е тази, благодарение на нея да притежаваш някого. Не, по-добре да те обичам и да си свободна, по-чисто ще бъде като чувство".  И т.н., и т.н....
Сега какво излиза? Ми аз съм говорел чистата истина  :D   Оф, олекна ми!   :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #9 -: Септември 26, 2006, 18:27:20 pm »
А,да. Казват, че жените са по-егоистични, по принцип те се стремят предимно към брак. Но бракът си е едно измамно чувство за сигурност. Те си падат малко и душевни мазохисти - просто не могат без да мъчат нещата.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #10 -: Септември 27, 2006, 01:09:41 am »
Аз искам едно да кажа - който е изпитвал Любовта във висшите й форми не може да каже, че тя е егоистична.
О, повярвай ми, мога!
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #11 -: Септември 27, 2006, 11:26:35 am »
Аз искам едно да кажа - който е изпитвал Любовта във висшите й форми не може да каже, че тя е егоистична.
О, повярвай ми, мога!
Не можеш.
Както обикновено,
се отнасяш към тези неща
с лековат варваризъм...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #12 -: Септември 27, 2006, 11:35:15 am »
О,  римляниньо Draconis Volanti,чети:
Любовта,дори във висшите и форми,дори така наречената свръхлюбов,е егоистична!

-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #13 -: Септември 27, 2006, 11:58:50 am »
общо взето истинската любов е да даваш без да очакваш да вземаш, като последното е вече следствие и то не задължително
а за брака... мда, сигурност, спокойствие, покой, вечен покой....
бях чувала че куп хора напоследък слкючват само църковен брак без граждански, така винаги могат да се разделят ако решат и главното в отношенията им остава любовта... май е добра идея

за егоизма и любовта: ами да, решение е, казва ти го егоцентричка /не се признавам за егоист, колкото и да ми натякват, но егоцентризма не е толкова страшен:)/
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Отг: Любовта като разгром на егоизма...
« Отговор #14 -: Септември 27, 2006, 23:12:25 pm »
> бях чувала че куп хора напоследък слкючват
> само църковен брак без граждански

това е невъзможно - граждански брак е изискване за църковен брак и поповете искат биляжка за това
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27