Автор Тема: Медитация  (Прочетена 185147 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Медитация
« Отговор #495 -: Юли 06, 2011, 23:52:56 pm »
Медитацията е практика, затова от личен опит мисля, че е добре да има някой, който да ни води в началото, за да можем да продължим по натам сами...
Всичко се основава на начина на дишане, а самия процес на съсредоточаване на вдишване/издишване е прекрасен начин да вникнем в себе си. В днешния все по-забързан и стресиращ живот, все по-трудно се справяме с възникналите проблеми и притеснения. Необходима ни е уствена "хигиена", за да функционираме нормално.
Медитацията е вглъбяване и поглед към проблемите от друга гледна точка - от тази на спокойствието. Медитацията е като подарък, дори може би най-големия...
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Медитация
« Отговор #496 -: Юли 07, 2011, 20:57:28 pm »
Нека ви разкажа какво ми се случи само от една медитация. Събота и неделя ми беше много зле. В неделя цял ден ми беше студено, а вечерта направо се тресях и имах температура.След като си легнах ( облечена в зимна пижама и опакована с 5 одеала) реших да медитирам малко белким ми помогне. Представих се цялата заобиколена в топла светлина, която ме топли и лекува. Продължих така около 10 минути. След като приключих тялото ми се успокои и спрях да треперя, а след 10 минути вече спях. На сутринта бях свежа като краставичка и бликах от енергия.

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Медитация
« Отговор #497 -: Юли 07, 2011, 23:49:34 pm »
kalan, браво  :) Това което описваш може би е било пълна релаксация и визуализация...
Аз ще напиша основните неща, които знам и спазвам по време на медитация(може да ти са от полза ;)
Необходимо е тихо кътче в дома си, където човек се чувстваш добре и може да остава сам на спокойствие. Аз отскоро се опитвам да медитирам сутрин рано, навън в двора на тревата, посрещайки изгрева, когато времето предразполага. С по-леки дрехи от естествена материя, в които се чувствам добре.
Важно е положението на тялото, то трябва да е напълно отпуснато. Последва затваряне на очи и кръстосване на крака, като може и крак върху крак, полулотос, лотос. Важно е гръбнакът да е добре изправен.
Последва упражнение от 10 вдишвания и 10 издишвания. Диша се бавно и се брои на ум, докато сами свикнем. Преди съм използвала браеница, новече не. Наблюдава се как се случва самото дишане без да се опитваме да му въздействаме. И така в продължение на 20 мин.

Доказано е, че медитацията помага, когато имаме здравословен проблем. Намалява кръвното налягане, въздейства благоприятнона сърцето, намаля нивото на стресевия хормон, успокоява нервите... Активират се същите мозъчни центрове, които са активни по време на сън. Или ефектът от медитацията е обратен от този на среса...  :)
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Медитация
« Отговор #498 -: Юли 08, 2011, 06:43:45 am »
Тихото кътче за момента вкъщи е мечтан блян. Станахме повечко хора и единственото удобен и тих момент за медитация е като си легна. Но понякога толкова ми се спи, че не стигам до медитацията, а заспивам директно.

Неактивен Daichi

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Re:Медитация
« Отговор #499 -: Август 03, 2011, 11:23:10 am »
   Понеже съм нов във този форум (въпреки че го следя от доста дълго време) и общо взето самоук във духовните науки, медитация и други ме извинете, че не използвам термини от дебелите книги. Чрез собствения си грешки осъзнах нещо, което е много важно за всяка една медитация, защото и колкото и повърхностна да е тя, съзнанието се отпуска в следствие на което неговите защитни способности намаляват. Това от своя страна е достатъчна предпоставка "някой" да изтласка, образно казано, на заден план духа ни. Може да не съм се изразил много ясно, но това което искам да кажа е, че медитацията е много полезен метод за лекуване, съсредоточаване, релаксиране и прочие, но тя носи и собствените си рискове.
   И имам един въпрос. При вашите медитации само, общо взето, се концентрирате и визуализирате дадени неща. Пробвали ли сте напускане на духа от тялото, пътуване във времето, астрални пътешествия и прочие?

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Медитация
« Отговор #500 -: Август 03, 2011, 14:36:29 pm »
А какво всъщност е медитацията? Алфа ритъма на мозъка ли? /Ако "да", то как го установявате този алфа ритъм, след като не сте с енцефалограф на главата точно в този момент?/ :unknown: Според това, което съм прочела тук - там, медитация хората наричат ама какво ли не!!! Включително са ми казвали, че медитация било разсеяното състояние /например, когато пътуваш или шофираш, а умът ти не може да си спомни как си пътувал или шофирал до мястото, или същото състояние когато четеш книга, а пропускаш да разбереш какво четеш/...Или разфокусирания поглед на пушача през дима от цигарата му...Или всеки път когато спре /спонтанно или волево/ бърборенето в главата ти и заседнеш в съзерцание без вътрешен говор /мисли/? Медитацията изключване на петте сетива ли е? Съпроводена ли е медитацията непременно с някакво еуфорично състояние или не? Може ли да медитираш движейки се /работейки, ходейки, тичайки и т.н./? А говорейки?
Благодаря. :yes:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Daichi

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Re:Медитация
« Отговор #501 -: Август 03, 2011, 18:34:42 pm »
  За мен медитацията е състояние на духа и тялото, в което е възможно отделянето на отделните човешки тела едно от друго. По този начин може да се "пътува" в пространството и времето. Медитацията освен средство за съсредоточаване и изостряне на сетивата може да се използва и за придобиване на знание като това изключва така наречения вътрешен глас.
  Друго нещо това което спомена за разсейването е по скоро състояние на транс отколкото медитативно състояние. Разликата според мен е там, че докато медитираш ти имаш контрол на процесите, които се случват, докато при транса нямаме никакъв контрол над ситуацията, образно казано.
   Медитацията както казах е състояние на духа и  тялото. Всичко около нас трепти, има някаква точно определена вибрация. При медитация вибрационните нива на отделните тела на човека се доближават едно до друго като по този начин можем да ги отделим едно от друго и да наблюдаваме отделните им характеристики. Но медитацията не е изключване на петте сетива. Напротив трябва да е максимално изостряне на тези сетива както "пробуждането" на духовните органи. При дълбока медитация всички сетива работят с "пълна" сила, но те са сетива на физическото тяло и при отделяне на духа от него ние оставаме глухи и слепи за света около нас и разчитаме единствено и само на духовните си органи.
   Медитацията не винаги е съпроводена с еуфорично чувство. Зависи от това какво си постигнал чрез нея. Аз чрез медитация съм получавал информация от която единственото чувство, което усещах след нея беше безмерна тъга. Така че е опира до това какъв е резултата от нея.
   Можеш да медитираш докато вършиш и всекидневните си задължения, но тя няма да е на нивото на една дълбока медитация.
   Това е според мен... :)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #502 -: Август 04, 2011, 17:19:13 pm »
   Понеже съм нов във този форум (въпреки че го следя от доста дълго време) и общо взето самоук във духовните науки, медитация и други ме извинете, че не използвам термини от дебелите книги. Чрез собствения си грешки осъзнах нещо, което е много важно за всяка една медитация, защото и колкото и повърхностна да е тя, съзнанието се отпуска в следствие на което неговите защитни способности намаляват. Това от своя страна е достатъчна предпоставка "някой" да изтласка, образно казано, на заден план духа ни. Може да не съм се изразил много ясно, но това което искам да кажа е, че медитацията е много полезен метод за лекуване, съсредоточаване, релаксиране и прочие, но тя носи и собствените си рискове.
   И имам един въпрос. При вашите медитации само, общо взето, се концентрирате и визуализирате дадени неща. Пробвали ли сте напускане на духа от тялото, пътуване във времето, астрални пътешествия и прочие?
       В  медитацията  всички  сме  самоуки!!  Колко  ли  книги  трябва  да  прочете  човек  за  да  разбере  колко  е  сладка  захарта,  или  колко  е  люта  чушката?  Медитацията  е   индивидуална  практика  за  всеки,  затова  и  няма  едно  обобщаващо  определение  за  тази  практика  в  духовното  израстване.  Не  съм  съгласен,  че  медитащията  е  рискова  практика,  единственият  риск  е  пристрастяването  към  нея  и  откъсване  от  действителноста.
      Духът  напуска  тялото  само  при  смърт,  а  колкото  до  отделяне  на  астралното  тяло  -  това  е  естествен  процес.


"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Daichi

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Re:Медитация
« Отговор #503 -: Август 04, 2011, 22:07:06 pm »
  Отделянето на астралното тяло е естествен процес няма спор. Наблюдаваме го при всяко заспиване. Но при медитация нямаме само отделяне на астралното тяло. При медитацията се отделят повече от едно тяло на човека, а именно Аза и душата със нейните три съставни част - Сетивна душа, Разсъдъчна душа и Съзнаваща душа. Съзнаващата душа има най-пряка връзка с Аза и в разбирането на тяхното взаимодействие се крие ясното проявление на духа. Това, което прониква в Съзнаващата душа като духовни сили е човешкия Дух. Така че при медитация се отделя целия набор от тези тела и благодарение на тях ние имаме спомени от това, което сме видели и свършили. Астралното тяло е нашето съзнание, но то не може да ни донесе спомена и опитността, които носи Аза, чрез трите съставни части на душата. А там дълбоко е малкото зрънце човешки Дух, пропито с есенцията на всички духовни сили. Аз поне си го представям така - човешкият дух все едно е една малка капка взета от морето. Безкрайно малка в сравнение с него, но носещо същите послания и свойства.
   Това е моето убеждение... 

Неактивен Mercury

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Медитация
« Отговор #504 -: Септември 09, 2011, 19:22:07 pm »
Ще започна така:
1. Доста стрес ми се насъбра напоследък, не знам защо, но е факт и съм все по-нервен. Вчера реших, че ми е нужна медитация, за да се поуспокоя.
2. Влязох в темата, прочетох почти, но не всичко и останах доста объркан.... Не знам откъде да започна. Мога ли да медитирам сам, по някаква определена практика или задължително ми трябва учител в началото?  :unknown:
3. Намерих една книга, която смятам да прочета, но ми вдъхва леки съмнения, не знам защо... http://www.zamunda.net/details.php?id=194773&hit=1

И още едно въпросче - може ли да ми препоръчате наистина качествено четиво по темата? Благодаря.
"Въображението е по-важно от знанието." Албърт Айнщайн

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Медитация
« Отговор #505 -: Септември 09, 2011, 21:08:36 pm »
Лично аз не съм чела много за медитацията. Майка ми ми обясни как да започна. Не е чак такава философия. Позата поне според мен трябва да е удобна. Понякога я правя легнала, а друг път седнала. Гърба трябва да е прав. И да не се кръстосват ръце и крака. Аз започвам с дълбоко и бавно дишане и издишване. А после както ми дойде. Понякога се съсредоточавам върху дишането си. Просто го следя и наблюдавам. Това помага да се избягват мислите. Друг път като съм със затворени очи наблюдавам разни фигурки и цветове. Или и пък използвам мантрата ОМ. Казвам я няколко пъти на глас и после си продължавам наум.
 В началото като не е свикнал човек наистина е трудничко и объркващо,заради всичките ни мисли в главата,но не трябва заради това човек да се отказва.
 Но ти препоръчвам и 5 тибетски ритуала.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Медитация
« Отговор #506 -: Септември 10, 2011, 13:20:41 pm »
"Медитация, това е да мислиш без да мислиш." :)
Източника нещо дзен май беше, не помня вече.

Иначе kalan, защо да не кръстосваш? Буда например го има рисуван по много храмове винаги с крастосани крака и длани една върху друга. Не казвам, че е задължително, а че всеки както му е удобно.
Ако има някой силата и баланса - да медитира на челна стойка :)

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Медитация
« Отговор #507 -: Септември 10, 2011, 15:02:37 pm »
   И имам един въпрос. При вашите медитации само, общо взето, се концентрирате и визуализирате дадени неща. Пробвали ли сте напускане на духа от тялото, пътуване във времето, астрални пътешествия и прочие?
Това лично аз не съм пробвала. Не знам как. А и не ме вълнува в момента. А може би ме страх, че ако взема да опитам може и да не мога да се върна.


Иначе kalan, защо да не кръстосваш? Буда например го има рисуван по много храмове винаги с крастосани крака и длани една върху друга. Не казвам, че е задължително, а че всеки както му е удобно.
Ако има някой силата и баланса - да медитира на челна стойка :)
Ами знам ли. Така са ми казвали.А и някъде четох, че дори като просто си седиш не било хубаво да кръстосваш крака, защото се блокирала енергията или нещо такова. Аз не съм спец. Абе на всеки както му харесва. Има едни книги на Сабрина Меско за мудрите и там като се замисля също се кръстосват ръцете в зависимост от мудрата, медитацията и мантрата. Лично аз рядко кръстосвам краката. Така съм свикнала. Ама що пък да не пробвам и нещо ново.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Медитация
« Отговор #508 -: Септември 10, 2011, 15:08:15 pm »
Решението дали да си кръстосаш краката или не, трябва да зависи изцяло от това какво усещаш ти самата. Ако усещаш, че ти влияе положително ги кръстосай, ако не - недей.

Решението ти не бива да се основава на това дали си прочела нещо някъде или някой го е правил с кръстосани крака - айде и ние така. Това си е опит и метод за важащ за него, на тебе може нещо друго да ти помага.

Така, че както казва PEACE, ако ще медитирайте на челна стойка, щом ви помага.

Неактивен Mercury

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Медитация
« Отговор #509 -: Септември 10, 2011, 16:29:34 pm »
Колеги, благодаря ви много за съветите!  :hi:
"Въображението е по-важно от знанието." Албърт Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27