Автор Тема: Медитация  (Прочетена 184566 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен frozenbrain

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re:Медитация
« Отговор #330 -: Септември 27, 2009, 17:05:09 pm »
P.E.A.C.E. 
Бъди спокоен за мислите те ще са ти под контрола едва когато отвориш кундалини, а това е дълъг период.

И към всичко това трябва да се добави, че медитацията не е самото "гледане на пъпа" този метод само спомага отпускането на съзнанието и не прекалявай с него.
Прочети книгите на Ван Циенциюн "Естествен чигун 1 и 2 част" ще придобиеш перфектна основа за медитацията ти, която ще усъвършенстваш от личния си опит...
« Последна редакция: Септември 27, 2009, 17:06:07 pm от frozenbrain »
ОМ А ХУМ ВАДЖРА ГУРУ ПАДМЕ СИДХИ ХУМ

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #331 -: Септември 27, 2009, 17:28:23 pm »
Прочети книгите на Ван Циенциюн "Естествен чигун 1 и 2 част" ще придобиеш перфектна основа за медитацията ти, която ще усъвършенстваш от личния си опит...

Давам и своя глас за книгите :)

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Медитация
« Отговор #332 -: Септември 27, 2009, 19:03:51 pm »
И ако може да споделите малко отпит за "нищомисленето" :) Аз когато започна да гоня мислите си, очите ми треперят доста странно ?!
Как точно гониш мислите си? Просто ги наблюдавай отстрани. Регистрирай присъствието им и ги остави сами да си отидат. Недей се опитвай да гониш нищо. Просто наблюдавай. Все пак не знам дали е добре да започваш точна с това. Първо се научи да медитираш над определена идея, т.е. да задържиш мисълта за нея в съзнанието си (но без да опитваш да разсъждаваш, а просто насочи вниманието си към нея) и да регистрираш всички впечатления които ще получиш.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #333 -: Септември 28, 2009, 08:49:22 am »
Прочети книгите на Ван Циенциюн "Естествен чигун 1 и 2 част" ще придобиеш перфектна основа за медитацията ти, която ще усъвършенстваш от личния си опит...
Има ли в тях описани движенията и може ли човек да се научи да ги прави? Или трябва все пак някой да му ги покаже?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #334 -: Септември 28, 2009, 11:32:10 am »
Прочети книгите на Ван Циенциюн "Естествен чигун 1 и 2 част" ще придобиеш перфектна основа за медитацията ти, която ще усъвършенстваш от личния си опит...
Има ли в тях описани движенията и може ли човек да се научи да ги прави? Или трябва все пак някой да му ги покаже?

Има ги описани в първата част.Става дума за едно главно мисловно упражнение, всичко останало като физически движения и прочие са допълнителни техники, които са просто спомагателни.

Интересното е, че движенията така или иначе ще се появявят интуитивно...просто...Когато ти се донатнцува след парктиката - танцувай! Танцувай така, както ти идва.Обикновено нещата, които правиш, са индивидуализирани упражнения.
Така съм открил сам много от упражненията, които съм видял и прочел....правя неща, които още не съм видял, а просто ми се "танцува" след практика и ги правя...убеден съм, че ги има някъде.

На това приличат чигунските упражнения.


Конкретно за физически (защото в чигун това не е основното)движения препоръчвам и "Линчия магнетизъм" на Дюмонт, там говори за протягането и как и кога да се изплозва.
« Последна редакция: Септември 28, 2009, 11:34:58 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #335 -: Септември 28, 2009, 14:08:20 pm »
Един начинаещ има няколко въпроса :)
Нали позата за медитация трябва да е удобна ? Когато седна с кръстосани крака ми е много удобно, аз така седя и докато съм на компа, докато ям понякого и т.н. Но, за да седя с извравен гръб в тази поза (до колкото разбрах така трябва) са ми необходими известни усилия и се получава едно напрежение. Също така може ли да облегнеш гърба си например на стена или трябва да си седнал без други опори ?
И ако може да споделите малко отпит за "нищомисленето" :) Аз когато започна да гоня мислите си, очите ми треперят доста странно ?!
А относно цветовете които някои виждат, при мен има един мрак и тука таме около "кълбета мрак" има някъкви леко цветни проблясъци зад тях  :o
   :)Да казано е , че позата трябва да е удобна, а в това време е приета въпросната поза защото когато ти е изправен гръбнака( перпендикуляр енергиите преминават по-лесно през изправен гръбначен стълб. Докато посвикнеш и си изработиш навик на удобната за теб поза смятам, че не е проблем да допираш гърба си в стената.
 Също не мисля, че е проблем трептенето на очите ти и всъщност започни изпразването на лислите си като се пренесеш на любимо безлюдно място. Но по-важното е да не се отказваш.  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен frozenbrain

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re:Медитация
« Отговор #336 -: Септември 28, 2009, 20:38:02 pm »
Прочети книгите на Ван Циенциюн "Естествен чигун 1 и 2 част" ще придобиеш перфектна основа за медитацията ти, която ще усъвършенстваш от личния си опит...
Има ли в тях описани движенията и може ли човек да се научи да ги прави? Или трябва все пак някой да му ги покаже?


Спорт и здраве го каза добре, но за да почнеш да "танцуваш" трябва да имаш онсова. Упражненията от книгата можеш да ги правиш без проблем, лесни са с изключение на 13-то за което трябва да имаш доста здрави крака  :). Тези упражнения са елементарни.
Истинската основа за движението би я придобил най-вече от вътрешните стилове на бойните изкуства. Препоръчвам тай чи:
Чигун и тай чи са доста близки...

Само медитация не е желателно да се пракикува, ако само медитираш ще изперкаш, ако само тренираш ще се изкълчиш  :lol:.
Духовното ни развитие е върху няколко стълба и ако един от тях изостане "плочата" се килва и заклинва, ако пък си много упорит може и да рухне...
« Последна редакция: Септември 28, 2009, 20:41:30 pm от frozenbrain »
ОМ А ХУМ ВАДЖРА ГУРУ ПАДМЕ СИДХИ ХУМ

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Медитация
« Отговор #337 -: Септември 28, 2009, 21:26:42 pm »
Цитат
Препоръчвам тай чи:
За да не разваляме темата за медитацията, нека някой, който е наясно с тай-чи да отвори тема. Чини ми се, че не става дума само за движения, а и за насочване на мисълта , че даже и за визуализация.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #338 -: Септември 28, 2009, 22:47:14 pm »
     Един въпрос към капацитетите по медитация, отнасящ се за циркулацията на енергията. Той е: Как циркулира енергията когато спим на хълбок; когато работим приведени; с една дума, когато гръбначния стълб не е изправен като бастун? 
     Моето мнение е, че позата трябва да е удобна, а колко е изчанчена няма значение. Основната ми поза при медитация е ембрион, практикувал съм позата на мъртвеца; свещ и други, но не съм забелязал енергиини разлчия. Мога да бъда в медитивно състояние във всяка удобна поза на тялото тово нормално ли е?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Медитация
« Отговор #339 -: Септември 28, 2009, 23:15:54 pm »
Позата трябва да е удобна - това е най-важното. Другото са подробности, които са от второстепенно значение. За спането споменатият от теб вариант мисля, че е най-добрия. За предпочитане на дясната страна. Все пак тялото да не е прекалено свито.
« Последна редакция: Септември 29, 2009, 08:41:38 am от Mirotvorec »

Неактивен hung

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 287
Re:Медитация
« Отговор #340 -: Септември 29, 2009, 04:58:47 am »
Ирис, не е достатъчно само позата да е удобна. Моята най-удобната поза  е, когато съм гушнал някое гадже, но това не означава че медитирам :P
Бих препоръчал за начинаещи статична поза - полу-лотос, турско сядане или в краен случай на стол.Важното е гърба да е максимално изправен, защото енергиите отиват в неправилни посоки. Дясната ръка върху дланта на лявата и палците леко се докосват. Стоите така час- два, ден-два, година-две и чакате да дойде просветлението и гаджето да ви похвали или да ви се накара , че се занимавате с глупости :blum1:
Без секс, на къде?! Без любов, няма секс!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #341 -: Септември 29, 2009, 09:14:57 am »
  Протичат ли и как енергиите когато гърбът не е изправен или тогава оставаме без енергиини. Хунг отговори ми. Ирис е прав аз също! Нима при медитиране в движение  гълтаме вастун? 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #342 -: Септември 29, 2009, 09:18:07 am »
Ирис, не е достатъчно само позата да е удобна. Моята най-удобната поза  е, когато съм гушнал някое гадже, но това не означава че медитирам :P
Бих препоръчал за начинаещи статична поза - полу-лотос, турско сядане или в краен случай на стол.Важното е гърба да е максимално изправен, защото енергиите отиват в неправилни посоки. Дясната ръка върху дланта на лявата и палците леко се докосват. Стоите така час- два, ден-два, година-две и чакате да дойде просветлението и гаджето да ви похвали или да ви се накара , че се занимавате с глупости :blum1:

Напълно очаквано, надъхания медитатор бавно се показва като флудер, какъвто е.

mitko, твоят начин е друг(както каза Иван).Аз също медитирам по твоя начин, но не смесвам двата начина.Медитацията, преди да заспя, е свързана със заемане на естествени пози от живота, като се опитвам да се вглъбя в емоционалния свят на съответните пози.По този начин стимулирам циркулацията на енергията в съответния за емоционалното състояние ритъм.

А ночинът, за който говоря по-горе и въобще идеята за изправеня гръбнак, тя е по-скоро форсираща.Използвам това през късния следобяд - целта ми е да повиша количеството на енергията чисто и просто като обем без цвят.След това, до свечеряване, престоявайки в енергийните ми складове, тази добита енергия се синхронизира със сегашното ми ниво на развитие - количествата, които не мога да съхранявам, се губят, а е най-желателно да се инвестират в изгражадне на енергийно-преносната система или по-плътното тяло.
Чак преди заспиване, когато заемам естествените пози от живота, за които говориш, аз придавам на престоялата в складовете ми енергия цвят.ТОВА вече представлява специализиран градивен материал.
« Последна редакция: Септември 29, 2009, 09:20:21 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #343 -: Септември 29, 2009, 10:36:14 am »
  Протичат ли и как енергиите когато гърбът не е изправен или тогава оставаме без енергиини. Хунг отговори ми. Ирис е прав аз също! Нима при медитиране в движение  гълтаме вастун? 
  :)  Повдигнах въпроса за изправеният гръбначен стълб най-вече визирайки съзнателна медитация: седнали в поза "ЛОТУС" или "ПОЛУ-ЛОТУС" или каквато ни е удобна и допускаща най-голямо количество енергия.
 А относно най- добрата поза за тялото ни по време на сън , разбира се, че е на дясната страна (така черният ни дроб работи при облекчени условия, а останалите органи успешно си почиват)при възможно най-изопнато тяло ( така се намалява съпротивлението и напрегнатостта на мускули и стави). Но всеки е свободен да избере своите пози на сън, медитация и във всяко отношение :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #344 -: Септември 29, 2009, 10:40:47 am »
Всъщност някои хора започнаха да говорят прекалено концентрирано за медитация.Нещата не се обясняват само с нея, а са комплексни.
Да, съзнанието е в основата, но това се отнася за Господ, съфорумци.Това важи и за нас, в ролята ни на богове, но кой е от нас е разгърнал пълния си потенциал?
Ние с вас сме на малко по-друго ниво на съществуване и при нас съзнанието разполага с консултантски съвет(а не управлява автономно) - това са така наречените фактори.

Ако човек се занимава само с медитация, задоволителните резултати ще му отнемат цял живот.

За да претендираме за умело управление на енергиите на тялото(от страна на съзнанието) ни трябва малко повече съобразителност.Трябва да се вземе предвид
-бита на живот
-начинът на хранене
-енергетизиращите практики

И за трите се пишат цели томове.А това, към което някои хора тук се отнасят като към "развите чрез медитация", представлява компилация от всички тези томове по горните три въпроса.

За да не съм голословен, ето какво правя аз за себе си:

-бит на живот: Изолирано от цивилизацията толкова, колкото ми е по силите.Единствената връзка с излъчваща техника, е компютърът, който ми е крайно необходим за информирането ми.Не търпя мръсен въздух около себе си.Не търпя някои от миризмите около себе си(тъй като миризмата това са молекули, имащи директна връзка с кръвта ми).Ни изоплзвам прахове за пране, използвам сапун за ръцете и тялото си веднъж седмично(който е на органична основа без химия, или се старая да е така).Избягвам физическо натоварване ВИНАГИ, КОГАТО Е ВЪЗМОЖНО.

-начин на хранене:
храня се веднъж дневно, между 12 и 16 часа.Менюто ми е строго суровоядно + синьо сирене(единствено синьо).Понякога закусвам, ако ми се закусва, след 9 часа, като ям само определени неща(плодове).Това означава, че от 18 часа до 12 часа на другия ден храносмилателната ми система не работи.Тоест работи 6 часа на 24ч(още два часа след храненето в 16часа) и почива 18 на 24 часа.Това не осигурява само спестяване на огромните енергийни харчове по храносмилането, а и осигурява оптимална работа на отделителната система с минимален енергоразход.

-енергетизиращите техники: При този намален енергоразход, в 18 - 19 часа се занимавам с контролирано трупане на енергия("изкуствени пози"), съставил съм собствена компилация от три източника на техники, които според мен са пасващи си и допълващи се една друга.Това наваксва изразходваното за храносмилане и дава възможност за пълното поемане на енергията от храната, тъй като упражненията запълват енергийния дефицит по протеклата обработка на храната.
След това си осигурявам спокойна атмосфера, повдигаща самочувствието ми до към 23-24 часа, когато се занимавам с медитация отново("естествени пози"), които, както писах по-горе, придават цвят на натрупаното и му позволяват да намери естественото си място в енергийната ми система.

ИЗОЛИРАНАТА медитация или ИЗОЛИРАНОТО хранене или ИЗОЛИРАНИят здравословен начин на живот не постигат нищо.

Тези елементи трябва да са синхронизирани, и както писа frozenbrain - ако не развиваш тези стълбове организирано и цялостно, плочата ти се накланя.С течение на времето се накланя опасно.
« Последна редакция: Септември 29, 2009, 10:47:14 am от Спорт-Здраве4 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27