Автор Тема: Медитация  (Прочетена 184532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #165 -: Август 14, 2009, 23:15:36 pm »
  ЗДРАВЕЙ ТАНГРА,

   "Защо ми са тези водачи?"
   Когато се запознаеш ги папитай, а това рано или късно ще стане, ще ти омръзне да четеш и ще почнеш да практикуваш! При мене е да ме държат изкъсо, изглежда правото ми на свободна воля е ограничено.
   "Какво ще стане, ако правя нещо несъобразно с техните разбирания? Например, ходя по жени."
   Упражнявайки свободната си воля ние провокираме положителни или отрицателни ответни ситуации. Ролята на учителите/водачите е да следят уроците да бъдат усвоявани особено неприятните.
   Тангра, не мъжете ходят по жени, жените ходят с мъже и ако посмачкаш малко егото си ще си признаеш, че си бил използван. Мъж който има много жени не е завоевател, просто е опитно зайче в ръцете им. Праятно е наистина гъделичка мъжкото ни самочуствие, но е илюзия. Имаш аналитичен ум - направи съпоставка с природа извън нас. В кои животински видове женските се бият за мъжкар.
    "Защо са необходими определени усилия и промяна за да ми заговорят водачи? Не може ли да говорят на всички?"
    Усилието е да изчистиш съзнанието си от мисли не е трудно.
    "Има ли достатъчно водачи за всички хора?"
    Има не се безпокой, моите са двама.
    "Моя водач избран ли е предварително? (да кажем когато се родя, или нещо подобно)"
    Твърдо да!! Мога да ти кажа, че водачите/учителите са едни и същи за определено ниво.
    "Докато не го чувам, какво прави той? Въпреки това ли се опитва да ме наставлява?"   
    Ако зададеш въпрос при изчистено съзнание, непремено ще получиш отговор, ако не ги чуваш те ще намерят начин да ти отговорят непремено. Проблема е те да те чуят. Ако имаш контакт те съветват, но те преценяват нуждата от съвет. Нямаш ли контакт те напътстват чрез създаване на ситуации. Никога в никакъв случай и по никакъв повод не упражняват директно натиск върху свободната воля на подопечения, но косвено ДА. Свободната воля е свещено право на всеки човек.
   Суважение: Туров   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Медитация
« Отговор #166 -: Август 15, 2009, 05:15:58 am »
Изгубих доста време докато прочета постовете от тази година по темата, с надеждата, че ще открия някакви доводи в полза на медитацията. Не открих никакви уникални преимущества от нея, но възникнаха доста въпроси.

За какво ми е прякото общуване с помощниците, ако ограничават свободната ми воля, изгарадя зависимост от тяхното мнение или постоянно прехвърлям отговорността за важните решения на тях? Като цяло, каква полза ми носи общуването с тях? Как се лигитимират?

Каква е практическата полза в ежедневието, нещо уникално, което само медитацията може да свърши?

Защо се предполага, че ако живея 23,5 часа в мисловен хаос 30 минутната медитация ще поправи щетите?

Какво точно търся Там?

Подвъпросите са доста и не са саркастични.
С най- добри пожелания!

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Медитация
« Отговор #167 -: Август 15, 2009, 08:45:08 am »
Освен всичко друго, по време на медитация човек достига състояние на спокойствие и равновесие. Това състояние се запазва и след това, поне за известно време. Все едно предметите в стаята ти да са разхвърлени и ти да си ги подредиш. След време ако не оставяш нещата по местата им, стаята отново ще добие стария си вид, но доста време ще остане (по-)подредена. Ако си подреждаш всеки ден стаята, в нея няма да цари хаос.
Медитацията дава възможност да избягаш от ежедневните си мисли и влечения, като ги замениш с по-духовни. Когато това продължи достатъчно дълго време, то се превръща в модел на мислене и човек продължава често да мисли за и да бъде фокусиран върху духовното и през времето, когато не медитира.

Колкото до „помощниците“, това не е медитация. В медитацията сам търсиш отговори на интересуващите те въпроси и няма никаква връзка с други същества. Това не изключва възможността чужди идеи да достигнат до съзнанието ти, защото в пространството е пълно с такива и ти просто трябва да успееш да се свържеш с тях. Но ти приемаш идеята (облечена в мисъл-форма) отговаряща на въпроса ти, а не си контактуваш с някой, който ти дава отговора. За последното си има думи като „ченълинг“ и „медиумизъм“ и доста се различават от медитацията.
« Последна редакция: Август 15, 2009, 08:46:53 am от Iris »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #168 -: Август 15, 2009, 14:54:47 pm »
   "Не открих никакви уникални преимущества от нея, но възникнаха доста въпроси."
   Възникването на въпроси е първата крачка всеки е започнал оттам.
   Няма друг начин да разбереш защо си това което си, какво се крие зад кулисите на живота ти, освен чрез медитация! Ако не те вълнуват тези въпрос медитацията е напразно загубено време.
   " За какво ми е прякото общуване с помощниците, ако ограничават свободната ми воля." Няма помощници, а учители или водачи иникой не ограничава свободната ти воля това е присъщо само между хората. Човек се ражда със статут - ограничена свободна воля, понеже, в предишни животи е показал тенденция към деградация. Този статус си го е наложил сам, но изпълнението (контрола) се осъществява от други. Не е възможно да се получи някаква зависимост. Нима смяташ, че можеш да живееш на тяхна отговорност?
    "Каква е практическата полза в ежедневието, нещо уникално, което само медитацията може да свърши?"
    Медитивните изживявания са уникални. Това което е валидно за мен не може да е меродавно за тебе.
    "Защо се предполага, че ако живея 23,5 часа в мисловен хаос 30 минутната медитация ще поправи щетите?
    Защото утре няма да можеш да живееш 23,5 в хаос.
    "Какво точно търся Там?
    Какво точно търсиш там - не знам, но знам какво ще намериш - хармония.
  Iris,
  Всички контакти, интуитивни  отговори, всичко което можем да възприемем без логично обяснение от къде е плод на на изчистеното (освободеното) ни съзнание.
Такова съзнание можем да имаме само при медитивно състояние на ума. Така, че всичко свързано с обратната страна на живота е медитация, само видовете, насоките и целите са различни. Затова медитацията е уникална и в своята всеобхватна същност. С уважение: Туров   



"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Медитация
« Отговор #169 -: Август 16, 2009, 01:41:14 am »
Благодаря ти, Митко! :)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Медитация
« Отговор #170 -: Август 16, 2009, 04:37:09 am »
Iris,
според моите наблюдения медитацията не е единственият, дори не е най-успешният метод за достигане състояние на вътрешно спокойствие и равновесие.
Примерът ти с подреждането на стаята е подходящ, но няма ли да е по -добре да  се научим как да я поддържаме подредена през цялото време?

Бягането от ежедневните мисли чрез медитация не ми изглежда като ясен път, по -скоро като духовна патерица. Това изхожда от предишното предположение, че има неуспех при контролирането им.

И последно, но не и по важност, как да разграничавам проектирането на собствените желания в търсенето на отговори? 

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Медитация
« Отговор #171 -: Август 16, 2009, 09:39:30 am »
Iris,
според моите наблюдения медитацията не е единственият, дори не е най-успешният метод за достигане състояние на вътрешно спокойствие и равновесие.
За някои е най-подходяща, за други не е. Зависи конкретно от човека и неговата психика. Разбира се, че медитацията не е единствен метод.

Примерът ти с подреждането на стаята е подходящ, но няма ли да е по -добре да  се научим как да я поддържаме подредена през цялото време?
Това всъщност е целта – да се постигне по-високо състояние на съзнанието (което предполага будност, организираност и равновесие) постоянно, а не само по време на медитация. Времето през което медитираме с нищо не е по-важно от времето през което не медитираме. Но в момента хората трудно могат да поддържат максимално високо ниво на съзнанието си, според собствените си способности, през целия ден, докато вършат и други ежедневни неща. Затова по време на медитация човек се изолира временно от обичайното си ежедневие (без да бяга от него и от проблемите си). Колко хора гледащи например интересен филм или пък унесени в разговор с приятели в същото време поддържат една част от съзнанието си насочено към духовното? Тука не става въпрос да избягаш от едното за сметка на другото, а да ги съчетаеш.

Бягането от ежедневните мисли чрез медитация не ми изглежда като ясен път, по -скоро като духовна патерица. Това изхожда от предишното предположение, че има неуспех при контролирането им.
Вече отговорих. Освен това по време на медитация, човек може да потърси решение и на ежедневните си проблеми, и шансът да го намери е много голям. Духовното развитие се осъществява именно в ежедневието. Самата медитация, също е част от ежедневието. Ежедневието е проблем с неговата монотонност, когато ни приспива и ограничава интересите и амбициите ни в един тесен кръг от желания, мисли, навици, зависимости.

И последно, но не и по важност, как да разграничавам проектирането на собствените желания в търсенето на отговори? 
Подобно разграничаване е умение, което следва да се развива. Последното става чрез опита, чрез самонаблюдение, чрез безпристрастност. Като начало може да се тръгне от там, че желания и отговори, които водят до зависимости не са духовни по природа.

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Медитация
« Отговор #172 -: Август 19, 2009, 10:43:24 am »
Мен примерно, седенето със затворени очи в минералният басейн в сауната ме успокоява прекрасно и ме зарежда за цяла седмица със по-добро отношение към Живота - Себе Си и Всичко!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #173 -: Август 19, 2009, 12:13:20 pm »
    Бъркаш релаксация с медитацея!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен remalyks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 199
  • in/at/on 11
    • 11
Re:Медитация
« Отговор #174 -: Август 19, 2009, 13:45:42 pm »
"минералният басейн в сауната"
wtf
11

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #175 -: Август 21, 2009, 10:04:24 am »
Аз също живо се интересувам от всичко, взето от практиката. В този форум, а и по принцип, обаче, това рядко се среща.


Ето още няколко допълнителни въпроси:

Защо ми са тези водачи?

Какво ще стане, ако правя нещо несъобразно с техните разбирания? Например, ходя по жени.


Защо са необходими определени усилия и промяна за да ми заговорят водачи? Не може ли да говорят на всички?

Има ли достатъчно водачи за всички хора?

Моя водач избран ли е предварително? (да кажем когато се родя, или нещо подобно)

Докато не го чувам, какво прави той? Въпреки това ли се опитва да ме наставлява?



На въпросите които не ти харесват, няма да се разсърдя ако не отговориш.
  :) Мъдрите казват: "Когато ученикът е готов,учителят (водача) го намира" От скромният си опит в този живот подкрепям тази позиция.
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Медитация
« Отговор #176 -: Август 21, 2009, 10:17:56 am »
 :hi:
 Ах колко малко време липсвах, а вече сте решили, че има медитация само в неподвижно състояние ;)
Да , ама НЕ :negative:  Медитативният процес е просто изключване на мисълта! А това може да се постигне и при движение на тялото.
 Някой нещо против  :) Всъщност, Митко опитай да ме убедиш в правотата си!
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Медитация
« Отговор #177 -: Август 21, 2009, 10:32:22 am »
Не само - има и медитация, докато има и мисловен процес и движение на тялото.Ако някой се интересува, може да намери доста инфо в литература относно хипноза.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #178 -: Август 21, 2009, 13:18:40 pm »

 
 "Ах, колко малко време липсвах, а вече сте решили, че има медитация само в неподвижно състояние;
Да, ама НЕ!  Медитативният процес е просто изключване на мисълта! А това може да се постигне и при движение на тялото.
 Някой нещо против: Всъщност, Митко опитай да ме убедиш в правотата си!"
 Наистина липсваш!
 В какво да те убеждавам? Напълно съм съгласен с тебе. Не може да цитираш мое изказване където отричам динамичните медитации. Справка - Ошо, танца на дервишите и много други. Смятам твърдо, че единствено умът трябва да бъде неподвижен, а съзнанието отворено. Смятам също, че динамичните медитации са за напреднали и без продължителна предварителна подготовка са невъзможни. Учудва ме само факта, че не споменаваш за контакт с учителите/водачите си, защото да медитираш в самото движение предполага степен която включва контакт, даже лично познанство.
  С уважение: Туров
 

 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Медитация
« Отговор #179 -: Август 21, 2009, 22:08:37 pm »
Изгубих доста време докато прочета постовете от тази година по темата, с надеждата, че ще открия някакви доводи в полза на медитацията.
   ТhreeFaces
Тестатика - прочити и ще намериш всички отговори на въпросите си!

"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27