Автор Тема: Медитация  (Прочетена 184582 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Медитация
« Отговор #105 -: Октомври 05, 2007, 02:14:43 am »
Хей,веселяк,радвам с еч еима и други привърженици на шаманизма в околността  ;D ;D ;D

Жалко,е че по принцип са малко,защото изисква дисциплина и няма нищо божествено в него,но пък е истински.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Медитация
« Отговор #106 -: Октомври 21, 2007, 05:56:23 am »
......Покровителя е твоя същност.....
   Покровителя е моя същност. Това е достатъчно. Като част от моята същност аз няма как да го сграбча в предгръдка. Аз съм И тази същност нали? Но субективното възприятие може и така да ни го поднесе, като отделна същност.
   Пътя на шамана води ли до себеопознаване и познание за световете в които съществуваме? А опознаване на принципите ръководещи световете?
   Ако всеки човек е равен на различен свят, то фактите от описанията са безполезни. Остават евентуално валидни принципите.
   Дисциплината не предполага ли подчиненост? Дори да е следване на висши морално-етични норми, то е пак вид подчиненост на налагани от мнозинството (или отделни индивиди) постулати, със сигурност подпомагащи обществото(или налагащия ги индивид) - но дали и всички личности?
   Известно е, че малцина постигат високо ниво на познание. Къде тогава отива принципа на болшинството при гласуване за вземане на важни решения? (да речем избори) Няма гаранция, че мнозинството може да направи най-добрия избор, предвид пропуските му в познанието. Решенията на мнозинството най-често опират в доверието. До вярата, а не до знанието. От тук вероятно идва стремежа да се изкарваме все по-знаещи от другите. Да се правим на различни, едни от малцината знаещи. А реално да си вярваме, че вярата и желанията ни са вече реалност.
   Нямам достатъчно знание за да подкрепям или критикувам шаманизма. Фрагментарното ми инфо ме подтиква да мисля, че не се различава много от коя да е лична практика с цел развитие. Разликата е в набора от техники/практики които се прилагат. Често еднакви практики се срещат в различни течения под различни наименувания, в действителност бидейки едно и също.
   Що се отнася до липсата на връзка медитация-цел, ако не греша спомената в нечий предишен пост, не съм срещал някой да сяда безцелно да медитира....
   Съгласен съм, че не е необходима определена поза, но за начинаещите е наложаща, защото финните сигнали лесно се покриват от сигналите на физическото тяло застанало в неадекватна поза. Сред шаманите също има препоръки за специални пози и ключови положения, подпомагащи възприятието в нужния момент.
   Съгласен съм и с това, че "нисши" и "висши" са само термини приети от различни кръгове за улеснение на разбирането кой за какво говори, от гледна точка последователността, която са приели да следват. За бомбаджията, тръгнал да събаря сграда, висш ще е онзи който по-ефективно може да я разруши, а за строителя посоката е друга.
   Като каза "божества" се сетих за една источна .... "Брахмани много, но ПараБрахман е Един" ;)

  Това са моите нахвърлени в момента мисли, предполагаемо свободни. ;)
   Ще ми е интересно, запознатите с шаманизма да отворят отделна тема ....ако вече няма такава и ако имат това желание. Предполагам ще има заинтересовани от опознаването на това течение в човешкото развитие?
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен inside11

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Относно: Медитация
« Отговор #107 -: Септември 28, 2008, 12:29:24 pm »
Здравейте форумци,
някой може ли да ми обясни какво ще рече "огледално дишане", споменато от Joro Velev в по-предните постове.

Освен това ме интересува, дали по време на медитация (особено в по-началните ви периоди) сте имали следните усещания: туптене по дланите на ръцете, по протежение на целия гръбнак, трептения между очите, но някак навътре в черепа (6-та чакра), както и трептене на върха на главата. С какво ги свързвате тези усещания, ако сте ги имали и как сте ги преодоляли?
« Последна редакция: Септември 28, 2008, 22:19:39 pm от Mirotvorec »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Медитация
« Отговор #108 -: Октомври 08, 2008, 05:16:07 am »
   Доста месеци минаха докато някой забеляза измисления от мен термин.  ;)
   Огледално дишане - свързано дишане, без пауза между фазите (вдишване-издишване). Фазите са напълно еднакви по време и количество циркулиран въздух. Разликата е в посоката на потока.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Медитация
« Отговор #109 -: Октомври 08, 2008, 19:00:45 pm »
А защо пък си мислите, че е добро това дишане?
На тоя принцип се дишаше едно време, като правехме физкултура през комунизма.

Според мен вдишването със задържане е по-добро. Така имаш време да абсорбираш енергията (и кислорода) от въздуха, който си вдишал. Също и в процеса на задържане имаш няколко мига, през които спокойствието е пълно, и медитацията е по-пълноценна.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Медитация
« Отговор #110 -: Октомври 08, 2008, 20:54:48 pm »
Всяко дишане си има своите предимства. Човек трябва да опита повече видове упражнения. След това да открие правилния отговор на въпроса, каква е неговата конституция и тогава, спохождан от изпитаните от упражненията чувства, да избере, кои дихателни упражнения са необходими за достигне на здравето му.
Жорката Велев говори за дишане при вече напредналите йоги. Който го постигне и го практикува всеки ден ще постигне МНОГО за здравето и самоконтрола си.

Пътищата към ТО са много и разнообразни.
« Последна редакция: Октомври 09, 2008, 00:34:05 am от Mirotvorec »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: Медитация
« Отговор #111 -: Октомври 09, 2008, 00:02:53 am »
А защо пък си мислите, че е добро това дишане?
На тоя принцип се дишаше едно време, като правехме физкултура през комунизма.

Според мен вдишването със задържане е по-добро. Така имаш време да абсорбираш енергията (и кислорода) от въздуха, който си вдишал. Също и в процеса на задържане имаш няколко мига, през които спокойствието е пълно, и медитацията е по-пълноценна.
Да, също така кратко задържане и след издишване на въздуха също е полезно, т.е. имаме вдишване, задържане, издишване и отново задържане.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Медитация
« Отговор #112 -: Октомври 10, 2008, 05:11:52 am »
   Всеки тип дишане създава уникални вълни.
   Дали е добро или не свързаното дишане? Ами вижте отзивите за него в препоръчваната "Лесна медитация от Бабаджи" преди по-малко от седмица ми я прати един приятел. Находчиво предлагане на някои насоки до скоро предавани по принципа "от уста на ухо".
   Дишането със задържане, което предлагате знаете ли до какво води? Защо да го ползвате ако целта Ви не е на физичен план? Кога човек задържа дъха си? При стрес, сепване, силен удар и когато окончателно изостави тялото си...... Ако периодите на това (квадратно или правоъгълно) дишане не са оптимални то проблемите са повече от ползите.
   Аз отдавна не предлагам стоки с възможно двойно приложение.  ;)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Oxus

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 22
    • Езотеричен Разум
Относно: Медитация
« Отговор #113 -: Декември 15, 2008, 21:07:55 pm »
Здравейте приятели. Нов съм в сайта и нямам време да прочета всичко каквото сте си писали , но иначе самата тема много ми е интересна и за това ще споделя моя опит с вас.
  Медитацията..... за много звучи като математиката.... защото в обществото ни сме учени че само мързеливите стоят със скръстени ръце... и за да правиш нещо стойностно трябва пот да капе от челото ти. Това разбира се е грешно.... Най-великите чувства в този ми живот съм ги усещал в релаксираност и спокойствие... Видимото не винаги е по-полезно от невидимото.... в този си случай медитацията бие всичко... тя е невидима ,но може да те заведе до неподозиран рай.
   Сега за моя опит..... Аз практикувам една медитация.... не й знам името... ще я наречем Готина.... и започва така:

  Просвам се някъде и гледам да ми е максимално удобно... ако има слънце още по-добре,Магическа музика може също да се пусне, но трябва да е много тиха, почти да не се чува. Започвам с няколко вдишвания и издишвания... дълбоки и спокойни.... с всяко от тях и съзнанието все едно диша и се отпуска...след тях на всяка част от тялото ми поотделно благодаря и я хипнотизирам да се отпусне... обикновенно още щом насоча съзнанието си към някоя част от тялото се усеща топлина. И минавам максимум още по три пъти тялото ми докато не го усетя че лети вече и е максимално отпуснато. И задължително всичко трябва да се пави с любов... не можеш да нареждаш на тялото си ... Отпусни се бе мъзрелив плужек и то да те слуша... ако ние не се обичаме , няма кой . ... и е геройство ако не заспя след всичко това.... ако пък остана буден.. после програмата е волна... правя си каквото искам.... концентриране в-у чувството любов, любимото ми - летене....или пък музиката която предварително съм си пуснал... слушам я и вниквам в нея... чувствам я.. нося се с нея...Но абсолютно винаги... без значение колко съм издържал на тези вълни заспивам и се будя супер щастлив и бодър след около 2 часа.

 

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Относно: Медитация
« Отговор #114 -: Януари 06, 2009, 11:47:11 am »
Много добро начало!  ;) Без релаксация и концентрация при сегашното ниво на натовареност на ума с най-различни стимули няма как да се достигне до медитация, така че всичко, което идва от вътре е подходящо. Ние носим закодиран в себе си пътя и е най-добре да оставим това знание да излезе наяве. Твоят начин е най-добър за теб и няма да намериш вън по-добър.  :)
« Последна редакция: Януари 08, 2009, 00:55:48 am от Mirotvorec »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Медитация
« Отговор #115 -: Януари 07, 2009, 14:11:56 pm »
Информация сте изписали доста, благодаря за което :)
Не разбирам обаче каква е разликата кой крак върху кой е, същото и за дланите. Също така като допирате върховете на палците си как образувате кръг ?! На мен по ми прилича на пирамида, а напоследък избощо незнам с какво да свържа тази геометрична форма :( добро...лошо...

Неактивен Breath

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 565
  • The lamps are different but the light is the same
Относно: Медитация
« Отговор #116 -: Февруари 10, 2009, 11:43:28 am »
Не разбирам обаче каква е разликата кой крак върху кой е, същото и за дланите. Също така като допирате върховете на палците си как образувате кръг ?!

Никаква разлика няма, намери твой си начин, важното е да ти е максимално удобно и отпуснато а не кой крак върху кой е....
За дишането също ще си "влезеш" в твой си ритъм с времето. Няма препоръчителен тип дишане и не на всеки му пасва това, което правят други.
На мен пък музиката ми пречи, колкото и релаксираща и приятна да е.
THERE IS A DIFFERENCE BETWEEN KNOWING THE PATH AND WALKING THE P

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Медитация
« Отговор #117 -: Февруари 10, 2009, 19:01:23 pm »
Има разлика кой крак върху кой е, заради потока на енергията. Но ако не почнеш да седиш по няколко часа, предполагам няма разлика.

Винаги, когато започваш някаква дейност, каквато и да е, отначало не е толкова важно дали всичко ще ти е идеално наред. Чак по-късно почваш да чистиш неточностите.

Според мен би било признак на лоша педагогика, ако се обсипе начинаещия с правила и изисквания.
От друга страна, дори и само ако се спомене нещо, изпълняващия дори да не го направи сега или в близките дни/месеци, ще го запомни, то ще отлежи в съзнанието, и после някак отсамосебе си ще почне да го изпълнява, дори и да е било трудно.
Така че, казването кое как да се прави трябва да е съобразено с конкретния ученик и неговата психика. Ако е притеснителен и неуверен, перфекционист, тогава не трябва да се претоварва с детайли.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: Медитация
« Отговор #118 -: Февруари 10, 2009, 20:22:59 pm »
Информация сте изписали доста, благодаря за което :)
Не разбирам обаче каква е разликата кой крак върху кой е, същото и за дланите. Също така като допирате върховете на палците си как образувате кръг ?! На мен по ми прилича на пирамида, а напоследък избощо незнам с какво да свържа тази геометрична форма :( добро...лошо...
В йога дясната ръка е върху лявата, в дзен е обратното. При първите най-общо се символизира доминирането на духовния свят над света на явленията; при вторите на пасивната половина по време на медитацията. По отношение на краката май по-често левият крак се поставя над десния, но те всъщност са преплетени.

Точката на върха на пирамидата е божественото. Основата е неговото проявление – човекът. Има разлика дали ще е триъгълна или квадратна. Квадратната дава стабилност и сила, и олицетворява земята (също материята, четирите елемента, стихиите). Всеки един от четирите издигащи се триъгълника изразяват огъня (троицата; Отеца, Сина и Светия Дух; духовността) обърнат към четирите посоки. Заедно с основата те изразяват числото 16 (4 + 4*3), което е 10 (1, началото, Бог, йод) и 6(шестте тела чрез които се проявява), и като цяло седмица. 16 е броят на листенцата на вишудха-чакра (центъра намиращ се в гърлото), която управлява висшите творчески способности (Вакх – речта, Словото). Като цяло пирамидата защитава това, което се намира вътре в нея. Донякъде сходна с пирамидата е фигурата представяща триъгълник вписан в квадрат.

При медитация най-важното е гръбначният стълб да е вертикално изправен. Ако е необходимо за целта медитиращият може да използва нещо за да се облегне. Позата трябва да създава условия за максимално отпускане на мускулите и да не води до умора и напрежение. Оттам нататък медитацията е изцяло психически процес.
« Последна редакция: Февруари 10, 2009, 20:51:48 pm от Iris »

Неактивен Breath

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 565
  • The lamps are different but the light is the same
Относно: Медитация
« Отговор #119 -: Февруари 11, 2009, 10:15:40 am »
Момчета много сложно го направихте за всеки, който е начинаещ. Мнението ми е, че съвсем в началото всеки един трябва сам да намери най-подходящия начин и да се научи да се отпуска и релаксира. Да се опитва да спира потока мисли в главата. Това не е никак малко. След това човек сам усеща кога е дошло времето да премине на едно по-високо ниво и намира начина пак сам в себе си. Започва евентуално тогава вече да търси и нужната информация за потока на енергията и т.н.

Всичко това има значение за някой, който е много напреднал.
THERE IS A DIFFERENCE BETWEEN KNOWING THE PATH AND WALKING THE P

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27