Автор Тема: Световна финансова криза 2008 - 2012  (Прочетена 201520 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #30 -: Септември 18, 2008, 13:25:50 pm »
Равносметката:

1. Bear Stearns банкрутираха.

2. Lehman Brothers банкрутираха.

3. Bank of America изкупи Merrill Lynch за 50$ милиарда.

4. ФЕД зае (практически изкупи) AIG с 85$ милиарда.

5. Lloyds изкупи HBOS (Halifax & Bank of Scotland) за 22,2$ милиарда.

6. Wachovia Corp. изкупи Morgan Stanley (още няма данни за колко, но новината беше потвърдена тази сутрин българско време).

7. В крайна сметка Barclays изкупи част от бизнеса на Lehman в САЩ.

За подробности и коментари виж по-долния пост.


« Последна редакция: Септември 18, 2008, 13:27:46 pm от Eon »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #31 -: Септември 18, 2008, 13:32:23 pm »
Проблемите вече са в Европа: Мащабно банково сливане на Острова

18.09.2008 09:44

Проблемите от американския банков пазар вече трайно се преместват към Европа, предизвиквайки мащабно сливане на две от водещите британски банки. След като вчера стана ясно, че от Lloyds водят разговори за придобиване на HBOS, днес вече се оповестяват и параметрите на планираната сделка.

Цената, която от Lloyds ще платят за HBOS, е 2,32 лири за акция, съобщава Bloomberg, позовавайки се на запознати със ситуацията, пожелали анонимност. Така стойността на сделката е 12,2 млрд. паунда (22,2 млрд. долара). Това е с цели 58 на сто над цената на затваряне от вчерашната борсова сесия в Лондон. Вчера търговията приключи с поевтиняване на акциите на HBOS от 19 на сто до 1,471 лири за акция.

В резултат на сливането Lloyds ще създаде ипотечен гигант, който ще контролира над 28 на сто от британския пазар. За целта банката използва тежкия момент, в който е попаднал конкурента й HBOS заради фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers.

Колапсът на американския гигант доведе до силна ликвидна криза за HBOS и тя изгуби близо половината от пазарната си капитализация през първите три дни от настоящата седмица. Това изправи банката до стената и ситуацията силно напомни на случилото се миналата година при национализацията на Northern Rock.

Британското правителство се намеси и този път, като межу премиера Гордън Браун и шефа на Lloyds Виктор Бланк се водят непрекъснати разговори за потенциална сделка. Според Bloomberg преговорите са се увенчали с успех и правителството ще вдигне пречките пред сделката, които са свързани с антимонополната политика на Острова.

Поредно колосално сливане на банки в САЩ

18.09.2008 08:42

През изминалата нощ стана ясно, че в американския финансов сектор се подготвя ново сливане за милиарди долари, което ще заличи от картата на глобалните финанси някоя от най-големите банки в света. Планираната сделка е между инвестиционната банка Morgan Stanley, която според слуховете е силно застрашена от фалит и Wachovia Corp.

Интересът на Wachovia към Morgan Stanley е предизвикан от проблемите във финансовия сектор, които се отразиха силно негативно на инвестиционните банки и ги изправиха до стената в търсене на капитал

По информация нa Bloomberg, изпълнителният директор на Morgan Stanley Джон Мак e получил обаждане от високопоставен служител на Wachovia, чието име не се съобщава, тъй като разговорите все още не са публични и не е ясно дали ще се стигне до сделка.

Ако сделката бъде осъществена, това ще означава, че на Wall Street ще остане само един независим играч в сектора на инвестиционното банкиране - Goldman Sachs Group. Финансовата криза вече доведе до колапс на Bear Stearns, която беше продадена на JP Morgan, както и на Lehman Brothers, за която не се намери купувач и тя банкрутира. В опит да избегне тяхната съдба Merill Lynch сключи сделка с Bank of America и беше продадена за 50 млрд. долара.

По време на борсовата сесия в САЩ акциите на Wachovia, която към момента е четвъртата по големина банка на американския пазар, се срутиха с 21 на сто до 9,12 долара за брой. По този начин пазарната капитализация на институцията падна до 19,7 млрд. долара, което е с 18 на сто под капитализацията на Morgan Stanley. След вчерашната сесия инвестиционната банка се оценява на 24,1 млрд. долара, след като акциите й поевтиняха с 24 на сто до 21,75 долара за брой.

"Морган Стенли" води предварителни преговори с "Уаковия"
днес, 07:52


Инвестиционната банка "Морган Стенли", едно от двете големи независими дружества на Уолстрийт, вече води предварителни преговори за сливане с "Уаковия", съобщи "Блумбърг" (Еон: Morgan Stanley практически вече е сключил сделката с Wakovia. Вчера вечерта по WSJ имаше обширен коментар по темата).
 
"Морган Стенли" освен това се опитва да ограничи късите продажби на акциите си.

Вчера банката поевтиня с 24 процента, а другата голяма компания- "Голдман Сакс"- падна с 14 процента.

Шефът на МВФ: Най-лошото от кризата предстои

17 септември, 12:41

Най-лошото от финансовата криза може би тепърва предстои и много от големите финансови институции вероятно ще изпитат затруднения в следващите месеци. Това прогнозира шефът на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан след среща с финансовите министри и централните банкери на държавите от Персийския залив.

По думите му рисковете от кризата се отразяват на световната икономика, но има признаци на успокоение и в развиващите се, и в развитите страни. "И въпреки това говорим за много сериозна финансова криза", допълни Строс-Кан.

Последиците за някои финансови институции все още предстоят. Трябва да очакваме в следващите няколко седмици и месеци и други да се изправят пред затруднения", каза той, цитиран от Ройтерс.

"Това, което преживяваме в момента, е увеличаване на рисковете за свиване на икономиките и растяща несигурност, но все още смятаме, че догодина световната икономика ще се съвземе. Важното е да видим какво ще е отражението върху реалната икономика, а в развитите и възникващите пазари тя е в добро състояние."

Коментарът на Строс-Кан идва часове след като федералните власти в САЩ спасиха от крах AIG - най-големият застраховател в света, поради опасения за широко простиращи се отрицателни последици за глобалната финансова система, ако компанията бе оставена да фалира. Мнозина анализатори обаче обясняват, че това е краткосрочно решение и тепърва ще се види дали в дългосрочен план ефектът от него няма да се окаже отрицателен.

Бен Бернанке изправи на нокти капиталовите пазари
Федералният резерв на САЩ запази лихвата на 2% и национализира застрахователя AIG


Федералният резерв разочарова брокерите и фондовите пазари, след като реши да запази основния лихвен процент на 2%. Според Бен Бернанке и компания растежът на щатската икономика е застрашен и инфлацията продължава да бъде враг номер едно.

Така икономистите познаха, че Фед няма да променя лихвите, докато брокерите бяха изненадани, тъй като очакваха понижение между 0.25 и 0.50%.Сюрпризите с адрес Бен Бернанке обаче не спряха дотук. Фед реши все пак да опусне пари на застраховател № 1 света AIG срещу определена лихва, но и срещу дял в компанията. AIG получи 85 млрд. USD държавна помощ срещу 79.9% от капитала си. Така застрахователят беше национализиран, въпреки че това тълкуване на сделката беше отхвърлено от Фед.

Причини

От централната банка на САЩ посочиха, че за разлика от Lehman Brothers спасението на AIG е било необходимо, тъй като компанията е свързана с широк кръг други фирми и ритейл продукти. Пазарът реагира позитивно на новината и акциите на AIG се качиха ден след като поевтиняха със 70% заради понижения кредитен рейтинг, въпреки че не очакваха Фед да помогне точно по този начин. Фондовите борси в Азия и Европа също се поуспокоиха и водещите индекси леко започнаха да се покачват. Българските измерители обаче се движеха разнопосочно. Sofix се качи слабо с 0.66%, а BG40 падна още с около 3%.

Светлина

Сагата около Lehman Brothers започна да се разплита, след като стана ясно, че Barclays Bank ще придобие част от активите й. Британците ще купят инвестиционното банкиране на Lehman в Северна Америка - бизнеса, свързан с капиталовите пазари, както и апетитната централа на фалиралата банка в Ню Йорк за 1.75 млрд. USD. Шефът на Barclays Робърт Даймънд каза, че това е възможност, която се появява веднъж в живота.

Губещи

Всички борси се разтресоха от американските колизии, но най-губещ беше руският капиталов пазар, където на няколко пъти търговията беше спирана заради срива на водещите индекси RTS и MICEX. Правителството също се намеси, след като централната банка инжектира на паричния пазар 20 млрд. USD. Финансовото министерство също се намеси и предостави 44 млрд. USD бюджетни пари на трите водещи руски банки - Сбербанк, ВТБ Груп и Газпромбанк.

Финансовият ураган - по-лошото предстои
Въпросът е ще остане ли България остров на благополучието


Когато миналото лято се разрази кризата с ипотечните кредити, някои анализатори припомниха за Голямата депресия от 1929 г. Вероятно подобни аналогии се правят, защото кризата с високорисковите ипотечни кредити оказа сериозно негативно влияние върху финансовия сектор, но нищо повече.

Текущата финансова криза има много общи характеристики с предходните кризи в световната икономика, случили се след Втората световна война: достъпното кредитиране за бизнеса и домакинствата; нарастването задлъжнялостта на стопанските агенти - фирми, домакинства и държава, а следователно и склонност­та към по-големи рискове при стопанските операции; висока инфлация на пазара на активи и на потребителския пазар и пр.

Сегашната кризисна ситуация напомня на тази през 70-те години, която се характеризираше с ниски темпове на растеж и ускорена инфлация, т.е. налице са сериозни негативни последици за икономическото развитие. Възниква логичният въпрос за вероятността да се наблюдава стагфлация (рецесия, съпроводена с ускорена инфлация).

Сега ситуацията е аналогична. Лидерите на индустриално развитите икономики се „състезават” помежду си в разсъждения за световната финансова, енергийна и продоволствена криза. Към всичко това трябва да прибавим и календарния фактор - наближава 80-годишнината на кризата от 1929 г. И биха прозвучали странно в подобна ситуация изявления за разширяващо се потребителско търсене и ръст на производството тогава, когато трябва да се спасяват финансовите активи.

Стагфлация

В световната икономика вече има признаци за стаг­флация. Инфлацията в САЩ удари рекорд за последните 17 години. През юли поскъпването на живота в най-голямата световна икономика е 0.8%, като годишно спрямо юли 2007 г. е 5.6%. За сравнение в България спадът на инфлацията на месечна база с 0.1% за август оставя годишната хармонизирана инфлация на ниво 11.8%, далеч над прогнозите на централната банка за 8% инфлация до края на годината, както и над прогнозите на правителството за 6.5% инфлация. Подобни инфлационни рекорди се наблюдават във всички европейски икономики, като първостепенна причина е повишението на цените на енергоизточниците, което за едногодишен период средно надхвърля 30%.

Рецесия

В същото време признаците за рецесия също са налице (според икономическата теория рецесия има, когато се наблюдава отрицателен ръст в две последователни тримесечия). Европейската икономика все повече се доближава до рецесия. Според предварителните данни на Евростат БВП в еврозоната е намалял с 0.2% през второто тримесечие на годината. Подобни отрицателни стойности има и показателят за съвкупния БВП на 27-те страни членки на ЕС - 0.1%. Единствените бели лястовици са българската и румънската икономика с ръст от над 5-6% (спрямо второто тримесечие на 2007 г. реалният обем на БВП на българската икономика е със 7.1 на сто повече), докато Естония дори вече има два поредни периода на спад. В този смисъл България по инфлация се доближава до стаг­флационните критерии, но все още икономиката ни поддържа високи темпове на растеж, които я отдалечават от стагфлацията. Въпросът е дали ще останем остров на благополучието, или и ние ще поемем негативите от световната финансова криза.

Банкрути

Финансовата криза е далече от своя край, нещо повече - по-лошото предстои, прогнозира в средата на август бившият икономист на МВФ Кенет Рогоф (2001-2004 г.). Предстоят банкрути на още банки, в това число и на една от най-големите инвестиционни институции, смята той. Прогнозата му вече се сбъдна: Лемън Брадърс (Lehman Brothers) стана поредната жертва на финансовата криза, която бушува вече втора година. Американската инвестиционна банка подаде молба за съдебна защита от кредитори под тежестта на бремето от 60 млрд. USD, вложени в рискови недвижими имоти. Това означава, че последиците от кризата в САЩ тепърва ще се усетят и от останалите икономики по света.

Световните банки се обединяват в подкрепа на доларовата ликвидност

Bank of Canada, Bank of England, ЕЦБ, Федералният резерв, Bank of Japan и Швейцарската народна банка са взели решение за съвместни интервенции за подобряване на доларовата ликвидност на паричните пазари.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #32 -: Септември 18, 2008, 16:41:40 pm »
Тоест както са тръгнали нещата привидното разнообразие от различни големи фирми вече реално ще се преобразува в съставянето на няколко големи КОРПОРАЦИИ  владеещи целия свят - сиреч - кофти  ;) А и бтв - вече БТК принадлежи реално на САЩ - не на американска фирма а на САЩ   ;) Даже днес видях заглавие - Буш купи БТК  :D
« Последна редакция: Септември 18, 2008, 16:42:41 pm от Alien »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #33 -: Септември 18, 2008, 18:56:56 pm »
Тоест както са тръгнали нещата привидното разнообразие от различни големи фирми вече реално ще се преобразува в съставянето на няколко големи КОРПОРАЦИИ  владеещи целия свят - сиреч - кофти  ;) А и бтв - вече БТК принадлежи реално на САЩ - не на американска фирма а на САЩ   ;) Даже днес видях заглавие - Буш купи БТК  :D

ФЕД купи БТК, а не Буш... аман от идиотски и жълти заглавия  ;D

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #34 -: Септември 20, 2008, 20:23:53 pm »
Още една банка фалира в САЩ :P
  20 септември 2008 11:46

   Америбанк Инк. (Ameribank Inc.) бе затворена в петък вечер от регулаторния орган в САЩ заради финансовото й състояние, предават информационните агенции, позовавайки се на Федералната корпорация по застраховане на депозитите. Това е 12-та по ред банка, прекратила съществуването си от началото на тази година.

   Банката има филиали в щатите Западна Вирджиния и Охайо. Клиентските сметки са прехвърлени в други банки при запазване на застрахователното покритие на депозитите. Вложителите няколко дни ще могат както преди да теглят пари чрез банкоматите или да плащат с чекове на закритата банка.

   Финансовият пейзаж в САЩ радикално се промени за последните няколко месеца. През юни бе съобщено за краха на банка Инди Мак – най-големия за последните 24 г. Инвестиционните гиганти Беър Стърнс и Мерил Линч прекратиха съществуването си чрез поглъщане, а Леман Брадърс подаде иск за защита от банкрут.
http://lev.bg/view_article.php?article_id=20225


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #35 -: Септември 20, 2008, 20:34:42 pm »

Румен Симеонов: България има ресурс да посрещне криза ;)

20 септември 2008 14:50
Румен Симеонов, подуправител на управление "Банков надзор" на БНБ  в предаването "Седмицата" по Дарик.


Вие сте от 1990 година в банката, а от 1996 година до 2007 година, когато станахте подуправител, бяхте директор на надзорната политика и методология в централната банка. Участва ли, планира ли да участва БНБ в тези намеси на централни банки на различни страни по света с цел успокояване на пазарите? Може би не в такива мащаби, но ето и нашата борса срива.

Намесите, които правят централните банки и в Европа, и най-вече в САЩ, Федералният резерв, са свързани с проблеми в ликвидността на тези пазари, които бяха предизвикани от недоверието, което пък беше резултат от срива на финансовия пазар в САЩ. При нас няма необходимост от такава намеса, тъй като междубанковият пазар, макар и малък, функционира.


Пари има, това казвате?

Пари има, разбира се, те поскъпнаха от това, което става в Европа преди всичко, защото ние сме част от европейския финансов пазар, макар и на периферията. Но у нас от какво се финансират банките? 1/3 от ресурса идва от банките-майки. Знаете, че нашият банков пазар е изключително европейски. Той се доминира от европейски субсидиари, пеете най-големи банки държат около 60% от активите в банкови сектор. 30% от ресурса идва от тези банки-майки и около 70% от ресурса, който се използва за кредитиране на българската икономика и на домакинствата, е местен. Тоест, от български фирми и граждани, от депозити.


Добре, ама като 1/3 се издържа от пазар, който в момента има проблем, от банки, които в момента участват в световния проблем, това няма ли да се отрази?

Отразява се, но ние дори го разглеждаме като здравословно оздравяване, защото знаете, че няколко години се опитвахме да задържаме кредитния ръст с различни мерки. Сега наблюдаваме един спад само за една година, на годишна база около 10% има спад в кредитирането, което и очаквахме да стане, но то стана и поради други причини, не само от мерките, които вземахме. Знаете, че бяхме предприели едни по-високи ликвидни изисквания чрез минималните резерви, чрез които искахме да изтеглим ликвидност, тоест – обратното на това, което правят в момента централните банки. Те предоставят ликвидност, за да поддържат пазара.


Има ли ресурс БНБ да се намеси като швейцарската, ако не като Федералния резерв, ако това се наложи. Нека построим една виртуална картина, при която се сриват банки, които финансират 30% от българския банков пазар, пари няма, няма ликвидност. Може ли да направите вие това, което направи Федералният резерв или което прави Швейцарската централна банка през тази седмица?

Както е известно, в повечето случаи намесата, която се прави в САЩ, тя не е само с пари на Федералния резерв, това са публични пари, това е от бюджета на Щатите, а централните банки играят само ролята на агент на правителството. Това се случи и в Англия, знаете, с най-голямата ипотечна банка.


Има ли ресурс България да посрещне криза?

Има, много усилено се дискутира въпросът с бюджетния излишък...


Тоест, излиза в седмицата на този срив, че може би трябва да си мислим дали да даваме повече пенсии накрая на годината или да изсипваме пари и да строим точно сега скъпи неща.


Моето лично разбиране е, че бюджетният излишък не е излишни пари, а това са един резерв точно за черни дни, така че ресурс има.


Тоест, ако вас ви питат, бихте заделил тези пари?

Да.


Всичките?

Въпрос на преценка, но все пак това са едни резервни пари.


Добре ли е за една икономика банките й да не боравят с финансови инструменти от инвестиционен характер, като тези в САЩ, в Западна Европа, като тези на четвъртата по големина инвестиционна банка в САЩ „Лемън Брадърс”? Защото излиза, от всичко което изчетох през седмицата, колко добре, че всъщност сме зле.

Не бих казал така, но в общи линии нашият банков пазар е доста, да не казвам примитивен, но все пак не е толкова иновативен, колкото в Щатите. Освен това, в България нямаме инвестиционни банки, а банките ни са универсални. Основните активи на банките в България са кредитите, които са за фирми и за граждани, това е основният актив.


За тях ще говорим много, това е най-интересното, първо да изясним параметрите. Понеже от всички успокоения, които се опитвате да внушавате – хора на позиции или експерти, аз разбирам, че на мен тук не може да ми се случи пропадане като в САЩ, но това ме кара да мисля, че не може да ми се случи и успех като в САЩ, че ние сме далеч от света на успяващите, които рискуват.

Съпоставка с развитостта на пазара в Щатите и в България трудно може да се направи. Ресурсите и възможностите на американската икономика са други. Не случайно косвените ефекти от американската криза толкова много се дискутират във всички страни.


Очаквате ли сливания на представени в България банки? Deutsche bank сe събира с Postbank, Commerce Bank с Dresdner Bank.

Вече споменах, че българската банкова система се доминира от субсидиарите на големи европейски банки. Ако при тях се получи сливане, вероятно и тук ще се получи сливане.


И тук ще има същото сливане?

Да, възможно е.


Но няма индикации?

Както беше случаят с UniCredit. Знаете, поредица от придобивания създадоха тази голяма група – UniCredit, която в България се сляха три банки.


Сега стигаме до лихвите по кредитите за хора и за фирми, които са ги взели. Сега, според различни таблици в печата, които четох, се движат между 7 и 9 %, ако не бъркам. Колко очаквате, че ще се повишат. Вие в едно интервю в „Сега” казвате, миналата година лятото, че всъщност лихвите по кредитите в България на практика са нулеви, защото инфлацията, доходът от нещата, които се купуват с тези кредити, цената на нещата, които се купуват с тези кредити, е по-висока от цената на самите кредити. Сега ще се промени ли тази нула след финансовата криза?

Възможно е малко да се променят нещата, защото инфлацията, както е известно, спадна през последните месеци. Лихвата по кредитите е резултати от цената на ресурса. След като всички банки и в европейски мащаб повишиха търсенето и виждате, че всички банки предлагат едни лихви по депозитите, които значително нараснаха от миналата година през същия период досега и това пък доведе до една за нас благоприятна тенденция, че много от парите, които бяха извън банките, се вляха в банките именно поради тези по-високи лихвени нива по депозитите. Когато нивата по депозитите са по-високи, естествено, че за да спечели банката, тя трябва да повиши и лихвените равнища по кредитите.


Възможна ли е прогноза колко биха се повишили лихвите?

За мен е трудно да направя прогноза, но все пак лихвите по кредитите, естествено, се влияят и от търсенето на кредити. Ако кредитът поскъпне толкова много, че стане неизгоден за потребителите на кредити – било фирми, било граждани, естествено, че те ще задържат нива.


А в централната банка смятате ли да променяте основната лихва? Понеже от седмица имате ясни изявления от Федералния резерв, че там няма да променят, швейцарците също казаха, че ще запазят...

Основната лихва е функция от това, което става на междубанковия пазар и основната лихва у нас е с малко по-висока от тази, която ЕЦБ обявява. Тя не е някаква...


Т.е. вие не можете да влияете? Вие не можете да влияете върху лихвата.

Ние не можем да влияем.


Ами добре, тези – швейцарците, американците, тогава защо излизат и обясняват как те няма да променят Федералния резерв и Централната швейцарска банка, основната лихва?

Но влияят на ликвидността на пазара като изсипват пари. Ако не изсипват пари на пазара. Лихвата ще се качва.


Очаквате ли да намалее кредитирането в България?

Да. То вече е факт. Аз споменах, че... Примерно данните в едногодишен разрез – юни миналата година и юни тази година – имаме понижение с около 10% на кредитния растеж, което за нас е добре.

И като брой кредити, и като обем.

И като обем, да.

Като размери на кредитите.

Да, да. Друга положителна тенденция е, че ръстът на кредита е по-голям в корпоративното кредитиране и по-малък, намалява в потребителското.


Там в какви съотношения е всъщност, корпоративно-потребителско?

Примерно 54% е ръстът на корпоративното, около 50% е ръстът в потребителския кредит.


А съотношението между тях какво е?

Долу-горе са на половина.


50:50. А в една развита икономика, на Запад какви са съотношенията? Фирмите ли взимат повече кредити или гражданите?

Подобни са, но все пак зависи и от бизнеса на фирмите. Знаете, допреди няколко години превес имаше корпоративният кредит. След това банките доста експанзивно започнаха да запълват потребителския сегмент, който в продължение на три години беше доста интензивен този ръст в потребителския сектор. Но всеки пазар си има ниво на насищане. Той не може да продължава вечно, от една страна е ограничен от ресурса, който получава от пазара, от друга страна – от търсенето.


А какъв е делът на кредитирането от други финансови институции, не банки? От например лизингови къщи. Аз поне познавам страшно много хора, които си взеха в последните месеци коли, различни техники с лизинг.

Това е един интересен въпрос. За две-три години не банковия сектор нарасна неимоверно много. В момента активите в лизинговите компании са някъде около 6 милиарда лева и около 3 милиарда лева са потребителските, предимно потребителски кредити, раздадени от не банки от рода на Джет Кредит, Изи Кредит и т.н.


Т.е. финансови и лизингови къщи.

Да.


Смятате ли да...Всъщност режимът в България е много либерален. Те само трябва да ви уведомяват, че съществуват.

Изключително либерален е режимът и в сегашния Закон за кредитните институции, ако може въобще да се нарече, че това е режим, има едно изискване тези институции, някой път в кавички, да уведомят, че извършват такива сделки – лизинговане, кредит и други, или сделки, които са упоменати в член първи на Закона за кредитните институции.


Всъщност го правят абсолютно безконтролно, без никаква преценка на възможностите им.

Не бих казал, че е така, защото данните сочат, че именно така... Към момента имаме в регистъра над 440-450 дружества, които са ни уведомили, че извършват такива финансови услуги. От тях някъде около 80 са лизинговите компании, някои от тях принадлежат на банки, разбира се. И около 80 са дружествата, които са ни уведомили, че извършват кредитна дейност. От тях значение имат може би десетина, другите са изключително дребни и те са ни уведомили, не че са финансова институция, а защото са имали някакви свободни средства и са ги дали на кредит, и за да спазят закона, ни уведомяват.

Аз тогава не виждам особен смисъл в ограниченията, които се опитвате да налагате върху банките при кредитиране, при положение, че кредитирането може да става чрез организации, които вие не контролирате.

При банките нещата стоят по съвсем друг начин, защото банките са депозитни институции. Докато тук говорим за институции, които не набират средствата, с които извършват тези сделки, а чрез публично привличане.


Да, но нали една от целите ви всъщност е да ограничавате изсипването на огромни пари на пазара под формата на заеми, които не е ясно как ще бъдат връщани, за да не се стига до кризи като тази, които започнаха точно от това, че много хора взеха много пари на запад, за да си накупят къщи и коли и после се оказа, че няма как да ги връщат на тези, от които са ги взели.

За нас е изключително важно да защитим депозантите, а не можем да забраним на който и да е, ако има свободен ресурс, да го дава на някой.


Т.е. няма да променяте този режим на лизинговите къщи?

Ще го променим в известна степен, но без да внасяме някаква особена регулация. Целта на промените, които сме предложили в закона, от една страна искаме да въведем един регистрационен режим, който да филтрира този огромен брой институции, т.е. да сложи някакъв ред в това.


Т.е. все пак целите намаляване?

Да, намаляването...или по-скоро селектирането им, защото, както споменах, трудно е, много от тези институции, може би две трети от тях, трудно могат да се нарекат институции. Освен това другата ни цел е с една друга поправка да дадем възможност тези институции да докладват и да получават информация от Централния кредитен регистър, което ще е добре както за самите тях, така и за банките, тъй като банките ще имат по-пълна картина за задлъжнялостта на лицата, които искат кредит.


Един може да вземе кредити, т.е. лизинги и след това да иде и при банката и оттам да си вземе, и банката ще си каже – този човек няма никакви заеми защо да не му отпуснем.

Именно. Този дълг, който в момента е създаден от тези не банкови институции около 8 милиарда, той практически е неизвестен за банките до голяма степен.


Ще се превърнат ли български банки в брокери за недвижими имоти?

Ипотечното кредитиране у нас доста се различава от това в САЩ. Например една от отликите е тази, че банките не могат директно да придобият недвижим имот, така както става в САЩ. В САЩ в момента, в който определен брой погасителни вноски не се изпълнят от длъжника, банката става собственик на имота. Не е необходимо да провежда търгове и т.н.


При нас се минава през изпълнително производство.

Да. Освен това специфичността на начина на живот в България е коренно различен с този в САЩ. Знаете, че в САЩ мобилността на населението в зависимост от работното място е много голяма. Уседналост се проявява едва след 50 години, а някъде и след пенсиониране. Докато при нас е доста болезнено ако едно семейство трябва да загуби жилището си.


Ще умре, но ще върне кредита.

Ще вземе назаем и от роднини, но няма да се остави на улицата.


Четох, че управителят на банката Иван Искров е казал, че 95.5% от получателите на кредити в България са редовни.

Да. В момента качеството на кредитите е много високо.


А каква част са ипотечни?

Трябва все пак да направим разграничение дали под ипотечни разбираме всеки кредит, който е обезпечен с ипотека или само онзи кредит, който финансира покупката на жилището. Обикновено в САЩ, когато се говори за ипотечен кредит, се разбира кредит за покупка на жилище.


Каква част в Българи са такива?

Ипотечните кредити са...трудно ми е да кажа в момента цифрата, но някъде около 20% от всички кредити.


А основно обезпечение ли е недвижимостта и по фирмите кредити?

Да. За разлика от други страни, при нас фирмените кредити са обезпечени и много от тях са обезпечени и с недвижими имоти. Докато практиката за кредитиране на фирми обикновено, че е необезпечено кредитиране, защото там се залага на преценката на бизнеса, какво генерира бизнесът, а не толкова за обезпечение.


И каква част от всички кредити, дадени в България, може да се каже, че са обезпечени с недвижимости?

Голяма част от кредитите имат като обезпечение недвижимости, защото това е единственият материален актив, който се признава от нашите регулации за обезпечение.


Това не трябва ли да се промени?

Разбира се има и други обезпечения, финансови гаранции и други, но все пак ми се струва, че има известен все още апетит на банките да получават...


Да залагат на сигурно.

Да.


Те и тези в САЩ и Англия залагаха на сигурно.

По различни са нещата, не може да се направи пряка връзка. Естествено, възможно е да има...няма кредит, който е абсолютно безрисков, независимо дали той е обезпечен с ипотека или с друго обезпечение. Виждате, че дори такива инструменти, които бяха застраховани от такива компании като AIG за финансов риск, също потънаха. Така че и финансовите обезпечения не винаги доставят достатъчно сигурност.


Разумно ли е да се тегли кредит сега?

Всичко е въпрос на сметка.


Понеже какви ли не експерти съветват, но преобладава мнението – не теглете сега.

За потребителските кредити е изключително важно потенциалният длъжник да знае, че ще може да обслужва този дълг с тези лихви, които са към момента.


То с тези в момента може и да може, ама с тези утре?

И с тези утре, разбира се. Защото ако някой, да речем, реши да живее само на кредити и всичките си пари, които получава като доход, дава за погасяване на кредита, очевидно е, че в даден момент може да затъне. Но тука все пак трябва да се има предвид това е основният момент за преценка от самите банкери. Съмнявам се, че има такива банки, които така лесно да дават пари, независимо от рекламите, които ни заливат.


Експерти съветват да не държим спестяванията си в една банка.

Винаги е добре да има разсейване на риска. Въпреки, че защитата у нас е доста голяма в сравнение със средния депозит. Знаете, че защитата е 40 хиляди лева, което за българските условия е доста високо.


Какво ще стане на световния финансов пазар до 24 октомври 2008 година? На 24 октомври 1929 започва великата депресия, черният четвъртък в Ню Йорк, срив на цените на акциите на основните компании със 60-70%.

Експертите казват, че кризите обикновено се пораждат от различни фактори, но естествено резултатът е един и същ – загуби. Възможно е кризата да отшуми, виждате, че американците с всички средства искат да ограничат нейното влияние, да възстановят доверието в американските институции и в правителството, защото това е изключително важно за тях. Доверието в американския пазар в момента е, бих казал, трагично и аз мисля, че тези усилия ще постигнат успех. В какъв диапазон от време е трудно да се каже, защото независимо от спасяването на системни играчи, които формират целия този пазар и не само в САЩ, а и извън него...


Те едни спасиха, но други – не.

Не е необходимо всички да бъдат спасени, защото това би...


Как решават кой да спасят и кой не, но това е друга тема?

Да, това е друга тема, но ако направим преглед на спасените, например, така да се каже, национализацията на тези компании, които дирижират вторичния пазар на ипотечни продукти в САЩ, очевидно се спасиха, защото без тях практически този пазар вече трябва да бъде зачеркнат. И затова много дори и политици казват, че светът или финансовата система няма да е същия след този американски срив, защото може би ще има друга архитектура, друг дизайн на финансовите продукти, на финансовия пазар.


Добре, да обобщим тук новините за България. Централната банка предлага лизинговите, финансовите къщи вече да се регистрират, а не само да уведомяват банката за съществуването си с цел да могат да бъдат по-добре контролирани кредитополучателите на кредити както от банки, така и от такива финансови институции. Смятате ли още да ограничавате кредитирането с повишаване на изискванията за резерви?

На този етап това не се н

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #36 -: Септември 20, 2008, 23:28:43 pm »
Сорос : Все още се приближаваме към бурята
September 18th, 2008 · Post your comment (2 Comments)
 
Американският финансист Джордж Сорос заяви в интервю пред BBC, че сегашната криза на финансовите пазари далеч не е приключила и може да се отрази най-силно на икономиката на Великобритания, предаде БТА.

“Опасявам се, че не сме излезли от финансовата вихрушка и в известен смисъл все още се приближаваме към бурята, вместо да се отдалечаваме от нея”, изтъкна Сорос.

На въпрос дали американското правителство би трябвало да спаси банка Lehman Brothers, той посочи, че “ако финансовата система оцелее, би било добре да не бъде оставена да потъне”.

Според финансиста начинът, по който американският министър на финансите Хенри Полсън действа срещу кризата, “напомня много за действията на банковите ръководители и шефовете на централни банки през 30-те години”.

Сорос отбеляза, че устойчивостта на британския финансов сектор е особено уязвима - повече от останалите големи икономики. Според него финансовата система “заема прекалено голям дял от световните ресурси”. Сега тя се клати, но когато отново бъде осигурено нормалното й функциониране, ще бъде по-малко доходна, прогнозира американският финансист.

 (No Ratings Yet)
 Loading ...
 

ShareThis


Tags: Чужбина

2 responses so far ↓
1 Aleksandar // Sep 18, 2008 at 10:35 pm

Доларът е една валута натрупала прекаленно много черно наследство. След падането на златния стандарт, на практика банките са отпускали на хората виртуални пари, които са се превръщали в реални, когато са ги връщали. Това естествено е едно просто обяснение, но себестойността на един долар е контролирана на практика от виртуалните пари на Световната банка и регулативните институции в лицето на МВФ и Междунарната търговска оргнаизация. Световната икономика отдавна е придобила вида на наднационален корпоративизъм, който обслужва една и съща майка - Световната банка. Идва обаче един момент, в който дори така добре замислените механизми на потушаването на инфлацията на базата на виртуални пари, излиза извън контрол. Тогава би изнасяло повече, една световна валута да бъде заменена с друга или другият сценарий е да се инсценира финансова криза на големи банкови и финансови институции, което ще е повод хората да изтеглят депозитите си (които са реални пари и от които печелят реални пари), а от своя страна националните банки по места, които са дъщерни на големите, да повишът лихвения процент, с което потребителите на кредити ще задлъжнеят още повече и ще трябва да платят “реални” пари от своя труд в пъти повече. Вторият сценарий е правен вече няколко пъти.
2 XxX // Sep 20, 2008 at 12:22 pm

Капитализма си отива, спете спокойно!
http://bg.altermedia.info/?p=936#comment-1505

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #37 -: Септември 20, 2008, 23:31:50 pm »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #38 -: Септември 22, 2008, 09:00:43 am »
Последни новини от тази сутрин:

Goldman Sachs и Morgan Stanley, останалите 2 главни инвестиционни банки в САЩ са получили одобрение от ФЕД за промяна на статуса им от инвестиционни банки в банкови холдингови компании.

Промяната в статуса им ще позволи да създадат търговски банки, които ще могат да привличат депозити, и така да увеличат ресурсите си.

Промяната е най-голямото реструктуриране от Голямата Депресия до наши дни.

Искането за промяна към банкови холдингови компании е гласувано единодушно от Управителния Съвет на ФЕД на среща късно в неделя (вчера) във Вашингтон.

Промяната на статуса означава, че и двете компании ще са под директна регулация на Федералния Резерв, който регулира банковите холдингови компании.

(Еон - нещо като нашето БНБ регулиращо търговските банки в България. Тъй като двете институции преди това са били инвестиционни банки - банки които не привличат депозити и не дават кредити на масовия потребител, те не са попадали под регулациите на ФЕД).

Банковите филиали на двете институции ще са под стриктни регулации, както останалите търговски банки. Преди това главния регулатор на Голдман и Морган беше Комисията за борси и ценни книжа.

Превод със съкращения от AP.
« Последна редакция: Септември 22, 2008, 09:02:09 am от Eon »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #39 -: Септември 23, 2008, 11:14:42 am »
Стотици инвеститори на Лемън Брадърс протестираха в Хонконг
http://lev.bg/view_article.php?article_id=20233

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #40 -: Септември 23, 2008, 11:58:24 am »

Кирил Сакскобургготски
британски финансист
 
Роден: 11 юли 1964
Мадрид, Испания
 
 
Кирил Сакскобургготски е британски финансист, вторият син на последния български цар (1943-1946) и министър-председател на България (2001-2005) Симеон II и на испанската благородничка доня Маргарита Гомес-Асебо и Сехуела.

Кръстен е на чичо си Княз Кирил (1895-1945). Княз Кирил носи титлата - Преславски. Завършва теоретична и квантова физика в Принстънския университет.

 Специализира финанси, живее и работи в Лондон като банков експерт в централите на финансова къща “Лемън Брадърс” в Ню Йорк и Лондон (1991-2001).

 Икономист в лондонската фирма “Джи Ел Джи партнърс”, шеф на отдел за разпределение на инвестициите (от януари 2001 г.).
  GLG Partners, Inc.
http://finance.google.com/finance?q=NYSE:GLG
http://business.actualno.com/new_110489.html


  Създава “Bulgarian City Club” (българския клуб в Лондонското сити). Съветник на българския президент Стоянов по макроикономика (1997-2001).
http://www.bgcityclub.org/index.php?option=com_gallery2&Itemid=87&g2_itemId=1259
 http://www.bgcityclub.org/index.php?option=com_smf&Itemid=50&

  Женен за испанката Росарио Надал. Кирил и Росарио се женят на 15 септември 1989 г. в Палма де Майорка. Имат две дъщери и син:

Мафалда-Сесилия (родена на 27 юли 1994 в Лондон)
Олимпия (родена на 14 декември 1995 в Лондон)
Тасило (роден на 20 януари 2002 в Лондон)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB_%D0%A1%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B3%D0%BE%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8
 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #41 -: Септември 23, 2008, 12:21:41 pm »
   Home  Events  Club Events  Cigars, Chocolates and Cocktails Evening 
 
Transmenu powered by JoomlArt.com - Mambo Joomla Professional Templates ClubHome
Events
News
BCC Members' area
Photo Gallery
Classified
About The Bulgarian City Club
Our Archive
 
Club Events 
Public Events 
Events Registration (new) 
 
 
The Club News 
 
 
How to Become a Club Member 
Mailing Lists 
 
 
Mission Statement 
Short History 
The Club Rules 
The General Committee 
The Club FAQs 
 
 
News Archive 
Events Archive 
Bulgarian Film Festival London '07 
 
 
Lady Zee 
Night and Day 
Mrs. Dinosaur 
Monkeys in the winter 
X-mas Tree Upside Down 
Warden of the Dead 
Acknowledgement 
 
 
 
 
 
Who's Online We have 2 guests online 
 Cigars, Chocolates and Cocktails Evening       
On 15 March from 19.30 Club members get together for a Cigars, Chocolates and Cocktails evening.

Between puffs of Cohiba, sips of Flaming Ferraris, and helpings of Belgian pralines you will network with your Club avers and share your views on the great things the Club is yet to achieve and how to bring them about! 

Every member can bring a friend, (who might or might not be interested in becoming a member)

Please note the venue for the event: Zeta Bar , 35 Hertford Street, Mayfair , London W1J 7SD , Tel 020 7208 4067

Don’t miss this great opportunity to get to know better your fellow Club members in an exclusive London location!  To put your and your guest's name on the attendees' list, please send an email

to  [email protected] :P

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
http://www.bgcityclub.org/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=53
 
   
 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #42 -: Септември 24, 2008, 08:37:42 am »
Революцията в американската финансова система продължава

Федералният резерв на САЩ преразгледа правилата, ограничаващи досега свободата на действие на инвестиционните фондове и компаниите от финансовия сектор.
Според новите правила инвеститорите ще могат да придобиват до 33 на сто от книжата на американските банки, като в ръцете на...
http://pazari.dnevnik.bg/show/?storyid=553772

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #43 -: Септември 24, 2008, 09:18:56 am »
Herbert H. Lehman

Biography: Herbert Henry Lehman
http://www.answers.com/topic/herbert-h-lehman


The Lehman Bankruptcy
The New York Times reports on the collapse of the investment bank
www.nytimes.com
 

Hoover's Profile: Lehman Brothers Inc.
Sponsored LinksThe Lehman Bankruptcy
The New York Times reports on the collapse of the investment bank
www.nytimes.com
 
Contact Information
Lehman Brothers Inc.
745 7th Ave.
New York, NY 10019
NY Tel.               212-526-7000       
Fax 212-526-8766
 
Type: Subsidiary
On the web: http://www.lehman.com
Employees: 7,300


O brother, where art thou? If the question is being posed to Lehman Brothers, the answer will undoubtedly be: "Right in the thick of investment banking." The company is the primary operating subsidiary of Lehman Brothers Holdings, one of the world's foremost investment banks. Its services include brokerage, mergers and acquisitions and restructuring advice, debt and equity underwriting, market making, debt and equity research, and real estate and private equity investments. Lehman Brothers has some 120 offices in North America, Europe, the Middle East, Latin America, and the Asia Pacific region.

Key numbers for fiscal year ending November, 2007:
Sales: $32.4M


Officers:
Chairman and CEO: Richard S. (Dick) Fuld Jr.
CFO: Ian T. Lowitt
President and COO: Fixed-Income Trading


Competitors:
Goldman Sachs
JPMorgan Chase
Morgan Stanley




Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #44 -: Септември 24, 2008, 09:37:57 am »

Разследват четири от най-големите финансови институции в САЩ :P
24 септември 2008 08:23

ФБР разследва четири от основните финансови институции на страната, чийто крах допринесе за изготвянето на спасителен план на администрацията на Джордж Буш на стойност 700 милиарда долара, предадоха световните агенции.

Агенциите се позовават на американски медии, които цитират двама неназовани представители на правоохранителните органи.

ФБР проверява за възможни измами двата американски ипотечни гиганта Fannie Mae ("Фани Мей") и Freddie Mac ("Фреди Мак"), върху които установи контрол министерството на финансите на САЩ – най-радикалната намеса на правителството в частния бизнес в САЩ.

Разследвани са още:
 - фалиралата четвърта най-голяма банка в САЩ "Лиман Брадърс"  :o и
 - най-голямата в света американска застрахователна компания AIG, на която Управлението на Федералния резерв на САЩ отпусна 85 милиарда долара спешен заем в замяна на 80 процента от акциите й. С тези нови случаи ФБР вече разследва общо 26 компании заради финансовата криза в САЩ. ;)
http://lev.bg/view_article.php?article_id=20297



Бернанке: Финансовите пазари остават под изключителен стрес
23 септември 2008 15:47
 
Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бърнанке, изтъкна пред американския Конгрес, че финансовите пазари са подложени на изключителен натиск и прикани за незабавни действия за изкупуване от страна на държавата на невъзвращаемите ипотечни кредити на стойност милиарди долари, съобщи Ройтерс.


"Въпреки усилията, положени от Федералния резерв, Финансовото министерство и други агенции, световните финансови пазари остават под изключителен стрес, се казва в бележки, подготвени от Бърнанке за внасяне в сенатската Комисия за банките, пише Ройтерс.


Спешно са необходими действия от страна на Конгреса за стабилизиране на ситуацията и предотвратяване на изключително сериозните последствия за финансовите пазари и за страната ни", изтъква председателят на Федералния резерв. Той оценява, че стресът на финансовите пазари се е увеличил напоследък и може да нанесе сериозни щети, ако не бъде преодолян.


"Ако финансовите условия не се подобрят за продължителен период, отражението върху по-широката икономика може да бъде твърде неблагоприятно".


Бърнанке отбелязва още, че създаването на по-всеобхватна система за контрол на финансовите пазари е задача за бъдещето. "На този етап, в светлината на бързо развиващите се събития, е важно да се справим с настоящата криза", изтъква американският финансист.


Лидерите в Конгреса изразиха увереност, че може да бъде постигнато бързо споразумение за гласуването на правителствения план за справяне с финансовата криза, но също така е ясно, че ръководителите на Финансовото министерство и на Федералния резерв Полсън и Бърнанке ще трябва да отговарят на множество и неприятни въпроси, а първоначалната подкрепа за плана, който предвижда да бъдат отпуснати 700 милиарда долара за изкупуване на лошите кредите на банките започва да спада. ;)
 http://lev.bg/view_article.php?article_id=20282






 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
4945 Прегледи
Последна публикация Април 20, 2006, 15:08:56 pm
от H.
6 Отговора
5747 Прегледи
Последна публикация Декември 30, 2010, 20:02:41 pm
от Raw Deal
2012

Започната от Jean-Luc Picard FUN

6 Отговора
5618 Прегледи
Последна публикация Ноември 16, 2006, 15:41:22 pm
от Alien
35 Отговора
31602 Прегледи
Последна публикация Април 19, 2011, 18:28:46 pm
от agrippa
0 Отговора
5476 Прегледи
Последна публикация Юни 22, 2008, 13:30:31 pm
от ton

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27