Автор Тема: Турско робство  (Прочетена 124277 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re: Турско робство
« Отговор #90 -: Октомври 22, 2008, 22:03:10 pm »
Именно!!!

Разпадането на България на мали феодални владения е процес, който въпртеки че е неприятен е характерен за цяла Европа през този период. Споменатата някъде надолу Венеция например редовно воюва с всички възможни съседи. Те от своя страна правят същото.


Гил ,ако смятате или ни внушавате , че  процесите на разпадане на териториите и държавите на малки владения са случайни процеси, мога само да предположа, че просто сте наивен , въпреки че се представяте за мислещ човек.
Може ли да се нарече случаен процес съвременното Сексизиране, педерастиране, геизиране , лезбилане, наркотизиране, алкохолизиране , раздробяване  и т.н. на нацията случайно като процес? Ще бъде глупаво, ако го наречете така. Просто се изпълнява  ПРОГРАМАТА.
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 07:53:33 am от Mirotvorec »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re: Турско робство
« Отговор #91 -: Октомври 22, 2008, 22:29:27 pm »
Гил,ще те върна тук -
Ами това е прост факт.
Представи си, че си 10-12 годишно хлапе и ти представят слендия избор:
1. Да си седиш в тихото скучно село, където съдбата ти е да се ожениш за Пенка от долната улица, и я хванеш наследство, я не, щото всичко е за по-големите ти братя и май ще се падне да им слугуваш цял живот.
2. Да заминеш за Цариград, да те очакват приключения и да живееш в разкош и богатство.

Не казвам, че винаги това е бил изборът, а че е логичен и по-добър за семейството. А като еничарин дори може да праща някви пари вкъщи.

Кое му е българофобското на това? Кое е против българите?

А тая книга дето препоръчваш съм  я почвал, ама се отказах - прекалено тенденциозно написана и изобщо не се позовава на никакви източници и доказателства. Сори, ама само с Гугъл можеш да намериш много документи от съответния период и с малко повече четене се вижда, че нещата не са черно-бели, както се  представя в "Холокоста" или в учебниците по история...

за да ни разясниш това.Преди да продължим спора с теб,трябва да знаем дали позицията ти не се основава на такива "факти".

Иначе да,реагирал съм по емоционално,пропуснал съм главната цел на инвазията - присъединяване на територията към империята,а другото евентуално са поддържащи статута действия.
« Последна редакция: Октомври 22, 2008, 22:42:12 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re: Турско робство
« Отговор #92 -: Октомври 22, 2008, 23:14:30 pm »
Отнесен, не съм чувал друга държава сама да предлага злато на "освободителят" си. Не знам дали знаеш, ама преди войната се говори за Задунайска губерния, а не за свободна България. Очаквали са на колене да им падаме, за благодарност. Проливите са това, което искат Русия, България са я виждали като маша за ползване. Не искам да ти описвам всичките "добрини" от тях. Прочети книгата "Руската империя срещу България" на Янко Гочев, на база  руски и български документи, показва всичките им престъпления спрямо България още от Иван Грозни насам. А и не го пише само той, разрови се, прочети и пак ще коментираме.

Доколкото знам,отношенията на една държава/империя към друга такава зависят от намерението на управленческото ядро.В различните периоди са управлявали различни хора и е възможно да са имали различни цели.За да получим възможно най ясна картина на историята,трябва да "картографираме" векторите на намерение на геополитическите играчи в хронологичен ред и на тази основа да правим анализи.Или ще правим сериозни анализи или "надлайване на кучета".По въпроса за златото - един виц.

Един човек се прибирал през нощта по тъмна уличка.Изведнъж пред него изскочил маскиран мъж с насочен пистолет и викнал:
 - Парите или живота!
 - Живота,защото парите ми трябват.

Колко струва свободата според теб?

За проливите - защо са им на руснаците проливите?А защо им е на турците да ги блокират?
Предположение 1.
Русия е агресивна империя.
Проливите им трябват като много силна предна позиция,подпомагаща по нататъшна експанзия към Европа.За да не е твърде уязвима,тази позиция трябва да е гарнирана с обширни територии и от двете страни(Балканите и Мала Азия)

Предположение 2.
Русия е умерена неагресивна империя.
Османската империя възнамерява да блокира излизането на руски кораби от Черно море.
Тогава се започва война не за владеенето,а за използването на функцията на тези проливи - важна входно-изходна точка към останалия свят.

Предположение 3.
И двете империи са агресивни.
Бой кой по когото свари.

Предположение 4.
И двете империи са умерени неагресивни.
Може би в някоя паралелна вселена.

« Последна редакция: Октомври 22, 2008, 23:47:53 pm от otnesen »

cdms

  • Гост
Re: Турско робство
« Отговор #93 -: Октомври 22, 2008, 23:32:15 pm »
Кой какви интереси е имал с Освобождението на България не е важно. Важното за нас е, че сме свободен народ(колкото може да се каже в наши дни) и че 200 000 руски войници са загинали за свободата на България. Как сме си платили свободата е друг въпрос, но поне я имаме. Ако не бяха руснаците сега щяхме да имаме за знаме полумесец и да говорим турски език. Или в най-добрия случай щяхме да готвим поредното неуспешно въстание. Под неуспешно имам предвид неорганизирано, а не безстойностно.
Вечна слава и памет на борците за национална свобода и нека не се опитваме да променяме историята си.
"Когато фактите говорят и боговете мълчат".

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 570
    • Сериалът Heroes
Re: Турско робство
« Отговор #94 -: Октомври 22, 2008, 23:58:51 pm »
Не омаловажаваме факта, че толкова руснаци са загинали във войната. Ние ще им бъдем вечно благодарни. Но това не трябва да омаловажава факта, че сме си платили за окупацията.
Бях чел, че тогавашният император искал Черно море да е вътрешно за Русия. Някакви потвърждения?
Всъщност много извън темата отиде тази дискусия.

Неактивен bankerche

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re: Турско робство
« Отговор #95 -: Октомври 23, 2008, 01:00:43 am »
Да, отнесохме се, ама няма как. Първо, отнесен, никой доброволно няма да даде такова състояние. Плащано е 8 или 10 години, сега не ми се проверява колко точно, но е изплатено до последната рубла. Колкото за 200 000 хиляди жертви, това е откровенна и нагла лъжа. Изворите друго сочат- 12 000 убити. Отворете руски сайтове за тази война и прочетете жертвите на Дунавският фронт, мисля че там си пишат точно. Та Русия мобилизира общо 180 000 за Дунавският фронт, не вярвай, Гета, за тези глупости на казионните историци. Та руският шпионин и еврейн Константин Иречек и националният предател Васил Златарски по руско нареждане ни направиха тюрки и някакво чергарско племе, нас, които имаме няколко хилядолетия история и където минем оставяме държава и култура. Даже ни натрапиха и славянски произход, демек роби. А иначе за проливите, отнесен- търговията, това управлява света. Русия иска Черно море като вътрешно езеро и да контролира проливите, за да контролора целият търговски път, който минава от там. От времето на Петър 1 това е основната цел на Русия и никога не я е крила. За свободата ние сме платили, през цялата война. Тези 12 000 не струват много. Сложи ги до унищожението на Волжко-Казанското Ханство и 400 000 българи избити от Иван Грозни и цялата плячка от приказните казански градове и ще видиш, че не са много. За дунавският фронт се лъже и маже много. Истинската война става на Кавказкият фронт, там, където са нефтените полета в Баку........
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 08:00:11 am от Mirotvorec »

cdms

  • Гост
Re: Турско робство
« Отговор #96 -: Октомври 23, 2008, 03:54:47 am »
Bankerche, ако отидеш и кажеш това на някой професор по история в СУ, сигурен съм, че ще те обяви за "враг на народа". Това напълно противоречи на общоприетата история. Разбира се трябва време нещата да се научат, а в България май още не е минало достатъчно. Д
Дори да бяхме руска губерня, предпочитам 100пъти да сме част от братски, славянски народ, а не от турския(впоследствие асимилирани). В панславизма дори само като пропаганда има смисъл за общо обединение на славяните по света и славянофилство.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re: Турско робство
« Отговор #97 -: Октомври 23, 2008, 09:08:10 am »
Може и да сме се отнесли встрани от темата, но понякога се получава така, че един процес и друг процес са взаимозависими и няма смисъл да се разглеждат отделно. В интерес на разбирателството е да обсъждаме и да синхронизираме дефиниции на понятията, които използваме в централната тема, тъй като те са също връзка, евентуално косвена, с централната тема.

Бankerche, хайде ако обичаш, да ни обясниш подробно какво представлява златния резерв и какво е неговото предназначение.
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 13:51:20 pm от Mirotvorec »

Неактивен bankerche

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re: Турско робство
« Отговор #98 -: Октомври 23, 2008, 10:26:25 am »
Гета, как няма да ме заклеймят, като всички са комунисти и сучат от една цица. Това за мен не са историци, а предатели, фалшификатори и дезинформатори. Хора, разберете най-накрая, че ние не сме славяни, никакви 7 славянски племена няма тук, имало е отделни малобройни групи, които не е нужно да се споменават. Замисляли ли сте се, че нищо не е открито от това "славянско море", поне един град, паланка, сечиво, оръжия, нищо, рисуват ги по учебниците наизуст. Пълна мистика и как така като прабългарите са една шепа народ, от тях са останали толкова неща в наследстово. А от славяните или както се превеждат склави, тоест роби, нищо няма. Русия това го е знаела, за това когато Петър 1 и Екатерина Велика прокламират за освобождение на южните славяни и сформирането на обща славянска държава България не е спомената, има го написано. Напишете в гугъла Ганчо Ценов, това е един професор, който изхарчва милиони, за да ползва ръкописите на Ватикана от векове насам, той е написал кои са българите и от къде произхождат. Някои от книгите му ги има най- долу по биографията му. Забранен е от комунистите, а това за мен говори много. Отнесен, не знам за теб, но предпочитам златният резерв да се ползва в случай на национална катастрофа или хиперинфлация, а не пияни мужици да го сервират на сесесерските ционисти. Даскале, а теб те разбирам на 100% какво искаш да кажеш. Аз мисля същото, само забрави да добавиш и риялити игрите, те много помагат за оскотяването и дебилизацията.
« Последна редакция: Октомври 23, 2008, 13:57:25 pm от Mirotvorec »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re: Турско робство
« Отговор #99 -: Октомври 23, 2008, 14:41:48 pm »
Отнесен, не знам за теб, но предпочитам златният резерв да се ползва в случай на национална катастрофа или хиперинфлация, а не пияни мужици да го сервират на сесесерските ционисти.

А може ли да използвам резерва в случай на геноцид? Какво казват дебелите книги по въпроса?

« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 14:34:01 pm от Mirotvorec »

cdms

  • Гост
Re: Турско робство
« Отговор #100 -: Октомври 23, 2008, 19:14:09 pm »
Професор ентусиаст не може да докаже от къде са българите. За сега доказателствата сочат, че българите сме продукт на смесването на прабългари, славяни и траки.
« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 14:34:40 pm от Mirotvorec »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re: Турско робство
« Отговор #101 -: Октомври 23, 2008, 19:47:13 pm »
Професор ентосиаст не може да докаже, от къде са българите. За сега доказателствата сочат, че българите сме продукт на смесването на прабългари, славяни и траки.

+ турци, гърци, татари и кръстоносци.  :D

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re: Турско робство
« Отговор #102 -: Октомври 23, 2008, 20:09:33 pm »
Няма смисъл да отричаме историческата "дифузия" на различните народи. Ако тръгнем да смятаме от кои по колко точно имаме - каква полза, като при всеки индивид ще е различно? Въобще сигурни ли сме какво е влиянието на гена във формирането на нашата същност?
« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 14:35:14 pm от Mirotvorec »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re: Турско робство
« Отговор #103 -: Октомври 23, 2008, 20:15:57 pm »
Няма смисъл да отричаме историческата "дифузия" на различните народи.Ако тръгнем да смятаме от кои по колко точно имаме - каква полза,като при всеки индивид ще е различно?Въобще сигурни ли сме какво е влиянието на гена във формирането на нашата същност?

съФсем не сме, точно това искам да кажа.  :D

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re: Турско робство
« Отговор #104 -: Октомври 23, 2008, 21:37:53 pm »
Няма смисъл да отричаме историческата "дифузия" на различните народи.Ако тръгнем да смятаме от кои по колко точно имаме - каква полза,като при всеки индивид ще е различно?Въобще сигурни ли сме какво е влиянието на гена във формирането на нашата същност?

Т.н. историческа дифузия ще рече смесване на генни дадености и размиване на етническите особености на даден народ. Малко или повече , имал съм контакти с други народи и не съм особено възхитен от тях /както някои се стараят да ги възхваляват/. В това число влизат и американци и англичани.
Доколкото ДУХОВНОСТТА е основното в отношенията между хората , а БЪЛГАРИЯ беше наречена от умен и добронамерен човек , ДЪРЖАВАТА НА ДУХА, гордея се, че съм българин.
От друга страна, доколкото духовността пречи за развитието на КОНСУМАТИВНОТО общество, доста наши съвременни "приятели" се стараят да ни охулят такива, каквито сме, което на мен не ми харесва. Те никога не са били наши приятели и не могат да бъдат.
« Последна редакция: Октомври 25, 2008, 14:36:28 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27