Автор Тема: Необходима ли е агресивността?  (Прочетена 28507 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Необходима ли е агресивността?
« -: Март 05, 2011, 18:56:08 pm »
Някои учени са на мнение, че определени видове агресивност са полезни и може би съществени. Основат  доводите си на наблюдения върху животни.
Според Кропоткин през 1902г. е стигнал до извода, че поведението на сътрудничество и взаимопомощ играе важна роля в оцеляването на много форми на живот.

Според Елиът Арансън явната агресивност вече не е необходима за оцеляването на човека. Няма съмнение, пише той, че в началото на еволюцията на човека голяма част от агресивното поведение е улеснявала приспособяването. Но когато се огледаме наоколо и видим свят изпълнен с конфликти, ненавист и недоверие между народите и расите, безсмислени кръвопролития и политически убийства, с основание започваме да се съмняваме в ролята на агресията за оцеляването. Биологът Лорън Айсли отдава дължимото на древните прадеди на човека, но предупреждава да не им подражаваме, когато пише:"Днес са ни потребни хора, които са по добросърдечни и по толерантни от онези, които заради нас се пребориха с леда, тигъра и мечката."
Аз лично пробвам всекидневно твърдението на Пако Рабан, че любезността е обезоръжаваща.
Според вас необходима ли е агресивността?
Често ли прибягвате до нея?
« Последна редакция: Март 05, 2011, 19:28:52 pm от Black Adder »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #1 -: Март 05, 2011, 19:49:38 pm »
Аз лично пробвам всекидневно твърдението на Пако Рабан, че любезността е обезоръжаваща.
Според вас необходима ли е агресивността?
Често ли прибягвате до нея?
Любезноста може да "обезоръжава" в другите страни, но за България това не важи ;).
Давам пример от преди 1час, разхождам си кучето и срещу мен върви двуметров исполин със свободно пуснато куче, питам отдалеч, мъжко ли е отговора му беше под носа и едва ли не що не се разкараш .... на което моментално "любезноста" ми се изпари и му теглих една и отпуснах повода на ротвайлера си и .... работата се оправи върза си мастията ;).Та Търсеща в тази кирлива страна това което го казва Пако не важи, така мисля аз  ;)!
« Последна редакция: Март 05, 2011, 19:51:11 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #2 -: Март 05, 2011, 19:54:50 pm »
На първия въпрос аз мисля че е необходима, но при определени случай, и трябва да се избягва. Агресивноста би трябвало да е краен метод...но нещата не стоят точно така. На втория въпрос дали прибягвам до нея, да, непрекъснато, просто не мога да го избегна.
" Trust no one."

Неактивен dragonn

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #3 -: Март 05, 2011, 20:01:58 pm »
old4 защо разчиташ на кучето ти да те пази от агресия...нима то е по умно от един човек?

Агресията е много важно нещо в живота, ако искаш да научиш след време къде грешиш...пък и да оцелееш за момента, за да си помислиш отново къде си грешал. ;D

Edit: Иначе казано агресията е свързана с прикриване на страха.

« Последна редакция: Март 05, 2011, 20:53:01 pm от dragonn »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #4 -: Март 05, 2011, 21:22:13 pm »
old4 защо разчиташ на кучето ти да те пази от агресия...нима то е по умно от един човек?
Нещо не си разбрал както трябва но то си е за теб  ;), разчитам на кучето си да разкара чуждите мастии, а ти сигурно си много смел и ще излезеш срещу беснееща каракачанка  ;D, аз нямам толкова смелост  ;).А за колко е умно кучето ми, доста по умно е от много човеци.

П.С.Първо чети внимателно постовете и тогава пиши мнения!
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #5 -: Март 05, 2011, 21:35:00 pm »
Аз лично пробвам всекидневно твърдението на Пако Рабан, че любезността е обезоръжаваща.
Според вас необходима ли е агресивността?
Често ли прибягвате до нея?
Любезноста може да "обезоръжава" в другите страни, но за България това не важи ;).
Давам пример от преди 1час, разхождам си кучето и срещу мен върви двуметров исполин със свободно пуснато куче, питам отдалеч, мъжко ли е отговора му беше под носа и едва ли не що не се разкараш .... на което моментално "любезноста" ми се изпари и му теглих една и отпуснах повода на ротвайлера си и .... работата се оправи върза си мастията ;).Та Търсеща в тази кирлива страна това което го казва Пако не важи, така мисля аз  ;)!
old4 , e по-добре да поработиш върху самоконтрола, примера показва, това!
Със сигурност моята външност определя обратната връзка, която получавам от другите хора! А въпреки това всички мъдри хора знаят, че е нужно да се обръщаш с любов и уважение към хората!
Какво и е на страната не виждаш ли, че всичко зависи от твоето отношение?
Аз на твое място бих се разкарала. От къде знаеш исполина може да е имал лош ден? :---;
 ::);
 :mad:;
:mad:; :mad:; :mad:
 :shok:;
 ???
Напротив old4 в България има място и за добронамереност, съчуствие, емпатия, оказване на помощ, но знаеш ли първо трябва да го избереш и след това да си готов да надмогнеш себе си , да се учиш. Защото да помагаш се изискват знания и усилия.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #6 -: Март 05, 2011, 21:45:10 pm »
На първия въпрос аз мисля че е необходима, но при определени случай, и трябва да се избягва. Агресивноста би трябвало да е краен метод...но нещата не стоят точно така. На втория въпрос дали прибягвам до нея, да, непрекъснато, просто не мога да го избегна.
И какво точно правиш?
 Не ми се вярва да си лош човек!
Аз вярвам, че по природа хората са добри, само, че някои не развиват способността си за емпатия.
Някои не развиват социалната си интелигентност, други като мен не знаеха доскоро за съществуването й!
Общуването, всъщност наистина е изкуство!
« Последна редакция: Март 05, 2011, 21:52:28 pm от Търсеща »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #7 -: Март 05, 2011, 21:53:25 pm »
old4 , e по-добре да поработиш върху самоконтрола, примера показва, това!

Благодаря ти за съвета но не се нуждая от него!

П.С.Моят принцип е на доброто отвръщай с добро, на лошото ............!
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #8 -: Март 05, 2011, 21:55:52 pm »
old4 , e по-добре да поработиш върху самоконтрола, примера показва, това!

Благодаря ти за съвета но не се нуждая от него!

П.С.Моят принцип е на доброто отвръщай с добро, на лошото ............!
Ок, old4, извинявай!
 

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #9 -: Март 05, 2011, 23:30:24 pm »
На първия въпрос аз мисля че е необходима, но при определени случай, и трябва да се избягва. Агресивноста би трябвало да е краен метод...но нещата не стоят точно така. На втория въпрос дали прибягвам до нея, да, непрекъснато, просто не мога да го избегна.
И какво точно правиш?
 Не ми се вярва да си лош човек!
Аз вярвам, че по природа хората са добри, само, че някои не развиват способността си за емпатия.
Някои не развиват социалната си интелигентност, други като мен не знаеха доскоро за съществуването й!
Общуването, всъщност наистина е изкуство!


Ами...не знам точно...може би вербална агресия. Даже си мисля че повечето хора се освобождават по този начин, с вербална агресия.
" Trust no one."

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #10 -: Март 05, 2011, 23:58:37 pm »
Защо трябва да смятаме агресията за нещо неестествено и ненужно? Ще ви посъветвам да се огледате в живата природа и да наблюдавате животните.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #11 -: Март 06, 2011, 08:48:51 am »
Защо трябва да смятаме агресията за нещо неестествено и ненужно? Ще ви посъветвам да се огледате в живата природа и да наблюдавате животните.
sidewinder, животните за разлика от нас имат нисък интелект. Не могат да говорят. Нямат възможност да развиват емоционалната си интелигентност и да работят върху себе си, да усъвършенстват умението си да общуват, незнаят какво е това самопознание... И въпреки това Кропоткин точно чрез такива наблюдения е стигнал до извода, че поведението на сътрудничество и взаимопомощ играе важна роля в оцеляването на много форми на живот. Поведението на сътрудничество сред някои социални насекоми, като термити, мравки и пчели, е добре познато.    
 За разлика от животните хората, които умеят да управляват собствените си чувства и да регулират взаимоотношенията с околните, са по удоволетворени от живота, по-ефективно възприемат и запазват информацията.
Умението за общуване никога не може да се овладее в такава степен, че да не съществува необходимост от време на време да си даваме сметка по наи-системен начин за това, как общуваме в конкретни ситуации.
sidewinder, ти наистина ли смяташ, поведение, целящо да причини зло и болка, което всъщност е акт на агресия за нещо естествено и нужно?
Всъщност по-голяма част от данните сочат, че наскърбяването или нараняването на друг човек, не намалява потребността от агресия, точно обратното, засилва отрицателните чувства на нападателя към жертвата и в бъдеще може да доведе до по-силна агресия.
Изразяването на агресивността не потиска склонността към агресия, а напротив засилва я! Когато човек извършва акт на агресия се старае да омаловажи всички положителни качества на другия човек и да засили всички негови недостатъци. Ще се опита също да намери допълнителни основания за омразата си към него.
Насилието не намалява склонността към насилие: насилието поражда още по голямо насилие.
Не е ли по естествено и нужно да си помагаме? Да се учим един от друг като общуваме по между си.



« Последна редакция: Март 06, 2011, 10:34:50 am от Търсеща »

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #12 -: Март 06, 2011, 11:53:11 am »
Съгласен съм,че с животните не можем да се сравняваме когато става дума за агресия.Хората са единствените използващи агресията за удоволствие и забавление.
Да не говорим че обществото ни е базирано на дарвинистки и евгенистки теории, а там знаем за какво се говори( :--- слабите долу).
Аз също смятам че агресията е 'неестествена.При положение, че има толкова начини да се избегне.Агресията в повечето си проявени случаи(поне според мен)се дължи на факта,че даден индивид не може да изрази чувствата и мислите си, и прибягва до нея като последен вариант да се наложи над друг(фалшиво его).
За мен агресивноста не е необходима.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #13 -: Март 06, 2011, 12:59:00 pm »
Ама разбира се,че ни е необходима агресията.Разбира се..в умерени дози..То всеки от нас я притежава,ма малко си го признават!Всеки иска да бъде"добър"и"съвършен"...с други думи.."богоугоден"и"социоугоден"..Без така очерняната и оплювана"агресия"обаче,сега сигурно нямаше да ни има.Инстинктът за самосъхранение е велико нещо.
Освен това..как може да надживееш нещо,да го преодолееш и разградиш,ако не си гопреживял,ако не го познаваш?

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #14 -: Март 06, 2011, 13:28:11 pm »
Не бъркай инстинкта за самосъхранение с агресията.
Всеки е агресивен разбира се до някаква степен.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27