Автор Тема: Необходима ли е агресивността?  (Прочетена 28707 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #30 -: Март 11, 2011, 22:29:35 pm »
Отделни са да,идеята ми беше да дам пример,че агресията е заменима като средство за реакция на определен дразнител.
Определенията на психологията,които са приложени от теб,обаче си имат една събирателна изразяваща се в действието което следва определения тип агресия.Тази събирателна се наричам 'чиста агресия'.Независимо какво определение(или причина за агресия) ще сложим пред агресията тя си остава такава,чиста и проста.
Не мислиш ли,яе всичките тези причини за агресия водят само до едно-агресия.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #31 -: Март 11, 2011, 23:14:21 pm »
Да, мисля, водят до агресия.

А ти не мислиш ли, че някои от тези причини са съвсем основателни? И не бива да се отричат?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #32 -: Март 11, 2011, 23:25:35 pm »
Да,основателни са.Но защо трябва да разрешаваме паричината(или проблема) с агресия?Та,това не води ли до друга причинно-следствена връзка със същия завършек от действието,а именно агресия.

Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #33 -: Март 12, 2011, 10:57:53 am »
Когато говорим за агресия, можем да различим проявена и потисната агресия. В определен смисъл е по-добре да проявиш агресията си, да освободиш напрежението, отколкото да я потиснеш и в един момент тя да стане неконтролеруема, а също е възможно да доведе и до психични проблеми. Агресията е напълно излишна, но само ако човек може да се освободи от нея без да я потиска, т.е. да създаде правилно отношение към нея, като нещо ненужно и незасягащо го. Агресията винаги говори за липса на способност за себевладеене и като следствие липса на способност да се управляват външните събития. Когато човек иска нещо и полага усилия да го постигне, това още не е агресия. Ловецът вижда животно, опъва тетивата и стреля. Тук няма никаква агресия. Но ако животното нападне ловеца и той стреля с чувство на страх за собствения си живот, вече имаме агресия. В единият случай животното не осъзнавайки опасността, не проявява своята воля и волята на ловеца може да се осъществи необезпокоявана, а в другия волята на ловеца вече е насочена към това да неутрализира волята на животното да го разкъса. Безпристрастността вече отсъства. Агресията винаги е пристрастна и субективна. В нея са намесени лични емоции, егоизъм. Това не е просто желание да бъдеш себе си, а желание другите да се съобразяват с тебе и с това, което ти искаш.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #34 -: Март 12, 2011, 11:35:12 am »
В добавка на горното ще кажа, че не бива агресивността да се бърка с борбата. Не, борбата е закон на битието. Борбата е задължително условие за развитие. Но борба можем да имаме без агресия. За това обаче човек е нужно да надскочи себе си. Сега не знам точно как е прозвучало последното изречение за повечето, но агресията извън личността не съществува. От позицията на висшия аз няма агресия, няма лична обвързаност с това дали, кога и как ще бъдат постигнати или не заложените цели.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #35 -: Март 12, 2011, 18:01:51 pm »
Просто имаме разминаване в понятията.

За мен агресия включва инициативно действие, борба, завоевание.
Завоевание включително и мъж-жена.


Ето един пример.
Ако си в 10 клас и дръпнеш момичето пред тебе за косата това агресия ли е?
Или може би дали е агресия зависи от това колко силно си дръпнал косата?

Като бях млад си мислех, че това е лошо, и е агресия ...

Но се оказа, че момичетата обичат да ги дърпат за косите. Също така обичат момчетата, които са по-агресивни и ги дърпат за косите, отколкото тези, които се владеят, контролират и не знам още какво.

Като бях млад и без опит и аз мислех като теб, Ирис. А и като arakha.

Сега знам, че част от ритуалния процес на "сваляне" между мъж и жена ЗАДЪЛЖИТЕЛНО включва и агресия. Особено ако жената си струва.
Инстинкта и иска мъж, който МОЖЕ да прояви агресия. И той трябва да го покаже. Моженето.

Хора, които отричат сляпо агресията очевидно не са запознати с този брачен ритуал.
И/или не мислят с главата си.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #36 -: Март 12, 2011, 18:08:37 pm »
Отделни са да,идеята ми беше да дам пример,че агресията е заменима като средство за реакция на определен дразнител.
Определенията на психологията,които са приложени от теб,обаче си имат една събирателна изразяваща се в действието което следва определения тип агресия.Тази събирателна се наричам 'чиста агресия'.Независимо какво определение(или причина за агресия) ще сложим пред агресията тя си остава такава,чиста и проста.
Не мислиш ли,яе всичките тези причини за агресия водят само до едно-агресия.
Да,основателни са.Но защо трябва да разрешаваме паричината(или проблема) с агресия?Та,това не води ли до друга причинно-следствена връзка със същия завършек от действието,а именно агресия.


Как така хем е агресия, хем е основателна, хем и питаш "защо трябва да разрешаваме проблема с агресия".

Това ми звучи като някое малко дете, дето вика "ама защо така се случва ...."

Най-важното, най-същественото в духовното израстване, това е ПРИЕМАНЕТО, на РЕАЛНОСТТА.
Ако (си) задаваш въпроси от сорта, "ама защо пък така е в реалността, а не иначе", ти се противиш, упорстваш срещу дадеността.

Разбира се говорим за неща, които не могат да се променят с лично желание.
А инстинктивната програма на цял един свят от 6 милиарда души, да искаме да променим, така както ни харесва ЛИЧНО НА НАС, си е себичност на степен Н-та.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #37 -: Март 25, 2011, 09:43:12 am »
Tangrata_, не мога да се съглася с последното ти мнение. "Въпросът": "защо трябва да решаваме проблема с агресия" е реторичен всъщност- т.е. не е нужно да решаваме каквото и да е с агресия. Поради простата причина, че "основанията" някой да е агресивен идват постфактум като оправдание, а не като реални testimony.
Не ви се разминават понятията, а разбиранията за "агресия"- то понятието е едно.
Неоснователно враждебно мислене спрямо определен субект. Враждебно, включва осъзнато и целенасочено неприязнено чувство към някой. От това да имаш причина към осъзнаването като:ревност, просто злоба, завист, гняв до това да те дразни някой и да искаш да му го покажеш.
Всичко това се контролира. И в известна степен, именно този контрол е един от признаците, които ни различават от животните и показват, че инстинктите са подвластни на волята ни, а не на рефлексите.
Т.е. агресията не само не е необходима (все пак ненапразно си избрах този ник) но и крайно излишна. Лесно е за доказване, защото го доказва живота около нас. Ако пожелавайки нещо или недоволствайки от нещо ти подходиш с агресия се получава рикушет. Както искате си го представете- от хвърляне на камък към (плазмено) огледало до буквално и нагледно да гръмнеш в човек. От плазменото огледало камъкът ще се върне, куршума от тялото на човек няма, но какво е усещането? ДА си го представиш впоследствие като забавен кадър, в който всъщност връщаш мига (като в първата серия на Лара Крофт, където накрая върна и обърна ножа)и не изпитваш желание да стреляш в човек.
Много е важно да се резбере, че агресията е осъзнаваема човешка емоция, която може да се контролира и не е жизненоважна (като далака в организма- другите органи спокойно изпълняват неговите функция, ама го имаме за красота и да ни подпира ребрата да не ни обиват)- така и с агресията, тя просто помага на отрицателните емоции като е уж основание да се защитим от невидим враг и заплаха.
А това, за което говориш е обикновена амбиция да постигаш нещо и да се бориш. Агресивните и амбициозните едновременно са най-опасни. Обратното на агресия е смирението и разбирането- не примирението- а онова разбиране за хармония, с което установяваш, че силата идва не от отрицателните емоции а от положителните.
Нека вземем болката. Когато изпитваме болка, причинена ни или не от агресия, инстинктивно как я преодоляваме? Като агресивничим или се наагресираме или просто като затворим очи и се сетим как да я излекуваме.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #38 -: Март 25, 2011, 17:26:11 pm »
Много хубави разсъждения.
Това твои теории ли са или си ги чел някъде? А може би си ги взел от практиката? Колко практика имаш с хората? Как сваляш приятелките си? Опитвал ли си да сваляш по-красиви момичета? А виждал ли си как се държат мъжете, които успяват да свалят по-красивите момичета? Задавал ли си си въпроса "защо"? Ако да как си си отговарял? Позитивно или негативно? (негативно е нещо от сорта ... Блабла, животът е несправедлив. Красивите жени са тъпи. Обичат парите/мутрите/анаболените говеда и тн. Жените не са важни. И тн)
Или той Йода не се занимаваше с жени. Верно! А и останалите джедаи. Само тъмния джедай вейдър си имаше за жена принцеса.

Не разбирам защо свързваш понятието агресия с нещо негативно. Гняв, негативни емоции и тн. Агресията може и да е позитивна. С любов и ентусиазъм. Даже с невинност. Просто си активен, инициативен и предприемаш инициативни действия.

Минал съм през всичките теории за бойните изкуства навремето.
Познавам и много такива "трениращи" (най-често айкидо) .
До толкова са заслепени от приказките за не-агресията и не-насилието, че накрая забравят да тренират изобщо. Само махат краката, танци във въздуха и приказки за голямата хармония и големия мир.
Пълно отсъствие от Реалността. Оправдават собствения си гигантски страх и мързел. Както и липса на отговорност да се действа в Реалността.
... Разбира се има и изключения. Говоря само за масовия трениращ.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #39 -: Март 25, 2011, 18:25:44 pm »
Танграта, нека те питам нещо.
Ти искаш ли да живееш в свят изпълнен с агресия?
Аз не искам, и за това се старая да я елиминирам от живота си.Говоря ти за агресията която наранява,и теб и другите.
Този паралел с жените донякаде го разбирам.Но при мен до сега не ми се е случвало да спечеля жена с агресия(било то и красива).
Не знам дали знаеш но бойните изкуства са вид медитация.Имало е велики майстори,можещи да те убият с един удар,които никога не са се били,дори когато са били в опастност.
 ;D Знаеш ли, май се разминаваме в разбирането си за агресия и дали тя е необходима, но пък както казжам често- хора всякакви :drinks:
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #40 -: Март 25, 2011, 19:03:05 pm »
Да, и аз по-горе казах, че се разминаваме в разбирането за агресия. Но по начина, по който и аз го разбирам, много други хора го разбират. Не съм изключение. Даже дадох линк към труд на някакъв професор. Вътре се споменаваше за териториална агресия, междувидова, вътревидова, защитаваща малките/семейството и тн

За БИ че са медитация, знам.
За майстори, дето убиват с един удар, знам.
Че избягват максимално да се бият, знам.
Но чак пък като са в опасност да не правят нищо ....
За такъв случай не знам.
Прочее... Най-добрите майстори са отшелници. Те не водят светски живот.
Аз си мислех, че си говорим за светски хора със светски отношения.
Пример с такива майстори е изцяло не на място.
Нито аз, нито писалите по темата, нито челите я, или потенциално четящите са направили реалниндействиа за да тръгнат по отшрлическия път на посветилите живота си на усъвършенстването. Това са 2 несъвместими свята. Дай да не ги омесваме.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #41 -: Март 25, 2011, 19:46:30 pm »
 ;D Никаде не съм споменавал отшелници.
Така наречения ИП МАН мисля че е чудесен пример за майстор и светски човек.
Искам да ти кажа, че до известна степен те разбирам какво искаш да ми кажеш.
Ще спра да пиша известно време по в тази тема зада не я превръщаме в борба на егота.
 
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #42 -: Март 25, 2011, 20:09:32 pm »
Ип ман не съм го чувал. Или най-много ми е минал покрай ушите. Да не се занимава с винг чун?
 За писането по темата, може тук там да се превръща в мерене, но по-добре да пишем. Че малко са интересните теми.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен gabriella33

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #43 -: Март 26, 2011, 08:22:38 am »
Мисля,че един от филмите на Мйкъл Мур-Противотанков юмрук под възглавницата,е подходящ пример за темата тук.
ЮДА ПРЕДАДЕ ХРИСТОС И ТОЙ ОТИДЕ В РАЯ.ПРЕДАТЕЛ ЛИ Е ЮДА?

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re:Необходима ли е агресивността?
« Отговор #44 -: Март 28, 2011, 09:48:53 am »
Много хубави разсъждения.
Това твои теории ли са или си ги чел някъде? А може би си ги взел от практиката? Колко практика имаш с хората? Как сваляш приятелките си? Опитвал ли си да сваляш по-красиви момичета? А виждал ли си как се държат мъжете, които успяват да свалят по-красивите момичета? Задавал ли си си въпроса "защо"? Ако да как си си отговарял? Позитивно или негативно? (негативно е нещо от сорта ... Блабла, животът е несправедлив. Красивите жени са тъпи. Обичат парите/мутрите/анаболените говеда и тн. Жените не са важни. И тн)
Или той Йода не се занимаваше с жени. Верно! А и останалите джедаи. Само тъмния джедай вейдър си имаше за жена принцеса.

Не разбирам защо свързваш понятието агресия с нещо негативно. Гняв, негативни емоции и тн. Агресията може и да е позитивна. С любов и ентусиазъм. Даже с невинност. Просто си активен, инициативен и предприемаш инициативни действия.

Минал съм през всичките теории за бойните изкуства навремето.
Познавам и много такива "трениращи" (най-често айкидо) .
До толкова са заслепени от приказките за не-агресията и не-насилието, че накрая забравят да тренират изобщо. Само махат краката, танци във въздуха и приказки за голямата хармония и големия мир.
Пълно отсъствие от Реалността. Оправдават собствения си гигантски страх и мързел. Както и липса на отговорност да се действа в Реалността.
... Разбира се има и изключения. Говоря само за масовия трениращ.

За целите и коректността в дискусията ще отбележа, че съм жена  :hi:

Това са мои, собствени размишления (а не теории, защото още не са публикувани и нямам издадена книга или някакъв друг писан труд-текст с импакт фактор) на база четени неща, вкл. Дядо ряпа вади, гледани филми, ясно че става въпрос за сагата "Междузвездни войни" и практиката(интересно ми е практиката дали е достатъчно, за да мога да отбелязвам някакви размишления? ще помисля по-късно и ще преценя)
Имаме разминаване в разбиранията за позитивно-негативно. Негативно е, не че живота е несправедлив, това е просто факт, който ни въздейства негативно, но иначе (в контекста на емоциите употребена агресията)е когато прецениш, че искаш да притежаваш нещо или да промениш нещо, или дори да се защитиш от нещо, т.е. да противодействаш(буквално- противо-действие- огледално върнато действие на насочено преди това подобно към теб самия) да използваш отрицателни емоции вложени в силата ти за постигане на целта/установяване на състояние.
Сещаш ли се какво е усещането след като си бил ядосан, гневен, повишил си тон, или просто ти е било крайно нервно? Като парцал- изтощен, изморен, може и физически да ти е зле, въобще без сили. Представи си тази отрицателна енергия ако я насочиш към някого конкретно без достатъчно основание, дори ей така спонтанно и импулсивно само, за да му/й докажеш че си по-силен какво би могъл да причиниш. Обратното и на теб да ти причинят. Аз съм имала необясними усещания без причина, на чисто физическа болка без да мога да въздействам- единия път беше...ако си затвориш очите буквално като пронизване в сърцето- не спазъм, не болка- а нещо все едно те промушва отпред и чувстваш как излиза от гърба- загубваш въздух и не знаеш какво да направиш.

Та, началното ми уточнение е, че нямам отговор на въпросите за гаджета и сваляне на жени, защото не съм сваляла жени. Но като са ме ухажвали някакви хора не са ми изглеждали много агресивни. Напротив, супер мили, внимателни и търпеливи са. дори на моменти, за да е интересно и ги провокирам с капризи или дразнеши моментни настроения, за да усетя някаква страст- пак доста добре се контролират, и аз разбира се оставам очарована. Но от друга страна, разбирам и се съгласявам, че мъжете са по-подвластни на агресията като цяло, заради това има и войници, повече мъже- с парадоксалното основание може би, че са по-способни да я контролират.
Отсъствието от реалността не знам защо го свързваш с агресията, а не с елементарната човешка активност просто. Мързела не е обратното на агресия, хармонията не е обратното на агресия. Обратното на агресия е ...мъдростта  :) ;)


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27