Автор Тема: Дънов, Ванга и Ню Ейдж  (Прочетена 116956 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #210 -: Април 26, 2011, 07:26:56 am »
От християнска гледна позиция - православна и протестантска - Ванга е била еретичка или не е била християнка.

А за "Божиите дарове" - това са си човешки способности, които всеки може да развие. Навремето е нямало наука, та на всяка необичайна, непозната способност и казвали "чудо" и "Божи дар".

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 210
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #211 -: Април 26, 2011, 09:40:11 am »
От християнска гледна позиция - православна и протестантска - Ванга е била еретичка или не е била християнка.
Е и това какво доказва? И Джордано Бруно е изгорен на клада - за какво? За нещо което след 4 века всеки един уважаващ себе си човек се интересува, чете, изследва...
Каква е гаранцията, че след още 4-ри века пак няма да се случи същото?

Религиите са за да служат на хората, а не хората да служат на тях.

Светослав Иванов, пуснал си две статии, последната я прочетох и мога да ти кажа, че тези хора въобще не са авторитети, от които бих вземала пример. Но всеки решава за себе си.
Виждал ли си Ванга, а Вера? И не е вярно, че Ванга е вземала равностойност на 100 сегашни лева. Отидох на Рупите когато бях 14 годишна и сумата, която се заплащаше беше символична и не представляваше никакъв проблем за едно 14 годишно момиче. Помня, че дори и квитанции даваха. Докато съвременните тип "Мария Асенова" дали издават фактура за извършените сеанси?  ;)
Ако беше зърнал дори и за миг Ванга, нямаше да се изказваш по този начин!


Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 210
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #212 -: Април 26, 2011, 09:41:52 am »
Ей за това си много прав:

А за "Божиите дарове" - това са си човешки способности, които всеки може да развие. Навремето е нямало наука, та на всяка необичайна, непозната способност и казвали "чудо" и "Божи дар".
Ама все още не всеки е развил. Нали?  ;D

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 832
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #213 -: Април 26, 2011, 14:02:56 pm »
Ей за това си много прав:

А за "Божиите дарове" - това са си човешки способности, които всеки може да развие. Навремето е нямало наука, та на всяка необичайна, непозната способност и казвали "чудо" и "Божи дар".
Ама все още не всеки е развил. Нали?  ;D

        Е,  тука  бъркате  и  двамата!  Аз  например  много  искам  да  се  занимавам  с  музика,  но  когато  си  пиина  и  запея  всички  в  един  глас  ме  молят  да  млъкна!  Всеки  има  дарба  (дар-ба),  и  трябва  всеки  да  я  открие  и  да  я    развие!  Питам  защо  таланта  в  рисуването;  пеенето;  математиката;  и  т.н.  са  дарби,  а  виждането  в  бъдещето  контакта  с  божественото  бих  казал  ирационалното  се  анатемосва  ???  Защо  способностите  на  Ванга  да  не са  дар  свише?   
       Ето  един  пример - Тестатика  прочетете  историята  на  създаването  й. Създаването  на  Менделеевата  таблица,  Емпиричната  формула  на  метана.  Това  са  все  докосвания  до  ирационалното!!!! 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 210
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #214 -: Април 26, 2011, 23:37:23 pm »
        Е,  тука  бъркате  и  двамата!  Аз  например  много  искам  да  се  занимавам  с  музика,  но  когато  си  пиина  и  запея  всички  в  един  глас  ме  молят  да  млъкна!
:drinks: Няма невъзможни неща! С повечко тренинг ще се ошлайфаш. А и явно пиячката на приятелите ти им е малко!   ;D  (Сори за спама!)

Всичко ни е "дар свише"! Имам една теория, която поне за мен си е вярна. Блокирани са ни възможностите, за да не правим поразии. Едва когато достигнем необходимата духовна зрялост и мъдрост една по една тези способности ще започнат да се разблокират. Представи си свят без телефони защото ще владеем телепатията (понякога е малко досадно да усещаш във всеки един момент кой какво си мисли за теб, но карай); без автомобили защото ще владеем левитация, телекинеза... и т.н. каквото се сетиш.
Ех, размечтах се!  :dance2:

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #215 -: Април 29, 2011, 11:40:33 am »
Мисля, че вместо Ванга, в заглавието на темата, трябва да присъства името на Ваклуш Толев.
Наскоро бях поканен на представянето на последната му книга. Добре направих, че предварително не се разрових в мрежата да понауча повечко за него, защото щях да пропусна поредният урок на живо.
Нещо ми дразнеше подсъзнанието, като слушах възхваляващите думи на няколкото платени човека, които представиха книгата му пред микрофон в залата. Признавам, че бяха доста сладкодумни и омайни, но всичко ми се избистри след като бе дадена думата на самият Ваклуш.  Издържах 15-20 мин. и си тръгнах. След мен излязоха и двама младежи, явно непоблазнени /като повечето останали/ от хапката и пиячката, която бе приготвена за след края на представянето на книгата на поредният "Учител"-Толев.

Още тогава усетих, че ми се представя един бъркоч от различни религиозни течения и всичко се потвърди след като се поразрових. Ето малка част от анализа "КОЙ Е ВАКЛУШ ТОЛЕВ?" на Милка Христова.

"Макар че Ваклуш Толев е завършил православен Богословски факултет и се обявява за православен, религиозната доктрина, която проповядва, не само че не е православна, а дори някои от основните идеи в нея са антихристиянски. С други думи - учението, проповядвано от Толев, представлява синкретизъм (смесица) от православно християнство, източни религии, окултизъм, езотеризъм и дори прабългарска символика. Нещо повече - въпреки че Толев критикува остро основни концепции на Дънов, в някои от разсъжденията си той е повлиян силно от идеите на Бялото братство. Неслучайно Петър Канев го окачествява в статията си "Religion in Bulgaria after 1989: historical and sociocultural aspects" като следдъновистки окултист. Освен към дъновизма, Толев показва също така жив интерес към орфизма, питагорейството, херметизма, кришнаизма, антропософията, теософията, окултизма, розенкройцерството, кабалата, агни йога, неоплатонизма, астрологията и зодиакалните знаци и пише статии и книги за тях.
...
А създаденото от него общество може без колебание да бъде класирано в групата на съвременните Ню Ейдж движения"

http://liternet.bg/publish19/m_hristova/v_tolev.htm

« Последна редакция: Април 29, 2011, 11:42:54 am от Гален »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 832
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #216 -: Април 29, 2011, 12:36:50 pm »
    Защо  някой  не  открие  една  тема  за  това  присъства  ли  окултното  в  християнските  традиции - официално!  Присъства  ли  нещо относно  прераждането  в  библията!  Езотерика,  и  окултизъм  в  християтството  и  участието  на  църквата  в  тях.  Бих  поел  отговорноста  да  я  отворя  аз,  но  не  знам  как
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 023
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #217 -: Април 29, 2011, 16:45:59 pm »
    Защо  някой  не  открие  една  тема  за  това  присъства  ли  окултното  в  християнските  традиции - официално!  Присъства  ли  нещо относно  прераждането  в  библията!  Езотерика,  и  окултизъм  в  християтството  и  участието  на  църквата  в  тях.  Бих  поел  отговорноста  да  я  отворя  аз,  но  не  знам  как

Ами тури това като заглавие и си в джаза.
Цитат
Езотерика,  и  окултизъм  в  християтството  и  участието  на  църквата  в  тях.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 919
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #218 -: Април 29, 2011, 18:20:24 pm »
@Гален
Това което си проучил е крайно интересно, но недостатъчно. Също посочения линк пропуска главното, в такива случаи основното е принципа follow the money .
За да има платени агитатори, значи има някаква структура зад него. Все пак не го виждаме по БТВ и други мутренски медии, което значи че водещите политически партии не го харесват или поне го държат само като резерва. Явно няма връзки в чужбина или поне се държат в строга тайна, аз поне не съм забелязва някакви цитати на чужди учители, не че съм много запознат де. Все пак пропагандата на книги показва някакви контакти със някаква организация от Европа, не е зле да се проучат нещата. Например теб кой те заведе на представянето, кажи му да се поогледа за някакви по известни муцуни около него.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #219 -: Април 30, 2011, 06:45:03 am »
Прав си!

Отбелязвам, че за да покажат тежест..., а може би и поради друга причина..., единият от добре подготвените сладкодумници-платени агитатори бе политологът Огнян Минчев, създател на мозъчния тръст "Институт за регионални и международни изследвания".

За "мозъчните тръстове" и тяхната дейност по-подробно може да се запознаете от тук:
http://bulgaria.indymedia.org/article/37516
"...Проблема е основен и фундаментален - мозъчните тръстове не представляват и не развиват гражданско общество, тъй като нито инициативата за създаването им, нито проблемите с които се занимават са повдигнати отдолу, т.е. от гражданите. Инициативата за създаването им и дейността им се определят изцяло от техните спонсори чрез така наречения „проектен принцип”, т.е. финансират се само угодни на спонсора теми и задачи, които имат малко общо с интересите на гражданите.

Кои са „спонсорите” на мозъчните тръстове?

Магната валутен спекулант Джордж Сорос, чрез неговата фондация „Отворено общество” е може би най-известния спонсор на мозъчни тръстове. Почти всички български мозъчни тръстове произлизат от „Отворено общество”. Следващата организация главен спонсор е USAID (United States Agency for International Development, Агенция на САЩ за международно развитие)....."
 
« Последна редакция: Април 30, 2011, 06:53:21 am от Гален »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 433
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #220 -: Април 30, 2011, 07:34:14 am »
Абе вижте каква хубава бяла брада има, и какъв благ поглед!
Цял час плаках като му видях умилителната физиономия. Разчувствах се.
Какво ги одумвате хората? Изглеждат благовидни. Поне на снимка.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #221 -: Април 30, 2011, 07:59:27 am »
Абе вижте каква хубава бяла брада има, и какъв благ поглед!
;D Знаеш, че това е един вид оръжие... ;)

Изглеждат благовидни. Поне на снимка.
Ти да беше видял разпалената му проповед в залата, друго щеше да говориш. ;D

На представянето на книгата му в София е взел дейно участие проф. Андрей Пантев.

Лампичката трябва яко да ни светне щом тези двамцата/Минчев и Пантев/  са доста активни в налагането на Ваклуш.


Само да вметна, че според "историка" Пантев, пректиката набиване на кол от османлиите не била геноцидна!



Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 499
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #222 -: Април 30, 2011, 10:41:31 am »
Продължавайте, интересна тема стана.
Поздравления  :lol:

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 499
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #223 -: Април 30, 2011, 10:54:41 am »
Какво общо има този с Дънов или пък Ванга, че го намесвате и него в тази тема?!
Ще кажете в един глас - "ню ейдж".

Първо за да кажеш, че който и да е, има общо с ню ейдж - трябва да дадеш определение какво е това.
Никой от вас не направи това. Просто повтаряте едни и същи неща. Отново и отново.

Още повече, че да разберете какво е изкривеното в ню ейдж и къде се крие манипулацията, трябва самите вие да имате някаква духовна основа на която да се позовете. Да направите сравнение, да направите каквото и да е, освен да повтаряте. Да мислите, да кажете мнение и да го аргументирате - но не, вашето мнение се самодоказва от ехото на мнозинството...

Самото заглавие не е доказано, че е вярно. Не сте се и опитали дори.
После след първоначалната глупост - още една. Патвате и някакъв напълно произволен тип и маргинализирате още едно ниво допълнително.

Пълна скръб...

Та ако искате да заблудите някой пълен глупак, който не може да мисли - няма смисъл, той нали вече е пълен глупак.

Ако искате обаче да кажете нещо стойностно. Ами опитайте.
Защото досега доказателствата са хули, насочени или към съфорумци, или към покойници.

Та:
В какво вярвате Вие?
Защо го смятате за истина?
Как през призмата на Вашата вяра и духовност виждате ню ейджа?
И т.н. и т.н.

И защо ли пиша изобщо тук? То е ясно какво ще стане, както и друг път - пълно изкривяване на думите, не отговаряне на елементарни неща, продължаване със спама.
« Последна редакция: Април 30, 2011, 10:56:23 am от P.E.A.C.E. »

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 436
Re:Дънов, Ванга и Ню Ейдж
« Отговор #224 -: Април 30, 2011, 11:00:12 am »
Продължавайте, интересна тема стана.
Поздравления  :lol:

P.E.A.C.E. - нихилисти като Андрей Пантев подкрепят сектанти като Валкуш Толев... Твоето любимо бяло братско учние учние събира само боклуци... Не се приобщавай към такива хора.

Цитат
Освен към дъновизма, Толев показва също така жив интерес към орфизма, питагорейството, херметизма, кришнаизма, антропософията, теософията, окултизма, розенкройцерството, кабалата, агни йога, неоплатонизма, астрологията и зодиакалните знаци и пише статии и книги за тях.

Дънов също си е падал по горните неща, особено подчертаното. Ванга пък е подкрепяла Дънов, значи тя не е имала нищо против теософския сатанизъм. Прави си изводите.
« Последна редакция: Април 30, 2011, 11:28:32 am от Monolith »
Бъди Слънце!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27