Автор Тема: Вегетарианството  (Прочетена 279229 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pph

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 133
Re:Вегетарианството
« Отговор #1065 -: Март 26, 2011, 12:39:01 pm »
Витамин В12, който се е синтезирал в червата на повечето места пише, че не може да се усвои от организма.

Цитат
Витамин В12 се съдържа в големи количества в месото, черния дроб, бъбреците, кашкавала, изварата, млякото, яйцата.
Цитат
Витамин Б12 има в значими количества във всички животински храни, както е всеизвестно, затова тази тема не касае умереното вегетарианство, включващо млечни храни и/или яйца.
При положение, че аз все още си консумирам яйца и млечни продукти, явно няма място за притеснение.

Обмислям в близко бъдеще и тях да откажа, но явно ще трябва добре да се информирам по темата, преди да направя тези стъпки.
« Последна редакция: Март 26, 2011, 12:55:57 pm от pph »
"There is no such thing as death. Life is only a dream, and we are the imagination of ou

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Вегетарианството
« Отговор #1066 -: Март 26, 2011, 16:08:36 pm »
pph, след като си изброил, че консумираш посочените от теб храни - да, няма място за притеснение. Информирай се добре, преди направиш тази сериозна стъпка и помисли дали си заслужава. Дано решението да ти е трезво, а не провокирано от някого или нещо.
Ще се наложи да набавяш доста витамини и минерали по изкуствен ничин.

Аз лично съм против крайното вегетарианство.

Давам малко повече инфо за В12 (кобаламин)

Естествени източници - телешко месо и черен дроб, натурално мляко, млечни храни, сардння, херинга, скумрия, швейцарско сирене, яйца.

Физиологично значение - антианемично, процеса на обмяна на в-вата - синтез на аминокиселини, белтъчини, синтез на НК, пурини. При децата - стимулира растежа.

Признаци за недостиг - анемия, силна умора, салбост в крайниците, гадене, загуба на апетит и тегло, задух, бледи устни, език, схващане и мравучкане по ръцете, стъпалата. Проблем със запазването наравновесие, хематоми, депресия, обърканост, отслабване на умствените способности, язви по езика.

Лечебно-профилактично значение
- помага при разтройства на ЦНС, повишаване на защитните сили на организма, подобрени ена паметта и способността за обучение. Нарастване на жизнения тонус.

Денонощна необходимост - 3 мкг.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Вегетарианството
« Отговор #1067 -: Март 27, 2011, 00:11:02 am »
На мен пък не ми харесва, че дори и натуропатите подхождат крайно материално, що се отнася до "предписанията" им какви елементи трябва да съдържа храната ни.Гледат само едната страна.

Помислете малко и ще видите, че опасенията,че В12 ни бил недостатъчен, са крайно преувеличени. ;)

Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Вегетарианството
« Отговор #1068 -: Април 01, 2011, 21:07:28 pm »
 :) Как ли се справят тибетските монаси като са абсолютни вегани?  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Вегетарианството
« Отговор #1069 -: Април 01, 2011, 23:59:37 pm »
 
:) Как ли се справят тибетските монаси като са абсолютни вегани?  :hi:

А те не пиеха ли чай с мляко? ;)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Вегетарианството
« Отговор #1070 -: Април 02, 2011, 00:48:20 am »
Пият зелен чай, сварен на огън с подпалки от пелин, със сол и бучка гранясало масло от як. Но това е друга тема.  ;D

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Вегетарианството
« Отговор #1071 -: Април 03, 2011, 01:01:56 am »

Да, масло беше.  :) Знаех, че беше някакъв животински продукт, затова се учудих, че били вегани.
« Последна редакция: Април 03, 2011, 08:13:19 am от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Вегетарианството
« Отговор #1072 -: Април 13, 2011, 10:40:02 am »
От фермата до хладилника.

Хора със слаба психика и сърца да не гледат! На ме ми се догади на първата минута. Хора, спирайте го това месо, защото вижте как стига то до масата ви!!!!!!!!


« Последна редакция: Април 13, 2011, 10:48:17 am от sidewinder »

Неактивен raysoflight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 10
Re:Вегетарианството
« Отговор #1073 -: Април 13, 2011, 19:42:25 pm »
Какво ще кажете за твърденията, че Витамин В12 се съдържал само в животински продукти?

Идеи за алтернативни източници на Витамин В12?

Твърди се,че някои видове микроводорасли (а може би повечето,незнам) съдържат В12. В Био-магазините може да намерите такива микроводорасли на прах за консумиране.Също знам,че пчелното млечице и пчелния прашец са богати на този витамин,както и на всички останали+ важни аминокиселини. ;)

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Вегетарианството
« Отговор #1074 -: Април 13, 2011, 21:15:10 pm »
От фермата до хладилника.

Хора със слаба психика и сърца да не гледат! На ме ми се догади на първата минута. Хора, спирайте го това месо, защото вижте как стига то до масата ви!!!!!!!!



Няколко секунди гледах и го спрях. Наскоро от една лоша сцена от филм припаднах и си ударих главата лошо. Нямам желание  пак да припадам.
Иначе си прав. Трябва да се спре. Но всеки сам за себе си решава.
Днес една позната ми разказа, че е сънувала преди години един дядо да спре да коли животни. А тя доста е изколила. Не го  послушала. След време си отива на село и баща и я моли да заколи заека. В момента в който посяга да удари ръцете и се парализират. Одръпва се и си ги усеща вече. Пак пробва пак се парализира. Накрая казва на баща си да си го заколи сам, че е уморена. Оттогава много рядко яде месо.

Неактивен 396

Re:Вегетарианството
« Отговор #1075 -: Април 13, 2011, 22:01:49 pm »
Не си виждал заек стръвник, затова. На по-опасна гад не съм попадал, но разбирам, че всъщност той беше жертвата и първия път, като се опитваше да убие който му попадне, хем втория път като го заклаха.

За цялата му съдба бяхме виновни ние, хората -.- Почивай в мир, Пухи  :(




Аз съм на принципа, че... ако реша да ям искам да кажа =| ... че ако реша да ям месо, и не мога да си го убия, не би следвало да го ям. Просто това е теста дали си пристрастен към химико-корпоративния конвейр, или месото наиситна пасва на съзнанието ти.


Веднъж си правих риба на пара, пъстърва. Взех си две пъстърви и си ги изчистих... но докато ги изчистих и ги държах в ръцете си, порсот съжалих. Бяха толоква нежни, люспите им бяха толоква интересни, а като им стиснех главите устите им се отваряха толкова... някакси... живо, и вътре се виждаха розови езичета...

И просто съжалих за смъртта на тая риба, колко по-ценна би била, ако беше жива.


И оттогава някакси просто не мога.

Неактивен Еруин

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re:Вегетарианството
« Отговор #1076 -: Август 04, 2011, 01:10:11 am »
Не си виждал заек стръвник, затова.
По-важното е, че той не те е видял.  :P


... ако реша да ям месо, и не мога да си го убия, не би следвало да го ям.
Струва ми се правилно. :)
Аз, ако се налага да се заколи някое животно, навярно бих могла, да му тегля ножа... но се надявам никога да не ми се наложи да доказвам това твърдение.

От 2 години насам не ям месо (много, ама много рядко консумирам риба). От чист егоизъм смятам да продължавам с този режим на хранене, а това, че мога да гледам животните и да им се радвам, без да ми е гузно, че е малко лицемерно, хем да им се радвам, хем да ги унищожавам на вечеря, е по-скоро страничен бонус. Основното за мен е, че се чувствам добре, здрава съм - нито се чувствах добре докато ядях месо, нито бях здрава.
Вярно е също, че освен месото промених коренно начина си на мислене, начина си на живот.

Аз си бях направила един експеримент след една година неядене на месо да нагъна малко количество от някакво подобие на мръвка омесено с други неща. Изумително ми се видя, че 1)събудих се все едно с тежък махмурлук/натравяне 2)гадния сутрешен дъх(няма да навлизам в подробности) 3)въпреки желанието ми да се успокоя и да гледам положително на нещата, доста начесто ми идеше да извия нечии врат (държа да отбележа, че съм спокоен човек... ъъ жена, не човек)
Усещането, което си самопричиних ме наведе на мисълта" месото от какъвто и да е бозайник, нарушава баланса на човек,а човек като непрестанно залита вътре в себе си, няма никаква идея какво се случва навън от него, функционирането му е някак орязано" :nea: общо взето се почувствах безпомощно и осъзнах колко много съм започнала да разчитам в ежедневието си на вътрешния си глас...а месото така ме зацапа, че спрях да го чувам за бая време. Направо се изживявах като болен, човек, който спешно трябва да се оправи.  ;D Сега ми е смешно като се сетя, но тогава, хич не ми беше.

Разбира се, гореизписаното е на базата на моите усещания. Може и да има хора, които да се чувстват добре с консумацията на месо, аз явно не съм от тях.

За любителите на коне и колбаси малко инфо:
Част от спортните коне в България като се контузят влизат в колбасите, въпреки, че не ги пише в съдържанието. Влизала съм в стара конюшня, където беше пълно с куци и сакати коне, които бяха тотално зарязани и чакаха да им дойде края в мелачката.
Сигурно, някои от вас ще си кажат "еха щом и месо, че даже и конско слагат в колбасите, значи има надежда за този свят", но поне в моето усещане за света, конте, делфините и някои други животни са на едно прекалено близо до човека ниво. Опасно близко.





Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Вегетарианството
« Отговор #1077 -: Август 04, 2011, 15:51:06 pm »
поне в моето усещане за света, конте, делфините и някои други животни са на едно прекалено близо до човека ниво. Опасно близко.
Да, такива благородни животни наистина са близо до хората (някои хора).
За съжаление свинете също са много близо до хората, което си е вид канибализъм, който практикувам и аз за съжаление. Практикуват го и много други хора на всевъзможни нива, като яденето на месо близо до нашето, от някаква езотерична гледна точка, го отдавам като израз на материално ниво идващ от вътрешни процеси между нас като общество.

Неактивен SoturinTie

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 89
Re:Вегетарианството
« Отговор #1078 -: Август 05, 2011, 16:10:46 pm »
Явно вегетарианците не смятат растенията за живи организми. Както и рибата. Тя не е животно или поне не може да гледа мило като зайчето например. Доста е избирателна тази идеология.
Ако не ви харесва вкусът на месото - не го яжте, но не казвайте, че сте прекалено загрижени за живите организми. Чувал съм от вегетарианци, че било доказано, че растенията нямали астрално тяло, тоест нямали душа и затова няма проблем да ги ядем. Така ли е или е по-скоро в графата "иска ми се да е така".
Хората няма как да спрат да се хранят и следователно няма как да спрат да убиват други живи организми. Болестите и сърдечносъдовите заболявания не се дължат на яденето на месо, а на нездравословният заседнал начин на живот. Дължат се на стреса, на мръсният въздух и некачествената храна. Месото дори и да оказва влияние то е много слабо и като част от всичко останало.
Soturin tie on mainettaan kantaa, ei miekkaansa maahan laskea saa.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Вегетарианството
« Отговор #1079 -: Август 05, 2011, 16:54:18 pm »
Нивото на съзнание при животните и особено при бозайниците е на много по-високо ниво от това на растенията. Животното усеща и осъзнава болката в много по-голяма степен, изпитва страх или по-скоро има много по-развит инстенкт за самосъхранение. При убийството на животното се отделят в далеч по-голяма степен отрицателни астрални еманации и това е основната вреда, защото тези еманации привличат нисши същности към човека и последния се подлага на влиянието им. Самата материя в животинското тяло е в много по-голяма степен индивидуализирана отколкото материята съставяща растението и се адаптира трудно към човешкия организъм. Т.е. тя пак си влиза в състава му, но човешкото съзнание в повечето случаи не е в състояние да я организира в тази степен в която може да организира материята приета от едно растение например.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27