Автор Тема: Вегетарианството  (Прочетена 277459 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Еруин

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re:Вегетарианството
« Отговор #1080 -: Август 06, 2011, 01:38:51 am »
Да, такива благородни животни наистина са близо до хората (някои хора).
За съжаление свинете също са много близо до хората, което си е вид канибализъм, който практикувам и аз за съжаление. Практикуват го и много други хора на всевъзможни нива, като яденето на месо близо до нашето, от някаква езотерична гледна точка, го отдавам като израз на материално ниво идващ от вътрешни процеси между нас като общество.
Все ги забравям свинете.  :blush:
Докато практикуваш "канибализма" поне не съжалявай за това. Когато решиш просто спираш, иначе няма смисъл допълнително да се бичуваш. :)

Месото дори и да оказва влияние то е много слабо и като част от всичко останало.
Въобще не е толкова "много слабо" колкото ни се натяква.
 Понеже аз също съм скептик пробвах каквото можах и тогава си направих изводите.  Първия месец(ориентировъчно говоря) от спирането е по-скоро като чистене и наистина не се усеща разликата толкова силно...обаче после...съвсем друго е себеусещането.
Аз ако вярвах, че оказва такова влияние, нямаше 20 години да ям месо.  ::)
...Така ли е или е по-скоро в графата "иска ми се да е така".
Хората няма как да спрат да се хранят и следователно няма как да спрат да убиват други живи организми.
За себе си съм на 99,9% сигурна, че мога и да се храня от слънцето само, но нито съм се отказала все още от вкусната храна, нито ми е дошло времето за такава стъпка.
На мен лично по-скоро "Хората няма как да спрат да се хранят" ми е в графа  "иска ми се да е така", но знам, че за мен  не е валидно. Някак си на човек винаги му е по-спокойно като се заблуди, че от него нищо не зависи и че няма друг избор.
 :hi:
И за край да кажа:
Всеки ще си яде каквото иска и каквото му е вкусно, но и ще си носи последствията на своя гръб от това. Не агитирам месоядните, да си сменят режима на хранене, нито имам нещо против тях, просто давам информация, че навярно биха се чувствали много по-добре без месото (съдейки по себе си).

Неактивен SoturinTie

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 89
Re:Вегетарианството
« Отговор #1081 -: Август 06, 2011, 21:09:31 pm »
Еруин, храни се от слънцето тогава! Давай парите за храна за благотворителност. Интересно ми е обаче как усвояваш енергията от слънцето като седиш боса върху пръст и го гледаш по няколко секунди? Кой твой орган усвоява тази енергия и как? Явно си гледала филмчето за онзи индиец дето го прави. Човешкият организъм ИМА НУЖДА от протеини, витамини, минерали. Не можеш да избягаш от същността си. Дори растенията са забили корени в земята. Ние хората НЯМАМЕ органи, които да усвояват такъв вид енергия. колкото и да ти се иска няма да можеш да се храниш със слънчева енергия освен ако не пуснеш листа. Този метод може да се препоръча единствено като програма за отслабване и нищо повече.
Колкото до яденето на месо ще кажа, че може би се чувстваш добре, но надали извършваш физически труд под някаква по-тежка или интензивна форма. Устроени сме така, че имаме нужда от протеините в месото и ако не си ги набавяме няма да бъдем толкова енергични. Това е истината и не можем да избягаме от нея.
« Последна редакция: Август 06, 2011, 21:12:49 pm от SoturinTie »
Soturin tie on mainettaan kantaa, ei miekkaansa maahan laskea saa.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Вегетарианството
« Отговор #1082 -: Август 06, 2011, 21:45:21 pm »
Колкото до яденето на месо ще кажа, че може би се чувстваш добре, но надали извършваш физически труд под някаква по-тежка или интензивна форма. Устроени сме така, че имаме нужда от протеините в месото и ако не си ги набавяме няма да бъдем толкова енергични. Това е истината и не можем да избягаме от нея.

Вегетарианец съм от доста години. Точно преди няколко дни минах с колело 80км за 3ч. Не е кой знае какъв рекорд, да не кажа никакъв. Ако беше така, както казваш, значи нямаше да мога да уцелея при това натоварване. Мога да измина 35км пранински преход. Пак не е кой знае какъв рекорд, но според твоите думи вегетарианец не би се справил.

Почвам да се отекчавам от тази полемика вегетарианец vs. месоядец

Неактивен BoreTo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Вегетарианството
« Отговор #1083 -: Август 06, 2011, 23:50:56 pm »
Здравейте!  :)
Преди 3 месеца реших/няма да навлизам в подробности за причините за това - религиозни, етични, здравословни, др./, че месото не е за мен. Изключих напълно всичко, освен пилешко и риба; напоследък почти не ям и пилешко. За времето преди това трябва да кажа, че съм ял месо на почти всяко хранене.
Интересното сега е, че не изпитвам абсолютно никаква потребност от месо, не завиждам на ядящите около мен, нито ме привлича по някакъв начин. Просто е дошло време за отказването ми от месото... Здравето ми е цветущо, мисълта - същата, интуицията - може би по-добра. Начин на живот - активна работа, грижа за семейство и малко дете, тренировки 2-3 часа всеки ден.
Като извод - смятам, че месото не е незаменимо; към вегетарианство човек преминава когато е готов за следваща стъпка в живота си, в едно или друго отношение.  :) 

Неактивен Еруин

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re:Вегетарианството
« Отговор #1084 -: Август 07, 2011, 05:38:49 am »
Еруин, храни се от слънцето тогава! Давай парите за храна за благотворителност. Интересно ми е обаче как усвояваш енергията от слънцето като седиш боса върху пръст и го гледаш по няколко секунди? Кой твой орган усвоява тази енергия и как? Явно си гледала филмчето за онзи индиец дето го прави. Човешкият организъм ИМА НУЖДА от протеини, витамини, минерали. Не можеш да избягаш от същността си. Дори растенията са забили корени в земята. Ние хората НЯМАМЕ органи, които да усвояват такъв вид енергия. колкото и да ти се иска няма да можеш да се храниш със слънчева енергия освен ако не пуснеш листа. Този метод може да се препоръча единствено като програма за отслабване и нищо повече.
  @---

За формуляра:
1) Пропускам заяжданките, на тях аз няма да ти отговарям, за да не си пилеем енергията взаимно.
2)" Дори растенията са забили корени в земята. Ние хората НЯМАМЕ органи, които да усвояват такъв вид енергия." Нямаме видими органи, органи, които могат да се пипнат, ритнат, настъпят и тн. :)
Което означава:
*според твоята представа: "нямаме нужните органи",
*според моята представа: имам нужните органи /енергийни канали/ за достъп и усвояване на чистата енергия директно(която енергия пак не може да се пипне), само, че тези канали трябва да се поддържат в добро състояние за да бъдат действащи, което с нашия "нормален" начин на живот е малко по-трудно.
Но това няма значение, всъщност, защото темата е за вегетарианството, а не за това, ако аз евентуално някой ден спра храната какво ще се случи...
Колкото до яденето на месо ще кажа, че може би се чувстваш добре, но надали извършваш физически труд под някаква по-тежка или интензивна форма. Устроени сме така, че имаме нужда от протеините в месото и ако не си ги набавяме няма да бъдем толкова енергични. Това е истината и не можем да избягаме от нея.
Извършвам физически труд, не знам какво според теб е "интензивна форма" на физически труд.
Старая се да спортувам редовно, за тонус и ако от време на време излизам извън форма е заради мързел и застояване, а не заради липса на месо.  :P
Сега лятото тичам и плувам редовно, смея да твърдя, че в момента съм в по-добра форма отколкото повечето ми познати, но обществото ни като цяло е залежало, та критерия ми не е добър.
До една седмица се изнасям на планина с една голяма раница(7-8-9кг)- и съм сигурна, че ще оцелея през преходите/проверено е вече/ и освен това имам намерения да ми е изключително приятно.  ;)

Неактивен SoturinTie

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 89
Re:Вегетарианството
« Отговор #1085 -: Август 07, 2011, 07:26:27 am »
Преди 3 месеца реших, че месото не е за мен. Изключих напълно всичко, освен пилешко и риба;
...не изпитвам абсолютно никаква потребност от месо
Ти ядеш месо! Освен ако под потребност разбираш потребност към свинско и телешко.
Много вегетарианци хапват и яйца и млечни продукти и риба и пиле. Това не е вегетарианство, а само спиране на конкретна храна, а тя трябва да бъде пълноценна и да има от всичко. Не трябва да се ядат боклуци. За другото съм съгласен. Също познавам вегетарианци занимаващи се активно със спорт.
Еруин, с двете ръце те подкрепям за ходенето из планините. И на мен това ми е слабост и е едно от малкото неща, които правя с огромно удоволствие.
Понякога си мисля, че с тези спорове освен да изтъкваме различията си в конкретни разбирания, не можем да видим нещата, в които си приличаме. Те са много повече ми се струва.
sidewinder, и аз почти навсякъде съм с колелото и много уважавам хора, които могат да се придвижват сами. Всеки може да седне зад волана. :good:
Soturin tie on mainettaan kantaa, ei miekkaansa maahan laskea saa.

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Вегетарианството
« Отговор #1086 -: Август 07, 2011, 12:47:53 pm »
Пълното вегетерианство не е хубаво. Човек наистина има нужда от разнообразна храна. Колкото до месото не е хубаво да се яде често. А като се яде да не се набляга на разните колбаси и салами.  В тях има много неща, но едва ли има месо. Пилешкото и рибата си е най добре. Орехите са добър заместител на месото.Понякога като ми се хапне месце, но нямам подръка вадя орехите и вече не изпитвам необходимост от месо.Преди година бях хвърлила око на два салама. Страшно вкусни и през ден два си ги хапвах. След три месеца страшни здравословни проблеми получих. Подложих се на малко глад с плодове и течности и сега съм почти ОК.

Неактивен torino

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 44
Re:Вегетарианството
« Отговор #1087 -: Август 12, 2011, 20:34:37 pm »
Колкото до яденето на месо ще кажа, че може би се чувстваш добре, но надали извършваш физически труд под някаква по-тежка или интензивна форма. Устроени сме така, че имаме нужда от протеините в месото и ако не си ги набавяме няма да бъдем толкова енергични. Това е истината и не можем да избягаме от нея.
[/quote]
Въобще не си и близо до истината

Неактивен DAOC

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Вегетарианството
« Отговор #1088 -: Септември 03, 2011, 12:38:05 pm »
"Това е истината и не можем да избягаме от нея"

Май ти не може да избягаш от нея  ;D

Неактивен BoreTo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Вегетарианството
« Отговор #1089 -: Септември 03, 2011, 16:54:59 pm »
Преди 3 месеца реших, че месото не е за мен. Изключих напълно всичко, освен пилешко и риба;
...не изпитвам абсолютно никаква потребност от месо
Ти ядеш месо!

Е, цитирал си ме малко погрешно и отчасти, но както и да е.  ;) Всъщност писах, че риба и пиле ям рядко.
Хм, интересното при мен е, че тия дни си правих профилактичен очен преглед, т.к. имам диоптър от около 20 години; за пръв път от тогава свалям диоптър с 0.25 - 0.5.  :) ;D И то в период, в който ужасно много си натоварвам зрението. 
Интересно ми е дали има някаква връзка с почти вегетарианското хранене... Как мислите?  :)

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Вегетарианството
« Отговор #1090 -: Януари 04, 2012, 22:54:30 pm »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8-uMsEgEkBQ#!

Това е цялата вдъхновяваща лекция на Гари Юрофски за правата на животните и веганството от лятото на 2010 в Джордж Тек. Чуйте този невероятен човек, който ще разсее митовете, ще представи много интересни факти и ще ви помогне да направите важен избор за вашето физическо и духовно здраве. Неговата харизматичност и искреност са уникални. Това видео е важно за всеки, който го е грижа за животните и иска да направи света по-добро място.

Неактивен 396

Re: Вегетарианството
« Отговор #1091 -: Април 23, 2012, 13:21:24 pm »
Чудовищтна грешка е да се разделят нещата на категории, както е направено в този форум. Така че навярно някои биха искали да цитират половината от това мнение на друго място, но то цялото не може да се впише в никаква специализация, защото става дума за универсални величини. В тема "Вегетарианството" е, защото началният ми мотив е да обясня положението с храненето, тъй като знам, че тук има хора, които се интересуват от това и тъй като това е от малкото неща, наистина важни за един човек и най-трудно може да бъде пренебрегнато.





Не е въпросът какво се яде, в действителност почти всичко може да се яде - въпросът е КАК се прави храна. Храна и хранителен продукт не са едно и също нещо.


Настоящата каша (сокопийсктво, вегетарианство, суровоядство И готвено и др.) се е получила заради Забравянето. Ще обясня какво имам предвид с тази дума (тя е име за историческо събитие), но нека първо проследим нещата отдалече, за да е ясно на всеки как трябва да подходи към проблема, за да достигне до някакви работещи решения.



Някои от вас би трябвало да знаят, че древните предци (става дума за Предпотопно време) са били част от високоразвита и внушителна цивилизация. Извънземни, разбира се, са участвали в нея и са били технологичната, философската и първопричинната й основа. Обикновените хора знаят твърде малко за това, но можем да кажем с голяма сигурност, че хората са участвали активно в Предпотопните порядки и ежедневие.

Това е било време, в което всичко е работело и изглежда, сякаш всичките ни настоящи мечти са били сбъднати, най-общо казано.

Случва се Потопът, и както читателите на този форум би трябвало да знаят, това планетарно събитие е било нарочно организирано. Потопът заличава всичко и погребва всичко древно под тонове кал.

Не само това обаче - Потопът тотално изличава древния свят.
- планините, които ние в момента познаваме, се образуват, когато потопната вода започва да се оттегля. Само единици планини по света са се запазили от Предпотопно време и не са новообразувани след това.
- повечето големи каньони, морета, езера и реки никога не са съществували преди Потопа. Нещо повече - повечето от тях са се образували в следствие на Ледниковата епоха, която обхваща планетата непосредствено след оттеглянето на водата.
- водният обем, съставлявал Потопа, е дошъл от недрата на планетата, чрез разместване на плочите на кората й. Поради това почти не е останала неизменена суша - което е било високо, след това вече не е било високо, а което е било ниско, след това вече не е било ниско. Или пък е станало още по-ниско и още по-високо.

След Потопа цялата суша е като претворена. Пред очите на малцината оцелели се е разкрила една напълно нова планета - с непознати и напълно нови ландшафти, и разбира се - напълно пуста.

Всичко това може да бъде проверено от който иска да знае.



Важно е да се тръгне оттук, когато се обяснява храненето, впрочем както и всичко друго, защото е важно да видим и преживеем нещата през очите на оцелелите и свидетелите на онези времена. Само така може действително да се осъзнае кога всичко е тръгнало да се скапва и е станало грешно.




Тогава обаче, непосредствено след Потопа, взаимоотношенията между хората и извънземните се променят. Потопът сякаш е изличил и спомените за старото статукво и контакти. Всеки, който се интересува, може да потърси информация за това - фракцията от извънземни, която определя човешкото битие преди и след Потопа НЕ Е една е съща фракция.

За времево-историческа ориентация - Египет, Вавилон, Маите и останалите им съвременници представляват първия масов живот непосредствено СЛЕД Потопа и това дефакто представлява съвремието, защото планините са същите, моретата са същите, каньоните, реките и долините са същите като тогава. Тогава са били съвършено нови, а сега са поостарели с 6000 години.
На практика всеки календар, който в момента отброява около 6000+ години, всъщност отброява от оттеглянето на потопната вода нататък (като например стария български календар). Тогава е било новото начало, и първото истински ново летоброене на планетарно ниво.

За някои ще е интересно, че по всяка вероятност ние се намираме в по-дългата половина на планетарната история. Тъй като според повърхностния прочит на събитията, изглежда Древността не е продължила повече от 4-5000 години, а ето, че ние вече броим 6000 след Потопа. Да - това означава, че са изминали малко повече от 10 000 години от взривяването на Тиамат, ако някой мисли в тази посока.



Но какво общо има всичко това с храненето!



Съвременният човек се различава доста от древния. Новите отношения между наследниците на древните хора и новите извънземни не са основани на кооперацията и съществуването едни до други, а се основават на класовото разделение.
Хората вече не са били част от космическото общество, като в древните времена. Новата им роля е била на обслужващ персонал и нисша каста, преценявана според расовото различие, а контактът с извънземните е бил обожествен, ритуализиран и поставен в нова рамка - господар и служител.

Наред с това е започнала широка кампания по демонизиране на всички спомени от Древното, тоест от отминалата епоха. Всички исторически паметници, които по случайност са се подавали от калта, са били унищожавани от новите извънземни, всички истории и разкази са били потискани, а новата култура - усилено индоктринирана.
Не само това, но е имало и широка кампания по промиване на съзнанието на шепата оцелели след Потопа. Старите им спомени били изличени, и маскирани под нови, привнесени фалшиви спомени. На възникващите въпроси е било отговаряно с лъжи в полза на новото статукво на Съвременната епоха, а на места са били изфабрикувани фалшиви исторически извори и артефакти, подкрепящи изкуствените вменени спомени.

Всеки може да провери тази информация, ако толкова държи да знае възможно ли е всичко това или не, има достатъчно ключови думи за гугъл-сърч.




Работата е там...

... че тайната и невежеството са отражението на модела господар и служител. В Съвремието (Следпотопно време) тайната е била социалното поведение на господаря, а невежеството е било социалното поведение на служителя.
Трябва да проумеем, че културата на всяка цивилизация на тази планета се диктува отгоре - тъй като тази скала е владение на по-развити цивилизации, ние сме техния заден двор и тяхната градина. Поради това начинът на живот тук, на тази планета - цялото ни битие през различните епохи - се диктува от собствениците.
Поради това е важно да се разбере, че новата съвременна расово-основана кастова система превръща в непристойно, недостойно и най-вече - непълноценно служителят да разполага с тайни, а господарят да действа открито.

По този начин невежеството се е превърнало в култура, която дава плод след плод и реколта след реколта. Паралелно с тайната.








Разните форми на диета - вегетарианска, суровоядна, сокопийна, както и обикновената готвена всеядна, са все продукт на невежеството, което е част от културата на Съвремието. В това число бретарианството и инедията са продукт на тайната, също така част от културата на Съвремието.

Ферментацията - древната мъдрост за приготвяне на храна - е една малка част от забравеното знание на Древността (Предпотопно време).

Древността не е била изличена отведнъж след Потопа. Новата култура е трябвало да набере сила. С времето, тоест със задълбочаването на Съвременната култура, се задълбочава както тайната, така и невежеството.

И именно със задълбочаването на невежеството (развиването на Съвременната култура, от която то е интегрална част) древното знание малко по малко се забравя и потъва в изопачението и уродливите форми.



Затова ферментацията, сама по себе си, не е функционалното решение на хранителните проблеми на невежия човек (а всеки човек е невеж, щом не е от господарите). Взета наготово, тя намя да свърши по-голяма работа от вегетарианството и другите задънени пътеки. Тя трябва да бъде изчистена от уродливите форми и от белезите на невежеството, за да бъде преоткрита в своето правилно приложение по въпроса с храненето.


Едно хищно животно напада и яде директно, защото за него жертвата е храна, а не хранителен продукт. Не само това, но храна се счита само определена част от животното - някой негов вътрешен орган. Например лъвовете не ядат мускулите на жертвите, а ядат органите и карантиите, тоест жлезите. Изблизват съединителната тъкан, ципите и кръвоносните съдове, но не закачат мускулната тъкан, защото за тях това не е храна, а хранителен продукт.
Косатките ядат акули, но не цели. Те блъскат с носовете си акулата, докато я убият, или зашеметят. След това отхапват само мястото на корема й, където се намира черния й дроб, и храненето свършва.
Белите мечки също не ядат почти нищо от жертвата си. Те разпарят и одират жертвата, изблизвайки само подкожната мазнина. Всичко останало за тях представлява хранителен продукт, а не храна.
Лешоядите не се спускат, преди ферментацията на мускулната тъкан. Те ядат само ферментиралите хранителни продукти - тоест хранителните продукти, които ферментацията е превърнала в храна. Ако лешоядите или други мършояди като хиените убият прясна плячка, те постъпват като лъва - изяждат жлезите и вътрешните карантии, които считат за храна. Останалото е продукт, който те оставят настрана, за да може ферментацията да превърне от продукта храна. Чак тогава се заемат с консумацията на тази храна, която вече не е онова месо, което е била преди време - месо, ферментирало по определен начин, се нарича мърша.
Преживните животни имат механизми за храносмилане, които не правят нещо по-различно от ферментация.
Храносмилателният механизъм на птиците също извършва ферментация по своя обособен начин, чрез "воденичката" или гушката си. При техният случай отходната система също се съобразява с условията, поради това пикаят и серат през една и съща, висококиселинна, система. Храносмилането на храната, която се дава на малките, също не е само техен прийом, но и на много други, например кучетата.



Човекът не само не е животно, ами за него има само една готова храна - плодовете и някои конкретни зеленчуци. Тях той може да яде директно, както хищтниците се нахвърлят директно на вътрешните карантии на плячката. Всичко останало представлява хранителен продукт за човека, който трябва да бъде направен на храна.
Процесът за приготвяне на човешката храна е по-сложен от животинския, защото човекът никога не е бил животно. Човекът НИКОГА не е имал животински стадии на развитие (Дарвинизма е плод на задълбочаването на Съвременната култура). Ние сме създадени с презумцията за интелект, и сме създадени по такъв начин, че възможно най-пълноценно да бъдем носители на предвидения си интелект.
Това означава, че животните имат зъби, нокти и козина, и са създадени, за да ги използват и носят. Ние пък сме създадени, за да носим интелекта, и както животните прилагат навсякъде онова, за което са създадени, ние също сме направени така, че да прилагаме интелекта в абсолютно всичко, което правим.

Включително и в правенето на храна. Онова, което животните нападат директно, ние обелваме посредством интелекта и ядем също директно. Онова, което животните оставят настрана и на времето да свърши своята работа, ние насочваме в желана посока и нарочно предизвикваме желаното, посредством интелекта.




Нито вегетарианството, нито суровоядството, нито останалите разисквани тук неща могат да се приложат за всеки човек. Не само това, но те работят само частично за отделните хора - всеки вегетарианец и суровоядец е пълен с оплаквания, които не може да разреши - и ЗНАМ, че е така, няма смисъл някой да скача и да го отрича. Освен ако не се задоволява с това да заблуждава дълбоко-невежите и да се чувства спокоен от това.

Но едно нещо е общовалидно за всеки начин на хранене, за всеки продукт, за всеки човек и за всяка обществена култура и това е ферментацията.



Така че ако някой търси хранителни решения за себе си, или просто търси още информация, нека се насочи към ферментацията. Щом веднъж се разбере ферментацията и се добие малко опит, всички дилеми в науката на храненето отпадат. А това все пак означава твърде много (за онзи, който разбира).
« Последна редакция: Април 23, 2012, 13:58:14 pm от 396 »

Неактивен BoreTo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re: Вегетарианството
« Отговор #1092 -: Август 17, 2012, 23:52:57 pm »
Не само това, но те работят само частично за отделните хора - всеки вегетарианец и суровоядец е пълен с оплаквания, които не може да разреши - и ЗНАМ, че е така, няма смисъл някой да скача и да го отрича. Освен ако не се задоволява с това да заблуждава дълбоко-невежите и да се чувства спокоен от това.
ферментацията.

Това от къде го преписа не знам, ама е пълна глупост! :) Сериозно, без да се обиждаш. След като съвсем инцидентно и импулсивно :) станах вегетарианец преди повече от 1 година, да ти кажа (с ръка на сърчицето) не само, че НЯМАМ никакви оплаквания, ами напротив - чувствам се по абсолютно същия начин както и като съм се тъпчел с месо, с единственото видимо изключение, че паднах с половин-един диоптър на очите! 
« Последна редакция: Август 18, 2012, 00:07:55 am от BoreTo »

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
Re: Вегетарианството
« Отговор #1093 -: Август 20, 2012, 21:02:32 pm »
...

Добре започнато (без да издребняваме във фактологията, кое е истина и кое неистина), но някак си всичко което написа изглежда като някакъв увод за книга и изведнъж когато трябва да покажеш същността на основната си мисъл - край. Няколко скалъпени изречения без изобщо да разясниш какво имаш предвид под думата ферментация и смисъла който влагаш в нея.
И съответно заслужено си получи хокането от BoreTo, че това което си написал са пълни глупости. :)


За да вържа уводната част на твоето експозе със същинската част за която се опита да загатнеш с няколко изречения, ще изтълкувам ферментацията за която споменаваш в следния ѝ контекст:
Изхождайки от това че, от фермент се получава ферментация, а в българския език ензим е синоним на фермент - от тук нещата стават доста по-разбираеми за болшинството хора.
Чрез влиянието на ензимите, необходимата храна за преживяването на човек се доставя в максимално полезен вид, готова за усвояване (по-надолу ще дам пример).
Всеки един може да се образова, какво представляват ензимите? Каква е тяхната функция за по-сложните организми над тях и т.н.

С няколко изречения, конкретно за храната: Ензимите действат като катализатори. С тяхна помощ, се ускоряват многократно биохимичните реакции, които способстват за разграждането на храната в усвоим за организма вид. Т.е. предизвикват се химични реакции, които без наличието на ензима не биха могли да се осъществят.

Човек употребява в яденето си доста семена. Бобови, зърнени и т.н. За пример ще дам пшеницата. Семето на пшеницата се състои основно от нишесте, белтъчини и мазнини. Освен това има и инхибитори, които затрудняват храносмилането (служат за запазване на семето през периода преди да покълне).
Какво обаче се случва при покълване? При наличието на вода, кислород и подходяща температура, за да поникне от зърното растение, ензимите се активизират и разграждат нишестето до по-прости въглехидрати (малтоза, глюкоза, фруктоза и т.н.), белтъчините в аминокиселини, а мазнините в мастни киселини. Също така се унищожават и инхибиторите, синтезират се голям комплекс от витамини, под действието на ензимите се синтезират аминокиселини, които преди това не са били налични и т.н. и т.н. всичко това се случва, за да може семето което покълва да израсте в растение. Общо взето същото нещо се случва и в организма при храносмилането на непокълнала пшеница, за да бъде усвоена. Но когато семената са покълнали, по-голямата част от работата (разграждането) вече е извършена и се консумира готова за усвояване "ферментирала" храна. Да се опише полезното и лечебно действие на покълналите зърнени храни е трудоемка задача. Но с едно изречение може да се каже, че в тях има всичко необходимо в балансиран вариант - точка. Консумирането на покълнали зърнени храни е едно от нещата, които споменава 396 за древните цивилизации. Но да се върнем към нашата цивилизация - какво правим ние с пшеницата? Мисля, че всеки знае отговора - БЯЛО БРАШНО. Изхвърля се полезното - обивката и зародиша на зърното (известни още като трици), а се оставя мъртвата част на зърното състояща се основно от нишесте, която при смилане се нарича бяло брашно. При опит за усвояване от организма на тестени изделия от бяло брашно, се образува консистенция наподобяваща мазут - по-цялата верига на храносмилателния тракт, всичко се задръства с слуз, налепи и шлаки.
Друг пример е ябълковия оцет, използван от древността от цивилизации живяли доста преди нас. В какво се изразяват полезните му качества не се наемам да изброявам. Какво правим ние в нашата цивилизация? - използваме оцетна киселина Е260, която се синтезира от петрол + карамел Е150 за цвят + вода.

Ще завърша с едно изречение:
...невежеството се е превърнало в култура...
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Вегетарианството
« Отговор #1094 -: Август 21, 2012, 01:01:48 am »
Лейди Га(р)га иска да каже нещо на месоядните ...






През ранното лято на 2010 лейди гага бе снимана край басейн по бански, така че да и се вижда целулуита. Като отговор на тези унизителни снимки и подигравателни коментари се появи на наградите Грами с тези мръвки от телешко, за да покаже че не е само сланини има и месце по нея.
Soli Deo Gloria!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27