Бунт срещу банките изкара хиляди, окървави РимНай-малко 70 души бяха ранени в Рим в събота вечерта при сблъсъци между леви екстремисти и полицията при протестите срещу финансовите трусове и обедняването, вдъхновени от движението “Окупирай Уолстрийт”, редадоха световните агенции. 30 от пострадалите са полицаи. Арестувани са 12 души, от които са иззети бутилки със запалителна смес.
Протести се проведоха в Европа, Азия и Северна Америка в първия Световен ден на недоволството срещу глобалната финансова система. На места имаше десетки арестувани.
150 хиляди души се събраха на демонстрацията в италианската столица. Мирното шествие, което искаше да привлече вниманието върху големия брой безработни млади в Италия, прерасна в масов бой между полицията и малка група агресивни младежи, облечени в черно. Около 100 анархисти с маски подпалиха коли на централната улица в Рим "Кавур", при което резервоарите им избухнаха. В други части на града тийнейджъри трошиха витрини с бейзболни палки.
Подпалена бе сградата на военното министерство, нападнати бяха и офисите на няколко банки. В отговор полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да спре безредиците.
Действията на младежите в черно предизвикаха недоволството на останалите демонстранти, които на места се опитваха да помогнат на полицията. Протестиращите крещяха срещу вандалите:
“Махайте се! Не се нуждаем от вашето насилие!”
Италианският премиер Силвио Берлускони призова да бъдат открити и подведени под отговорност екстремистите, виновни за безредиците в Рим. Организаторите на акцията също осъдиха случилото се в Рим. Протестите в другите части на Европа преминаха сравнително мирно. В белгийската столица Брюксел протестираха около 6500 души.
Кулминацията в Брюксел бе хвърлянето на обувки по брюкселската борса. Протестите в Белгия обаче минаха без инциденти.
“Аз нямам проблем с капитализма. Смятам обаче, че финансовата система функционира изключително неетично. Не трябва да помагаме на банките, а на хората", заяви 51-годишният Херберт Хабер по време на демонстрацията в Берлин.
Около 2000 души, предимно младежи, участваха в протеста в Лондон по призиви в социалните мрежи "Фейсбук" и "Туитър". Полицията в Ситито не разреши на демонстрантите да стигнат до фондовата борса. Петима бяха арестувани при демонстрациите. Вчера около 250 протестиращи си построиха лагер пред катедралата "Сейнт Пол", като се зарекоха да останат там неограничено време. Протести имаше и в много други европейски градове. В Испания протестираха в 60 града, в Стокхолм се събраха 500 души.
В Азия, където страните отчитат висок икономически растеж, протестите бяха доста скромни. Неколкостотин души се събраха в Токио, а в богатия Сингапур бяха символичен брой.
В Канада обаче, откъдето тръгна движението, стотици се събраха да протестират пред финансовия квартал в Торонто. В Ню Йорк завчера бяха арестувани 88 души след сблъсъци между протестиращите и полицията на Таймс скуеър. Хиляди демонстранти успяха да се изплъзнат на властите, като се смесиха с туристите на площада.
Част от хората избраха да протестират, като влязоха групово и си изтеглиха всички спестявания от клон на банката “Чейз” в Манхатън, докато в същото време 300 други протестиращи заобиколиха сградата и пееха и удряха по тъпани. Демонстрантите обявиха, че ще внесат парите си в малки банки или в кредитни съюзи.
175 души бяха арестувани в центъра на Чикаго вчера сутринта, предаде Ройтерс. На един от площадите хората си бяха опънали палатки в протест срещу финансовата криза, след като преди това участваха в демонстрация в града. Хората бяха задържани за нарушаване на реда в града.
Трише: Променете договора на ЕС, трябват по-строги правилаПредседателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише заяви, че договорът за ЕС трябва да бъде променен, за да се попречи на възможността една държава членка да дестабилизира останалата част от съюза.
В интервю за френското радио "Европа 1", той добави, че очаква съществуващите правила за управление в съюза да бъдат прилагани по-строго в бъдеще в еврозоната, дори в случай че не бъде извършена промяна в договора. Според него конкретният проблем на Европа е, че някои страни не са уважавали напълно правилата, заложени в договора.
“Чувам ви!”, заяви Трише на недоволните ден след масовите протести по света. Председателят на ЕЦБ обяви, че сега са на половината път, като са подсилили регулациите за търговските банки, но предстои още много работа за небанковите институции. Трише напуска поста след две седмици в края на своя 8-годишен мандат в ЕЦБ.
Папандреу: Помогнете ми да избегнем катастрофатаГеоргиос Папандреу призова съгражданите си да му помогнат за избягването на финансовата катастрофа на страната им, предаде Ройтерс.
Гръцкият премиер даде интервю за в. “Прото тема”, в което разказа, че правителството се опитва да спаси Гърция от банкрута, но пътят е много труден.
“Много бих искал да гарантирам на всеки от вас решение на кризата веднага, но не мога и мой дълг е да бъда честен и да кажа това на всеки български гражданин”, казва той.
Тази седмица гръцкият парламент трябва да гласува нови ограничения, които ще включат намаление на пенсии и заплати и съкращения на хиляди държавни служители. Гръцките профсъюзи обявиха генерална стачка по време на вотовете в сряда и четвъртък, която вероятно ще парализира почти цялата страна.
(24часа)
