Автор Тема: Световна финансова криза 2008 - 2012  (Прочетена 224417 пъти)

0 Потребители и 11 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #405 -: Септември 29, 2011, 22:29:29 pm »
Да, знам. Именно заради това

Цитат
"Не са правителствата, които управляват света. Голдман Сакс управлява света."

пуснах коментара.

Според мен е пълна простотия това, което каза. Друг е въпроса, че някои балами ще му повярват.

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #406 -: Септември 30, 2011, 14:06:09 pm »
Не ,не са правителствата които управляват.Може и Голдмън сакс да не е .Може и на тебе някой да ти повярва еоне,ама надали,освен някои будали :lol:
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #407 -: Октомври 23, 2011, 14:11:05 pm »

Бунт срещу банките изкара хиляди, окървави Рим


Най-малко 70 души бяха ранени в Рим в събота вечерта при сблъсъци между леви екстремисти и полицията при протестите срещу финансовите трусове и обедняването, вдъхновени от движението “Окупирай Уолстрийт”, редадоха световните агенции. 30 от пострадалите са полицаи. Арестувани са 12 души, от които са иззети бутилки със запалителна смес.

Протести се проведоха в Европа, Азия и Северна Америка в първия Световен ден на недоволството срещу глобалната финансова система. На места имаше десетки арестувани.

150 хиляди души се събраха на демонстрацията в италианската столица. Мирното шествие, което искаше да привлече вниманието върху големия брой безработни млади в Италия, прерасна в масов бой между полицията и малка група агресивни младежи, облечени в черно. Около 100 анархисти с маски подпалиха коли на централната улица в Рим "Кавур", при което резервоарите им избухнаха. В други части на града тийнейджъри трошиха витрини с бейзболни палки.

Подпалена бе сградата на военното министерство, нападнати бяха и офисите на няколко банки. В отговор полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да спре безредиците.

Действията на младежите в черно предизвикаха недоволството на останалите демонстранти, които на места се опитваха да помогнат на полицията. Протестиращите крещяха срещу вандалите:

“Махайте се! Не се нуждаем от вашето насилие!”

Италианският премиер Силвио Берлускони призова да бъдат открити и подведени под отговорност екстремистите, виновни за безредиците в Рим. Организаторите на акцията също осъдиха случилото се в Рим. Протестите в другите части на Европа преминаха сравнително мирно. В белгийската столица Брюксел протестираха около 6500 души.

Кулминацията в Брюксел бе хвърлянето на обувки по брюкселската борса. Протестите в Белгия обаче минаха без инциденти.

“Аз нямам проблем с капитализма. Смятам обаче, че финансовата система функционира изключително неетично. Не трябва да помагаме на банките, а на хората", заяви 51-годишният Херберт Хабер по време на демонстрацията в Берлин.

Около 2000 души, предимно младежи, участваха в протеста в Лондон по призиви в социалните мрежи "Фейсбук" и "Туитър". Полицията в Ситито не разреши на демонстрантите да стигнат до фондовата борса. Петима бяха арестувани при демонстрациите. Вчера около 250 протестиращи си построиха лагер пред катедралата "Сейнт Пол", като се зарекоха да останат там неограничено време. Протести имаше и в много други европейски градове. В Испания протестираха в 60 града, в Стокхолм се събраха 500 души.

В Азия, където страните отчитат висок икономически растеж, протестите бяха доста скромни. Неколкостотин души се събраха в Токио, а в богатия Сингапур бяха символичен брой.

В Канада обаче, откъдето тръгна движението, стотици се събраха да протестират пред финансовия квартал в Торонто. В Ню Йорк завчера бяха арестувани 88 души след сблъсъци между протестиращите и полицията на Таймс скуеър. Хиляди демонстранти успяха да се изплъзнат на властите, като се смесиха с туристите на площада.

Част от хората избраха да протестират, като влязоха групово и си изтеглиха всички спестявания от клон на банката “Чейз” в Манхатън, докато в същото време 300 други протестиращи заобиколиха сградата и пееха и удряха по тъпани. Демонстрантите обявиха, че ще внесат парите си в малки банки или в кредитни съюзи.

175 души бяха арестувани в центъра на Чикаго вчера сутринта, предаде Ройтерс. На един от площадите хората си бяха опънали палатки в протест срещу финансовата криза, след като преди това участваха в демонстрация в града. Хората бяха задържани за нарушаване на реда в града.

Трише: Променете договора на ЕС, трябват по-строги правила

Председателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише заяви, че договорът за ЕС трябва да бъде променен, за да се попречи на възможността една държава членка да дестабилизира останалата част от съюза.

В интервю за френското радио "Европа 1", той добави, че очаква съществуващите правила за управление в съюза да бъдат прилагани по-строго в бъдеще в еврозоната, дори в случай че не бъде извършена промяна в договора. Според него конкретният проблем на Европа е, че някои страни не са уважавали напълно правилата, заложени в договора.

“Чувам ви!”, заяви Трише на недоволните ден след масовите протести по света. Председателят на ЕЦБ обяви, че сега са на половината път, като са подсилили регулациите за търговските банки, но предстои още много работа за небанковите институции. Трише напуска поста след две седмици в края на своя 8-годишен мандат в ЕЦБ.

Папандреу: Помогнете ми да избегнем катастрофата

Георгиос Папандреу призова съгражданите си да му помогнат за избягването на финансовата катастрофа на страната им, предаде Ройтерс.

Гръцкият премиер даде интервю за в. “Прото тема”, в което разказа, че правителството се опитва да спаси Гърция от банкрута, но пътят е много труден.

“Много бих искал да гарантирам на всеки от вас решение на кризата веднага, но не мога и мой дълг е да бъда честен и да кажа това на всеки български гражданин”, казва той.

Тази седмица гръцкият парламент трябва да гласува нови ограничения, които ще включат намаление на пенсии и заплати и съкращения на хиляди държавни служители. Гръцките профсъюзи обявиха генерална стачка по време на вотовете в сряда и четвъртък, която вероятно ще парализира почти цялата страна.

(24часа)

musica universalis

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #408 -: Октомври 29, 2011, 21:40:09 pm »
Десетки хиляди протестираха срещу кабинета в Унгария

Десетки хиляди унгарци протестираха в центъра на Будапеща срещу правителството с искания за повече прозрачност в подготовката на законите и защита на демокрацията в страната, пише Дневник.

Демонстрацията съвпадна с отбелязването на 55-та годишнина от антисъветското въстание от 1956г.

Протестите, организирани предимно през социалните мрежи в интернет, бяха подети от либерални интелектуалци, подкрепени от някои профсъюзи. В основата им лежи натрупаното в последните месеци разочарование от всички политически партии.

След като миналата година спечели уникалните за Източна Европа две трети от мнозинството в парламента управляващата партия „Фидес“ е изгубила подкрепата на повече от 1 милион избиратели.

Причината е, че все повече унгарци смятат, че много мерки са им наложени след твърде малко или никакви консултации, обяснява „Ройтерс“.

От своя страна, правителството настоява, че се е вслушвало много повече в избирателите в сравнение с предходните кабинети.

За да намали държавния дълг и бюджетния дефицит, „Фидес“ национализира около 15 млрд. долара от частните пенсионни фондове. Партията на премиера Виктор Орбан планира да вдигне данъците и да наложи нови ограничения, за да намали разходите.  Освен това „Фидес“ ограничи властта на върховния съд и промени конституцията.

Въпреки международните критики и натиска от ЕС, правителството наложи много спорен медиен закон и се подготвя да промени избирателната система. Следващите избори би трябвало да са през 2014г.

„Събрахме се отново след 55 години, за да браним правата си, демокрацията. Много хора бифа искали да говорят от името на гражданите, но ние, гражданите, трябва да демонстрираме, че не харесваме системата“, каза Петер Юхас, говорител на организаторите на протеста, събрал около 25 хиляди души.

Бека Пап от ръководството на Сдружението на студентите допълва: „В предишните два мандата на социалистическото правителство бездействахме, гледахме като идиоти, докато ни отмъкнаха и обувките от краката. Пасивността ни доведе до тези две трети за „Фидес“. Тогава не видяхме тяхна алтернатива, сега е време да направим такава“.

В друга част на Будапеща националистическата опозиционна партия „Йобик“ (46 депутати в 386-местния парламент) проведе собствен митинг с лозунг „Изгонихме танковете и ни подчиниха банките“.

http://30dumi.eu/2011/10/desetki-hilyadi-protestiraha-sreshtu-kabineta-v-ungariya/
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #409 -: Октомври 31, 2011, 18:49:09 pm »
Международна организация::
              "Чакат ни 10 години протести"
   Заради очертаващата се рецесия в много държави ще има социални недоволства, предупреждава в годишния си доклад Международната организация на труда



Дълговата криза в еврозоната би могла да доведе до рецесия през следващото десетилетие и повищаващо се социално недоволство. Това предупреждава Международната организация на труда (МОТ) в новия си годишен доклад за пазара на труда.


Следващите няколко месеца ще бъдат решаващи по отношение на избягването на драматично намаляване на заетостта и допълнително рязко увеличение на социалното недоволство, посочва организацията в доклада си. Без контрамерки кризата би могла да доведе то рецесия, която да продължи цяло десетилетие, а правителствата да се окажат безсилни да действат заради натиска да намалят дълговете.

Най-голям риск от социално недоволство съществува в Гърция, Португалия, Испания, Естония, Франция, Словения и Ирландия, пише германският седмичник "Фокус" по повод доклада.
http://www.livebiz.bg/ikonomika/s/267949900
« Последна редакция: Октомври 31, 2011, 18:55:15 pm от Гален »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #410 -: Ноември 01, 2011, 21:13:32 pm »
Гръцкият референдум заплашва еврозоната с нова криза


Шокиращото изявление на гръцкия премиер Георгиос Папандреу в понеделник, че ще организира всенародно допитване за финансовата помощ за спасяване на страната, може да доведе до задълбочаване на кризата в еврозоната и да предизвика нова нестабилност на пазарите.

Папандреу заяви, че референдумът ще се проведе до няколко седмици. Според финансовия министър Евангелос Венизелов той може да бъде проведен в началото на 2012 г.
През миналата седмица лидерите на еврозоната се споразумяха да отпуснат на Атина втори спасителен пакет вероятно в размер на 130 млрд. евро (сумата подлежи на уточнение), а банките да отпишат 50% от гръцкия дълг. Цената за този пакет са драконовски съкращения на държавните разходи в Гърция, които взривиха общественото недоволство в страната.
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/11/01/1192887_gruckiiat_referendum_zaplashva_evrozonata_s_nova_kriza/

И за капак на целия финансов батак, гърчулята решиха да извиват ръце. Защо ли не отвориха дума за референдум преди да им опростят 50% от дълговете, ами сега се присетиха ;). А може би искат да им опростят още 25-30% ;D?
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #411 -: Ноември 01, 2011, 22:08:23 pm »
За Гърция май най-отива приказката за баницата- кой е лудия, който я дава или който я хапва.  Предполагам, че ще им отпишат и останалите 50%. А Бг, благодарение на любимия ни премиер бб ще им подари и още 6 милиарда евро. А защо не ги даде за нещо по-полезно за България? Вероятно така са му наредили от Брюксел. Нали си е изпълнителен.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 729
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #412 -: Ноември 01, 2011, 23:49:43 pm »
Цитат
И за капак на целия финансов батак, гърчулята решиха да извиват ръце. Защо ли не отвориха дума за референдум преди да им опростят 50% от дълговете, ами сега се присетиха . А може би искат да им опростят още 25-30% ?

Защото не са толкова тъпи, като нашите хендлър "правителства"  и  "управляващи" ...  ;D

И вместо да трупат "дългове" от европейските фондове за лични облаги на гръцките олигарси, предпочитат да инсцинират вътрешно кризисен проблем , или драконовски спасителен пакет, който ще ги освободи от "дългове" и  ЕU - OON - Тeufel -  пакети... ;D и ще им върне еленистичната култура.... ;)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #413 -: Ноември 03, 2011, 13:16:20 pm »
Защо Исландия трябва да е в новините, но не е..?

Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.

Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:

Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките. През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200 пъти стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.

Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.

Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиона. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.

Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.

Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им. Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.

Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)

На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.

Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)

За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.

Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.

Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интереси, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.

Затова Исландия вече не е в новините.

 

Дийна Страйкър

превод от английски: Maya Lilova (Окупираме България)

http://www.-Цензурурано - Сайт с преобладаваща дезинформация -/occupybulgarianstreets
musica universalis

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #414 -: Ноември 03, 2011, 14:36:17 pm »
Ултра,

Я виж какво ми даде опита за влизане в дадената от теб страница.
http://www.-Цензурурано - Сайт с преобладаваща дезинформация -/occupybulgarianstreets

Цитат
ESET Smart Security - Alert
Access denied !


Details:

   Web page:
   http://saprotiva.horizon-host.com/

   Description:
   Access to the web page was blocked by ESET Smart Security.
   The web page is on the list of websites with potentially dangerous content.

www.eset.com
« Последна редакция: Ноември 03, 2011, 14:37:35 pm от SMSI-H »

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #415 -: Ноември 03, 2011, 19:09:03 pm »
Не се учудвам...
musica universalis

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #416 -: Ноември 03, 2011, 21:59:07 pm »
 Бях чул какво става в Исландия миналата година от приятел конспиратор от Франция,а се чудех защ няма нищо по новините.Чудесен начин за съставяне на конституция от народа,но те са малко на брой, живеят на остров и вече веднъж са се борили за независимост и са си я извоювали.Това са фактори ,които правят нещата по трудни за останалите страни,които винаги са били под някакво влияние и са формирали различна народопсихология.Ще ми се и тук така да направим вместо да копираме уолстрит,което е безумен опит на САЩ да повлече цял свят по неговата свирка.Да спряха достъпът до групата и вече не е публечен.Хората се грижат яко за преводи и може и да е едно добро начало.Надявам се американската младеж да изненада цял свят.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #417 -: Ноември 03, 2011, 22:22:05 pm »
Току що ми попадна това ,относно въпросната статия и ми разби илюзиите:
Цитат
Деконструкция на "Iceland's On-going Revolution"


Снощи Наоми Клейн, авторката на "Shock Doctrine", туитна:

"#Iceland доказва че е възможно да се възпротивиш на шоковата доктрина и отказ от плащанията за банкерската криза" с линк към статия, наречена "Icelands's On-going Revolution" от Дийна Страйкър

Тази статия е пълна с фактологични грешки, така че и отговорихме "@NaomiAKlein Ние сме твои фенове, но тъжим относно факта, че туита ти и статията, която цитира са напълно грешни. #Iceland"

Нейният отговор беше "@rvkgrapevine споделете и ще корегирам"

Та, ето деконструкция на онази изпълнена с грешки статия, "Iceland's On-going Revolution", която за съжаление обикаля из Twitter пространството.

В първият параграф статията съобщава, че "Американците може да помнят, че в началото на финансовата криза от 2008, Исландия буквално банкрутира. Причините бяха споменати само между другото и оттогава, този слабо известен член на ЕС пропадна в бездната"

Тук има две грешки. Едната е очевидна. Тоест, Исландия не е член на ЕС. Другата, може би по-трудно забележима, е въпреки всичко важна точка. Става дума за факта, че Исландия не банкрутира. Тази фактологическа грешка отнесе тежки критики, когато през 2008 Исландските банки се срутиха и плъзнаха слухове, че Исландия, държавата, е банкрутирала. Днес това е точно толкова грешно, колкото и тогава.

Освен това го има и това твърдение: "През 2003-та Исландският дълг беше равен на 200 пъти Брутния Национален Продукт, но през 2007, беше 900%. Кризата от 2008 беше преврата.

Тези цифри са дяволски неточни (не искаме да сме педантични, но да се придържаш към множество или процент при такива сравнения би бил доста полезно). За да корегираме това, исландският дълг, (според Централната Банка) е равен на 57% от националния продукт през 2003 и пада до 43% от БНП през 2007, според статистиките на Световната Банка. През 2009, този процент достига 104.

Сега, ако под Ислансия, авторът иска да каже Исландските банки, тогава е вярно, че дългът им наистина беше доста голям, астрономически, всъщност, и до 2007 Исландските банки наистина достигат 9 пъти Брутния Национален продукт, въпреки че това е БНП, не Брутен Вътрешен продукт.

Има го и това: "Трите главни Исландски банки, Landbanki, Kapthing и Glitnir, вирнаха крачка и бяха национализирани, като Кроната изгуби 85% от стойността си спрямо Еврото. В края на годината, Исландия обяви банкрут."

Отново твърдението "В края на годината, Исландия обяви банкрут." е грешно. И исландската Крона изгуби по-скоро към 50% от стойността си спрямо Еврото, както и да го погледнеш.

Минавайки към следващия абзац: "Обратно на очакванията, кризата спомогна на исландците да възстановят соверенните си права, чрез процес на директна партиципативна демокрация, която в крайна сметка доведе до нова Конституция. Но чак след продължителни мъки.

Вярно е; имахме референдум, за да изберем Конституционно Събрание - група от 25 души, със задачата да напишат нова Конституция. Но имаше над 500 кандидати, от които да избираме, а резултатите бяха нулирани, понеже изборните процедури не бяха следвани. Вместо да държим нов референдум, тези лица бяха назначени в Конституционен Комитет. Сега са подали предложение за чернова на новата ни Конституция, но в никакъв случай нямаме такава все още! Това определено са прибързани заключения. Старата ни все още е в сила.

След това пиша: "Геир Хаард, Министър-прецедателят от коалиционното правителство на Социал-демократите договори заем от два милиона и сто хиляди долара. Но чуждестранното финансово общество прикани Исландия да наложи драстични мерки. ФМИ и ЕС искаха да поемат дълга ?, твърдейки че това е единствения начин страната да се разплати на Холандия и Великобриятани, които са обещали да обезщетят жителите ?.

Стига де. абревиатурата е ИМФ, не ФМИ. Освено това Геир Хаард е от дясната Независима Партия, която беше в коалиция със Социал-демократите.

Обратно към Конституцията: "Този документ не е работа на шепа политици, писан е в интернет. Срещите на членовете се предават онлайн и гражданите могат да изпращат коментарите и предложеинията си, ставайки свидетели на това, как се оформят документите. Конституцията, която се появи в резултат на този процес на директна партиципативна демокрация ще бъде предадена на парламента за одобрение.

Очевидно, когато е започнал да пише, авторът не е бил сигурен дали имаме нова конституция и в процеса на работа е проучил, за да осъзнае на края, че все още е чернова с много трески за дялкане.

Идеята че конституцията е плод на масов труд, както интернационалните медии съобщават, е наполовина вярна, в най-добрия случай. Но това да приемаш предложения чрез Facebook и Интернет форумляр са трудно съпоставими с това Конституцията да е "писана в интернет". Въпреки че звучи супер.

Също както и останалата част от статията, следното съобщение е пълно с фактологични грешки: Днес тази държава се възстановява от финансовия си срив по начин, напълно противоположен на общоприетия за неизбежен, както потвърди вчера новата глава на ИМФ, Кристин Лагард на Фарид Закария. На гръцкия народ се твърди, че единственото решение е приватизация на публичния сектор. Италия, Испания и Португалия срещат същата опасност.

Би трябвало да погледнат Исландия. Отказвайки да се поклони пред чуждестранните интереси, тази малка държава каза високо и ясно, че хората са самостоятелни.

Преди всичко е наивно да се мисли, че Исландия се е изправила срещу ИМФ. В статията си "New York Times Reportin Misses the Mark on Icelnad. Prints Neoliberal Line" на www.truth-out.org, Сам Найт на няколко места изказва доста точно мнение: "Всеки би могъл да предположи защо Исландия следва политиката си за добруване на елита", казва, "но с ИМФ, който осигуряват спешна валутна подкрепа, исландските ресурси трябваше да се върнат към финансовия сектор.

Добавя: "Ако Изландия беше отказала да сподели гледната точка на ИМФ, можеха да ѝ бъдат отказани средствата, нужни за да установи контрол над капитала и да спре падането на Кроната. Отказ да отговорят на настояванията на ИМФ, би довел до значителен спад в соверенния кредит рейтинг на Исландия, което би изолирало Исландия от интернационалните капитални пазари (въпреки факта, че кредитните агенции, в началото на 2008, са в отчайваща нужда от реформи).

Дали повлияни от ИМГ или не, може да се забележи, че две от трите банки, които Исландия "остави да пропаднат", защото не можеше да ги изплати (струваха 9 пъти БВП на страната), са реприватизирани и в момента се води дебат за приватизиране на третата.

Ако оставим другото, има го случаят с HS Orca, в който 98% от публично притежаваната компания за геотермална енергия е продадена на канадската Magma Energy (с настоящо име "Alterra Power"), давайки и достъп до геотермалната енергия на п-в Рейкянесбер за 65 години, с опция за удължаване с още толкова. Това се случи в противоречие с воденето на кръстоносен поход от Бьорк срещу Magma Energy. Уви, без успех.

Случаят може да включва и книгата на Наоми Клейн "The Shock Doctrine".

Освен това, въпреки че Исландия изглежда като символ на средния пръст срещу финансовите институции, които доведоха до срива, народът не е избегнал напрежението. Цитирайки уважавания политически коментатор Егил Хелгасон в статия, която ще излезе в The Grapevien в петък: "Според доклад на OECD Исландия е вложила повече пари във фалиралите си институции от която и да е друга държава, с изключение на Ирландия. В този смисъл Исландия не е модел за подражание - няма нужда хората в Испания да веят исландски знамена."

Точно обратно на посланието на статията, Iceland's On-going Revolution" и забележката, че Исландия е успяла да избегне Шок Доктрината, той казва: "Политическият дебат в Исландия се повтаря, застанал в патова ситуация. На някои места Исландия е сочена като модел за преживяване а кризата и престрояване на обществото. За голяма част от исландците това е напълно грешно. На някои политици, включително президента ни, им харесва да разпространяват тази заблуда извън държавата, но Исландия определено не се чувства така.

Та, @NaomiAKlein , разрушихме ли надеждите на милиони? Винаги се стремим да практикуваме коректен журнализъм, въпреки че част от нас неохотно корегира тези грешки, защото е хубаво да виждаме, че граждани на други страни, като Испания и Португалия, са вдъхновени от историята ни. Надеждата трябва да идва отнякъде.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #418 -: Ноември 11, 2011, 14:55:30 pm »
И в Китай не е розово положението...

"Свитото кредитиране в Китай предизвиква насилие и самоубийства!"

http://www.investor.bg/news/article/125698/113.html


Неактивен znaesht

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 109
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #419 -: Ноември 13, 2011, 11:47:59 am »

    Ето къде ги сърби чифутите:
   
  "The establishment  of  the United  States  of Europe  would  be  a positive  decision  and  would  signal  an  absolutely  new  level  of consolidation" which might help, Kudrin specified."
   Установяването на Обединените Щати на Европа, ще е позитивно решение и би сигнализирало за абсолютно ново ниво на консолидация", което може да помогне, Кудрин поясни.

   https://rt.com/business/news/kudrin-new-crisis-coming-183/
   Та, затова е всичката тая дандания, за Установяване на ОЩЕ /Обединени Щати на Европа/ и другите финансови обединения от рода на Амерото /обединение между САЩ, Канада и Мексико/.   

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7780 Прегледи
Последна публикация Април 20, 2006, 15:08:56 pm
от H.
6 Отговора
8983 Прегледи
Последна публикация Декември 30, 2010, 20:02:41 pm
от Raw Deal
2012

Започната от Jean-Luc Picard FUN

6 Отговора
8963 Прегледи
Последна публикация Ноември 16, 2006, 15:41:22 pm
от Alien
35 Отговора
41142 Прегледи
Последна публикация Април 19, 2011, 18:28:46 pm
от agrippa
0 Отговора
6939 Прегледи
Последна публикация Юни 22, 2008, 13:30:31 pm
от ton

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27