Автор Тема: Световна финансова криза 2008 - 2012  (Прочетена 202263 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #255 -: Август 21, 2009, 09:14:14 am »
Само вчера цената скочи с четири процента



Нефта повиши значитлено котировките си на световните борси. Само вчера цената скочи с четири процента, съобщава Ройтерс. Септемврийските сделки на тексаски нефт WTI прибавиха към стойността си 3,23 долара и вече са 72,42 долара за барел. Аналогичните фючърси на северноморски нефт Brent на борсата в Лондон поскъпнаха с 2,22 долара и вече са на стойност 74,59 долара за барел.

Специалистите свързват ръста на цената на нефта с неочакваното намаление на добива му и запасяването на най-големите потребители на енергоносители в света с гориво. Експертите не изключват тази ситуация да е възникнала и по вина на доставчиците, които преднамерено задържат танкерите в неутрални води, очаквайки още по-голямо увеличение на цените на нефта.   

В същото време американските борсови индекси демонстрираха умерен ръст на фона на скока на цената на черното злато. Промишленият индекс Dow Jones се повиши с 0,66 процента до 9279,16 пункта. Показателят S&P 500 нарасна с 0,69 порцента до 996,46 пункта, а високотехнологичния  Nasdaq с 0,68 процента до 1969,24 пункта.

http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=3&id=20297


-=-=-=
Голяма агония ще е с този нефт ???

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #256 -: Септември 28, 2009, 06:58:30 am »
Британци продват органите си

Финансовата криза ги вкарала в парични затруднения



Британците, чиято платежоспособност пострада в резултат от финансовата криза, продават своите органи през интернет, за да изплатят дълговете си, пише "Sunday Times".

Британски журналисти са провели собствено разследване за вида хора, които се нуждаят от донорски органи, влизайки в кореспонденция с потенциални донори, продаващи чрез мрежата бъбреците си за 25 хиляди и повече лири.

Изданието е установило поне дузина подобни случаи. Един от отговорилите на запитването 26-годишен санитар признал, че е принуден по такъв начин да се опита да изплати дълговете си.

Още един потенциален "донор" - 43-годишен шофьор разказал, че иска да изплати така част от ипотеката си.

И двамата мъже твърдят, че искат да помогнат на нуждаещи се, но в същото време търсят начин да решат финансовите си затруднения.

http://www.dnes.bg/world/2009/09/27/britanci-prodvat-organite-si.78255

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #257 -: Ноември 17, 2009, 18:46:31 pm »
Аз си мисля, че народната съсипия тази зима във връзка с кризата, ще добие доста големи размери, които може да избият в каражби и насилие. Дето има една приказка:"Глада е по-силен от страха"... Лошото е, че насилието ще бъде предимно от българи към българи, а не като сега преобладава - небългари/цигани/ към българи.
Дано да мисля грешно.

Не знам как е около вас, но в бранша в който съм, много магазини и предприятия дръпнаха кепенци... Доста хора останаха на улицата, а както е тръгнало и доста други ще ги последват. Тези, които още не сме, едвам кретаме.

Аз нямам взети кредити от мошениците лихвари-банкери, но тези, които имат, а и освен това са натирени от работа не им завиждам! :unknown:

Ще прескоча за всеки случай до едно място, да взема едно нещо... , което има нужда от смазка..., семейство и имот да пазя ако се наложи, не за друго. :)

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #258 -: Декември 02, 2009, 16:20:28 pm »
Обама водел Щатите към втора Велика Депресия

Джеръми Грантъм - изпълнителен директор на американската инвестиционна компания GMO, която управлява активи за 101 млрд. долара, предупреждава, че пазарът на ценни книжа е надценен. Той мрачно прогнозира, че нерационалната икономическа политика на американския президент Барак Обама ще доведе страната до втора Велика депресия.

Според него щатските акции са надценени с 25% и предстои корекция на пазара надолу от поне 15% през следващата година. Това ще понижи индекса на сините чипове Dow Jones IA в диапазона от 8000-9000 пункта, а широкият борсов измерител S&P 500 ще падне до около 800 пункта. Което все пак е по-добре в сравнение с отчетените 666 пункта от тази пролет.

В последната си статия, цитирана от колумниста на MarketWatch Пол Фарел, Грантъм припомня защо е предвидил рязкото рали, което започна през пролетта на тази година, както и защо през 2007 г. е предсказал спукването на балон, който ще засегне всички страни и всички активи и ще е първото по рода си подобно явление във финансовия свят.

Грантъм е сред малкото професионални инвеститори, които предсказват финансовата криза още през 2000 г. През всичките тези години обаче председателите на Федералния резерв твърдят, че финансовите пазари са поставени под контрол, а финансовите министри на САЩ са прекалено заети да изтъкват колко устойчива е американската икономика.

Междувременно пазарът на финансови деривати се разраства със застрашителни темпове, за да достигне стойност от 670 трлн. долара, и то без да бъде подложен на каквато и да било законова регулация. Грантъм мрачно прогнозира, че в краткосрочен план се задава корекция от 15-25% на щатските борси, която ще се задълбочи значително в дългосрочен план.

Причината за това е проста: САЩ не са се поучили от миналото и, като повтарят старите грешки, се осъждат на друга сериозна финансова криза в близко бъдеще. Като виден представител на поведенченската икономика Джеръми Грантъм се фокусира върху признаците за нерационалността на икономическата политика на президента Обама.

От една страна той критикува „предсказуемо нерационалната“ икономическа политика на Барак Обама, който не е спазил своите предизборни обещания и всъщност е застанал зад интересите на Wall Street. Грантъм нарича преизбирането на Бен Бернанке „безумна грешка“ и го сравнява с преизбиране на капитана на кораба Титаник.

Категоричното му отрицание рязко контрастира с класация на списание Foreign Policy, според която Бернанке и Обама са най-влиятелни мислители на 2009 г.

Грантъм определя финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър като „най-новия троянски кон“ на Wall Street. Като бивш председател на регионалния клон на Федералния резерв в Ню Йорк Гайтнър е допринесъл за финансовата криза и освен това се противопоставял на опитите за въвеждането на регулация на пазара на деривативни финансови инструменти, посочва Грантъм.

Доста крайният в своите възгледи инвеститор не спестява своите критики и по адрес на алчните заемополучатели и компаниите от строителния сектор, които са презастроили страната. И въпреки това с нерационалната си политика правителството е продължило да насърчава това безумие, като отпуска данъчен кредит за покупката на ново жилище.

Грантъм нарича американците нация от свръхконсуматори, които са забравили как се спестява. Той критикува политиците, които насърчават излишното потребление и наказват хората, които желаят да спестяват, с изкуствено занижени лихвени проценти. Точно по този начин са се подхранвали ирационалните спекулации, които са довели до сегашната криза, казва той.

Според Грантъм банковата система в САЩ е извън контрол. Той смята, че финансовите компании трябва да бъдат по-малки и по-просто устроени, за да не може един банков фалит да застрашава толкова много икономиката. Вместо да коригира този проблем, политиката на Барак Обама всъщност е направила банките още по-големи и влиятелни.

Грантъм разкритикува и безотговорно раздадените огромни бонуси на банкерите. Той припомня, че две-трети от огромната печалба на Goldman Sachs е отишла за изплащането на бонуси. Според инвеститора трудът на изпълнителните директори на множество американски компании е много силно надценен.

Той посочва, че през 1964 г. заплатата на един главен изпълнителен директор в САЩ е била от 20 до 40 пъти по-голяма от средната заплата на един служител. Това съотношение се запазва през следващите 30 години, след което започва да расте бързо в края на 90-те години на 20-ти век, за да достигне до 600:1 в полза на мениджмънта през 2006 г.

Фонд мениджърът, който управлява личните средства на много знаменитости, оприличава американските компании на прекомерно задлъжнели зомбита. Според него губещи фирми, които са поемали твърде голям риск, несправедливо са получили финансова помощ от държавата, а това не е здравословно за дългосрочното състояние на икономиката.

Най-нарицателен пример за нерационално управление е автомобилната индустрия на САЩ. Нейните мениджъри са най-късогледите за последните 20 години, а американците си остават нация, пристрастена към автомобили, умиращи си за повече бензин, казва Грантъм.

Той критикува най-много бившия председател на Федералния резерв Алън Грийнспан, който по думите му старателно е разрушил целостта на финансовата система на САЩ. Грийнспан не само е игнорирал заплахата от надуването на балон, но в действителност я е увеличил чрез умишленото поддържане на реалните лихвени проценти на ниво близо до нула.

Източник: http://www.investor.bg/?cat=6&id=90707

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #259 -: Декември 02, 2009, 22:46:18 pm »
Две седмици след тези мои думи:

Аз си мисля, че народната съсипия тази зима във връзка с кризата, ще добие доста големи размери, които може да избият в каражби и насилие. Дето има една приказка:"Глада е по-силен от страха"... Лошото е, че насилието ще бъде предимно от българи към българи, а не като сега преобладава - небългари/цигани/ към българи.
Дано да мисля грешно.


Следва "новината" по нова тв.:

Цитат
"Кризата възроди дребните кражби и уличните грабеж"
...
От полицията смятат, че на икономическата криза се дължи двойно по-големия брой улични грабежи, ставащи напоследък."

http://www.novatv.bg/bg/news/view/3874/

Играта почва да загрубява. :---


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #260 -: Декември 14, 2009, 17:57:27 pm »
“Фрасни банкер” е новият хит в Англия :)
http://-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/65964

Неактивен SiriusAngel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 170
  • Преди да поискаш, помисли какво си дал.
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #261 -: Януари 17, 2010, 13:48:10 pm »
 :blush:

Не мисля че трябва да сме изненадани от всичко това.
Нали това е целта на групата които искат да осъществят плана им за Новият световен ред.
Първо Америка ще потъне в глад и мизерия после идва вандализма и озлобяването на хората защото няма да има какво да ядат(тоезт глад и болести) след това европа в още по тежко състояние и ето ти 3-та световна война. :bomb:

А Господин Обама да си се моли там и да се прави на ангел. И тия като са ограничени и не виждат че той е най ама най малката пионка до сега в историята.
Егати простотията. Зареди тях цял свят ще страда! :diablo:
Това, което не може да ме убие, ще ме направи по-силен. Ницше  4. Самите Богове не могат да се пребор

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #262 -: Януари 19, 2010, 13:04:31 pm »
Кой я направи тая криза бе, защо бе ???
« Последна редакция: Януари 19, 2010, 14:42:31 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #263 -: Януари 21, 2010, 17:58:32 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #264 -: Януари 22, 2010, 23:29:39 pm »
Да не забравяме уроците на Голямата депресия
Илиян Михов, преподавател по икономика в INSEAD
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4870&sectionid=5&id=0000702

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #265 -: Януари 23, 2010, 12:29:31 pm »
     Светът – в рецесия или в системна криза?


"Понятието “системна криза” се употребява толкова често, че практически загуби истинския си смисъл. Освен това не всички, които ползват това словосъчетание разбират какво означава то.

Да опитаме да обясним.

И така, днешната криза се състои в това, че пада крайното търсене в САЩ и съответно по целия свят. Да припомним, че търсенето е крайно само в случая, в който купилият стоката или услугата не пренася стойността й върху продукти на своя труд, не я продава, а я използва за собствено потребление.

Всички останали икономически агенти купуват с една единствена цел – да вложат в производството си междинните продукти и да препродадат това, което сами са произвели. Това те могат да правят само дотогава, докато някъде там, в края на производствената верига, съществува реално търсене. Ако то изчезне – край: икономическата машина рано или късно спира своя ход.

Има два вида крайно търсене – от страна на държавата и от страна на домакинствата (засега нека оставим без внимание по-тънката тема за износа/вноса). Падането на търсенето може да стане по две причини: намаляване на доходите и/или отслабване на механизмите за неговото стимулиране (чрез кредитиране, например).

Когато по някаква причина търсенето започне да пада, в описаната по-горе производствена верига постъпва сигнал за това, започва намаляване на производството, уволнение на излишните работници, орязване на заплатите и премиите, следствие на което започват да падат доходите на домакинствата и държавите.

Този процес редовно се наблюдава в капиталистическата икономика, която по своята природа е циклична. Спадовете биват толкова силни, че темповете на ръст на икономиките стават отрицателни (ако това протича достатъчно дълго време, се нарича “рецесия”), но рано или късно растежът се възобновява.

Днес очевидно случаят не е такъв. Защо?

Работата е там, че предишните години търсенето на домакинствата активно се стимулираше за сметка на изобилното кредитно предлагане. Преди кризата дълговете на последните бързо нарастваха (с около 10% на година, което е съществено по-бързо, отколкото растежа на доходите им - дори стагниращи по своята покупателна способност) и това не просто стимулираше търсенето, но и постоянно създаваше ситуация на ускорен ръст на паричната ликвидност в икономиката.

Вследствие на това количеството на свободните пари растеше през цялото време с по-бързи темпове спрямо ръста на икономиката.

В такава ситуация трябва да има или ръст на инфлацията, или (ако се постигне концентрация на излишъците от пари в отделни сектори на икономиката) ръст на финансовите балони.

Така и ставаше: цените на фондовия пазар, на недвижимите имоти и на някои други активи стремително нарастваха. И колкото повече те растяха, толкова по-голямо беше желанието тези активи да бъдат залагани за получаване на нов кредит, с който да се направи опит за реализиране на допълнителен доход или просто парите да се похарчат, увеличавайки, по този начин, общото потребление в страната.

Но ние добре знаем, че е невъзможно дълго време да се живее на кредит – рано или късно настъпва момент, когато текущите доходи започват изцяло да отиват за обслужване на дълговете.

В САЩ такава кредитна вакханалия започна през 1981 година и е цяло чудо, че тя бе разтеглена до наши дни, продължавайки почти 30 години. Всъщност, няма никакво чудо, тъй като за този процес американците използваха един конкретен механизъм, а именно постоянното намаляване стойността на кредита.

За да Ви стане по-ясно за какво става дума е достатъчно да погледнете графиката на лихвения процент на ФЕД, който през 1981 г. е бил равен на 19% и оттогава постепенно е понижаван, за да достигне до нула в края на 2008 година. Тогава стана очевидно, че проблемите са неизбежни.

Сега вече, надявам се, Ви е ясно защо кризата е “системна”. Защото за почти 30 години беше създаден механизъм за преразпределение на парите, построен на три базови принципа:

- постоянен ръст на търсенето;

- постоянен ръст на паричното предлагане;

- постоянно падане стойността на кредита.

Тази система позволяваше на финансовите институции, които бяха най-близо до парите, съществено да преразпределят в своя полза от общия обем на добавената стойност, създавана в икономиката.

Ако през 50-те години на ХХ век делът на финансовия сектор в общите печалби на корпорациите е достигал не повече от 10%, днес той е повече от 50%. Ако тогава дългът на домакинствата не е превишавал 50% от годишния им доход, днес той е над 130% от този доход.

Очевидно е, че сега домакинствата ще се концентрират в изплащане на дълговете си, забравяйки да потребяват - вече няма кой да им дава нови кредити, тъй като връщането им става все по-трудно.

Количеството на парите в икономиката също престава да расте, а това означава, че трябва кардинално да се промени системата, в частност, да се увеличи делът на печалбите в реалния сектор, тъй като, в противен случай, той не може да продължи да функционира и съответно да плаща заплати, а това означава, че няма да има източници за растеж на икономиката.

Но банките категорично не желаят да се отказват от системата, в която получаваха 50% от целия генериран доход и да съкращават своите печалби цели 5 (!) пъти. Те по-скоро ще се удавят, отколкото да се съгласят с такъв сценарий за развитие на събитията, още повече, че те имат достатъчно лостове за постигане на своите цели.

Теоретично, за стимулиране на търсенето (и в крайна сметка на цялата икономика) би могло да се опростят досега натрупаните потребителски дългове. Или поне да се реструктуризират.

Но и тук има проблем: всички тези дългове са активи на същата тази финансова система и тяхното отписване означава масови банкрути на банки, застрахователни компании и други финансови учреждения. Тръгването по този път е много страшно.

Освен това, не трябва да се забравя, че “който плаща, той поръчва музиката”: за тези десетилетия всички дълбоко усвоиха, че основната печалба се формира във финансовия сектор, което означава, че именно той трябва да ръководи икономиката.

Съобразявайки се с тази максима, бяха преразгледани всички програми за преподаване в университетите (прословутия “монетаризъм”), системата за обучение на мениджърите и всички останали стопански специалисти.

Даже икономическите чиновници в Белия дом (всички до един) са продукт на Уолстрийт.

В такава ситуация не само е невъзможно да се направи нещо смислено, дори е нереално да започне объждане на създалите се проблеми, което добре се вижда от големите световни форуми от типа на G20, на които, странно защо, никой не прави опити да обсъжда реалните причини за кризата.

А е невъзможно да се направи нещо в ситуация, в която е “скапан” самият “двигател” на икономическото развитие, базирало се досега на изброените по-горе три принципа – нужен е нов “мотор”, който към днешна дата не само, че не може да бъде стартиран, но дори самите опити за повдигане на темата решително се отхвърлят.

В това, конкретно, се състои днешният проблем: Почти 30 години светът се е возил на кола с повреден двигател. Неговата подмяна означава принципно изменение на всички институции в икономиките по света, изградени за последните десетилетия.

Това не е рецесия, това е системна криза."


http://krizata.blog.bg/nauka/2010/01/22/svetyt-v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza.477540
« Последна редакция: Януари 23, 2010, 12:30:43 pm от Гален »

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #266 -: Януари 23, 2010, 22:12:54 pm »
Много добра статия. До колкото аз съм разсъждавал по въпросът, всички познати(преподадени) на мен "стмуланти" са в ущърб на банките и нещата найстина не изглеждат позитивно....
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

Неактивен %00

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 126
    • organic SEO
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #267 -: Януари 24, 2010, 02:16:45 am »
Кой я направи тая криза бе, защо бе ???

В такава ситуация не само е невъзможно да се направи нещо смислено, дори е нереално да започне объждане на създалите се проблеми, което добре се вижда от големите световни форуми от типа на G20, на които, странно защо, никой не прави опити да обсъжда реалните причини за кризата.
При толкова много яснота, че проблема е в модела, в устройството на финансовата система, цялата "западна цивилизация", ако щете, явно че щом се лекуват само симптомите не е на добре работата...
Run for the hills, както казват в GLP...
╟╩╦═╬╧╩╦═╬╧Оrgаnic SEO NinJah╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩╦═╬╧╩

buden

  • Гост
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #268 -: Януари 30, 2010, 19:20:00 pm »
Кризата ще се задълбочи година или две преди президентските избори в САЩ.

Питър Шиф възпитаник на Австрийската Школа за капитализма: "Капиталът идва от спестяванията. В Америка няма капитализъм, по-скоро корпоратизъм или фашизъм. Правителството трябва да е по-малко, колкото повече се намиса, толкова по зле."

Не знам колко от привържениците на комунизма знаят английски, но тези лекции ще са им от голяма полза. И изобщо за всеки, който се интересува от икономика, финанси и политика.
Жалко, че нямаме и ние българите някой възпитаник или пък поне последовател на австийската школа. Туко виж го послушат, че трябва да се развива нашата собствена индустрия и производство. Скоро ще видим що за стока са "нашите" ... кейнсианска им работа ..


« Последна редакция: Януари 31, 2010, 12:51:16 pm от buden »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
4969 Прегледи
Последна публикация Април 20, 2006, 15:08:56 pm
от H.
6 Отговора
5772 Прегледи
Последна публикация Декември 30, 2010, 20:02:41 pm
от Raw Deal
2012

Започната от Jean-Luc Picard FUN

6 Отговора
5647 Прегледи
Последна публикация Ноември 16, 2006, 15:41:22 pm
от Alien
35 Отговора
31710 Прегледи
Последна публикация Април 19, 2011, 18:28:46 pm
от agrippa
0 Отговора
5491 Прегледи
Последна публикация Юни 22, 2008, 13:30:31 pm
от ton

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27