В Слънчевата система е нарушен Втория закон на Нютон
Ново изследване потвърждава теорията за модифицирана нютонова динамикаИзраелски учен, който предложи да бъде коригиран Втория закон на Нютон, съобщи, че потвърждение на теорията за несъответствия в закона може да се открие при измерването на движението на планетите в Слънчевата система, а не само при наблюдение на галактиките.
Вторият закон на Нютон F=ma се смята за един от крайъгълните камъни на физиката. През втората половина на ХХ век обаче астрономите започнаха да откриват несъответствия със закона при движението на звездите в спиралните галактики.Според закона на Нютон, с отдалечаването от центъра на галактиката, скоростта на звездите трябва да намалява, но това не се случва. За да обяснят това явление, астрономите са разработили хипотеза за съществуването на мистериозната тъмна материя, чиято гравитация ускорява звездите. В момента тази теория е много популярна и учените търсят активно тъмна материя.
Някои изследователи обаче са предложили и други хипотези. Нпример, израелският учен Мордехай Милгром (Mordehai Milgrom) от Центъра за астрофизика на института “Вайцман” развива теорията
MoND (модифицирана нютонова динамика). Тази теория може да се провери много трудно, защото отклонението от "обичайната" нютонова динамика се проявява при много малки ускорения, които не могат да бъдат възпроизведени с експерименти на Земята. Наблюдението на отдалечените галактики пък е много сложно и недостатъчно точно.
В своя нова статия Милгром съобщава, че е успял да изчисли ефекта, потвърждаващ MoND при наблюдения на движението на планетите от Слънчевата система.
Предсказаният от него ефект е, че има сила, която отблъсква обектите в пространството над или под плоскостта на Слънчевата система. В същото време привлича тези, които лежат в тази плоскост."В Слънчевата система това може да предизвика аномална прецесия на перихелия. Тази аномалия може да се наблюдава от нютонова гледна точка, като поле на привличане от облака на "фантомната материя", която обкръжава слънцето", пише ученият.
Той допълва, че стойността на ефектът е на границата на чувствителността на съвременната техника, но неговото проучване ще позволи или да се измери този ефект, или да се уточнят теоретичните модели.
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=19839-=-=-=-=
За същото говореше и Стан Дейо в неговаота лекция
