Автор Тема: Кой и защо измисли религиите?  (Прочетена 39483 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #45 -: Май 10, 2012, 11:48:40 am »
Ми не мисля точно така.."Добрият чичко(педофил)с шоколада",дето прилъгва .........
:hi:
Що се дърляш като много добре ти е ясно за кои постъпки и действия става дума.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #46 -: Май 10, 2012, 12:56:48 pm »
Накратко, че имам работа.

Спор ... е силно казано, че има. Аз отбелязах, както се вижда по-напред отношението си за Зороастризма.

След което се предположи, че заради кръстоносните походи и други милитъри-агресивни действия и постъпки са се наложили водещите религии.

Грешната предпоставка е "кръстоносни походи", вследствие на което се извежда извода, че това и само това, тогава и само тогава имаме една влиятелна религия. Отделно като ре-предпоставка е желанието за власт и контрол над определено население.

Аз обаче, много харесвам историята всъщност. Интересна ми е. Дори съжалявам, че не съм живяла (или поне не си спомнам) в определени интересни времена.
И моята предпоставка, не е/са отделно събитие а малко по-обширен поглед и анализ на времената, в които са възнакнали и са се налагали религии.

Тук визирам предимно и преобладаващо Мирните начини на разпространение. Без Инквизиция и Походи. Защо?
Защото за разлика от военните действия няма как да знаем с достатъчно основание, ... "кой е започнал пръв" и защо.
Докато създаването на Сорбоната като един от първите университети си е факт и още си я има даже като Учебно заведение.
Тома Аквински е преподавал там (надявам се без насилие над студенти и желаещи да научат нещо).
Сега, че той е преподавал теология или философия, а не точно религия е отделен въпрос.
Но като цяло ми се щеше да се разбере ЗАЩО съществуват религиите, за да се разбере защо са създадени от създателите си.
Това е, в общи линии.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #47 -: Май 10, 2012, 17:27:56 pm »
Олд,прощавай,но не се дърля,а пиша онова което мисля.А то е..Не постъпките са важни,а мотивите!
 :hi:

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #48 -: Май 10, 2012, 18:31:26 pm »

Грешната предпоставка е "кръстоносни походи", вследствие на което се извежда извода, че това и само това, тогава и ....
Би ли ми доказала несъществуването на Кръстоносните походи? За да не говорим празни приказки. Щот ми се струва, че ей така буксуваш да върви темата. Исках ти статистика ти пак се измъкваш и дрънкаш глупости. Ако имаш нещо съществено да кажеш го кажи и давай някакви доказателства в подкрепа на размислите си.
В миналото си е било така. Какво толкова го мислите. Хората не виждали по-далеч от носа си. Болшинството са били неграмотни и са вярвали в сумати глупости. И щом краля или папата или инквизитора кажат нещо са го приемали. Естествено, че са лесна плячка за алчни люде.
Ти миличка ако си живяла в онез времена едва ли щеше да ти се отдаде възможност за обективна и аналитична оценка.

Олд,прощавай,но не се дърля,а пиша онова което мисля.А то е..Не постъпките са важни,а мотивите!
 :hi:

 Константин, постъпка и мотив са свързани. То е ясно. Мотива е причина за извършване на дадено действие.  Без мотив няма да има действие. 
 Пак ще го кажа. Много хора съм срещала ми приказват едни сладки приказчици, философстват до припадък  ама ела да им видиш после действията.
 
Ми не мисля точно така.."Добрият чичко(педофил)с шоколада",дето прилъгва детенцето..купил е шоколад нали?За да го даде на някое детенце..и в крайна сметка го дава..Добра посъпка..Но всъщност..какъв е мотивът му?И кое е по-важно..постъпката или мотива..Дете яде шоколад(доволно и щастливо)а чичкото плакне очи в сексуален есктсаз..
 
Ето този уж прави нещо добро, купува шоколадче да почерпи. Но идеята му не е само да почерпи детето.
 Но я ми кажи ако един такъв добър чичко постъпи така с твоето дете - За кое ще ти пука и ще ти е мъка -  за мотива или постъпката. Ще ти дреме ли за мотива /демек неговото сексуално желание/ или за педофилската постъпка спрямо детето ти ще те е по яд.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #49 -: Май 10, 2012, 19:07:41 pm »
Калан,прочети си написаното пак :) ...Естествено че щом е причинил умишлено зло на детето ми този човек,не е имал добронамерен мотив за нищо..Тъй,че няма какво да ми дреме за подбудите..Примерът нещо куца..
Друг случай е ако примерно някой наистина добронамерен,иска да почерпи дете  с нещо,но не знае че то е алергично към нещо си,детето яде..става страшен алергичен шок..Тичане,разправии,неприятности..Е,човекът е причинил зло,но мотивът е бил за"добро"..от глупост е сгрешил..Не от"лошо сърце"..За разлика от първият пример,където"доброто"се прави точно от лошо сърце..С лоша цел..
« Последна редакция: Май 10, 2012, 19:14:01 pm от konstantin2007 »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #50 -: Май 10, 2012, 21:40:52 pm »
Ами казах го защото на предишната страница каза друго. Абе няма значение.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #51 -: Май 10, 2012, 22:08:28 pm »
Разбрали сме,няма що.. :drinks:

Неактивен bg2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 67
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #52 -: Май 11, 2012, 23:10:15 pm »
Ето защо http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4

Виж не съм много запозната за будистите, но не съм чувала за такива мероприятия от тяхна страна.
Това е един от основните въпроси, защо хората убиват в името на Христос, след като същия Христос им е казал да не убиват? И защо религиозните водачи начело с църквата изопачават ученията? Някой им е казал, предполагам.
Една интересна статия която четох наскоро, а вероятно много хора от форума също са чели:
http://parallelreality-bg.com/index.php/statii/ezoterika/194-2011-01-29-18-53-41.html
За да се повтаря една и съща история, трябва да има нещо. Първоизточник, може би? Но не това е важното, а защо хората вместо да мислят, сляпо вярват на жреците, които имат власт да изопачават и манипулират чрез измислени религии и ритуали, далеч от нравствените учения които са основата, може би.
Едно и също учение, а толкова много взаимно отричащи се църкви, движения и секти, всички с претенции за праведност.
<><><>

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #53 -: Май 12, 2012, 01:04:49 am »
И аз това се питам. И отговора може  би е много прост. Щото хората са глупави, идиоти, овце и т.н.
Можеш ли да очакваш проява на разум и интелект от хора, които са вярвали, че жените летят на метла, земята е плоски и други подобни глупости.
Колкото и да е обидно е така. Едно е да тръгнеш на война за свобода, идея ако щеш, но друго е да тръгнеш да колиш хора в името на нещо което никога не си виждал и не си чувал, а само си чел. И това за което са водили войни не е казал "Колете в мое име".

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #54 -: Май 12, 2012, 11:53:38 am »
Можеш ли да очакваш проява на разум и интелект от хора, които са вярвали, че жените летят на метла, земята е плоски и други подобни глупости.


Можеш Калан,можеш..Защото всички сме подложени на едно и също,може би единственото независещо от свободната ни воля,нещо.И то е еволюцията.Променяме се..


Относно раздорите в Християнството..Разделяй и владей!

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #55 -: Май 12, 2012, 12:28:02 pm »
То може. Ама еволюцията не става за 1 ден. А в случая е имало вековно потисничество и нещата са ставали бавно, да не кажа че нищо не е ставало.
Преди години винаги съм се чудила откъде се взе тоз напредък в човечеството от 100 - 150 години.
Как 2000 г. че и повече човечеството си седеше на едно място почти и изведнъж хоп за има няма 100 години виж какво направихме. Отговора е знанието, грамотността, достъп до информация.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #56 -: Май 12, 2012, 15:09:54 pm »
Права си.И ние сме доказателството за промяната която настъпва у хората.

« Последна редакция: Май 12, 2012, 15:11:50 pm от konstantin2007 »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #57 -: Май 12, 2012, 20:31:19 pm »
Постъпките и действията са най важни.

Така е, това е истината.
Тези с вманияченост към религиите, следващият път 100% ще са атеисти  :D , ония дето "съхнат" медитирайки под дърветата, те пък ще са религиозни до припадък .............
П.С.Четох последните постове, но и така не разбрах какъв и защо е спора  :( .
Ха ха, не може да бъде. И аз съвсем същото си мислех. Влизам днес, и прочитам последните няколко постинга. Не бях влизал от 100 години. Изобщо не стана ясно кой каква теза защитава. Ами то така е, жени като спорят.  :D
Шегичка е това само. Да не се сърдите.
Май ми се струва, че едната дама защитава будизма. А може би другата християнството? (заради кръстоносните походи правя това предположение :))
Будизма пък няма нищо общо с йога. Съвсем различни течения са. Едното е религия, а другото философска дисциплина и учение. А медитацията, като упражнение, изобщо не е азиатска по произход. Нито на йога или Буда. Тя си я има навсякъде, дори и в православието. Има хора, които сами са усещали нуждата да медитират. Без да са попадали изобщо на каквото и да е учение или религия. А само по себе си медитацията е абсолютно несъвместимо с понятието религия. Защото е чисто и просто едно упражнение. Разбира се включващо и съзнанието и опрделена нагласа. Религията малко или много като принципно понятие предполага сляпа вяра.
Имаше там една книга "Китайски загадки". Сега, това е роман, и не може да е 100% база за достоверност, но беше изразено именно голямото негодувание на автора, че будизмът се набутва в Китай и се мъчи всячески да разшири сферата си на влияние. Сега, кой точно го е правил и с какви мотиви е отделен въпрос. Но въпроса е, че също както християнството и исляма, той е имал своите институции, църкви, и завоевателни и не съвсем чисти интереси.
Будизмът е привнесен в Китай и е наложен по доста прозаичен начин. Имало е моменти, дето е участвал и в политиката, заемал е страни и тн. Всички знаете легендите за манастирите Шао Лин. Те са си били почти "терористи". Разбира се, може да са били за добрата кауза. Аз лично съм им малко "фен". Но в не-слепия смисъл на думата. А по-скоро практично и реалистично уважение към техните практики.
Изобщо, май беше френска, тая мъдрост, даже на конкретен човек "колкото повече светът се върти, толкова повече остава същия" и друга: "нищо ново под слънцето".
Всяка религия си има и институциите, и по-нематериално настроените течения. Исихазмът и Богомилите са били страхотни течения в християнството. Със страхотни постижения в духовен план. За съжаление това знание и традиции са потъпкани жестоко.
И най-накрая, само защото нещо е чуждо и сме го гледали само по филмите и чели по книжките и изглежда по-шик (chic) далеч не означава, че е по-добро. Азиатците са доста прост народ, масата от тях. И във духовен и всякакъв аспект. Едни от най-големите материалисти също така. Единици свестни има. Но не повече като процент, от колкото европейците, например.
Техните течения, йога, и други подобни, са били старателно промотирани на запада. И именно защото запада е толерантен, той ги е приел. В автобиографията си Йогананда най-подробно разказва, как се е организирал и е заминал за УСА да проповядва и да раширява влиянието на Йога на запад. Той в последсвие сформира гигантски брой от последователи и оставя след себе си организации със собствени цели имения, къщи, манастири и параклиси.
Това, дето западът е материален, пък изтока е много духовен са толкова глупави и елементарни клишета, че няма накъде повече. И се повтарят от хора, които не са били нито на изток, нито на запад. За сметка на това фантазията им работи на пълни обороти. И цял живот си мечтаят да заминат за Индия. После отиват, подрисват се (с извинение) в буквалния смисъл на думата, и сами виждат, че Индия е само кал, мътна вода, и боси облечени в чаршафи хора, които нямат какво да правят по цял ден. Разбира се, ако фантазията им е прекалено силна, си носят от там разни мъниста и други подобни и започват да си мислят, че са хванали Буда за ... робата. А пропускат да видят, че полезната същност на всичко това е, чисто и просто една дисциплина, която иска единствено правене. И дали я правиш в града, на село, на Луната, или в някоя тибетска/индийска пещера, е далеч по-маловажно. По-важното е, да я правиш всеки ден, в продължение на едно 30ина години. Т.е. да си вътрешно настроен, а не външно.

И като говорим за азиатци, че се отплеснах, японците, да наистина са много точни хора. Корейците също. Виетнамците може би да, също. Всички останали са мнооого много зле. Разбира се, говорим за масата. Както вече казах, навсякъде има единици, които са много възпитани/образовани/интелигентни/духовни и тн.
Разбира се, не включвам персите. Те са много сериозни и с много потенциал и възможности. Но мисля, дискусията не е за тях, въпреки че са в Азия.
Те здраво са затънали в исляма за момента. За зла участ са били помюсулманчени с нашествие, също както са опитали при нас. Но са се поддали изцяло. И са загубили една от най-добрите религии на света - зороастризма. А сега са в исляма и са почти фанатици. И то най-вече само в последните години е така, защото управлява фанатична групировка, и наказва жестоко всяко кривване от вярата. Преди 20-30 години са били със съвсем демократични и модерни виждания. Ходили са си без забрадки, по плажовете дори са били по монокини. Нищо общо със сегашните ужаси на църковната полиция, която следи кой се целува в колата и ги арестува.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #58 -: Май 13, 2012, 16:15:02 pm »

А може би другата християнството? (заради кръстоносните походи правя това предположение :))
Всъщност не го защитавам. Просто споделих мнението си за въпроса "Защо тази или онази религия е доминираща"

В автобиографията си Йогананда най-подробно разказва, как се е организирал и е заминал за УСА да проповядва и да раширява влиянието на Йога на запад. Той в последсвие сформира гигантски брой от последователи и оставя след себе си организации със собствени цели имения, къщи, манастири и параклиси.
Така е. Но пък не съм чула с насилие да е проповядвал. Всеки си проповядва както си иска. И с добро можеш да спечелиш последователи. Но с насилие също се е получавал номера за съжаление.
Та рекламата е важна.
Тангра би ли ми разяснил разликата м/у религия и философска дисциплина и учение. :)

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #59 -: Май 13, 2012, 16:51:47 pm »

....
Тангра би ли ми разяснил разликата м/у религия и философска дисциплина и учение. :)

 :lol: много яко въпросче. Чакам с интерес да видя отговора и как ще се развие дискусията впоследствие  :D 8)

Иначе за религиите мисля, че са приказки за възрастни или пораснали деца. Същото е като приказките и може да се забележи дори връзка с Дисни. Героините на Мулан /будизъм/ Жасмин /принцесата от Аладин- ислям/ Принцът на Египет и т.н. Както писателите пишат приказки за децата, за да разбират по-ясно определени неща от живота и реалността, така религиите се предполага, че се опитват /не знам до колко успяват/ да изяснят неща от духовния живот обаче. Не толкова видимия реално и материално-заобикалящ ни.

А за "грешната предпоставка", има хубав философски виц ./написан и използван (според мен) във философска книга. "Платон и птицечовката" се казва книгата. Написана от двама много признати философи. Които с чувство за хумор са се опитали да предадат доста трудни философски теории и тези/

Вицът с няколко думи е, как се срещат каубоец и лесбийка. И си говорят двамата кой с какво се занимава. Каубоецът обяснява как се занимава с крави и друг добитък поради което и се нарича "каубоец" като професия. А жената му отговаря, че напоследък непрекъснато мисли само за жени и как прави секс с тях и че иска да прави секс с жени и явно е лесбийка. Каубоецът естествено няма как да я утеши. Но при следващ въпрос от друга жена той какъв е и с какво се занимава, човекът отговаря "До преди малко си мислех, че съм каубоец, но сега вече мисля, че съм лесбийка".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27