Автор Тема: Истината относно съвеста?  (Прочетена 30312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #60 -: Април 26, 2011, 19:41:20 pm »
Привет   Ирис  
        Гласът  на  съвеста:  Няма  да  шофирам  пил  съм! и  мога  да  нараня  някого!          
        Гласът  на  интуицята:  Ще  стане  сакатлък! и  той  става!        Съвеста:  Толкова  ли  съм  неспособен  мъж,  че  да  изнасилвам? тоест  да  наранявам        Интуицията:  Следва  пандела  и  там  ........  ще  изнасилват  мене ... и  става! 
 

 Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #18 -: април 24, 2011, 12:04:05 »   Ирис,  ако  не  те  мързи  прочети  този  пост!  

--------------------------------------------------------------------------------
    
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #61 -: Април 26, 2011, 19:45:27 pm »
Привет  Олд, 
        Гласът  на  съвеста:  Няма  да  шофирам  пил  съм! 
        Гласът  на  интуицята:  Ще  стане  сакатлък!
        Съвеста:  Толкова  ли  съм  неспособен  мъж,  че  да  изнасилвам?
        Интуицията:  Следва  пандела  и  там  ........ 
Гласът на страха ....
Гласът на страха ....
.....................
Гласът на глупоста ... я и какво като съм пил ами аз съм пекан ... и бау отнесохме 6 невинни душички
Е тука вече заговорва пустата съвест  ???... ама вече е късно!
Та така Мите стоят нещата.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #62 -: Април 26, 2011, 19:59:30 pm »
    Да  напълно  съм  съгласен,  ако  човека  е  страхлив,  но  понеже  знам,  че  ти  не  си страхлив,  питам  ти  как  би  постъпил?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #63 -: Април 26, 2011, 20:48:23 pm »
    Да  напълно  съм  съгласен,  ако  човека  е  страхлив,  но  понеже  знам,  че  ти  не  си страхлив,  питам  ти  как  би  постъпил?
В мен първо говори разума, но пак греша и тогава заговорва пустата "госпожа" и хич не ми е лесно Мите.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #64 -: Април 26, 2011, 21:36:13 pm »
Ти лично съвестен ли си ?

Винаги ли поставяш своите цели и нужди на второ място, СЛЕД тези на околните?

Съмнявам се.
Не винаги. А и тук става въпрос за загриженост за другите, а не да се съобразяваш с всичките им прищявки без значение колко глупави са.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #65 -: Април 26, 2011, 21:51:15 pm »
    Да  напълно  съм  съгласен,  ако  човека  е  страхлив,  но  понеже  знам,  че  ти  не  си страхлив,  питам  ти  как  би  постъпил?
В мен първо говори разума, но пак греша и тогава заговорва пустата "госпожа" и хич не ми е лесно Мите.
 
       Е  падне  ли  пердето  какъв  ти  разум!!
Ти лично съвестен ли си ?

Винаги ли поставяш своите цели и нужди на второ място, СЛЕД тези на околните?

Съмнявам се.
Не винаги. А и тук става въпрос за загриженост за другите, а не да се съобразяваш с всичките им прищявки без значение колко глупави са.
  Загриженост  как  моите  действия  ще  се  отразят  на  околните!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #66 -: Април 26, 2011, 23:58:07 pm »
Сещам се за няколко парадокса.
Не убивай! Ясно е, че при всеки ще проговори съвестта в мирно време, но как реагира човек когато е на война? Колкото повече врагове - толкоз по-добре.
Не кради! Като е нахранен човек - ясно, но ако примира от глад и няма особени алтернативи?
 :unknown:
Съвест, която зависи от обстоятелствата? Не ми звучи много логично, а интуицията ми тук нещо мълчи! Единствената логика, която намирам е че във война и при глад си намираме по-лесно оправдание "Ами трябваше да оцелея някак си!"

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #67 -: Април 27, 2011, 13:49:28 pm »
И моля, сега да споделя това, което прочетох в "Как да преодолеем безпокойството и да спрем да се тревожим"от д-р Джоузеф Мърфи, и ме накара да проверя разбирането си, относно съвестта.
" През вековете истината е била манипулирана, изопачавана, купувана и продавана многократно. Ето защо чувството за вина е универсално. Психолозите го наричат най-тежкото проклятие над човечеството.
Трябва да проумеете, че чувството за вина се заражда в онова, което наричаме съвест. Много хора си мислят, че гласът на съвестта е глас Божи. Не е така. Съвестта е нашето вътрешно чувство, породено от гласът на някой друг. Често този глас придналежи на невежеството, страха, суеверието, предрасъдъците, заблудата и измамната представа за Божията любов и е внушен от родителите или от други авторитети.
Вие не се раждате с чувство за вина. Вината е болест на ума.
Не се водете по вашата съвест, защото тя може да е плод на погрешни мисли.
Самоовнинението е най-смъртоносната отрова за вашия ум. То отнема радостта, ентусиазма, и енергията ви. То може да разтрои всичките ви вътрешни органи...."
Не мога да скрия, че вината може да е основателна и тогава дори може да е двигател към промяната към по-добро.
Обаче научих, че никой от нас не се ражда със съзнателно чувство за вина. Доста често обаче тя се оказва основен инструмент за възпитание в семейството и то , както пише Алгафари,не защото родителят не обича детето си, а защото и той го прави несъзнателно, тъй като и него самия са го възпитавали по-този начин.
Има деца които растат закърмени с вина и ниско чувство за значимост. И това могат да бъдат основите на бъдещия садомазохистичен характер, който много по-често от останалите се чувства жертва, изпитва вини и желание за реванш и " наказателно-връщащо" поведение.
И се сещам като пример, за абсурдни неща, още има деца, които ги гризе съвестта и се чувстват виновни и се срамуват, защото са си пипали гениталиите. Сигурно и вас са ви възпитавали, че телесното удоволствие е нещо мръсно, срамно и грешно? Моралът и религията понякога, отново бих цитирала същата авторка, обявяват такава война на природата, че резултатът е пагубен за физическото и психическото ни здраве.
Знам, че има хора, които заслужават да бъдат щастливи, и имат нужда да се разтоварят от вините, които в много случаи без никакъв смисъл носят на гърба си!
Не може една самотна майка, да се чувства непълноценна, само защото, майка й,  която цял живот е била домакиня, многократно и е повтаряла, че не е добра майка, защото много работи и не е до децата. А жената работи за да може да им осигури добро образование. Обаче съвестта й казва, ти си лоша майка! Честно ли е?
Не говоря за себе си, аз също съм от тези майки, които смятат, че мястото им е до децата и все пак аз не съм самотна майка.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #68 -: Април 27, 2011, 15:41:48 pm »
Ето за това говоря и аз - поздравления, Търсеща, кратко, точно и ясно! В десятката! :yes:

Остана ми само един въпрос неразгадан: кой е съдника ни след смъртта ни? Същата тази "съвест" ли? :-X
« Последна редакция: Април 27, 2011, 15:43:13 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #69 -: Април 27, 2011, 15:43:10 pm »
И на мен ми е интересно?  ;)
« Последна редакция: Април 27, 2011, 19:30:19 pm от Mirotvorec »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #70 -: Април 27, 2011, 16:18:35 pm »
А аз като чета цитата на таз Д-р Мърфи направо ми се повдига.
...аз със какво чувство съм се раждал ...бала, бала.
Захаросан НЮ ЕЙДЖ буламач - преспивна песничка за комплексираните овчици.

 
Цитат
Сигурно и вас са ви възпитавали, че телесното удоволствие е нещо мръсно, срамно и грешно?
;D

То затова се нароиха толкоз гейове и простутки, лесби и пр. Само дето не са тръгнали по улиците да се шляк*т.  :bad:
« Последна редакция: Април 27, 2011, 16:22:10 pm от fishbone »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #71 -: Април 27, 2011, 16:45:14 pm »
И моля, сега да споделя това, което прочетох в "Как да преодолеем безпокойството и да спрем да се тревожим"от д-р Джоузеф Мърфи, и ме накара да проверя разбирането си, относно съвестта.
 
    
Ето за това говоря и аз - поздравления, Търсеща, кратко, точно и ясно! В десятката!

 
    Браво  момичета  намерихте  истината  за  този  боклук  наречен  съвест!  Радвам  се  за  вас!  Възпитавайте  децата  си  в  този  дух!  Но  знаете  ли,  не  бих  искал  да  бъда  на  ваше  място  когато  започнете  да  берете  плодовете  от  възпитанието  си!!!!!!!!!!!!!!  
« Последна редакция: Април 27, 2011, 16:55:32 pm от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #72 -: Април 27, 2011, 17:04:09 pm »
Остана ми само един въпрос неразгадан: кой е съдника ни след смъртта ни? Същата тази "съвест" ли? :-X
И на мен ми е интересно?  ;)

Кой е казал, че има "съдник" след смъртта?  :-X

mitko, не е видяна кой какви плодове ще бере. Знам само едно, че прекалено съвестните деца като порастнат не са от най-щастливите. По-скоро са нерешителни и затворени, поставят своите потребности след тези на другите хора и така стават лесни за манипулиране, до момента когато се осъзнаят... Дано да греша тук, но се съмнявам.
Не става дума да се изкорени всякаква съвест в едно дете, но може би преди да му се скараме е по-добре да разберем и неговите основания за извършване на някаква безсъвестна постъпка (безсъвестна - според нашите възгледи).

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #73 -: Април 27, 2011, 19:10:40 pm »
mitko, не е видяна кой какви плодове ще бере. Знам само едно, че прекалено съвестните деца като порастнат не са от най-щастливите. По-скоро са нерешителни и затворени, поставят своите потребности след тези на другите хора и така стават лесни за манипулиране, до момента когато се осъзнаят... Дано да греша тук, но се съмнявам.
Не става дума да се изкорени всякаква съвест в едно дете, но може би преди да му се скараме е по-добре да разберем и неговите основания за извършване на някаква безсъвестна постъпка (безсъвестна - според нашите възгледи).
Именно. @--- Все едно, че разказваш за мен, за моят живот. От същата люпилня съм. Докато се събудих. Какво ми е струвало - аз си знам.
Стигнала съм до извода, че грешките от всякакъв характер, правени от родителите се дължат на неспособността им да изпитват безусловна любов. Бог не ни съди, ние се съдим, не е ли очевидно за какво става въпрос? И аз не говоря да "шляпаш през просото".
Митко, реакцията ти е гола емоция , сякаш не си прочел изобщо написаното от Търсеща, а само си "прелетял" през него. Къде видя думата "боклук"? Но си прав, мноооого боклук има в някои от въпросните програми.
Относно лошото в човека и липсата на съвест: мисля, че живота разполага с достатъчно механизми да даде обратна връзка на всеки от нас. Но може би човек е редно да се учи от собственият си опит, а не чрез програмите. Как ще си сигурен, че нещо което правиш е твоя идея, а не продукт на прогромиране, ако си задънен от програми? Програмата не може да види себе си!!!
« Последна редакция: Април 27, 2011, 19:23:39 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #74 -: Април 27, 2011, 23:43:34 pm »
А аз като чета цитата на таз Д-р Мърфи направо ми се повдига.
...аз със какво чувство съм се раждал ...бала, бала.
Захаросан НЮ ЕЙДЖ буламач - преспивна песничка за комплексираните овчици.

 
Цитат
Сигурно и вас са ви възпитавали, че телесното удоволствие е нещо мръсно, срамно и грешно?
;D

То затова се нароиха толкоз гейове и простутки, лесби и пр. Само дето не са тръгнали по улиците да се шляк*т.  :bad:

fishbone, не можеш ли да си малко по-толерантен към различните?
А и аз доколкото съм се образовала по въпроса, това не е техен избор, както не можеш да си избереш родителите, така не можеш да си избереш дали си хомо или хетеро, дали да си мъж или жена. Можеш да провериш, нещо с хронозомите им имаше.

 О, ето един прекрасен начин за конструтивно изразяване на агресията, какво ще кажеш Tangra? ;D
Я, ми кажи, какво имаш против цитирам:
Цитат
Захаросан НЮ ЕЙДЖ буламач 
. И кои са те, че ме заинтригува?
Цитат
Кой е казал, че има "съдник" след смъртта?  Lips Sealed
Честно Passiflora и аз се запитах този въпрос?
Даже ще пусна такава тема?
И Мите, ако не те обиждам, че така те наричам, не питам само себе си, защото, неискам отговора само за себе си :hi:
Прочете ли темата " филисофия на родителството"?
Искам да ти кажа, че моето дете ще е съвестно, защотото аз съм прекалено съвестна! Можеш ли да разбереш, че има хора, които са безсъвестни, има и такива, които са прекалено съвестни? Жалко, че не си срещал такива хора? Ти ли си най-съвестния сред всички? Питам те с най-добри чувства?
Ние не отхвърляме разума, аз пак ти казвам, говорим за съвестта( след като си направил нещо) и съвпътстващите я чувства?
Аз съм отговорна, поемам отговорността за всичко в моя живот, за обстановката в която живея, за хармоничните ми взаимоотношения между хората....
Знам, че един от начините да се намали агресията е да се повиши емпатията между хората, обаче за мен са две различни неща?
А ти какво имаше предвид като казваш, че съвеста убива в буквалния смисъл?
И Мърфи го казва и той е мъж между другото.

« Последна редакция: Април 28, 2011, 20:02:29 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27