Автор Тема: Истината относно съвеста?  (Прочетена 30145 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Истината относно съвеста?
« -: Април 22, 2011, 19:51:17 pm »
Много интересно мнение относно съвеста прочетох в........., няма да казвам засега къде :nea:. Някои хора смятат, че съвеста е глас Божии. Други смятат, че това изобщо не е вярно и тя всъщност е гласът  на някой друг, родител примерно. Или пък внушени ни морализми...?
Какво всъшност според вас е съвеста? Oт къде идва тя? Чии глас е тя? И глас ли е изобщо?
С ваша помощ ше се надявам да си припомня що е то съвест?
Обаче неизменно идва и въпросът ми сещатели се за моменти когато вслушването в съвеста ни не е най-оптималното решение?



« Последна редакция: Април 22, 2011, 20:06:11 pm от Търсеща »

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #1 -: Април 22, 2011, 20:22:43 pm »
Много "истинно" едно такова е станало тук напоследък :) Аз не се наемам с Истината за съвестта, но ще споделя моето мнение по въпросът как аз разбирам съвестта (си)
Сигурно има и по-лесен вариант като "богоизбран" да потърсим в Гугъл и да разберем разни неща, но мен нещо ме мързи и ей така ще попиша по темата, че има само едно мнение и няма нужда да се четат други отпреди години.

Съвестта ... какво НЕ Е:

1. Не е глас (все пак за някой шизофренично-болни може и да е, не знам)
2. Не е тази на някой друг (дори и на двама родители-светци)- може да има влияние на определено възпитание, но определено не е нещо, което може да се "копира", ако ти харесва и да я взаимстваш.
3. Не е константа и в същото време е доста зависима от психиката на човек (да се разбират емоциите, които понякога са по-силни от тялото и могат доста да попроменят иначе съвестната съвест (извинете за тавтологията))

Съвестта Е:

1. Осъзната необходимост от морал.(акцентирам на "необходимост")
2. Възможност за подчинение и контрол на Волята при евентуални избори и решения.
3. Тази част на съзнанието, която повече помага отколкото вреди, когато е нужно да вярваме в нещо, а нямаме достатъчно основания.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #2 -: Април 22, 2011, 22:35:08 pm »
Цитат
1. Осъзната необходимост от морал.(акцентирам на "необходимост")
A този морал не се ли определя от обществото в което живееш? Или може би от културата? От вярата, която изповядваш?

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #3 -: Април 22, 2011, 23:44:25 pm »
Разбира се.Колкото повече пари печелиш на гърба на другите ,толкова повече съвеста ти замлъква.А ако случайно попаднеш в друго общество и култура веднага забелязваш как съвеста им говори други неща,различни от приетите от теб за добри и лоши,правилни и неправилни.
  Старая се да не ми се налага да слушам гузната си съвест,като избягвам да вземам такива решения,НО ми направи вчепатление как мозъкът може да излъже сам себе си или просто да забравя .
  Изборът е в нашите ръце,или умове ::).

  П.п.Преди време намерих един телефон и реших да го върна ,защото видях от контактите в него ,че е на човек вършещ бизнес на борсатоа и ще е тъпо да загуби всичките си контакти за работа.Това савест ли е ,или правилното решение взето от добър човек.Както сам се отговорих ,ако кажеш ,да аз съм добър човек ,тогава се съобразяваш с избора се и съвеста ти говори едно ,а при друго решение -друго.Може би коренът на думата носи и значението и СЪВЕТ С ,но може и да се бъркам ,но така де малките деца не изпитват гузна съвест ако не знаят ,че са направили нещо грешно,а когато поотраснат ... аби какно казваше в една от сериите на Хари потър,Дъмбълдор "Настават трудни времена Хари.Сега трябва да избираш между това което е правилно и това което искаш".
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #4 -: Април 23, 2011, 00:19:40 am »
Според философията съвестта идва от свръх Аз-а. Един пример: Пияница пие от поредната бутилка. Това, което кара човека да се налива, се нарича "То" според философията, човекът е Аз-а, а свръх Аз-а е този, който би му прошепнал да спре да се налива и да се прибере вкъщи. "То" го разбирайте както искате - егрегори, тъмнини сили и прочие...

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #5 -: Април 23, 2011, 09:18:22 am »
 В тълковния речник е представена като чувство за отговорност:
Цитат
съвестта̀, само ед., ж. Чувство за отговорност пред останалите за постъпките и делата; съзнание.
sidewinder, знаеш ли дали свръх Аз-а, според философията е различно от подсъзнанието?

Неактивен Elen

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 78
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #6 -: Април 23, 2011, 09:51:25 am »
Съвестта е потребност на човешката личност да носи отговорност за своите постъпки. Съвестта обикновено се осъзнава като чувство за психологически дискомфорт, което възниква вследствие от нарушаването на личните морални и етични норми.

Възникването на усещането за съвест - угризения на съвестта - по своята същност е:

изява на чувството за вина, за постъпка, която вече е извършена или
осъзнаване на определено действие или намерение като несъвместимо с моралните и етичните норми на личността.

bg.wikipedia

Чистият Аз не усеща и е неограничен във всяка една ситуация,просто той е блестящ.
Когато възникнат желания тогава се включват и личноста-егото,съзнанието и ако желанието е много силно се взема най доброто решение според възникналата ситуация,решение което във повечето случаи е грешно,но след като мине време се вижда че е било грешно решение,по простата причина че съзнанието и Азът са били замъглени от мечти и блянове относно това желание.Тогава се включва самата Съвест,като се мъчи по някъкъв начин да обори личноста-егото.Докато съществува егото ще има и желания,ще има вътрешни разпри,едва когато се спре вътрешният спор,тогава и съвеста утихва,едва тогава може да се наблюдава истинският АЗ.

Колкото повече разбирам хората,толкова повече ми се живее със животните

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #7 -: Април 23, 2011, 13:10:17 pm »
Цитат
Чистият Аз не усеща и е неограничен във всяка една ситуация,просто той е блестящ.
Когато възникнат желания тогава се включват и личноста-егото,съзнанието и ако желанието е много силно се взема най доброто решение според възникналата ситуация,решение което във повечето случаи е грешно,но след като мине време се вижда че е било грешно решение,по простата причина че съзнанието и Азът са били замъглени от мечти и блянове относно това желание.Тогава се включва самата Съвест,като се мъчи по някъкъв начин да обори личноста-егото.Докато съществува егото ще има и желания,ще има вътрешни разпри,едва когато се спре вътрешният спор,тогава и съвеста утихва,едва тогава може да се наблюдава истинският АЗ.
Много ми допада това определение. :hi: Само че, ми се губи наличието на подсъзнанието? :writer:
Съвест и подсъзнание едно и също нещо ли са?
Цитат
Възникването на усещането за съвест - угризения на съвестта - по своята същност е:

изява на чувството за вина, за постъпка, която вече е извършена или
осъзнаване на определено действие или намерение като несъвместимо с моралните и етичните норми на личността.
Може би, точно заради това определение Джоузеф Мърфи е настроен негативно към съвестта. Той казва, че чувството за вина е универсално и, че
Цитат
Самообвинението е най-смъртоностната отрова за човешкия ум!
« Последна редакция: Април 23, 2011, 13:11:19 pm от Търсеща »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #8 -: Април 23, 2011, 15:50:03 pm »
Благодаря за темата, като погледнах в Писанията вто какво видях.
Сега виждам, че смата дума за съвест се среща в едно от най-измислените места в Евангелието на Йоан глава 8, където се готвят да убиват блудница в самия Храм. В останалите Евангелия и целия СЗ няма никъде думата съвест, а след това на още 29 места в посланията на Павел и деянията се среща
Soli Deo Gloria!

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #9 -: Април 23, 2011, 16:06:04 pm »
Здравейте.
Според мен, трябва да слушаме съвеста си преди да направим каквото и да е действие,а не след това.
Направим ли го сме предпазени от съжалението и гузноста след грешката.
И не съвеста ни е гузна а ние.Съвеста е чиста,тя само ни дава шанс и избор как да постъпим.

ПС
Този форум май ще ми е интересен :)

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #10 -: Април 23, 2011, 17:04:00 pm »
В тълковния речник е представена като чувство за отговорност:
Цитат
съвестта̀, само ед., ж. Чувство за отговорност пред останалите за постъпките и делата; съзнание.
sidewinder, знаеш ли дали свръх Аз-а, според философията е различно от подсъзнанието?

Възможно е! Подсъзнанието е безпристрастно. То прави каквото му каже съзнанието. Ако съзнанието е подвластно на "То", тогава и подсъзнанието започва да говори с езика на "То".
« Последна редакция: Април 23, 2011, 17:10:58 pm от sidewinder »

Неактивен agrippa

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 154
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #11 -: Април 23, 2011, 17:06:01 pm »
A kakва разлика правите примерно между съвест и интуиция?

 Според мен съвестта си е чисто и просто програмна   матрица на дадена "институция", която действа като изпълнително звено в системата, докато интуицията се явява като арбитър между съвестта,  разума и висшето съзнание на човека.

Пример: Разглеждате съвестта от гледна точка на филиософията, евангелията и религията, но не и от своя.Това говори че само доизяснявате за вас самите какво е това съвест, но вие самите не сте наясно какво в действителност е това...!!!!

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #12 -: Април 23, 2011, 17:06:10 pm »
Благодаря за темата, като погледнах в Писанията вто какво видях.
Сега виждам, че смата дума за съвест се среща в едно от най-измислените места в Евангелието на Йоан глава 8, където се готвят да убиват блудница в самия Храм. В останалите Евангелия и целия СЗ няма никъде думата съвест, а след това на още 29 места в посланията на Павел и деянията се среща

Още ли бъркаш вехтия завет с Учението на Христа?!

Неактивен Sangre

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 294
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #13 -: Април 23, 2011, 18:34:00 pm »
Доста философска тема. :)
Мисля че съвестта е висшия ни съдник. Безпристрастния наблюдател.

Според Фройд(перифразирам): "Свръх АЗ" е по средата, нещо като балансьор, който трябва да направи избора между "Его"-животинските инстинкти и "Аз"-възпитанието. Демек да задоволи нуждите ни с общоприетите методи.
Places change, Faces change, Life is so very strange...

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Истината относно съвеста?
« Отговор #14 -: Април 23, 2011, 19:19:03 pm »
. . .
Още ли бъркаш вехтия завет с Учението на Христа?!
Вие как обяснявате тази разлика, на едното мято я няма и после изведнъж се появява и то без обяснение?
Soli Deo Gloria!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27