Автор Тема: Ценностите.  (Прочетена 25917 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Ценностите.
« -: Септември 28, 2010, 09:36:08 am »
Има ли нещо,което би те накарало да потъпчеш друго,което е страшно важно за теб като ценност.Дали е възможно чувството за вина да те докара до там да лъжеш и да правиш неща,от които би се срамувал и да престъпиш граници,които винаги си мислил,че не би.
Коя от ценностите си би загубил заради нещо си?
И коя никога не би?

За мен най-лоша е лъжата,в каквато и да е ситуация и даже да е "за добро",както казват някои,това за мен си е лъжа.
Знам,че всеки ден изричаме малки лъжи.Към децата ни,заради умора или просто да отложим нещо,към родителите-за да им спестим някакви притеснения,към приятелите-за да оправдаем временно нежелание за среща или нещо друго.
Обаче тези големите лъжи-да не нараним някого или да не му причиним нещо си не мога да оправдая.И не искам да го направя.
И все си повтарям едно нещо,което много помага-когато се колебаеш,кажи истината.
Скоро говорих с един приятел за това.
Че се е оплел в лъжи и то от най-добри намерения,та после е станало необратимо и за него,и за останалите.
Попитах го как е успял да го направи и как се е превърнал в лъжец?Той,който не умее да лъже.Отговори ми,че е лесно,когато сам си повярваш.
Това какво точно е-промяна на човек или временно потъване и начин да избягаш от решението заради страх?
Но оправдание ли е страхът тогава?
Причина да,но оправдание?
Казвали са ми,че лъжата би ни накарала да се почувстваме временно по-добре.Но нали лъжите,когато продължат дълго водят до момента /тъй като не знаем,че са такива/,в които ние живеем с тях и ги приемаме като истини.
Кой има право умишлено да подведе някого да направи своя истина от лъжата му?
И ако си се чувствал добре с тези лъжи когато разбереш,че са били това,а не друго как си,не си ли разбит,по дяволите?
Та...да пофилософстваме. :-* :-* :-*
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Ценностите.
« Отговор #1 -: Септември 28, 2010, 09:47:07 am »
Има една поговорка, която моят скромен опит показва, че важи и е част от гледната ми точка по темата.
Истината поражда вражда.

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Ценностите.
« Отговор #2 -: Септември 28, 2010, 09:57:04 am »
Това означава ли,че да сме в добри отношения с хората и за да се държат добре с нас трябва да не сме искрени?
Ужасно е.
А лъжата какво поражда? :writer: :writer: :writer:
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен MartOh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Ценностите.
« Отговор #3 -: Септември 28, 2010, 11:21:27 am »
Петър Дънов, най-великият българин, почти винаги е почвал беседите си с обяснението, че лъжата създава един куп неприятности,главоболия и в крайна сметка води до ИНволюция при по-честото й използване. Докато истината е нещо съвсем друго, тя трябва да се казва независимост от ситуацията, особено от хора, които имат желанието и стремежа да се развият умствено и духовно (като хората в този форум). Така че ние нямаме никакво право да лъжем, ама никакво, защото лъжата действа на много по-дълбоко ниво от колкото можем да си представим, тя буквално ни блокира. Така че трябва да се живее в 3 направления - Любов, Мъдрост и ИСТИНА  ;)

Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Ценностите.
« Отговор #4 -: Септември 28, 2010, 11:45:15 am »
Това означава ли,че да сме в добри отношения с хората и за да се държат добре с нас трябва да не сме искрени?
Ужасно е.
А лъжата какво поражда? :writer: :writer: :writer:
Това означава, че трябва да сме добри политици в отношенията си с хората. Когато човек казва истината трябва да е готов за последствията. Сложното е, че истината е различна за всеки и зависи от гледната точка.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Ценностите.
« Отговор #5 -: Септември 28, 2010, 11:45:29 am »
  Е-да,но трябва да сме много внимателни с тази истина.Моята е една,твоята е друга-как да разбера аз,дали не ти вредя с моята?И ако много съм я премисляла и със сърцето си знам,че това е правилното-не трябва ли да оставя човека до мен да стигне сам до своята,без да му се меся?И коя съм аз,че да развалям комфорта на някой,който предпочита да живее в заблуда?

  В никакъв случай не съм за лъжата.Но има случаи,в които е по-добре да замълчиш!

  Човек,който се стреми към духовно усъвършенстване,трябва да си решава сам задачите.
  И мисля си,че съвет и помощ,е добре да се дават само при поискване.

Опитай!

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Ценностите.
« Отговор #6 -: Септември 28, 2010, 11:47:55 am »
Леко бягате от темата. ;)
Я да видим кой ценности бихте жертвали и в името на какво? :)
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Ценностите.
« Отговор #7 -: Септември 28, 2010, 11:55:19 am »
  Ценност за мен е уважението към другите.Бих станала много неуважителна,за да защитя някого,когото обичам.

  Ценност ми е личният пример на родител към дете-това не бих жертвала.
Опитай!

Неактивен MartOh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Ценностите.
« Отговор #8 -: Септември 28, 2010, 11:56:08 am »
Не мисля, че има ценност , която си заслужава да се жертва, за каквото и да е, но все пак, в моя етап на развитие, бих жертвал сексуалната си въздържаност , имам в предвид изневярата, да бих изневерил, но само с някоя, която наистина си заслужава.

Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Ценностите.
« Отговор #9 -: Септември 28, 2010, 12:02:17 pm »
Всяка ценност бих прежалил ако имам правилните мотиви. Прекаления светец и Богу не е драг.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Ценностите.
« Отговор #10 -: Септември 28, 2010, 12:04:57 pm »
  Ех,MartOh,не смяташ ли,че първо трябва да пуснеш едната,че тогава да хванеш другата?Това е много груба лъжа и потъпкване на достойнството на човек,който ти е гласувал доверие.Хипотетично!
Опитай!

Неактивен MartOh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Ценностите.
« Отговор #11 -: Септември 28, 2010, 12:12:59 pm »
Потъпкването на която и да било ценност е лъжа към себе си, руска салато :D. Не съм перфектен за съжаление (все още). :)

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Ценностите.
« Отговор #12 -: Септември 28, 2010, 12:15:45 pm »
  Виж какво съм написала-Хипотетично!
Опитай!

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Ценностите.
« Отговор #13 -: Септември 28, 2010, 12:16:57 pm »
Или преразглеждане на списъка с ценности и обновяване,според ситуацията? :blum2:
Цитат
Това са принципите ми, ако не ви харесват - имам и други. - Граучо Маркс
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Ценностите.
« Отговор #14 -: Септември 28, 2010, 12:42:51 pm »
Истината е,че на различни етапи на живота си,човек има различни ценности.Освен от етапите,ценностите ни се променят и от ситуациите.Ценностите у човека не са константа.А отделен е въпросът,дали ценностите у човека променят качеството му на живот.Говоря за материоалното.Колкото по-ниска ти е ценносната система,толкова си по-богат и живееш охолно.И обратното.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27