Автор Тема: Ценностите.  (Прочетена 25929 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Ценностите.
« Отговор #15 -: Септември 28, 2010, 12:50:21 pm »
Цитат
Колкото по-ниска ти е ценносната система,толкова си по-богат и живееш охолно.И обратното.
По това може да се поспори доста.Няма такава връзка.Колко джебчийки или хора,готови да се продадат за жълти стотинки има,които живеят супер мизерно?Колкото искаш.А не познаваш ли хора,които са постигнали доста добро материално състояние,а се занимават с наука или изкуство?
Явно връзката,която виждаш е само между така наречените новобогаташи и ценностите,но те не са по-голямата част от обществото,затова за такава зависимост не може да се говори. :)
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 12:52:37 pm от why now »
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Ценностите.
« Отговор #16 -: Септември 28, 2010, 12:57:58 pm »
Eстествено,че има много хора и джепчии,които са готови да се продадът,но уви няма кой да ги ''купи''.Просто бройката е ограничена и вече е запълнена ;).Няма да споря с теб.Ти си идеалист,а аз реалист.Живеем в различни светове.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 13:04:19 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Ценностите.
« Отговор #17 -: Септември 28, 2010, 13:06:04 pm »
Няма такова нещо.
Идеалист е последното,което което биха казали за мен,че съм хората,които ме познават.
А и ти си доста далеч от определението за себе си,най-малкото защото никой не може да се самооопределя реалистично.
Но даже и това няма значение.

И всъщност как точно ценностите се променят от ситуациите?
Пример-едно от нещата,против които дълбоко в себе си съм е кражбата.Но се получава така,че се намирам на непознато място без ни стотинка в джоба си.Гладна и нямаща къде да отида.Бих ли посегнала да открадна нещо или бих опитала да поговоря и обясня ситуацията на някого,за да ми помогне за момента?
И ако реша да открадна дали вече това не е ценност за мен или просто я престъпвам за миг? :)
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Ценностите.
« Отговор #18 -: Септември 28, 2010, 13:15:01 pm »
Кражбата е най-малкият ти проблем.Ако наистина си против нея,би трябвало да гладуваш,но не и да откраднеш.Нали?Ето,че си готова да се промениш според ситуацията,а после ни лук яла,ни лук мирисала да се прибереш в къщи.А ако не дай си боже пък ни е болно детето,и трябват пари за лечение,съм сигурен , че и ще убиваме,за да го спасим.Ценностната ни система,се променя.И в повечето случаи,пропада на долу.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Ценностите.
« Отговор #19 -: Септември 28, 2010, 13:35:45 pm »
Имаш ли ценности, значи можеш да си позволиш да ги потъпчеш- и това не е страшно, нито срамно!
Бих потъпкала всяка една от ценностите си, стига просто да усетя, че си струва, че е за добро!
Ценностите са не, за да ги колекционираме, а за да се водим от тях, да действаме според тях, да ги използваме за тласък!
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Ценностите.
« Отговор #20 -: Септември 28, 2010, 13:48:41 pm »
Не може ценностите да са за временно ползване.Когато имаш нужда от тях да ги вадиш на показ,а през другото време да ги потъпкваш.Или признаваш пред Света и пред себе си,че си човек без ценности,или не го правиш.Ама да се самозалъгваш,оправдаваш и пр. не става.Колкто по-рано се осъзнаеш,толкова по-добре за теб и околните.Поне няма да ги разочароваш.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Ценностите.
« Отговор #21 -: Септември 28, 2010, 14:01:40 pm »
Дали се изразих правилно?!...Според мен ценностите са, за да ги ползваме, а не за да се фукаме просто с тях! Особено на фона на този, днешния свят, в който се разхождат все повече зомбита, без никакви ценности, стремежи, без мисъл дори! Не става въпрос за временно, а НАвременно ползване...нещо като Робин Худ!
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Ценностите.
« Отговор #22 -: Септември 28, 2010, 17:37:21 pm »
Имам една молба, тъй като вече разбрахте че съм дърт старостилец и за съжаление трудно влизам във вашите релси, та молбата ми е, уточнете за кои ценности тава дума.

П.С.Защото за мен има само една ценност, децата!
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Ценностите.
« Отговор #23 -: Септември 28, 2010, 18:14:55 pm »
Да поне да се категоризират тези ценности. Морални, материални, интелектуални и т.н.
За мен ценностите биха могли да са догми т.е утвърдени истини, които сме усвоили или пък чувства, емоции, и пр.
Има два вида хора, такива които се раздават /своите ценности/ и такива които "консумират" даденото.

П.С.
Божествената енергия във всичките и  форми и проявления е голяма ценност. А тя се разпределя на принципа:  вземаш - даваш - получаваш.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 18:29:21 pm от fishbone »

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Ценностите.
« Отговор #24 -: Септември 28, 2010, 18:37:03 pm »
Да поне да се категоризират тези ценности. Морални, материални, интелектуални и т.н. За мен ценностите биха могли да са догми т.е утвърдени истини, които сме усвоили или пък чувства, емоции, и пр.
Има два вида хора, такива които се раздават /своите ценности/ и такива които "консумират" даденото.

П.С.
Божествената енергия във всичките и  форми и проявления е голяма ценност. А тя се разпределя на принципа:  вземаш - даваш - получаваш.

Всички изброени. Някои са по-основополагащи, други не толкова важни. При взимане на решения например или постъпване по определен начин.
Така или иначе, това са неизменните принципи, които оформят както човечността ни, така и поддържат разума като инструмент на съзнанието.
Харесва ми отбелязването на ДАВИД, че те трябва да се употребяват максимално, да се основаваме на тях, а когато са в противоречие някакво, на околните да ги усъвършенстваме в името на по-добрия резултат.  :)
Вече е ясно, че те са част от мен. Не мога да се самоизтезавам. Затова по-скоро трябва да се "обгрижват", отколкото да се потъпкват, пренебрегват или отричат.
За лъжата... сега ме мързи да пиша.  :boredom:
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 18:48:34 pm от cassio »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Ценностите.
« Отговор #25 -: Септември 28, 2010, 18:51:25 pm »
Цитат
Затова по-скоро трябва да се "обгрижват"
:hi: Или да се отглеждат, възпитават и съхраняват според качеството им, защото в крайна сметка те са най-малкото "придобивка", ;) :drinks:
Най-големите ценности са тия които никой неможе да ти отнеме.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 19:01:09 pm от fishbone »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Ценностите.
« Отговор #26 -: Септември 28, 2010, 20:10:23 pm »
Няма логика. Ценност, значи, че то е преди всичко. Не може ценност да се постави на второ място, или да се жертва.

Всяко уравнение си има допустими стойности и стойностите, които свободното съчинение на why now придава на неизвестното, не удовлетворяват условията на уравнението.


На ме ннай ми допада мнението на Ницше. Че величието е бащата на всички ценности. Хвани каквото искаш, съвокупли го с величие и ще получиш ценност.

Самото величие също е ценност само по себе си. Както казва Ницше на кратко... човекът е създаден за велики неща. Ако ще е зъл, то поне нека е велик в злото, което прави.

Понеже, като се замисли човек, не е ли странно? Великото зло все пак е по-добродетелно от просто малкото, половинчатото, или жалкото зло.

Ако човек ще се проваля, то нека е велик в падението си и така ще бъде достоен. Дори... нека да е недостоен, но нека е велик в недостойнството си - пак ще е по-човек, от онзи, който не е велик в нищо!
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 20:35:15 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Ценностите.
« Отговор #27 -: Септември 28, 2010, 20:52:13 pm »
Няма логика. Ценност, значи, че то е преди всичко. Не може ценност да се постави на второ място, или да се жертва.
Точно така, затова питах за какви ценности става дума.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 21:22:48 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Ценностите.
« Отговор #28 -: Септември 28, 2010, 22:53:31 pm »
Няма логика. Ценност, значи, че то е преди всичко. Не може ценност да се постави на второ място, или да се жертва.
Точно така, затова питах за какви ценности става дума.
        Има  само  морални  ценности  с  непреходни  стойности!
        Лично  достойнство!  Отговорност!  Благодарност!
        Семейство!! Род!! Родина!!
        Приятелство!
        Това  са  моите  ценности  които  нито  бих  продал;  нито  заменил  или  потъпкал! 
        Какво  не  бих  простил  никога - предателството! 
        Най-големият  грях - неблагодарноста           
               
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Ценностите.
« Отговор #29 -: Септември 28, 2010, 23:02:12 pm »
Няма логика. Ценност, значи, че то е преди всичко. Не може ценност да се постави на второ място, или да се жертва.
Точно така, затова питах за какви ценности става дума.
       Има  само  морални  ценности  с  непреходни  стойности!
        Лично  достойнство!  Отговорност!  Благодарност!
        Семейство!! Род!! Родина!!
        Приятелство!
        Това  са  моите  ценности  които  нито  бих  продал;  нито  заменил  или  потъпкал!  
        Какво  не  бих  простил  никога - предателството!  
        Най-големият  грях - неблагодарноста            
                

За жалост личното достойнство, семейството, родът и родината са заблуди... вменени фалшиви (театрални) форми на поведение, набити в главата на малкото дете.

А предателството е много лесно простимо, стига да разбереш мотива на човека. А и да не простиш никога не е нищо повече от бягство от усилието да го направиш.

А най-голям грях... Ако еди нгрях не е голям, не си заслужава да се извършва. Така че има единствен грях за мен и той е невежеството. Със сигурност винаги си заслужава.


Може би с теб никога няма да бъдем на едно мнение, а mitko?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27