Автор Тема: Ценностите.  (Прочетена 26109 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Ценностите.
« Отговор #30 -: Септември 28, 2010, 23:11:20 pm »
Има ли нещо,което би те накарало да потъпчеш друго,което е страшно важно за теб като ценност.Дали е възможно чувството за вина да те докара до там да лъжеш и да правиш неща,от които би се срамувал и да престъпиш граници,които винаги си мислил,че не би.
Бих пожертвал нещо, което оценявам като по-маловажно за друго, което оценявам по-високо. Аз обаче под „ценности“, разбирам нещо, което не може да бъде пожертвано, нито да ти бъде отнето, ако го имаш. Например искреността. В този смисъл това, което наричаме материални ценности, не са точно ценности. На духовните ценности можеш да измениш поради слабост, невежество или невнимание, но не и да ги пожертваш.

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Ценностите.
« Отговор #31 -: Септември 29, 2010, 00:37:34 am »
Винаги внимавам какво пиша тук! Чета с уважение! Но сега мисля, че говорите отвисоко! А на мен лично това не ми е нужно! Простете, че натрапвам мнението си! ПО -ВАЖНО Е ДА ИМАШ ЦЕННОСТТИ ( независимо какви) , ОТКОЛКОТО ТОВА ДАЛИ ЩЕ ГИ ПОТЪПЧЕШ ИЛИ НЕ!!!
Възраст, принципи, Ницше,...това няма значение...важното е да има ЧОВЕЦИ, заради  които си готов да жертаваш цената си...и дори повече от нея! Нима не е това достатъчен смисъл? Защо иначе сме хора!!! Защо изобщо имаме нужда от ценности!!!
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Ценностите.
« Отговор #32 -: Септември 29, 2010, 10:26:16 am »
Да, така е - ценностите не са такива по принцип. Тези неща са ценни, само когато се срещат у човека. Ако се срещат извън човека, губят цената си.

Понеже всяко стъкло може да е зелено и прозрачно. Боклук.
Но ако един камък е зелен и прозрачен, той става скъпоценен - понеже това се цени У КАМЪКА. А не у стъклото.


Така че тези неща, за които говорим, се ценят у човека. Извън него... те може да са всякакви.



И в този смисъл.... Какво е величието, ако не е у човека? Просто нещо обикновено.

Но ако е у човека, това вече значи много.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Ценностите.
« Отговор #33 -: Септември 29, 2010, 10:28:50 am »
Възраст, принципи, Ницше,...това няма значение...важното е да има ЧОВЕЦИ, заради  които си готов да жертаваш цената си...и дори повече от нея! Нима не е това достатъчен смисъл? Защо иначе сме хора!!!
 
       И  това  ако  не  е  морална  ценност  здраве  му  кажи!
      
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Ценностите.
« Отговор #34 -: Септември 29, 2010, 10:42:36 am »
Възраст, принципи, Ницше,...това няма значение...важното е да има ЧОВЕЦИ, заради  които си готов да жертаваш цената си...и дори повече от нея! Нима не е това достатъчен смисъл? Защо иначе сме хора!!!
 
       И  това  ако  не  е  морална  ценност  здраве  му  кажи!
      

Здраве няма да го нарека, но ще го нарека тотална обърканост.


Да жертваш живота си може да е ценност само, ако е ценен за теб. Защото животът сам по себе си не е ценен, всичко е живо в този свят, какво ту козначава някакъв си живот.

Ценността е онова, което ОСТАВА ДА СЕ ПОМНИ сле днего. Ценността остава след живота.


А горното изказване е просто плод на механично смесване на разнородни цитати, бе зда има и капка разбиране върху нещата, с единственото осланяне на факта, че лексикалното напасване ще роди логически смисъл.

Но не го прави.


Да жертваш ценността си в името на другите хора... ами това не е ли продажност, хахаха.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Ценностите.
« Отговор #35 -: Септември 29, 2010, 11:09:04 am »
Възраст, принципи, Ницше,...това няма значение...важното е да има ЧОВЕЦИ, заради  които си готов да жертаваш цената си...и дори повече от нея! Нима не е това достатъчен смисъл? Защо иначе сме хора!!!
 
       И  това  ако  не  е  морална  ценност  здраве  му  кажи!
      

Здраве няма да го нарека, но ще го нарека тотална обърканост.


Да жертваш живота си може да е ценност само, ако е ценен за теб. Защото животът сам по себе си не е ценен, всичко е живо в този свят, какво ту козначава някакъв си живот.

Ценността е онова, което ОСТАВА ДА СЕ ПОМНИ сле днего. Ценността остава след живота.


А горното изказване е просто плод на механично смесване на разнородни цитати, бе зда има и капка разбиране върху нещата, с единственото осланяне на факта, че лексикалното напасване ще роди логически смисъл.

Но не го прави.


Да жертваш ценността си в името на другите хора... ами това не е ли продажност, хахаха.


Спорт-Здраве4
Re:Надеждата
« Отговор #161 -: Днес в 10:38:05 »   
За щастие съм бил много, много болен. И надеждата ме доведе именно до там. После разбирането ми върна жизнеността, като прогони надеждата завинаги.

mitko престани с това цитиране на масови предразсъдъци, които времето вече показва като лъжовни!

За щастие кампанията ми по разобличаване на масово приетия модел за личен свят вече разполага с подходящата тема, която да опровергае и концепцията за Ада, на която толкова голяма част от невежеството се опира.

http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,15204.0.html


П.П.
Надежда в животинския свят няма, защото животинското царство е самата непринуденост. Непринуденост. Надеждата е принуда.

И тъй като е принуда, затова тя оковава. Няма животно, в чиито очи да се види окованост - никога. В очите на животните винаги се вижда адекватна емоционалност, породена от пълното разбиране на настоящата ситуация. Никога отчаяние и никога надежда. 
     
     Като  какъв  ще  те  запомнят  теб  след  време  Спорте  според  твоите  думи!!  Веднъж  спорехме  какъв  е  слисъла  на  живота!  Провери  в  темата  моето  и  твоето  виждане  по  въпроса
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Ценностите.
« Отговор #36 -: Септември 29, 2010, 11:16:43 am »
..........

Да жертваш ценността си в името на другите хора... ами това не е ли продажност, хахаха.

Не. Това не е продажност. Защото никой до тук не написа, че е жертвал конкретна ценност.
Жертвата няма нищо общо с продажността. Това са двете противоположности в (моралната)същността си.
При една жертва отдаваш нещо, в името на нещо, за да е по-добро или по-смислено. А при продажността се отричаш, за сметка на .... нещо, което не е ценност.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Ценностите.
« Отговор #37 -: Септември 29, 2010, 11:41:29 am »
Цитат
Да жертваш ценността си в името на другите хора... ами това не е ли продажност

Това е висша проява на хуманизъм. При продажността интереса е личен, докато при хуманизма е дълг.  ;)
« Последна редакция: Септември 29, 2010, 11:44:31 am от fishbone »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Ценностите.
« Отговор #38 -: Септември 29, 2010, 11:54:57 am »
относно лъжата по техники за логическа манипулация в университета ни учат на един доста интересен факт.Че когато трябва да се вземе решение кое да се каже лъжа или истина(за пред обществото) се казва това което е по достоверно.Например ако някой политик е откраднал 7 милиона евро,това на обикновения човек нищо не говори,защото той не може да си представи реално стойноста на тези пари.Затова често чуваме че някой е крал,но не се казва конкретната сума а се изброява,че той има къща за 1 милион,кара кола за 200 хиляди ,дещеря му учи в чужбина за 5 хил евро на семестър и тн.тези суми човек може по лесно да си представи.Такъв скорошен пример имаме е Доган.
Относно ценостите, според мен човека е най ценен.А от там той си е най ценен на себе си.Човек сам се ражда и сам умира.Децата ни са ни скъпи,но за да са ни скъпи трябва ние да съществуваме.Много пъти съм изпадала в дилема дали бих могла да пренебрегна една ценост за друга и отговора ми е да. Не обичам да правя компромиси с себе си и ако нещо в мен много иска нещо което би нарушило някоя моя ценност,да ще я пренебрегна.Нека вземем семейството,една от най важните ми ценности.Аз имам прекрасно семейство,но ако един ден разбера че сърцето и душата ми ме влекат извън него,ще го загърбя.Всеки отговаря за своя собствен живот, ако е достатъчно мъдър,ще живее в мир с всичко около себе си и себе си.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Ценностите.
« Отговор #39 -: Септември 29, 2010, 13:52:17 pm »
Аз обичам да говоря с примери.
Какво ще кажете за следните жертви?
1.Майка има едно дете, кърмаче и ражда второ, но условията за отглеждането му са неблагоприятни (това е при едно племе)и ако остави и второто, може да няма мляко и за двете, пък и нейния живот е изложен на риск, при което майката убива второто невородено.
2.Има една народна песен "Сестра кани брата на вечеря"...разказва се за това как братът отишъл в механата, пийнал повечко и заклал "един син на майка", а сега роднините на убития искат кръвнина, т.е. живот за живот, искат неговия живот. Сестрата казва "колай има...сестра има 9 сина, един син ще прежали"....и по-нататък "сестра рони сълзи, кой син да прежали"..."прежалила сестра най-малото, най-малото, най-убавото"...чували ли сте тази песен?
Искам да чуя какво мислите за тези постъпки,предполагам могат да се нарекат жертви...


Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Ценностите.
« Отговор #40 -: Септември 29, 2010, 14:30:46 pm »
http://textove.com/text.php?song=083607ae
     Брата  ще  бъде  убит,  а  детето  осиновено!!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Ценностите.
« Отговор #41 -: Септември 29, 2010, 14:32:00 pm »
Примерите са хубаво нещо, когато служат за оформяне на една теза.
Аз не разбирам каква е твоята теза конкретно, относно ценностите- в случая моралните.
Но все пак ще коментирам историите от фолклора.(африканския и подобен)

1. Жертвата в случая не "стои", защото майката не жертва нещо, а Убива живот. Това не е жертва. Жертва щеше да е, след като вече е родила второто дете, да даде всичко от себе си, за да живеят и двете. От намиране или установяване на бащата/и, кой/ито да се грижи/ат за тези деца. До това, тя да си намери работа или друг, който да й помага за отглеждането. Убийството не е жертва. Никъде не виждам коя ценност се пренебрегва и за сметка на кое? Затова по-горе писах, че ценностите не си ги създаваме и "възпитаваме", за да ги потъпкваме в един момент. А напротив. Да ги използваме, за да съществуваме и да е по-смислен живота ни.

2. Ако тук се визира семейството. Сестрата по никакъв начин не е длъжна на брат си? Все пак, това престъпно деяние с Убийство не е нейно. И братът трябва да понесе отговорността си за това деяние. Като сам предложи живота си срещу живота, който е отнел. А той е убил, именно защото е нямал ценности. Или не ги е осъзнавал. Ако имаше, никога нямаше да убие. Аз лично бих се отказал/а от такъв брат. И ако се наложи собственоръчно бих го убил/а. Без да потъпча ценност.

Може да звучи жестоко, но ценностите не са, за да се оправдаваме заради тях. Те са, за да ни помагат да постъпваме правилно. Ако не ни харесва и не можем да ги осъзнаем и понесем, си е наш проблем, не на околните, които не са длъжни да се жертват, заради нашите слабости и грехове.
Знам че Христос ти е любим, но той просто е можел да го понесе, а ние НЕ!  :yes:
« Последна редакция: Септември 29, 2010, 14:38:08 pm от cassio »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Ценностите.
« Отговор #42 -: Септември 29, 2010, 14:40:46 pm »
     Хареса  ми  коментара  на  Касио  и  бих  го  помолил  да  коментира  и  постъпката  на  сестрата?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Ценностите.
« Отговор #43 -: Септември 29, 2010, 14:48:06 pm »
     Хареса  ми  коментара  на  Касио  и  бих  го  помолил  да  коментира  и  постъпката  на  сестрата?

 :)Митко Благодаря ти за вниманието, но наистина имам работа и други неща за вършене. Ако успея довечера или евентуално утре.

Поздрави и приятен остатък от деня  :)

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Ценностите.
« Отговор #44 -: Септември 29, 2010, 15:02:07 pm »
Давам примерите като повод за размисъл и анализ, откъдето да извадим после изводи...нямам намерение да търся доводи и примери за да ДОКАЗВАМ тезата си, а искам да разсъждаваме...ПРЕДИ да стигнам да тезата.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27