Автор Тема: Хищничество и паразитизъм във Вселената и къде сме ние във всичко тов  (Прочетена 25821 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Съгласна съм Еоне, трябваше да се огранича до Планетата, не до Вселената. Приемам намигването. Но това за Вселената го казва дон Хуан на Кастанеда - "един воин трябва да се изправи срещу факта, че живеем в една хищническа Вселена".
Все пак наблюденията на древните толтеки са надминавали наблюденията конкретно над този свят в който ние живеем. Те са виждали енергията. Виждали са излъчванията, които пронизват всичко и са знаели, че даден свят който възприемаме се образува от събирателната точка.
А за това, че разглеждам само едната страна на нещата - едно заплетено кълбо прежда за да го разплетеш му търсиш единия край  ;).

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
      Няма  начин  едно  съществува  без  да  убива!  Друг  е  въпроса  дали  убииството  е  директно  или  косвено!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Аз мисля, че просто човека тотално е оплел всичко (както отбеляза Спорт-Здраве в другата тема).
Аз обаче няма да пусна темата нататък да се разплита преди да разнищим понятията  :)
 "Убийство"-то в природата не е убийството в човешкия свят.
Това са съвсем различни неща. Но човекът използва една дума и за двете.
Интересно защо ли? Защото е олигофрен ли? Не мисля.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Но това за Вселената го казва дон Хуан на Кастанеда - "един воин трябва да се изправи срещу факта, че живеем в една хищническа Вселена".

E, дон Хуан си има негово мнение, то си е за него. Нещата могат да се видят не от хищническия аспект, а от практичния и еволюционния.

Все пак се яде само тялото, духа остава непокътнат. Всичко е кръговрат и трансформация.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
То че могат могат да се видят ама защо като попитах "човекът жертва ли е или хищник" никой не каза "нито едното нито другото, ами каза "човекът е най-големия хищник" или "човекът е и жертва и хищник" мм?

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Знам ли какъв е :)

Както се възприема отделния човек, такъв ще е :)

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
След няколко категорични отговора, че човекът е хищник (и то най-свирепия)и жертва също, имаме и отговор "Не знаем какъв е човека" и още един "ЗАВИСИ как се възприема".
Имам въпрос - зависи как се възприема СЕБЕ си ли?
Т.е. тези които казват "човекът е хищник" го казват защото сами се възприемат като хищници?
Така ли е Еоне?


Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
То че могат могат да се видят ама защо като попитах "човекът жертва ли е или хищник" никой не каза "нито едното нито другото, ами каза "човекът е най-големия хищник" или "човекът е и жертва и хищник" мм?
алибаба, и какво от това че човека е най големия хищник ? Аз ти казвам че е най големия хищник , и сега ти почваш като скеча , защо кашляш чичо  ;).
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Ами не ме устройва защото има голям разнобой в мненията по въпроса.
За лъва и 3-4 годишно дете ще каже какво Е.
Учат го в детската градина.
А за човека? Възрастните хора сме на тотално различни мнения.
Ние не знаме,но това не ни пречи да учим децата да бъдат такива или онакива (добри и послушни..)..но това вече отива към друга тема.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Ами не ме устройва защото има голям разнобой в мненията по въпроса.
За лъва и 3-4 годишно дете ще каже какво Е.
Има разнобой защото сме човеци и всеки , ще намери друга истина само да не се съгласи  ;).
Какво за лъва , ами когато не е гладен антилопите обикалят около него и той изобщо не им обръща внимание  ;).
Писах и пак повтарям , единственото животно което убива за удоволствие е човека !
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
След няколко категорични отговора, че човекът е хищник (и то най-свирепия)и жертва също, имаме и отговор "Не знаем какъв е човека" и още един "ЗАВИСИ как се възприема".
Имам въпрос - зависи как се възприема СЕБЕ си ли?
Т.е. тези които казват "човекът е хищник" го казват защото сами се възприемат като хищници?
Така ли е Еоне?



Да. Зависи как се възприема себе си.
По принцип това е една доста мългява и разтеглива дискусия. Какво значи хищник? Според мен това значи живо същество, което яде месо. Ако не яде месо, ще е тревопасно. :)

Следователно, всеки човек, който яде месо е хищник, а който не яде не е хищник. Да, обаче някой ще каже, че не е хищник, защото го няма акта на ловуване  ;D

Въобще, интерпретации, колкото искаш. С поста си обаче, аз наблегнах на връзката "хищник-жертва". Това исках да кажа с изречението "зависи как се възприема".

Останалото е философия вече.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Какво за лъва , ами когато не е гладен антилопите обикалят около него и той изобщо не им обръща внимание  ;).
Писах и пак повтарям , единственото животно което убива за удоволствие е човека !
 
      Убиец  те  прави  мотива!  И  Олд  е  прав,  само  човека  е  убиец  защото  убива  за  удоволствие!  Ловците  какво  са!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Еонеее,имам въпрос към теб точно в смисъла на който наблягаш в посат си...

Не ти ли се струва, че точно хората, които възприемат себе си за ЖЕРТВА казват, че човекът е ХИЩНИК?

Щото на мен така ми се струва.

Този, който преследва, убива, безчинства,граби и пр....дали СЕ ВЪЗПРИЕМА за хищник?

Не смятам, че темата е философска, смятам, че делата на хората и от там светът в който живеем всички произтичат пряко от възприятията им, а възприятията им...са съградени на какво?! както се оказва на мъглявости, двусмисленици, неясноти и илюзии.

Защо смятате ПОЛИТИКАТА и КОНСПИРАЦИЯТА за някакви реални теми, а тази и подобни на нея за - философски и даже...гейски?
Зад политиката и конспирацията стоят ИНТЕРЕСИ, а зад интересите пак възприятия...а зад възприятията - какво?!

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Не ти ли се струва, че точно хората, които възприемат себе си за ЖЕРТВА казват, че човекът е ХИЩНИК?
Щото на мен така ми се струва.

алибаба, може да ти се струва,но не е вярно.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Еонеее,имам въпрос към теб точно в смисъла на който наблягаш в посат си...

Не ти ли се струва, че точно хората, които възприемат себе си за ЖЕРТВА казват, че човекът е ХИЩНИК?

Щото на мен така ми се струва.


Не знам да ти кажа. При всеки сигурно е различно, не знам кое преобладава. Повечето сигурно дори и не се замислят за това нещо.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27