Автор Тема: Хищничество и паразитизъм във Вселената и къде сме ние във всичко тов  (Прочетена 25667 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Хайде да видим сега до къде ще стигнем по темата. Изходната позиция е, че живеем във Вселетна в която хищничеството и паразитимът са движещи сили на еволюцията. Природата е просто гениална в изобретяването на все по-съвършени средства за улавяне на жертвата или паразитиране върху нея или пък в защитата на жертвата от хищиците.
Защо хората се държат така сякаш само и единствено те са някак встрани от цялата тази работа?
Човекът хищник ли е или жертва?
Какво е смирението - дали е да се оставиш да бъдеш изяден или е точно обратното - ЗАЩИТАТА срещу хищник? Кой е хищиникът?
Къде е мястото на морално етичните норми в контекста на хищническо-паризтния характер на Вселената?
Не смятате ли, че е дошло време за техния нов прочит, но изхождайки от познанията които имаме вече за природата.
Предварително обявявам, че за всички участници в темата е допустимо ДА ГРЕШАТ колкото си искат. Пълна свобода на мненията, тотално развихряне на въображението....така, че няма нужда от взаимни обвинения в погрешност.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Mоето    лично    мнение    е   ,   че     тези    ,   които    ни    учат    на    смирение    и    ''ударят    ли    те    по    едната    буза   ,   подай     и    другата''  ,  по-скоро     ни    учат     да    сме    жертви    и    по-лесно     да    бъдем    изядени     от    хищниците   .   Не    съм    против    ученията    на    учители   ,   като   Дънов    и    други  ,   но     лично    за    себе   си   не   приемам    от    индивид   ,   те    да    ме    превръщат    в    храна   и    жертва  .  Сори  ,   мое    мнение  .

« Последна редакция: Май 28, 2010, 12:40:46 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен rammstein

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 22
Ние сме в графата с най-жестоките хищници,но и в тази с най-жалките жертви.В природата повечето жертви знаят че са такива ние обаче сме от жалките понеже незнаем.Например ако прасетата знаят че живеят само за да бъдат изядени,веднага биха умрели от страх,стрес,или щяха да бойкотират кльопачката и нямаше да се угояват.И моето мнение е че както ние угояваме прасетата за да ги изядем,така и нас ни угояват с прасета и хиляди други лакомства за същата цел  ;D ние сме перфектните жертви.За жестокостта ни като хищници мисля че няма нужда да пиша нищо.Изобщо в очите на по-високо еволюирали същества сигурно изглеждаме доста пропаднала раса,тъй като мислейки се за гениална,се самоизтребва не заради физическото си оцеляване а за милион други причини. ::)

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Хищничество и паразитизъм във Вселената &#
« Отговор #3 -: Май 28, 2010, 17:07:58 pm »
Toчно   така  .  Ние    сме   и   в   двете   графи  .  На    най-жестоките   хищници    и   на   най-жалките   жертви  .  Знаем  ,  че   жертвите   са   тези  ,  които   си   подават   и   втората   буза  .  А   точно   тези   би   трябвало   да   са   най-духовно   извисените  .  Нали   в   последните   години  ,  целта   ни   е   да   се   просветляваме  ,  да   си   сменяме   мисленето  ,  от   лоши   да   станем    добри  .  И   в   даден   момент   ние  ,  до   като   вървим   по-пътя   на   просветляването    си  ,  някой   хищник   ни   напада   и   ни   изяжда  ,   защото   ние   не   бива   да   отвръщаме   на   удара  ,  понеже   така   ни   учат  .  Ето   точно   това   не   мога   да   схвана  .  Как   хем   да   си   добър   и   да   не   удряш  ,  а   да   се   прдпазиш  от   хищника  ??? 
« Последна редакция: Май 30, 2010, 08:39:14 am от Mirotvorec »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Предварително обявявам, че за всички участници в темата е допустимо ДА ГРЕШАТ колкото си искат. Пълна свобода на мненията, тотално развихряне на въображението....така, че няма нужда от взаимни обвинения в погрешност.
ъъъъъъъъ, това е ужасно смущаващо. Ти така ли си пишеш мненията? С развихряне на въображението? Нищо чудно тогава, че съм останал с точно такова впечатление.
Но това е признак на неуважение към останалите, които се стараят да пишат нещо смислено и вярно ...


По темата, човек МОЖЕ и е ДЛЪЖЕН да се защитава. Човек е божие творение, и като такова е длъжен да го(се) опазва и грижи за себе си.
Смирението е единствено вътрешно душевно състояние. То ни най-малко не е необходимо да има външен израз.

При намесата на социални фактори нещата стават доста сложни. Защото опазването на личното пространство не става с твърдоглаво упорстване в някаква посока, а със знания и разбиране за социалните закони и следването на тях, а също и на личната ценностна система.
Сложна работа е, и някой който го мързи може да прескочи лекомислено огромни пасажи от знания. Например социалните знания. А после да се жалва и да се изкарва жертва, и да пита защо мъжете са аджеба такива егоисти.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Смятате, че човекът е и хищник и жертва?
Спрямо кого е хищник и спрамо кого е жертва според вас?
Винаги ли е такъв или може и ДА НЕ бъде хищник или жертва?
А може ли да бъде паразит?
Кога, винаги ли или само понякога?
Един лъв не може да мине на трева или плодове. Той Е хищник, такава му е природата, това всички го знаем. Но за нас хората какво знаем?
Ей такива въпроси ме занимават и искам да чуя вашите мнения.
ARRI, прибързваш малко...нека поразчоплим темата пък после да видим какво поведение би било най-подходящо за човека.
Нека определем първо къде сме, до къде сме стигнали в знанията си, пък после ще търсим средството...
Аз имам и един друг въпрос - огорчават ли ви примерите на хищничество и паразитизъм в природата?

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Най интелигентния хищник , който е жертва на собствените си страсти .
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
На страстите или на интелекта си ?  :)

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
На страстите или на интелекта си ?  :)


Решението си е твое , аз съм писал моето мнение .
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Попитах защото подчерта това най-интелигентния , далеч съм от решения..както го каза, сякаш има връзка между това, че е най-интелигентен и че е жертва. Поне на мен така ми прозвуча.
За сега искам просто да събираме мнения, гледни точки и факти...

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
AAAA , нещо се зачаткахте !!! Не така бе хора , не сме на женския пазар . И все пак , за мен в тези учения си има и нещо конспиративно ::).
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
И да има конспирация едва ли трябва да изхвърлим всичко, с мръснта вода да изхвърлим и бебето, трябва да отсеем зърното от плявата.
От къде запчова манипулацията и в какво се изразява тя. Да успеем да зърнем зрънцето истина въпреки усилията на когото и да е да изопачи тази истина.
Според мен това е начинът.
Иначе непрестанно ще се ловим от една въдица на друга. И ще бягаме като подплашени зайци.
А начина да се отсее зърното от плявата е да са проследи и проучи внимателно всичко.
Та пак питам : Спрямо какво човекът е хищник и спрямо какво - жертва, а паразит?
Old4 - казваш, че човекът е жертва на СТРАСТИТЕ си, а спрямо какво е хищник?

« Последна редакция: Май 29, 2010, 09:19:03 am от алибаба »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
алибаба , разбира се , че не бива да изхвърляме бебето заедно с мръсната вода , но си мисля , че трудно ще отсеем истината от манипулацията . От каде предлагаш да започнем  :)
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
ARRI, можем поне да опитаме... :)Предлагам да започнем с набелязването на въпросите. После със събирането на отговори, всякакви са добре дошли. Ничие хрумване няма да бъде посрещнато на нож. Аз ще ги събирам. Като с всеки ще уточнявам дали правилно съм го разбрала преди да му включа мнението в архива. После ще запретна ръкави и ще се опитам да обобщя всичко, което се е натрупало и да видим какво ще излезе. Ако забием в трета глуха и нищо не излезе, ще извадя изводи за това ЗАЩО нищо не излиза...и пр. Така, че все нещо ще изкочи. Ако не за някого, то поне за мен, за моя собствена консумация така да се каже.
Досега ми прави впечатление, че моите въпроси както в тази тема така и в други биват заобикаляни някак, не знам по какви причини.
На въпроса човекът хищник ли е или жертва получих ясни и категорични отговори "ДА И ДВЕТЕ" , но на следващия въпрос "спрямо какво е хищник човека и спрямо какво е жертва" получих само половин отговор от old4, което все пак е нещо и му благодаря. Неговият половин отговор е записан в архива. Отбелязвам в архима и едно въпросче за размисъл, което гласи така "как така сме така сигурни и убедени, че човекът е и жертва и хищник, а се затрудняваме да кажем спрямо какво?!"
Та нали именно когато разберем как живее едно животно и какво яде ТОГАВА го определяме дали е хищник или е жертва и много добре знаем кой хищник какво яде.
Значи що се отнася до човека нещата са обърнати надолу с главата!!! Твърдим, че Е хищник и че Е жертва с тотална убеденост, но....от там нататък се затрудняваме...



Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Ето на, че се сетих за един страхотен пропуск! Не дефинирахме понятията "хищник", "жертва" и "паразит"!
Значи айде от тук да започнем.
 ;D  ;D и още нещо пропуснахме...да въведем понятието КАНИБАЛ!
« Последна редакция: Май 29, 2010, 11:37:30 am от алибаба »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27