Автор Тема: Хищничество и паразитизъм във Вселената и къде сме ние във всичко тов  (Прочетена 25809 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Човекът е хищник , спрямо човекът . Да вземем пример , със поведението ни в службата . За да стане шеф на отдел , някои хора сами си признават , че и през трупове ще минат , но ще седнат на шефския стол . И наистина го правят , използват всякакви мръсни методи спрямо колегата си . Доноси .... и  мн.др. Няма да изпадаме в подробности . Ето , той е хищник , защото изяжда конкурента за да е той .А конкурента е жертвата , която е изядена . Случаите , как голями корпорации поглъщат по-малки и ги ликвидират , също е хищничество . Някой ще каже , че играта в големия бизнес е такава и , че е нормално . Категорично НЕ . Защото нали тази игра е измислена от хората и се прилага в/у хората . Значи пак е вид човешко дело . Твърдо ЗА , че човек е хищник спрямо човекът .
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Ми че това се нарича КАНИБАЛИЗЪМ. Значи човекът е канибал, а не хищник.
В биологията нещо, което яде себеподобните си (от същия биологичен вид) се нарича канибал.
Значи я да видим дотек какво имаме:
1. НЯМАМЕ понятия, които да описват човешкия аспект на хищничество, паразитизъм и пр. и използваме тези от биологията, които се отнасят за животните и техните ХРАНИТЕЛНИ навици. Дали това е правилно обаче? Както става ясно, когато ги прилагаме за човека нямаме предвид какво той яде, а нещо друго. Иначе би трябвало веднага тук да разделим вегетарианците и месоядните хора.
Значи тука има едно голямо оплитане на нещата, и трябва да го разчепкаме.
Мен продължава да ме изумява факта с каква готовност прехвърляме понятията, изведени за нещо съвсем ясно, определено и изяснено и ги прехвърляме към нещо неясно, мъгляво и ...мистериозно (донякъде).
Питам аз - ами ако ОЩЕ ТУК! при това прехвърляне е МАНИПУЛАЦИЯТЯ?!
Сега ясно ли е защо Исус е говорил с притчи?
ARRI, случката, която описваш - конкуренцията я има и при животните. Там тя се разрешава чрез една по-скоро символична битка между двамата конкурента, в която по-слабият е достатъчно благоразумен да знае, че трябва да напусне боя преди да е сериозно контузен и всичко приключва, редът и мирът се възцарява. Така че това НЕ е хищничество, ако ще приемем да използваме биологичните понятия.
« Последна редакция: Май 29, 2010, 12:45:59 pm от алибаба »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Цитат
Питам аз - ами ако ОЩЕ ТУК! при това прехвърляне е МАНИПУЛАЦИЯТЯ?!
Сега ясно ли е защо Исус е говорил с притчи?


Ако е така , какво правим от тук на сетне?И ако приемем , че сме канибали,значи ли , че с това наше духовно извисяване и подаване и на другата буза , ни подготвят,по-лесно да ни хапват другите канибали???И какво имаш напредвид с притчите?
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
ARRI, много си нетърпелив....хем ти беше инициаторът да "чоплим" по тая тема...хем напираш към края...сега разбирам онова там с жените до другата сутрин  ;D (нали няма да ми се разсърдиш   ;)
« Последна редакция: Май 29, 2010, 14:48:43 pm от алибаба »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
ARRI, много си нетърпелив....хем ти беше инициаторът да "чоплим" по тая тема...хем наприаш към края...сега разбирам онова там с жените до другата сутрин  ;D (нали няма да ми се разсърдиш   ;)

Извинявай,че се разбързах,такъв съм си . За какво да се ОБИЖДАМ от истината?Продължавам да разсъждаваме и чоплим . Ама не разбрах,това със притчите.... :nea:
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Говорел е чрез притчи (нещо като приказки) защото НЕ Е ИМАЛО ПОНЯТИЯ за това, което е трябвало да им предаде.
Сега разбра ли?
За нещата от сферата на безмълвното познание не можеш да говориш. Можеш само да ДОВЕДЕШ някого до някъде, където той евентуално сам да усети нещата, но не можеш да му предадеш чрез думи смисълът и същността директно.
Ако го направиш, самият акт на това ВЕЧЕ Е манипулация. Понякога напълно неволна, но често напълно умишлена.
« Последна редакция: Май 29, 2010, 13:04:07 pm от алибаба »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Като ще заимстваме от биологията още един пропуск и то съществен.
Има видове (при насекомите) които претърпяват сложна метаморфоза. Тоест имат ларвен стадий и възрастен стадий (имаго). Много често ларвата е хищник, а имагото се храни с цветен прашец и нектар и играе важна роля при опрашването на растенията. При това животът на ларвата е много (несъизмеримо)по-дълъг от този на имагото. Например както е при водните кончета. При това не само типът на хранене е различен, но и те живеят в напълно различна среда. Ларвата на водното конче е обитател на водите, а имагото - лети във въздуха. Ако човек, който не ги познава ги види едно до друго НИКОГА няма да се сети, че това са резлични стадии на един и същи вид. Трябва да е учил малко биология, да ги познава за да знае.
Моля за справки - интернет :вижте как изглежда ларвата на водоното конче. За самото водно конче знаете как изглежда.


Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Цитат
При това не само типът на хранене е различен, но и те живеят в напълно различна среда.



O'key , така  е . Приемаме ме го , като неоспорим факт при насекомите . При нас хората не е точно така , защото ние живеем в една среда . Това означава ли,че трябва да сме разделени,т.е хора в матрицата(непросветени и духовно неизвисени) , и хора които да живеят извън матрицата(тези,които си подават и другата буза)?
« Последна редакция: Май 29, 2010, 13:54:49 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Не при всички насекоми ларвата и имагото живеят в различни среди. Само при някои (водни кончета, еднодневки, комари). Какво ще кажеш за една пеперуда, или за една калинка? При това ларвата на пеперудата се храни с растения, а ларвата на калинката е страхотен хищник и се храни с листни въшки. При това се знае точно, че една ларва трябва да изяде 500 листни въшки за да какавидира.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Не само при насекомите , но както знаем, и при растенията има над 500 вида хищници или насекомоядни.В България растат 6 вида растения от родовете Росянка (Drosera), Петлуга (Pinguicula), Мехунка (Utricularia) и Aлдрованда (Aldrovanda).
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Чудесно! Аз не се бях сетила за това. Това оплита още повече нещата, защото излиза, че дори биологичното понятие за "хищник" е неточно. Ако влезеш в уикипедия ще видиш, че под хищник се разбира животно, което се храни с месо на други животни. Което не е вярно. Както сам каза има и растения, които се хранят с животни. А има и животни, които се хранят с месо на други животни, но след като те умрат (мършояди), това не значи, че са хищници.
Какафонията става пълна.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
ИЗГУБЕНИ В ПРЕВОДА  :lol: :lol:  :lol:
Ще се намерим  ;)

ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Изгубени в СЛОВОТО  ;D
Ще пробваме да се открием  ;)
« Последна редакция: Май 29, 2010, 15:04:20 pm от алибаба »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Сега,за да стане по-объркано,ще напиша какво е казал Халил Джубран.По темата е .Нали разглеждаме хищникът , като лош , а жертвата като добра.Пък и нещата трябва тотално да се объркат,за да се оправят ;)



Да знаеш, че светецът и грешникът са братя близнаци, чийто отец е нашият Всемилостив Цар, и че единият се е родил само миг преди другия и заради това ние го приемаме за Престолонаследника  
« Последна редакция: Май 29, 2010, 15:53:39 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
 ;D Да, точно го каза, нещата трябва да се объркат максимално...за да съответстват на реалността нали така?

Аз точно за това попитах дали се разстройвате като гледате моменти от това как хищник преследва и убива жертвата си, точно за това, защото излиза, че най-големият хищинк (според мненията досега) се възмущава от храненето на някое животно.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27