Автор Тема: Митът за българската интелигентност  (Прочетена 66303 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eler

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 63
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #15 -: Април 08, 2006, 04:29:35 am »
тази тема не съм сигурен че не е за раздел политическа конспирация

то е ясно

винаги сме били под робство...от византийско през турско руско и сега американско

каква е целта ли ?

именно

да не можем да се развием до степен такава че да попречим на амбицийте на тайните общества да властват над всички...то това е и идеята на комунизма но няма да изказвам наблюденията си тук

интелигентни сме за това е цялата работа...плаща ни се да учим все по-малко да не изкарваме специалисти и да бъдем притиснати до стената,,,

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #16 -: Април 08, 2006, 10:11:40 am »
целта е да се научим да не допускаме старите грешки отново....
( кармите на тези хора, тяхната вродена чувственост и интелигентност... )
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #17 -: Април 09, 2006, 12:15:28 pm »
Току що екипа на Карбовски си напрай много яка шега с този англичанин дето е направил изследването като накрая го поканиха в "нашата столица" Букурещ и то няколко пъти споменаха Букурещ -България А оня изобщо не се зацепи  :P А преди тва го питаха дали знае къде се намира България и оня каза че знае  ;)

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #18 -: Април 09, 2006, 17:59:29 pm »
Хаха не е морален Карбовски. Ако бяха повечето журналисти дръзки непукисти като него държавата ни може би щеше да е на друго диридже. Кога го е правил по радиото ли? Да хукна да търся .mp3 :)
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #19 -: Април 10, 2006, 10:15:24 am »
Да по радиото в Неделя по Дарик  :P "пропаганда" май се казваше  :P

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #20 -: Април 10, 2006, 11:10:14 am »
Знам за България и столицата й Букурещ

DarikNews - 09 Април 12:41



Последен въпрос – знаете ли къде се намира България? Разбира се, че знам. И отговорът е? България е ... вие имате излаз на Черно море, доколкото знам. Аз никога не съм бил в България, но знам къде се намирате на картата. Тогава, щом не сте били, защо не ни посетите в столицата Букурещ в България? О, това е много мило от ваша страна. За какво ще е посещението? Напишете ми имейл с подробности около целта на срещата ни.Просто ще се срещнем в Букурещ, в България и ще разговаряме. Добре, идеално.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #21 -: Април 10, 2006, 15:48:15 pm »
Хахаха - лелеее... >:( >:( >:(

Eon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #22 -: Април 10, 2006, 16:14:16 pm »
Това е все едно ср стат. българин да знае столицата на Бутан.

Много им дреме хората, къде е БГ и коя е столицата ни :)
Затова не знаят. Виж ако го питаш коя е столицата на Испания напр. и тогава не знае, то тогава са зле...

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #23 -: Април 11, 2006, 09:11:11 am »
Е добре де какво значи "много им дреме" нали уж се праскат за голямата работа, то не се иска от него да знае какво има около Земята в космоса, а просто държавите които се намират в Европа до която техния остров е толкова близо. Виж ако американците не знаят за БГ ще разбера ама англичаните са баси ограничените типове щом не си дават труда да научат толкова елементарно нещо.   
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Oberon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #24 -: Април 11, 2006, 15:26:10 pm »
Праскат се те:0
В туй има да ни гонят, ние как се праскаме тука хахахахаха. Абе пак си е прав Еон донякъде, откак ни наклецаха историята миналите 100 години, много им дреме вече за нас...

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #25 -: Април 12, 2006, 05:17:28 am »
А правите ли разлика между интелигентност и образованост?
Не забелязвам такова нещо.....
Изяснете си термините за да се разберете!
Ако някой разполага с тълковен речник да препише....
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #26 -: Май 24, 2006, 16:21:01 pm »
не гледайте елита като правите стравнение а гледайте всички на куп. повечето българи са прости като галоши - само се огледайте по улиците и ще ви стане ясно а който не го вижда просто не иска да го види

мит е също за великите ни програмисти и хакери - кажете ми някоя световно известна програма от България или хакер дето всички го знаят.

относно евреите на 1во място - знаете ли защо англичаните не мразят евреите. Защото не ги смятат за по умни от самите тях !!!

I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #27 -: Май 26, 2006, 18:43:49 pm »
И така, да кажа и аз, понеже въпросът за образованието, интелигентността и мъдростта ми е много присърце!

ОБРАЗОВАНИЕ и ОБРАЗОВАНОСТ е притежаването на знания и квалификация по общозначими и общополезни теми, което ти позволява да бъдеш ангажиран със задачи, необходими за благосъстоянието на хората.

ИНТЕЛИГЕНТНОСТ е чисто оперативната способност за решаване на задачи, забелязване на особености и справяне с обстоятелства, която по принцип не зависи от образоването, макар да му служи и да се тренира от него.

МЪДРОСТ е сърцатата способност да се прилага доброто във всяка интелектуална ситуация, да се използва придобитото от образоването с един интуитивен, нравствен заряд.

МЪДРОСТТА на българите е свързана с присъщата на народа и земята ни инертност. Ние никога не взехме комунистическите идеи дълбоко присърце, също както християнството много по-рано или, повелите на Хитлер - по-късно. Българите винаги са възприемали нещата някак отгоре-отгоре, а вътре, в сърдцата си, са оставали същите. В тях има един вид недосегаема човечност, добродушност, наивност ако щете, която никога не ги раздели от мъдростта.

ИНТЕЛИГЕНТНОСТТА си те дължат на странните условия. Както и по-нагоре в темата се отбеляза, те живеят в постоянно изпречващи се пред тях проблеми за решаване и, по правило бедни, за да платят за удобството си, са принудени да изнамерят начин да се оправят сами. Така всеки българин е едновременно бояджия, дърводелец, автомонтьор, готвач, жичкаджия, шивач, строител, писар, телефонист и касиер.

А сега - малко по-нашироко за образоваността, която вие зачекнахте най-пространно, въпреки обявеното заглавие горе.

Б Ъ Л Г А Р И Т Е  бяха през комунизма наистина едни от най-образованите в Европа и в света, което беше национална политика на държавата. Образованието беше безплатно и задължително, а вишистите имаха съществена държавна протекция откъм тяхното социално и професионално уреждане. Духовните дисциплини бяха премахнати от образователната система, но за сметка на това се форсираха инженерните специалности, електронно-изчислителните, технически, био-химични и прочея. Имаше концепция, според която България трябваше да се развие в условията на СИВ (съвет за икономическа взаимопомощ) като ядрено-енергийна сила /с няколко атомни централи, първата от които в Козлодуй, а втората - в Белене/ и като център за разработване и производство на високи технологии /завода в Правец, най-модерен по онова време, участие в съветската космическа програма, също и неосъществен институт за лазерни технологии/. Ето защо на държавата й бяха необходими много добре подготвени специалисти в областта на математиката, физиката, химията, електрониката и машиностроенето. За разлика от останалите комунистически страни България използваше националното си богатство и помощта на СССР за индустриализация и проектът вървеше всестранно добре.

Паралелно с техническото направление, по един странен начин процъфтяваше изкуството и главно - музиката, театърът и литературата. Заедно с упадъчните соц-реализмови бози, се раждаше прекрасно изкуство, което беше естествен отглас на намножилата се интелигенция. Музиката забиваше корени в нашия фолклор, който, макар да беше забранен от Партията и унищожен, все още се пазеше като потенциал в паметта на нацията и даде живот на световно признатите ни ансамбли за народно изкуство, оперни певци и една, макар и непонятно от днешна гледна точка, елегантна естрада. Театърът беше и си остана като единственото място в българския интелектуален живот, където по завоалиран начин, но публично, можеше да се осмее и скандализира обществената система /пиесите на Стратиев, на Павлов и др./. Освен това, театърът процъфтяваше и от обстоятелството, че там хората трябва да работят заедно и с това се преодоляваше една характерна българска пречка. По сходни механизми се роди и едно кино с доста стойностни заглавия, които днес, за съжаление не виждаме и не виждаме на българския екран. Литературата, където се ширеше и най-бездарният червен патос, също роди величествени творци, понеже българинът четеше и то - много; липсата на развлекателен живот за българската интелигенция по онова време свързваше много хора с книгата и те, ако не го правеха от еснафщина, намираха добрите заглавия.

Ето как, "на двата фронта - технически и артистичен", българите заеха едни от челните места по интелигентност, образованост и мъдрост. С падането на комунизма обаче, българите се оказаха напълно неграмотни откъм политическа подготовка, социални и хуманитарни познания, журналистика. И това е било съвсем целенасочено в тоталитарните условия, понеже на тогавашната управа не й е било необходимо гражданско общество. При тази неграмотност на населението всякакви западни интереси успяха безнаказано да нахлуят на наша територия и да отхапват всичко от цвета на нашите усилия, до което можеха да се докопат. Отмъкнаха легиони от български специалисти, разграбиха know-how и цели предприятия, парализираха възможността за каквато и да е защита и подемане на адекватна политика в интерес на българския народ. Заедно с всичко това тук дойде и едно такова намерение: да бъде заличено българското самосъзнание, да бъде изстръгната неговата интелигентност, а всичките високотехнологични пориви да се заменят с чалга, турски дънки и XXL. Тъй като ги нямаше говорителите на нашето общество /Аонсу подготвяше такива само в полза на Социалистическата партия.), не се намери никой, който да обясни на хората какво става и метежът беше осигурен. Сега вече споменатите враждебни интереси са пуснали дълбоки корени в областта на културата и образованието, от където съвсем целенасочено дърпат конците надолу и надолу, бълват профанизация и погазват всяко едно достижение. Резултатът не закъснява, макар все още духът ни да е на много по-високо ниво, отколкото онези демони могат да се съгласят. Те не желаят нищо друго, освен едно изпразнено от воля и идеал население, което ще е съгласно на всякакво робско подчинение в замяна на ефтино удоволствие и пред угрозата от камшик. Това е то.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #28 -: Май 26, 2006, 19:42:48 pm »
летящото драконче е напълно прави, но аз все пак бих искал да чуе от тебе какво товно ти е мнението относно тази "мисъл"
Цитат
ние сме най интелигентният народ след евреите.

Поздрави
Атила
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Неактивен Sikozu®

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
  • Resistance is futile. You will be assimilated.
    • Aur0ra
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #29 -: Май 27, 2006, 13:40:02 pm »

1-во това проучване не е много вярно, тъй като големия коефициент на западните държави идва от българските студенти, които учат там.
2-ро много ясно, че нарочно новите ученици се правят по-тъпи. Някой трябва да бачка все пак. Хората, които осъществяват "геноцида" спрямо учениците и студентите в България дават най-доброто образование на свойте деца и така парите и властта се предават по наследство.
3-то всеки по-кадърен отива да учи и работи в чужбина и голяма част от хората, които живеят в БГ са (ще ме извините за израза) брутално и потресаващо тъпи примати загубили способноста си да мислят ефективно. Затова резултатите според мен са напъло вярни. Все пак става въпрос за средностатистически резултати на хората живеещи на територията на България, а не само за юпитата ( btw юпи е похвална дума, не обратното ) от университетите.

За да не ме разберете погрешно ще добавя един цитат от "Светът е наш" на В. Цонев
Преди началото има цитат "Нам нет преград, по море и по суше..." и започва така -
"Няма прегради за блестящата личнос. Изпречи се суша - преминаваме през нея, появи се море - и през него"

С това искам да ви кажа, че никой, който е решил да успее не се е провалил. И като съм почнал с цитатите ще добавя още един от едно есе на "приятел" на потребител в този форум.
"...искат да не страдат, не правят усилия да се самонаправляват, да, дори и усилия не правят, мислейки си, че някой някога ще се съобрази с безсилието им..."

Образованието преди определено беше по-добро. Аз попаднах в смяната на двата периода - от наказания и строгост отидох в свобода и невежество. И какво се получи до 8-ми клас учех здраво и едвам изкарвах 5-цата по математика, след това не съм учил повече от 24 часа сумарно за 4-те години до 12-ти клас и завърших с 5.48 и без никакви знания за това, което трябваше да "уча". И сега си сещам колко мразех учителите до 8-ми клас, а всъщност те са единствените, които реално са ме научили на нещо. Ще приключвам щото знам, че никой не чете дългите постове ;)
Тъп съм не ме слушайте.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27