Автор Тема: Истината  (Прочетена 41452 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Истината
« -: Август 10, 2009, 22:59:59 pm »
Какво е истината? Факт, реалноста на група от хора, универсална, прикрита, а може би дори съвеста на отделния индивид?
 Борим се за нея ден и нощ, искаме да я разберем и умишлено я пропускаме край нас сякаш минаваме покрай помийна яма. Понякога тя е там, а се правим че не я виждаме, а понякога дори и болката от нея не ни спира.
Около истината винаги ще намерим и въпроси, въпроси като "Защо?". Там където се търси истината, там има и някой който не иска да бъде разбрана.
Дами и господа търсим истината но първо да разберем какво е тя сама по себе си.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Истината
« Отговор #1 -: Август 11, 2009, 00:28:28 am »
Предпочитам думата „действителност“. Това е светът, такъв какъвто е, независимо от разбиранията ни за него; от това, как го възприемаме, кой го възприема и нивото му на развитие. Поради ограничеността на човешкото съзнание (а съзнанието винаги е ограничено) и безграничността на всичко съществуващо, то пълно осъзнаване на действителността не може да имаме, но можем вечно да разширяваме своето съзнание и да обхващаме все по-широк кръг от действителността.

Неактивен Salito

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 219
  • ТАЙНАТА Е В ХРАНАТА
Re:Истината
« Отговор #2 -: Август 11, 2009, 01:03:59 am »
След коментара на Iris няма какво повече да се каже по темата, просто, точно и ясно казано и е много истина ;)
най-добрият приятел на човека остава самият той, въпреки предателствата понякога.

Неактивен reply

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Истината
« Отговор #3 -: Август 11, 2009, 01:36:51 am »
Винаги ми е било интересно... Какво значи "светът такъв, какъвто е" ? :) Ако може някой да ми обясни какъв е светът в действителност... А и щом всичко е безгранично каква е логиката единствено и само съзнанието ни да е ограничено? Някак "прецакан" се чувствам след такова твърдение ;р ... вярвам в човешките възможности. Иначе си прав, че всеки приема света по различен начин... та в този ред на мисли - не може ли истината просто да не я рамкираме като една единствена... защо да не са много или просто да е многостранна, всеобхващаща или пък изобщо несъществуваша... ? :) Варианти много...

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Истината
« Отговор #4 -: Август 11, 2009, 09:36:30 am »
За да възприемем нещо, трябва да му придадем форма, да го ограничим, да му припишем определени качества. Затова можем да осъзнаем само различни части от безкрайната действителност или съвкупности от части (по-големи или по-малки), но не можем да ограничим безкрайността във форма.
Това, че човешкото съзнание е ограничено, не означава, че хората са прецакани. Те притежават потенциал за безкрайното му разширяване и неограничено време за да го постигнат.
Какъв е светът в действителност никой не може да ти обясни. Както казах, това би означавало да ограничим безкрайното.

Неактивен remalyks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 199
  • in/at/on 11
    • 11
Re:Истината
« Отговор #5 -: Август 11, 2009, 12:57:00 pm »
Истината е вътре в теб, не извън теб!
11

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Истината
« Отговор #6 -: Август 11, 2009, 14:24:33 pm »
Истината е в нас но и извън нас. Когато оставиш съзнанието си празно няма да именуваш нещата, просто ще ги виждаш такива каквито са. Да има истина в самите нас (първичната истина) и тя е знанието което притежаваме за себе си и околния звят преди дори да го познаем с физическото си проявление.
Има обаче и истина извън нас, тази която ние създаваме когато забравим първичната.
Човек се ражда и е бомбардиран от истини които с израстването на индивида се превръщат в негова реалност.Някои истини са изкуствено създадени зада се промени курса на развитието на личноста, да се забрави първичната.
Мощното човешко оръжие мисъл-формите се използват съзнателно и несъзнателно за оформянето на истината в глобален план. Така се образуват групи-съзнание от хора разбиращи и интерпретиращи истината по различен от на други групи начин. Времената се променят към разбиране на истината и във физически план, което ще накара все повече групи доверявайки се на първичното в тях да се обединят за намирането на тази първична истина. Тогава, когато цивилизацията достигне етап от развитието си и телепатията не се възприема като "паранормално явление", а е нещо нормално за живота на необикновения човек ще виждаме истината по начин който до сега не ни се отдаваше често. Ще виждаме нещата такива каквито са, а не както някой иска да ни ги представи.
Дух и материя ще се разберът напълно и тогава всички ще се радват от сърце.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината
« Отговор #7 -: Септември 13, 2009, 23:11:28 pm »
Само тя може да ни освободи от каквото и да е.... стига да я познаем и да не и обръщаме гръб. :(

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Истината
« Отговор #8 -: Ноември 03, 2009, 18:49:50 pm »
Истината е ...различна! Тя е променлива величина за всеки и всичко!
Освен това има разлика между понятията за истина, действителност и факт!
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re:Истината
« Отговор #9 -: Ноември 03, 2009, 21:08:42 pm »
Истината е действителността и не всеки е способен да я осъзнае и разбере. Това, което човек възприема за истина много често може да се окаже, че всъщност е заблуда. Истината е постоянната и непроменлива, твърда реалност.
« Последна редакция: Ноември 04, 2009, 00:51:31 am от Mirotvorec »

Неактивен Disinfo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 114
  • Дисинформатор
Re:Истината
« Отговор #10 -: Ноември 03, 2009, 21:10:57 pm »
Предпочитам думата „действителност“. Това е светът, такъв какъвто е, независимо от разбиранията ни за него; от това, как го възприемаме, кой го възприема и нивото му на развитие. Поради ограничеността на човешкото съзнание (а съзнанието винаги е ограничено) и безграничността на всичко съществуващо, то пълно осъзнаване на действителността не може да имаме, но можем вечно да разширяваме своето съзнание и да обхващаме все по-широк кръг от действителността.
Споделям твоето мнение.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Истината
« Отговор #11 -: Ноември 03, 2009, 21:18:21 pm »
Истината е ...различна! Тя е променлива величина за всеки и всичко!
Освен това има разлика между понятията за истина, действителност и факт!

Аз вече съм споменавал, че под истина разбирам действителност. Съществуват и субективни истини – лични интерпретации на действителността, които са най-различни и безброй. А каква мислиш е разликата между действителност и факт? Накара ме да се замисля. Фактът, може би е част от действителността. И двете са верни, т.е. вярно изразяват истината. Фактът обаче изразява само един детайл от картината, докато действителността обхваща цялата картина. Това разбира се означава, че дори и от верни факти, може да бъде изкована лъжа, неотговаряща на действителността, ако фактите (детайлите) не бъдат поставени на правилното място и взаимовръзка помежду си.
« Последна редакция: Ноември 03, 2009, 21:26:04 pm от Iris »

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Истината
« Отговор #12 -: Ноември 03, 2009, 22:04:59 pm »
Действителността е нещо,което се случва.А ние сме наблюдатели!
Фактът е неоспорим!
А истината...Истината е оспорима,тя може да се е случила и да се случва...Тя е субективна!
" За глухия,тези които танцуват са луди!"
Ако ми позволиш да те коригирам ,според собственото си виждане,ще прозвучи така-
"Фактът,може би е част от действителността.И двете са верни,т.е. вярно изразяват истина." Но истината никога не е една! Има много различни гледни точки и истината може да се тълкува различно!
Надявам се, че съм се изразила ясно! :)
« Последна редакция: Ноември 03, 2009, 22:06:26 pm от ДАВИД »
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Истината
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2009, 22:12:52 pm »
Истината е ...различна! Тя е променлива величина за всеки и всичко!
Освен това има разлика между понятията за истина, действителност и факт!

Истината е действителността и не всеки е способен да я осъзнае и разбере. Това което човек възприема за истина много често може да се окаже че всъщност е заблуда. Истината е постоянната и непроменлива, твърда реалност.
Ето! Това не е истина за мен! Потвърждава думите ми! Действителността е истина,но истината не е само една действителност! За заблудите съм съгласна,но те са грешки и също могат да доведат до израстване!
Истина ли е,че съм умница? ;D За някои да,за други не, трети ...още се чудят!
Истина ли е,че розата е най-красивото цвете?
Истина ли е,че медиите обективно отразяват действителността?!
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Истината
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2009, 23:38:38 pm »
Истина ли е,че съм умница? ;D За някои да,за други не, трети ...още се чудят!
Истина ли е,че розата е най-красивото цвете?
Истина ли е,че медиите обективно отразяват действителността?!
Добре. Разбрах, че за теб истината е това, което аз наричам субективна истина. За мен какви думи ще използваш не е толкова важно. Сега за въпросите. Те са субективно зададени и изискват субективна оценка. Отговорът не може да е по-различен.

Малко разсъждения:
Има някои които отричат съществуването на обективна реалност извън субективните възприятия. Нещо като: ако никой не гледа една картина, тя не съществува. Всъщност „картина“ е човешко определение. Кучето няма да види „картина“. Факт е обаче, че и човекът и кучето гледат върху едно и също нещо. От тази гледна точка наистина ако никой не гледа картината, тя не съществува, защото няма кой да я определи като картина. Но от друга гледна точка там съществува нещо неопределено. Сега ако кажа, че неопределените неща са истински... май ще повторя някой, който беше казал, че Божествените неща са неопределени.
« Последна редакция: Ноември 03, 2009, 23:41:29 pm от Iris »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27