Автор Тема: Истината  (Прочетена 41459 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Истината
« Отговор #15 -: Ноември 03, 2009, 23:45:45 pm »
Да,така мисля! Истината е субективна! Затова я различавам от фактите и от действителността! А за "картината"...сложи на мястото между кавичките думата истина и ще разбереш какво имам предвид! И тя е човешко понятие! :)
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #16 -: Ноември 04, 2009, 00:33:40 am »
    Привет,
    Има само три абсолютни истини, нашето раждане,нашата смърт и отсечката между тези две точки наречена живот! Живота обаче поради своята дуалност е обвит в относителност. Всичко което е вън от нас е относителност и това състояние на нещата не зависи от желанията за промяна към стабилизиране от отделната личност.  Съдено ни е да живеем в нестабилност! Не така стоят нещата, обаче, вътре в нас. Развивайки собствената си осъзнатост ние като интелект можем да постигнем вътрешна стабилност, в частност разбирането за истината. Макар, че има различни истини можем да се чустваме комфортно между тях, ако чуваме гласът на съвестта си!! Не можем да расъждаваме върху истината без да включим в спора и съвестта като нравствен коректив!
    С уважение  
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Истината
« Отговор #17 -: Ноември 04, 2009, 00:39:41 am »
Уважавам това мнение! Не бих могла да го кажа по-добре! ...И  точно в тази относителност се крие чара на мисълта! :)
« Последна редакция: Ноември 04, 2009, 00:54:26 am от Mirotvorec »
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #18 -: Ноември 04, 2009, 23:50:05 pm »
     Не само чара на мисълта, но и очарованието на живота!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината
« Отговор #19 -: Ноември 05, 2009, 00:36:57 am »
Истината е такава каквато е. Няма значение дали някой ще я определи като такава или ще я назове. Тя не търси оправдания понеже няма нужда от тях. Тя казва: АЗ съм това кето съм. Това е
       
 :)най- общо казано.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Истината
« Отговор #20 -: Ноември 05, 2009, 23:40:51 pm »
За да завършим тази много дъвкана тема ;D

Има три вида Истини. Твоята Истина, Моята Истина и ИСТИНАТА.

Тъй че... 8)

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината
« Отговор #21 -: Ноември 06, 2009, 22:18:39 pm »
       Търсете истината в изкуството, щом в дълбочините на творчеството лежи страданието:-красотата е присъща на философията, защото се мъчи да премахне страданието от живота и да го задържи само за изкуството,за да бъде прекрасен живота и по-дълбоко изкуството.
 

                                                                                  /Михаил Йорданов/
« Последна редакция: Ноември 06, 2009, 22:20:37 pm от fishbone »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #22 -: Ноември 22, 2009, 01:09:44 am »
      Привет,
      Всяка една истина, която позволява тълкуване, не е цялостна! Колко неподлежащи на тълкуване истини знаете?? Истината неподлежаща на тълкуване се нарича ФАКТ! Действителноста не бива да се отъждествява с абсолютна истина поради зависимоста й от гледната точка! Гледната точка пък зависи от моментното състояние на наблюдаващия, което ще рече - субективизъм.
   С уважение! 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Истината
« Отговор #23 -: Ноември 22, 2009, 11:39:31 am »
Според мен има много малки и големи истини, които не подлежат на обсъждане, или както ги нарече 'факти'.

Пример:
Вчера гръмна атомна бомба.
Вчера си отхапах ушите.
Вчера срещнах Пешо (и Марийка).
Вчера спечелих от тотото 6ца.
Вчера Нибируто удари Марс и имаше голям сблъсък.
Вчера ми се повреди колата и трябваше да ходя пеш.
Вчера на изпита по многознание изкарах 2 и ще повтарям годината.
Вчера умря канарчето ми.
Вчера си купих нов ТВ.

и още милиард други примера.
Няма нищо субективно в тия факти и те не могат да се определят като добри или лоши, а просто реално случили се.
Лесно може да се провери дали истината във всеки конкретен случай е плод на моето болно въображение или реално случваща се. И това се проверява чрез ПОСЛЕДИЦИТЕ. Всяка реална истина в нашата реалност води до някакви последици. Живота е сбор от преживени истини, и ние сме продукт на тези преживени истини. Те формират опита ни, разбирането ни за нещата, това какво можем и какво сме научили.
Колкото по-обективно и безпристрастно си видял/преживял една истина, толкова повече си научил от нея. И така нататък и така нататък. Ако нямаше непрекъснат низ от такива малки абсолютни истини, то ние нищо нямаше да научаваме. Да, нашето мнение за нещо може да е субективно, но това не променя нещата, че в Реалността нещата се случват обективно. (поне на този етап).

Мерило за слабост на характера (или сила) е спокойствието и решимостта с която приемаш дадена истина. Това важи както за много малки истини, така и за много големи. Пример за малка истина - да ти светне червен светофар под носа, да ти се падне за партньорка за един танц някоя дразнеща дама и тн. Големите случки са индивидуални за всеки, но най-общо загуби на близки, безвъзвратни загуби на здравето, разочарования в любовта и тн. Т.е. последиците са различни.

Има една уловка обаче. Има някои хора, които разбрали недоразбрали тая концепция казват: така и така трябва да нямам привързаности и да съм спокоен каквото и да се случва, тогава защо да си давам труд (мързела ги гони, демек) и да правя каквото и да е? Ами по-добре да си стоя и нищо да не правя, така и така няма какво да ме смути и всичко е преходно.
Е, Иванчо също се опитал да продава тия номера на баща си: "За какво да си мия ръцете преди да ям днес, като утре пак ще си ги измърся?" А бащата успешно контрирал "Ами за какво ти е да ядеш, като утре пак ще огладнееш?"
Така, че ти си направи своето, дай своя дан за Живота; Живей с всички сили, но без да имаш за самоцел резултата, без от това да зависи твоята емоционална стабилност.
Не бъди скъперник на собствените си сили и живот.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ChosenOne

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 49
  • Infinite consciousness
Re:Истината
« Отговор #24 -: Декември 03, 2009, 20:16:03 pm »
Според мен,няма нищо наистина съществуващо.Освен едно-съзнанието.Всичко друфо е илюзия.Включително и "истината".Истината е още едно нещо,което системата налага за да сложим рамка на действителността.Както няма добро и зло,така и няма истина и лъжа.Съзнанието създава и определя всичко останало.Така е според мен.PEACE
Fallow your bliss!

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината
« Отговор #25 -: Декември 03, 2009, 21:59:34 pm »
С най добри чувства ChosenOne, някога и аз мислех точно така...лошо няма в добрите стари времена както се казва. Но с течение на времето по една или друга причина се убедих, че не е точно така, а е почти обратното. И точно ония елит или илюминати, или мъже в черно и прочие както искаш ги наречи, които са "там горе" ще ги нарека бащи на лъжата целят точно това. Затова и в развлекателната индустрия която те контролират, във филмите им и тъпите им шоупрограми и какви ли не щуротии преобладава лъжата и заблудата т.е илюзията.
« Последна редакция: Декември 04, 2009, 00:00:58 am от Mirotvorec »

Неактивен ChosenOne

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 49
  • Infinite consciousness
Re:Истината
« Отговор #26 -: Декември 03, 2009, 22:34:39 pm »
Първо,трудно можеш да ме обидиш(споко :))Второ,честно казано не разбрах точно какво имаш предвид?!Ако можеш да поясниш? :---
Fallow your bliss!

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Истината
« Отговор #27 -: Декември 07, 2009, 16:48:31 pm »
Първо,трудно можеш да ме обидиш(споко :))Второ,честно казано не разбрах точно какво имаш предвид?!Ако можеш да поясниш? :---
  :hi:Исках да ти намекна, че не всичко извън съзнанието е илюзия, както казваш по горе и, че лъжата реално съществува даже преизобилства. Също никой неможе да ти наложи истината само лъжата може да се наложи представена като "истина". Могат да ти наложат само накакви измислени от хора закони.
Истината не може да бъде рамка на нещо, поне за мен.
Ех тая матрицаааа ......... ::)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #28 -: Декември 07, 2009, 18:55:34 pm »

      Привет,
Според мен,няма нищо наистина съществуващо.Освен едно-съзнанието.Всичко друфо е илюзия.Включително и "истината".Истината е още едно нещо,което системата налага за да сложим рамка на действителността.
    Щом  действително (реално) съществува  само  съзнанието  за  каква  рамка  на  действителноста  говорим  съзнание  и  рамка  са  две  несъвместими  понятия!  Щом  съзнанието  е  реално  съществуващо,  то  ще  създаде  реалност,  а  не  илюзия!!!  Ще  ти  кажа  дори  адът  и  рая  са  реални!!  Дори  Божето  наказание  е  реално!!  Съзнанието  не  може  да  се  самозаблуждава  с  илюзии!   Начина  ти  на  расъждаване  ми  звучи  като  оправдание  за  незбъднати  мечти!!

Лесно може да се провери дали истината във всеки конкретен случай е плод на моето болно въображение или реално случваща се. И това се проверява чрез ПОСЛЕДИЦИТЕ. Всяка реална истина в нашата реалност води до някакви последици. Живота е сбор от преживени истини, и ние сме продукт на тези преживени истини. Да, нашето мнение за нещо може да е субективно, но това не променя нещата, че в Реалността нещата се случват обективно!
Живей с всички сили, но без да имаш за самоцел резултата, без от това да зависи твоята емоционална стабилност.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Истината
« Отговор #29 -: Декември 07, 2009, 19:48:47 pm »
Истина е че спорите и всеки си има своя истина.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27