Автор Тема: Истината  (Прочетена 41453 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината
« Отговор #150 -: Април 28, 2011, 14:16:04 pm »
Какво общо имат гаджетата с един хипотетичен пример?
Самият факт, че толкова много хора са писали в темата(а и в раздел философия)доказва,че твърдението ти не е абсолютна истина.
"По-трудно е да обичаш не да бъдеш обичан"

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Истината
« Отговор #151 -: Април 28, 2011, 16:07:43 pm »
Човек през краткия си живот създава много истини и лъжи.
Пример:
Аз съм пушач,заявяващ на приятели и познати,че спирам цигарите,но скришом продължавам да си пафкам.
За мен истината е,че продължавам да пуша,за приятелите ми истината е друга обаче.
Това, че лъжа е истина,а тази истина съм я създала аз.Създала съм и истина за приятелите си, която е лъжа,което от своя страна си е истина  ;)

1. Това да "заявиш" нещо на някого НЕ ГО прави Истина! Може би за това е спомената връзката на "истината" с епистемологията, по-горе, понеже за истината се нуждаеш от едни ...атрибути да ги наречем. Като:
Justify  ->  evidence

Believe - > testimony

Благодарение на тези атрибути и така Познатата истина твоето знание ...може ти свърши работа. Но ако с Лъжите, които създаваш представяйки ги за истина, мислиш, че научаваш повече неща, ок. Твоя Воля. Само че, не си създала истина.

2. Дори с примера си не си успяла да уточниш, че и лъжа да създадеш преди това се нуждаеш от истина.
2.1. Обратното на истина НЕ е лъжа!!!!! а НЕИСТИНА. (има огромна разлика, защото и неистина не можеш да създадеш)
2.2. На база истина, освен лъжи се създават още, илюзии, представи, възгледи, (дори) емоции, ревизираш впечатления, осъзнаваш опит... редицата е дълга.

не си мислете, че като създавате нещо сте имали всичко ей така от въздуха преди това, за да го създадете- за това е измислено и a priori - то, че без него не знам как ще обясняваме изникването от нищото на всичко около нас...

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината
« Отговор #152 -: Април 28, 2011, 17:58:19 pm »
Добре :flag_of_truce:.Признавам си пълния провал,заради това ,че не използвах правилните думи и заради това че не разбрахте примера който се опитах да дам.
Ще се опитам пак.
Да си представим, че един човек кара колело и решава нарочно да падне с него на пътя, зада види какви рани ще получи.
Той сам си е направил раните нали?Те са уникални сами по себе си(разположение,дължина,дълбочина),заради това че и тялото му е уникално(няма друго такова).
1-Раните са истина.
2-Тялото е истина.
Действието е негово и последдствията също,няма други намесени.
Той сам ли си е създал тази истина(раните)или...?
Само не ми казвайте,че всичко се повтаря(измислено от някой,някога) и се върти в кръг,където идва момент на среща със старото.
Колкото и да признаваме наличието на цикличност във вселената и достигане на забравени знания и прочие, винаги има момент в който се създава нещо ново.
Ако няма новости няма да можем да се развиваме и да изпитваме различни неща.

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Истината
« Отговор #153 -: Април 28, 2011, 20:29:59 pm »
Много всеотдайно приемаш "провал"-и. :negative: Няма такова нещо като провал. Говорим /пишем си тука, за да се разберем. Не трябва да има някакъв некомфорт, а спокойно четене и разбиране и всичко ще е наред  :)

Трябва малко да се поясняват понятията.

Случката с колелото е ситуация, която си създала. Истината не опира до там дали си го направила умишлено, по невнимание или просто да изпробваш дали колелото ще ти се скапе или тялото при падане. А до ФАКТ! Падане от колело. Ти може да си причина с твоето решение, но Установяването на истината не зависи от теб. Т.е. създаването й.
1. Тялото ти е истина
2. Раните са истина
Установяваме го. От там следствието е, че трябва да минеш през лекарски кабинет, а не всички да почнат да "създават" като твоите "истини", за да установят, че могат да се наранят след падане.
Ако беше толкова зависимо от опита да УСТАНОВЯВАМЕ истини, всички деца по света щяха да са с изгорени ръце от пипане на котлони и всички открития в науката нямаше да са достъпни, щото учените щяха да са ги преживели истинно и нямаше да са живи, за да ги опишат и установят.
Новото е именно на база истини. И се у-ста-но-вя-ва, а не просто "светва" като крушка.
За това са нужни доказателствата, за убедителността и вярата- иначе светът щеше да е хаос от истините на всички, без никой да се съобразява с вече ясни и употребими истини.
Така че с примери няма да стане. Може би с мислене на аргументи. Те са сложни, а не истината.  :dance:
« Последна редакция: Април 28, 2011, 20:33:54 pm от cassio »

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината
« Отговор #154 -: Април 28, 2011, 21:23:40 pm »
Не-възможно е да създаваме истини.Те са си били там и никой не ги е създал.Ние само ги установяваме.
Цивилизацията е базирана на истината на малцината и всички се водят от нея.
Редът в хаоса създаден от истината на множеството е основата на новото.
 ::) както и да е  :drinks:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27