Автор Тема: Истината  (Прочетена 41744 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #135 -: Април 24, 2011, 17:34:51 pm »
Истината  е  нещо  от  което  те  полазват  тръпки  и  те  облива  студена  пот  когато  установиш, че  си  се  отдалечил  от  нея,  но  когато  си  близо  или  си  в  синхрон  с  нея,  тя  ти  дава  крила!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Истината
« Отговор #136 -: Април 25, 2011, 03:08:10 am »
                                  Quit est veritas ?
1,1,2,3,5,8,13,21,33,54,87,141,228,369,597,966,1563,2529,4092,6621,10713,17334,28047,45381...........
          8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
 
 Пизнахте ли я?
     
13+21 колко прави?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re:Истината
« Отговор #137 -: Април 25, 2011, 11:08:29 am »
Quid est veritas? (каква и истината) е въпрос, който Пилат задава на Христос. В този смисъл въпросът може да се разглежда в малко по-различен смисъл, не само с философски, но и с религиозен оттенък.

не разбирам, защо като споменете Христос, Пилат, Бог или Бибилията и веднага определяте въпроса за религиозен. Няма такова нещо. Това си е основен ФИЛОСОФСКИ и само такъв въпрос! Има средновековна Философия, има теология, теософия. Може ли от един богослов или поп или ако щете кардинал да разберете "Що е истина?" Това че, Пилат нищо не е отговорил, а явно и Христос ме изпълва с невероятно вдъхновение, че въпросът за истината поне мога да си го разглеждам, изучавам, интерпретирам, доказвам, съмнявам ... и въобще ПОЗНАВАМ както, когато и където намеря за добре.
След което обаче идва интересното. Как използвам тази Истина?
"Доказан Факт"? Ами има много недоказани факти, които са истина. Шерлок Холмс истина ли е? Ако да, в каква степен спрямо един Брад Пит, който реално е виждан от най-много ... 1000-5000 човека, които да потвърдят, че съществува, но ако вземат, че им се разминат на всички мненията и единия каже, че е рус, другия с гола глава, трети, че голям ръб, а четвърти че много точен тип, как ще установиш истината за Брад Пит- ако пък аз ти кажа, че вчера се запознах с един Шерлок Холмс който е детектив в 6 РПУ и ми е намерил откраднатата кола. Майка му много си падала по историите на Артър Конан Дойл и взела че го кръстила на главния герой. Да не говорим колко Ирини познавам на името на Ирина от "Тютюн"- ама нито една не прилича на Невена Коканова.
Та исках да отбележа, че това е въпрос свързан с епистемологията. Но нещо като гледам детската градина на кято й се играе, а от друга страна уклоните към вразумяващо остроумие, нещо ме мързи да ви обяснявам. Но ако искате да си говорим за истината ще го разбера и ще се включа с няй-глямото си удоволствие и капацитет от знания :) :hi:

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Истината
« Отговор #138 -: Април 25, 2011, 11:21:24 am »
Прости ми Тангра ,че смятам наум пиян.Това е истината-сгреших,но въпросът е принципен и примерът е за философската тема не за математиката.Евала за наблюдателноста,но това значи ли ,че съм променил истината?
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Истината
« Отговор #139 -: Април 25, 2011, 11:34:53 am »
Цялата истина,чистата истина,мръсната истина,голата истина или поне 30% от нея.Субективната истина?Зелено ли е дървото или виждаме само каквото зрителните ни рецептори могат да възприемат,тогава това истина ли е ,или поне 30% от нея?Мисля си ,че знам нещо.Истината е че знам нещо.Истината е че си мисля ,че знам нещо и истината е че това нещо може да е само плод на болно въображение.Истина е ,че вечерята ми изтина.Но нито едно от тези понятия не казва каво е истината,само дава примери за неиното съществуване като понятие в езика и мисленето ни.Какво се опитваме да кажем с това понятие,за какво го ползваме.Очевидно не само за да създаваме дуалност за да намерим Лъжата,която си е честа проба истина,или поне 30% от нея. ???
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Истината
« Отговор #140 -: Април 25, 2011, 18:59:18 pm »
A няма проблем. По-лесно е в се пак да се ползва ексел.


Иначе ви завиждам за спора. Много обичам философски спорове, но в този някак не мога да се включа. Просто не мога да си обясня какво толкова има за обсъждане. Истината си е истина. И край.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Истината
« Отговор #141 -: Април 25, 2011, 19:39:39 pm »
Да,но какво е?Какво влагат хората в това понятие?Както крушите са плодове а котката животно,философията -начин на разсъждение,а инструментите помощни средства.
  Аз съм истината и пътят.
  или Кое е по важно?Истината или пътят за достигане до нея? 8)
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината
« Отговор #142 -: Април 25, 2011, 19:46:24 pm »
Когато сееш една култура и я поливаш, след време очакваш резултат.За това и пътят и истината са важни и се допълват.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Истината
« Отговор #143 -: Април 25, 2011, 20:34:35 pm »
Много ме забавлява пъстротата на субективната истина.
Не мислите ли, че тя пряко се влияе от убежденията, които има човек! Примерно, ако за някои животът е радост и удоволетворение, по-скоро техния живот да е точно това, за разлика от тези,за които животът е шит. Живеейки с мисълта, че животът е радост и удоволетворение човек май е по-склонен да търси положителното и не само за това субективната му истина е отражение на убеждението му, и поради факта, че съществуват т.нар. самоусъществяващи се пророчества. 
Вие какво мислите за пъстротата на субективната истина?

Неактивен why_not

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 44
Re:Истината
« Отговор #144 -: Април 25, 2011, 21:13:40 pm »
Все по-често намирам основания да смятам, че субективната истина е свързана с НЛП (невро-лингвистично програмиране), което от своя страна прави доста трудно дефинирането на Универсалната истина.

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re:Истината
« Отговор #145 -: Април 27, 2011, 11:23:22 am »
Много ме забавлява пъстротата на субективната истина.
(1)Не мислите ли, че тя пряко се влияе от убежденията, които има човек! Примерно, ако за някои животът е радост и удоволетворение, по-скоро техния живот да е точно това, за разлика от тези,за които животът е шит.
(2)Живеейки с мисълта, че животът е радост и удоволетворение човек май е по-склонен да търси положителното и не само за това субективната му истина е отражение на убеждението му, и поради факта, че съществуват т.нар. самоусъществяващи се пророчества. 
Вие какво мислите за пъстротата на субективната истина?

Какви неща са способни да забавляват хората?!? Браво.
(1) Не. Не мислим, че е само от убежденията. А и все пак е по-забавно, как аджеба са се появили тия ми ти убеждения? Чрез хипноза ли са ни ги вменили, научили ли сме ги, чули, видяли, как сме повярвали, за да се убедим, ама така да се убедим, че после суперсубективно на повлияем на истината.
Истината за живота въобще не е никак лесна. Но определено може да се концентрира в една абсолютност като : Живота е да си жив, т.е. обратното на мъртъв. Тогава няма значение радост ли е, шит ли е или само чикен шит!
И за това като психологията почне много много да се меси става "шит"- факт!- ама ако не се меси, може и да разберем нещо по-философско, дори да не е толкова житейски вдъхновяващо.

(2)Последно "субективната истина" (освен че е забавна) отражение ли е или само се влияе от убежденията? Защото, ако е отражение и едновременно се влияе, значи си е направо тъждествена с нашите убеждения. А не би било добре, ако убеждението ми да убивам се окаже една все още забавна истина.

"Всяка обективна истина е изказана субективна истина, която е приета и е станала субектива. Защото истината се отнася до субекта, до разума, затова тя не може да е обективна.

Възможно ли е всичко да знаем, да има абсолютно познание след като на човешкият разум е присъща забравата? А и що за състояние е това, в което бихме знаели всичко и към това ли се стремим?"- (взето от някакъв форум за Йога  :))

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:Истината
« Отговор #146 -: Април 27, 2011, 13:27:03 pm »
Все по-често намирам основания да смятам, че субективната истина е свързана с НЛП (невро-лингвистично програмиране), което от своя страна прави доста трудно дефинирането на Универсалната истина.
И аз. Пействам цитат от една интересна и мъдра книга:

Но чия "истина" е истинската Истина?
С достатъчно внимание есенцията на всичко, за което мислиш след време ще се прояви физически. И тогава, когато другите наблюдават твоето физическо проявление, чрез вниманието, което му отдават, те му помагат да се разшири. И след време това проявление, независимо дали е било желано или не, бива наречено "Истина".
Искаме да си спомниш, че имаш пълен избор за това какви "Истини" да създаваш в собственото си преживяване. Когато разбереш, че единствената причина хората да имат преживявания е вниманието, което насочват към определени неща, тогава е лесно да разбереш, че "Истината" съществува единствено, защото някой е насочил вниманието си към нея. Затова, когато казваш "Трябва да насоча вниманието си към този факт, защото е вярно", това е същото като да кажеш: "Някой друг е насочил вниманието си към нещо и с вниманието си го е поканил в своето преживяване. И тъй като той е привлякъл нещо нежелано в преживяването си, аз трябва да направя същото."
Има много прекрасни неща, които ти правиш свои Истини, както има и много не толкова хубави неща, които също правиш свои Истини. Съзнателното Сътворяване означава Съзнателно да избираш преживяванията, които правиш свои Истини.
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Истината
« Отговор #147 -: Април 28, 2011, 09:18:12 am »
m2f wrote:

Цитат
Искаме да си спомниш, че имаш пълен избор за това какви "Истини" да създаваш в собственото си преживяване.

Не съм съгласна с това. Ние не можем да създаваме истини. Можем само да ги откриваме и разбираме. (така си тренираме мозъчето иначе ще закърнее :))

Неактивен Maq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Истината
« Отговор #148 -: Април 28, 2011, 12:56:32 pm »
Човек през краткия си живот създава много истини и лъжи.
Пример:
Аз съм пушач,заявяващ на приятели и познати,че спирам цигарите,но скришом продължавам да си пафкам.
За мен истината е,че продължавам да пуша,за приятелите ми истината е друга обаче.
Това, че лъжа е истина,а тази истина съм я създала аз.Създала съм и истина за приятелите си, която е лъжа,което от своя страна си е истина  ;)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Истината
« Отговор #149 -: Април 28, 2011, 13:13:53 pm »
       С  тия  расъждения  няма  да  имаш  много  гаджета! - абсолютна  истина - никой  не  обича  философите - друга  истина
« Последна редакция: Април 28, 2011, 19:55:09 pm от Mirotvorec »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27