Автор Тема: Зъби  (Прочетена 114005 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Зъби
« Отговор #30 -: Юли 28, 2009, 03:34:00 am »
Цитат
Самият зъбен камък не е токсичен. Но неговата грапава повърхност е идеално място за задържане на микроби, а порьозната му структура го прави резервоар за бактериални токсини и антигени, които действуват в допълнение към смущенията, които предизвиква на местата на прикрепване на епитела към зъба и механичното дразнене. Той е постоянен източник на възпаления и гингивити, предизвикващи резорбция на алвеоларната кост и последваща загуба на зъбите. От друга страна възпалението създава условия за натрупване на още зъбен камък, който в последствие още повече засилва възпалението. Създава се порочен кръг. В процеса на формиране на зъбния камък започва да се нблюдава бяло или жълтеникаво оцветяване, което може да премине до черно под действието на някои външни агенти. Получават се грозни и нежелани формирования и от естетична гледна точка.
http://stomatolog.start.bg/article.php?aid=6085
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Зъби
« Отговор #31 -: Юли 28, 2009, 11:10:38 am »
Според мен идеалният за човек, който образува лесно зъбен камък, е да си направи анализ на оралната флора, преди да реши какво средство ще използва.
Между другото много често лошият дъх в устата се дължи именно на прекалено органични съставки в зъбната плака. На практика това са много трупове на бактерии, които се и вмирисват.  ;)
Tina, аз проучвам в момента варианта за цинкова интервенция, но приятелчето ми, който е добър химик, се е запилял из разни брегове. Ще ви пиша, ако искате, когато имам повече информация по темата. :)

  >:( Хубаво де, но тези индивиди които стигат до разлагащите се бактерии в устната си кухина , а все още нямат кариес или нещо последващо кариеса дали пък не са чували за четка и паста за зъби?  :-[ Та са допуснали гнилостните процеси в собствената си устна кухина? :-[ :-X
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Зъби
« Отговор #32 -: Юли 28, 2009, 12:57:54 pm »
А какво да каже човек, който след изчистване на зъбен камък започва да му се появява на втория месец, като даже и да си виси постоянно с четка и паста нищо не помага, просто има склонност към такова образуване. Затова питам дали има смисъл да се маха, защото има и момент, в който колкото по-често се маха, толкова по-бързо започва да се образува. И няма нищо общо с флората в устата, колко пъти вече е изследвана, няма гъбички, няма бактерии.
« Последна редакция: Юли 28, 2009, 14:32:53 pm от хадзапи »

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Зъби
« Отговор #33 -: Юли 28, 2009, 14:18:11 pm »
Здравейте aldonea. :)
Бактериите и вирусите са микроорганизми, чието време на съществуване е нищожно в сравнение с нашето. Както пише хадзапи, това е състояние в което ако ще денонощно да висиш с пасти и четки за зъби в ръце, те пак ще си се размножават и правят колонии. Особено в порите на зъбния камък, който сравних малко по-горе с корал. Няма как да се достигне химично до някои от долните му слоеве, които си имат тунелчета и там са "жилищата" на въпросните бактерии.
хадзапи, точно за този процес издирвам приятелчето, който е химик. Той имаше една теория, че с цинкова паста (и още нещо) превантивно се отстраняват калциралите слоеве на зъбния камък. Оказва се, че тази теория не е само негова. Механичното почистване на зъбния камък не води до нищо друго, освен временно подобрение и скоростно произвеждане на нов зъбен камък.  ;)
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Зъби
« Отговор #34 -: Юли 28, 2009, 14:36:14 pm »
А къде може да се намери цинкова паста, всъщност къде се продава - по аптеки или в някакви специализирани магазини? Не е за мен това, което питам, а за половинката ми.

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Зъби
« Отговор #35 -: Юли 28, 2009, 14:41:17 pm »
Да, в аптеките се продава. Но тя е само част от цялата идея...
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен vesela

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 50
Re:Зъби
« Отговор #36 -: Юли 28, 2009, 18:24:56 pm »

П.С. оцета се пие разреден с хладка вода!...но може би всички знаете това :)
Не, не всички. С каква цел се пие оцет?

И аз търся алтернативно решение за зъбния камък. Даже почти съм намерила, но ще пиша след като изпробвам върху себе си. Дотогава събирам и други идеи.

Ябълковият оцет се пие за много неща. Аз го пия за прочистване на организма /действа на клетъчно ниво/, охлаждане /това е ефекта му по аюрведа/, против разширени вени /спира развитието им - не връща процеса обратно/, за да нямам никога камъни в бъбреците /той ги разгражда/, против гнилостни процеси в червата. А със сигурност разгражда и зъбния камък постепенно, щом разгражда бъбречните и то всичките видове. С него си мажа кожата ако имам синини - минават двойно по-бързо. За пиене се разрежда с вода, защото е киселина и като го излеете неразреден в стомаха при честа употреба по този начин ще ви раздразни най-малкото лигавицата на стомаха! Хладка вода означава вода с температура на тялото /по-добре по-топла отколкото студена/.
В момента това се сещам... А и още нещо: могат да се заменят ябълков оцет и изцеден лимонов сок /една и съща киселина са/ и друго важно: винения оцет не е равнозначен на ябълковия ;).
Ако човек ползва домашен е най-добре, по-лошия вариант е оцет, на етикета на който изрично е упоменато, че е без синтетична оцетна киселина! или Био ябълков оцет. Всичко друго по магазините е синтетична киселина, която мисля че повече вреди отколкото помага.

"Бъди промяната, която искаш да видиш в света"

Неактивен vesela

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 50
Re:Зъби
« Отговор #37 -: Юли 28, 2009, 19:10:35 pm »
Tina, хубава работа! Дойде, даде ни домашно и избяга. ;D
Аз си помислих, че ще споделиш резултати от някакъв успешен опит. ;)

Добро утро!

Да де - нали давам резултати - сода, сол и лимонови кори, както и оцет. Ще пробвам с ябълков - не съм се сещала. Аз гледах да избегна механичните средства като пясъкоструйки и шкурки и прочие...

Весела, какво прави олиото на зъбите? Ако ще позлваме масла, защо не ползваме такива за ароматерапия - цялата ни храносмилателна система от "входа" до "изхода" ще мирише приятно.  ;D

Нерафинираното студенопресовано олио действа мощно детоксикиращо на целия организъм. След такава процедура изчезва лошия дъх в устата. Не съм проучвала прякото действие на олиото върху зъбите, но поне има косвено такова, щом действа детоксикиращо. Има разлика между растителни и етерични масла /тези за ароматерапия са етерични/. Етеричните масла изгарят лигавиците и не се пият изобщо директно.
"Бъди промяната, която искаш да видиш в света"

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Зъби
« Отговор #38 -: Юли 28, 2009, 20:08:16 pm »
Нито ябълковият оцет (истински домашен натурален), нито нерафинираните масла помагат за предпазване от зъбен камък. При други неща помагат, но при всеки човек е за различни начини, защото няма и еднакви организми, а всичко е индивидуално.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Зъби
« Отговор #39 -: Юли 29, 2009, 00:03:03 am »
Нерафинираното студенопресовано олио действа мощно детоксикиращо на целия организъм.

Остава да ми кажеш къде да си намеря нерафинирано олио, за да пробвам и това!  :D Аз продължавам с лугата, ама тя има етерични масла по твоите показатели и малко горчи, ама ще пробвам още малко...

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Зъби
« Отговор #40 -: Юли 29, 2009, 00:08:09 am »
Каква е разликата между шийните и другите кариеси? Аз съм се разтревожила за шийните. Не разбрах и теорията да си ги оставим като естествена защита. Ако това е естествена защита, значи ние си ги образуваме с помощта на нашите бактерии, не е ли така?

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Зъби
« Отговор #41 -: Юли 29, 2009, 00:23:40 am »
Tina, лугата ви почиства само некалцираните образувания по зъбите. Тя ви предпазва от образуване на бъдещ зъбен камък. Ако имате обаче вече калциран зъбен камък, т.е. стар, то основата няма да го разгради, както и киселината, между другото.
Това коментирахме с хадзапи по-горе, изчакайте да разбера всички съставки към цинковата паста и опитайте по метода - цинкова паста веднъж седмично, луга веднъж на 2 дни, а през останалото време нормална паста за зъби, каквато си ползвате изобщо. Макар и с флуор...  ;)
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Зъби
« Отговор #42 -: Юли 29, 2009, 00:58:51 am »
Благодаря за съвета, ама НЕ мога да намеря цинкова паста! Вече погледнах на две места.  :'( Ще търся пак!

Нека само да ви напомня, че налепите се оправят също с озонирана вода.

Значи налепи наричаме некалцираните образувания, които се оправят с озон, луга, оцет, сода или лимон. Калцираните обаче се наричат зъбен камък, докато кариеса си е разяждане отвътре и нарушаване на емайла. (Казано не по зъболекарски...) Така ли е?
« Последна редакция: Юли 29, 2009, 01:29:53 am от Mirotvorec »

Неактивен Vanesa_

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Re:Зъби
« Отговор #43 -: Юли 29, 2009, 02:30:20 am »

И аз търся алтернативно решение за зъбния камък. Даже почти съм намерила, но ще пиша след като изпробвам върху себе си. Дотогава събирам и други идеи.

Прегледах си книжката с рецепти на Петър Димков и открих следното:


Грижи за зъбите, устата и устните - поствам без да променям текста, като уточнявам, че не ми се е налагало да изпробвам рецепти от този раздел, така че не мога да споделя личен опит:

Бели и здрави зъби. За да бъдат снежнобели, чисти и здрави зъбите, трябва всекидневно да се измиват с четка и паста за зъби. Освен това добре е да се мият и с домашен прах за зъби, приготвен от средата на типов хляб, изгорен като въглен и стрит на прах, а поне веднъж или два пъти в месеца да се измиват със смес от готварска сол и лимонов сок по равни части.Ако се е образувал зъбен камък, трябва да се потърси помощта на зъболекар. Добре е след всяко миене на зъбите да се жабури с хладка отварка от липов чай и едно парче от сухата пита на узрял слънчоглед, на която семето е махнато. Вземат се по 4 супени лъжици от сухата слънчогледова пита и липов цвят и в 1 л вода врат 30 минути; като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване. Тази отварка размеква и отстранява камъка.Запазване на устата в добро състояние. Всяка жена трябва да се грижи да има хубава уста, хубави и здрави зъби, за да бъде видът й по-привлекателен. Освен това здравата уста и белите зъби ще я предпазят от доста болести. За тази цел може да се използва следната рецепта: силен липов чай (2 супени лъжици цвят в 0,5 л вода врат 5 минути) се смесва с 1 зърно калиев хиперманганат. От тази течност се наливат по четири супени лъжици в чаша топла вода. Разбърква се и с нея се изплаква устата, след като зъбите са вече измити. Тази вода дезинфекцира устата, запазва зъбите и не допуска да се напластява зъбен камък по тях.За премахване на лошия дъх от устата е добре сутрин, обед и вечер след ядене да се взема по 1 бучка захар с по 3 капки розова вода. Това дава бодрост на тялото и хубав дъх на устата.Красотата на устните зависи от свежестта на тъканите, от цвета и блясъка им. Затова много лоша е привичката на някои жени да хапят устните си. Така те се зачервяват, подуват се и по тях се образуват много неприятни корички.Народната медицина по принцип е против червилата, защото понякога червилото може да дразни устните. Всяка жена може да има червени устни, стига да води природосъобразен живот. Пролетно време е добре да се ядат много череши. Жените, които избягват червилото, трябва да мажат леко устните си с масло от какао, което ги освежава. Безцветни и увехнали са устните при някои заболявания (например анемия). В тези случаи трябва да се лекува основното заболяване.За жените, които искат да оцветяват устните си, е добра следната безвредна рецепта: 100 г бял вазелин се размесва с 5 г алоксин (от аптеката). Вазелинът остава бял, но ако се намажат устните, те стават червени като вишни.Напукване на устните. През пролетта и есента устните твърде често се напукват. Намазването им с червило в този случай е повече вредно, отколкото полезно.Ето една много добра народна помада, която предпазва устните от напукване, а напуканите бързо лекува: 66 г прясна говежда лой, 44 г бял восък, 8 г какаово масло и 20 г бергамотово масло (от аптеката) се размесват добре и с тази помада се мажат устните. Хубаво е устните да се мажат и когато не са напукани, със следните помади: бял восък, спермацет и бадемово масло – всичко по 10 г (бяла помада за устни), или бял восък 10 г, бадемово масло 20 г, кармин 0,1 г и розово масло 2 капки (червена помада за устни).Пришки по устните. Обикновено се появяват у жените като последица на някоя вътрешна треска. Лечението е общо на организма. В леки случаи добре е този изрив да се намаже с дадената по-горе помада за напукани устни.
Св. Августин благодари на Бога, че не му е вменил отговорността за неговите сънища. Несъзнаваното е

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Зъби
« Отговор #44 -: Юли 29, 2009, 14:55:35 pm »
Здравейте!  :)
Извинявам се за офтопика, но не се сдържах.

Този Петър Димков ще да е от преди два века човек.
Особено загрижен за жените...
Забелязала съм, че тези представители на мъжкия пол са някак лишени от вниманието на жени.
Но ми направи впечатление това:
66 г прясна говежда лой,

 ??? :D

бял восък, спермацет...
Последното не е това което си мислите.  ;D
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27