Автор Тема: Вегетарианството  (Прочетена 281851 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 834
Re:Вегетарианството
« Отговор #825 -: Октомври 06, 2009, 12:58:43 pm »
Картофите съдържат гликоалкалоиди — токсични съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170°C) отчасти ги разрушава. Концентрацията на гликоалкалоиди в дивите картофи е достатъчна, за да предизвика токсичен ефект у хората. Гликоалкалоидите присъстват в големи концентрации точно под кожата на клубена и се увеличават с остаряването и излагането на светлина. Те могат да предизвикат главоболие, диария, гърчове и в сериозни случаи кома и смърт. Отравянията от картофи, обаче, са много редки. Излагането на светлина причинява също позеленяване, давайки по този начин информация кои части на картофа са станали по-токсични. Това обаче не е съвсем сигурен признак, защото позеленяването и натрупването на гликоалкалоиди могат да настъпват независимо едно от друго. Някои разновидности на картофа съдържат по-големи концентрации на гликоалкалоиди от други. Култиваторите, разработващи нови сортове проверяват това и понакога се налага да се откажат от някой иначе обещаващ сорт.
Култиваторите се опитват да държат соланиновите нива под 0,2 mg/g (0,2 тегловни ‰). Но когато тези сортове позеленеят, те също могат да достигнат концентрации от 1 mg/g (1 тегловен ‰). Някои изследвания подсказват, че 200 mg соланин би могъл да съставлява опасна доза. Такава доза би се получила от изяждането на 1 средноголям развален картоф или 4 до 9 добри картофа (над 1,4 кг) наведнъж. Националната токсикологична програма в САЩ предполага, че средният американец консумира 12,5 mg/човек/ден соланин от картофи. Д-р Дъглас Л. Холт, специалист по безопасност на храната в Университета на Мисури-Колумбия, отбелязва, че през последните 50 години няма докладвани случаи на соланиново отравяне от картофи и че повечето случаи са свързани с ядене на зелени картофи или пиене на чай от картофени листа.
Соланин има и в други растения, особено в смъртоносната беладона. Тази отрова засяга нервната система и предизвиква слабост и объркване. За повече информация виж Соланин.

п.п. Някъде в този абзац да се споменава вдигане на температура. Спорт, ти изтъкваш по детски наивно втълпения мит, а аз ти изтъквам съвсем друго.
« Последна редакция: Октомври 06, 2009, 13:03:39 pm от sidewinder »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #826 -: Октомври 06, 2009, 13:09:21 pm »
Е аз ще изтъкна по детски начин и един сериозен научен мит.

И това е начинът, по който науката разсъждава.

Тя разглежда нещата винаги поотделно.Никога не й минава през главата, че този картоф не случайно не е токсин в течно състояние, а група вещества, сглобени в сложно-съставна конструкция. Взети отделно, токсините са отровни.консумирани с цялото, неразрушено съдържание на картофа, токсините биват неутрализирани от естствените процеси на смилане в стомаха, или изиграват ролята си в баланса.

По същия начин науката си мисли, че извличайки захарта(рафинирайки я) ще се отърве от нещо излишно.Така превръща захарта в отрова.

По същия начин науката мисли, че извличайки пеницилина от плесента, ще се отърве от нещо излишно.Така превръща пеницилина в отрова.

Пак по същия начин науката разглежад картофа, като не успява да вдене, че картофът е Едно Завършено Цяло и всяко осакатяване го прави вреден.Затова картофън е полезен, когато се приема като Едно Завършено неинвалидизирано цяло.


Проблемът е сериозен, колкото и детски да се разглежда, защото така обществото разглежда и човека - рафинира го, извличайки от него разни неща, възприемайки го като отровен.
Човекът е Едно Завършено Цяло и не може да се разглеждат отделни части от него.Няма нищо отделно, което да съществува само.

Точно както се разглежда токсина в картофа.
« Последна редакция: Октомври 06, 2009, 13:12:51 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #827 -: Октомври 06, 2009, 13:26:31 pm »
Аве поведението на "чел-невидял" е много широко разпространено.

Бил съм глобалист, бил съм националист, бил съм нуетрален - говоря.
Бил съм вярващ в доброто, бил съм зъл, бил съм и егоист - говоря.
Бил съм ориентиран тяло, бил съм ориентиран духом, нямал съм ориентация - говоря.
Спортувал съм, медитирал съм, интегрирал съм - говоря.
Гледал съм телевизия, слушал съм радио, спирал съм да го правя - говоря.
Бил съм зомбиран, бил съм разпрограмирван - говоря.
Заблуждава ил са ме, убеждавали са ме, осъзнавал съм - говоря.
Бил съм на училище, бил съм вишист, и аз изпити съм държал, напускал съм - говоря.
Бил съм отглеждан, ходил съм на работа, живял съм сам - говоря.
Играл съм на игри, не съм играл на игри, бил съм с компютър, бил съм без - говоря.

Еми бил съм всеяден, ял съм месо, бил съм вегетарианец, сега съм суровоядец - говоря.


Затова нека онези, които са месоядни и никога не са били вегетарианци, да не говорят много и онези, които никога не са яли сурови картофи, но много са чели, също да не говорят много.

Далеч съм от мисълта "вервайте ми не говорете!", просто искам да кажа "нека да взимаме кой колко неща е опитал в предвид, защото има значение".
« Последна редакция: Октомври 06, 2009, 13:31:07 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 834
Re:Вегетарианството
« Отговор #828 -: Октомври 06, 2009, 13:45:20 pm »
Ще ти кажа само, че научните изследвания не са съвсем за изхвърляне. И това се доказа от неуките изказвания по биологични теми в скорошните постове.

Друг е въпросът, че има едни набедени учени (не говоря за истинските учени), които се мислят за авторитети и ръсят простотии, които на всичко отгоре им се публикуват с импакт фактор.

Не можеш да отхвърлиш с лека ръка научните достижения - до голяма степен все още разчитаме на тях. Дори да вземем само за това, да можем да се изразяваме грамотно по въпросите. Не да се казва, че целулозата се разгражда до полизахариди или, че маята е дрожди на гъби. И ако не знаехме нищо за тези дрожди, днес нямаше да пием вино, бира и да ядем хляб.   

Науката казва как, но не защо. Не съм ревностен защитник на науката, но това което ми е дала като познание, няма да ми го дадат Дейвид Айк или Алекс Джоунс.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #829 -: Октомври 06, 2009, 13:55:19 pm »
Науката казва как, но не защо. Не съм ревностен защитник на науката, но това което ми е дала като познание, няма да ми го дадат Дейвид Айк или Алекс Джоунс.

Еми супер. Тогава знай как от науката, но знай защо от другите източници.

П.П.
Въпреки, че науката не знае нито как, нито защо, но това е на едно ниво на сложност по-нагоре и все още не е актулно.На този етап не знае само защо.

Неактивен Oneness

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 127
Re:Вегетарианството
« Отговор #830 -: Октомври 06, 2009, 19:31:33 pm »
А желанието ти да не ядеш нещо, което ти се яде някак си просто звучи... насилствено.
Това е от една друга тема. Ако човек счита, че месото му вреди физически и най-вече на психиката, или че по някакъв начин косвено допринася за причиняването на смърт на невинни същества, не е ли по-добре да го спре, дори и насилствено? Не след дълго тялото ще привикне към новия начин на хранене. Яденето на месо е просто един навик. Всъщност неяденето на месо, също е навик. Значи всичко зависи от това каква мотивация имаме за да спрем месото и да знаем защо го правим. Всъщност за предпочитане е мотивацията ни да не е спиране на месото, а преминаване към немесоядство, т.е. да утвърдим неговата противоположност, а не да го потискаме. Можем да използваме и самовнушение. Преди всичко от значение е желанието за някаква промяна в самите себе си, както и нашата сила и волята да осъществим тази промяна. Всяка промяна поражда съпротивление - няма нищо по-нормално от това.
Така е, Iris, но за мен с осъзнаването на определени неща идва и промяна в желанията. Спорт-Здраве си мисли, че не го разбирам, което е и така и не е така. Принципно ми е пределно ясна тази "йерархия на желанията" ,както я наричаш, Спорте, но това което не разбирам е защо ти е нужна? Имам едно предположение и то е се основава на недостатък на осъзнаване на вредите. Като че хем ги разбираме, хем обаче някак си не съвсем, щом продължава да ни се яде месо. При мен няма подобна йерархия на желанията, затова я разбирам само теоритично. Аз отказах месото, защото спря да ми се яде, което не е точно "отказване от", а просто край на дадено действие. А спря да ми се яде, предполагам защото осъзнах какво представлява консумацията на месо. И така оттогава никога не ми се е дояло, а около мен постоянно се консумира. Затова ми се струва, че да подтискаш определено желание чрез по-силно е по-скоро възприета чужда истина, отколкото своя собствена, защото от моя гледна точка собствената истина влияе на желанията. "Инстинкт за ядене на месо"? Не познавам подобно нещо, а съм яла месо през целия си съзнателен живот допреди година. :unknown:
« Последна редакция: Октомври 06, 2009, 19:46:22 pm от Oneness »
For The Internets! :D

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #831 -: Октомври 07, 2009, 08:43:18 am »
Oneness, не е работата защо ми е нужна йерархия на желанита и емоциите, а в това, че я има, защото така е построен света.Оттук насетне аз мога само да се "досещам" защо ми е нужна и как да я използвам.
И... с теб отново ще стигнем до извода, че хората просот са различни.Защото аз отказах месото, след като го спрях.Спрях го рязко изведнъж и никога повече не ми се дойде, а почна постепенно да ме отвращава(защото се е случвало случайно да ми попадне месо в устата, без да знам, че го има в яденето).

Самото обсъждане в момента се получава заради двата аспекта на промяната.Едни оценяват нещо, сле дкато го загубят, а други оценяват същото, след като го спечелят.
При мен се случват често и двата варианта, затова се старая псотянно да сменям неща, постоянно да искам неща, постоянно да се ограничавам или разширявам насилствено, просто за да мога да видя повече и наистина да преценя кое е било или е по-добре от друго.

Неактивен momo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 184
Re:Вегетарианството
« Отговор #832 -: Октомври 07, 2009, 09:58:24 am »
Не знам дали сте наясно но човек по природа първо е хищник и после тревопасно. Природата ни е направила хищници, значи сме такива.
Предпочитам да изпитвам от храната си наслада, отколкото да ми се повдига и да я предъвквам по 5 пъти.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Вегетарианството
« Отговор #833 -: Октомври 07, 2009, 10:06:37 am »
Не знам дали си наясно, но по тоз въпрос всеки си има мнение, а и още се спори. А пък и човекът никога не е бил тревопасно в този смисъл на думата  :rofl2:   :blum2: Освен това, ние имаме нещо, наречено свободна воля, което ни позволява сами да решаваме и определяме какви сме и какви искаме да бъдем.
А относно това:
Цитат
Предпочитам да изпитвам от храната си наслада, отколкото да ми се повдига и да я предъвквам по 5 пъти.
аз съм на абсолютно същото мнение  ;D :drinks:
« Последна редакция: Октомври 07, 2009, 10:08:32 am от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Вегетарианството
« Отговор #834 -: Октомври 07, 2009, 10:33:23 am »
Както е казвано много пъти, нека не изпадаме в крайности. Никой никого не се опитва да убеди или принуди да прави нещо против желанието или волята си. Всичко е до убеждение. Ако се случи някой да попита "защо?", просто казвам "по етични съображения" и няма повече въпроси, а и без това никой не иска да знае наистина, защото човек се интересува основно и единствено от себе си  ;D, просто това носи малко объркване в програмата.
В началото направо изпадах в истерия, ако по някаква случайност в храната ми попаднеше месо (даже ми се е случвало да ми объркат поръчката и да ми донесат салата с месо?!), но това лято ми се наложи да ям, и то кайма (а това просто не мога да го дишам даже!  :bad:), но ядох, да, и то съвсем хладнокръвно, е, все пак ме разкриха  ;D, но това беше полезен опит и още един урок. Всичко зависи от нагласата.
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #835 -: Октомври 07, 2009, 11:12:10 am »
А мен като ме попитат "защо", отогварям - "нито ще те просвещавам, нито ще ти давам акъл, ходи чети като не знаеш и ме остави да ям" :)

На мен ми се случи(когато бях само вегетарианец, а не суровояд) да попадна на една салата с нещо като сос от сирене и домати може би и гъби, нарязани на дълги резани.Като започнах да го ям, едната гъба се оказа, че е доста жилава за гъба и като се сетих, че това е чувството от дъвчене на месо, ми се повдигна:P и го изплюх.Имаше яко пилешки хапки в тва нещо и го зарязах.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #836 -: Октомври 07, 2009, 16:59:02 pm »
За първи път ям сурова тиква, откакто съм суровояд, и това е най-вкусното нещо, което съм ял през живота си!  :yahoo:

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Вегетарианството
« Отговор #837 -: Октомври 07, 2009, 17:38:41 pm »
Не ще ли е по- удачно да се отвори нова тема за суровоядството? И без това настоящата отдавна в тая насока отбива.
« Последна редакция: Октомври 07, 2009, 17:39:32 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 834
Re:Вегетарианството
« Отговор #838 -: Октомври 07, 2009, 23:23:10 pm »
За първи път ям сурова тиква, откакто съм суровояд, и това е най-вкусното нещо, което съм ял през живота си!  :yahoo:

Коя тиква имаш предвид? Оранжевата или зелената. Защото от зелената отдавна усетих, че става за ядене и сурова.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Вегетарианството
« Отговор #839 -: Октомври 07, 2009, 23:27:59 pm »
Говоря за голямата оранжевата.Значи да си купя и зелени, така ли :)

И патладжаните стават за ядене.То всичко става де, но имам предвид "на мен ми харесаха".
« Последна редакция: Октомври 07, 2009, 23:28:58 pm от Спорт-Здраве4 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27