Автор Тема: Доброто и Злото  (Прочетена 33703 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Доброто и Злото
« Отговор #75 -: Септември 28, 2009, 15:06:10 pm »
     И двете същности (добро и лошо) се хранят с една и съща храна - внимание.   Зависи коя същност ще храниш повече с вниманието си, тя и ще избуи повече.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Доброто и Злото
« Отговор #76 -: Септември 28, 2009, 16:39:00 pm »
:)Мъдрите същества казват, че: "Злото е неосъществено ДОБРО" и струва ми се, много вярно. Също се присъединявам към онези думи за това, че всеки разговор за негативното го прави по-значимо.Ако можеше всеки от нас да подмине негативните ситуации те ще се смаляват и в даден момент просто ще са изчезнали.  :hi:

Да, и когато това стане, ще плачеш, ще стенеш да ти се случи нещо негативно...но никъде няма да го намериш и ще умреш неудовлетворена в осакатения си свят.

Неактивен Oneness

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 127
Re:Доброто и Злото
« Отговор #77 -: Септември 28, 2009, 17:30:12 pm »
Да, и когато това стане, ще плачеш, ще стенеш да ти се случи нещо негативно...но никъде няма да го намериш и ще умреш неудовлетворена в осакатения си свят.
Ахахаххахахахахахааххахах :rofl2:, Спорт-Здраве, разби ме с това изказване! Много яко... Прозвуча като сценарий за метълски клип, направо си го представям вече - накрая главната героиня сама си вади червата и се беси на тях.  ;D
For The Internets! :D

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Доброто и Злото
« Отговор #78 -: Октомври 01, 2009, 11:43:37 am »
:)Мъдрите същества казват, че: "Злото е неосъществено ДОБРО" и струва ми се, много вярно. Също се присъединявам към онези думи за това, че всеки разговор за негативното го прави по-значимо.Ако можеше всеки от нас да подмине негативните ситуации те ще се смаляват и в даден момент просто ще са изчезнали.  :hi:

Да, и когато това стане, ще плачеш, ще стенеш да ти се случи нещо негативно...но никъде няма да го намериш и ще умреш неудовлетворена в осакатения си свят.
  :) Да има една мъдра приказка за неудовлетворените казват, че "ОНЗИ, КОЙТО НЕ УМЕЕ ДА СЕ РАДВА НА МАЛКОТО ДОБРО, НЕ ПОСТИГА ГОЛЯМОТО"  ;)
 Вероятно са прави , ти как мислиш?  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Доброто и Злото
« Отговор #79 -: Октомври 01, 2009, 13:10:26 pm »
Че то има ли малко и голямо добро?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Доброто и Злото
« Отговор #80 -: Октомври 03, 2009, 00:31:29 am »
Сега от тази тема се сетих за нещо инересно. Христос каза на хората и то на няколко места, че са зли въпреки че правят добри неща и то често, какво мислите по въпроса/ дали иаз като богоизбран и правя велико добро с откритията си съм зъл?
Soli Deo Gloria!

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Доброто и Злото
« Отговор #81 -: Октомври 03, 2009, 09:49:13 am »
Ами ако разсъждаваме от гледна точка на съществата вече преминали човешката еволюция, доброто извършено с егоистични мотиви всъщност е зло. В действията и мислите ни не трябва да има дори и най-малък оттенък на егоизъм. Например, искаме да дадем пари на някой беден. Ние трябва да го правим единствено заради ползата за самия беден, а не защото чрез действието си на даряване се чувстваме по-възвишени, духовни и си придаваме по-голяма стойност в собствените си очи и в очите на другите.

Изводът: по-добре си остани богоизбран, защото да си Бог не е лесно.
« Последна редакция: Октомври 03, 2009, 13:27:21 pm от Mirotvorec »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Доброто и Злото
« Отговор #82 -: Октомври 04, 2009, 00:41:20 am »
Е все пак съм зъл, мерси това исках да прочета, макар и не директно казано. Винаги съм уважавал много и дори ценял фарисейте изтъкващи собственната си правеедност и греховете на другите особенно на ей ония богоизбран. Сега се сещам и друго, само добрите и хубавите агнета, тоест "правилните" отивха на отаря, другите оцеляваха.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Доброто и Злото
« Отговор #83 -: Октомври 04, 2009, 10:24:25 am »
Добър, зъл - зависи от гледната точка. Според изложената от мен по-рано гледна точка, няма добри хора, защото тези, които отговарят на условията за доброта според нея, вече няма да са хора. На мен обаче ми е все едно дали някой ще бъде оценен като добър или като лош. Могат да се оценяват само отделни човешки действия, но не и човека като цяло. Един и същ човек може да направи някакво добро дело и веднага след това някакво престъпление. Добър ли е този човек или лош?

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Доброто и Злото
« Отговор #84 -: Октомври 04, 2009, 13:01:19 pm »
Е тук вече си наистина права, човек не може да бъде оценен според такова общо и относително понятие като добро и зло. Тези две категории трябва да се използват за не за самата личност на човек, а за неща които са направени, казани или са според разбирането на някаква религия или философия.
Soli Deo Gloria!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Доброто и Злото
« Отговор #85 -: Октомври 04, 2009, 21:39:16 pm »
      Привет,
      Много пъти съм писал и казвал, че ЕГОИЗЪМА е в основата на лошото! Винаги когато подправката егоизъм присъства в намеренията ни не е възможно да сътворим добро. Опитайте да изхвътлите местоимението АЗ от речника си за две седмици и ще почуствате как се променят нещата отвътре.
      Не бива са се определя една личност като добра или лоша, защото двете понятия са много относителни, определят се от гледната точка и ситуацията. Не така стоят нещата, обаче, с мотивите. Когато извършваш някакъв акт спрямо друга личност винаги трябва да присъства въпроса - защо го правя? Отговора който ще дадеш на себе си е нужно да бъде откровен, (не заблуждавай поне себе си), от него ще зависи дали това което правиш ще бъде:
     Добро за тебе и за другия! Поискана помощ и дадена без егоизъм.
     Добро за теб и лошо за другия, което в последствие ще се тратсформира в добро.
     Добро за тебе при наличието но егоистични подбуди не може да има, независимо колко добро си направил за благото на другите!
     И още нещо - трябва да се прави разлика между лошото и злото!! Злото е патология - плод на болен мозък изродил егото си в егоцентризъм - (АЗ СЪМ БОГ; ЦЕЛТА ОПРАВДАВА СРЕДСТВАТА; Злото е безотговорност и липса на самокритичност.
  С уважение!     
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Доброто и Злото
« Отговор #86 -: Октомври 15, 2009, 10:40:37 am »
 :) Да онова,което е добро за едни ,за други може да е зло по различни причини.  Но все ми се струва, че има и ДОБРО, което по никакъв начин  не може да се превърне в ЗЛО за никого. Дали пък това не са малкото и голямото ДОБРО И ЗЛО? :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27