Автор Тема: Доброто и Злото  (Прочетена 33840 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re: Доброто и Злото
« Отговор #15 -: Октомври 16, 2008, 10:17:46 am »
Доброто и злото са относителни понятия. Когато се стреми да прави добро, човек не търси положителни резултати които да обхванат всичко съществуващо, а единствено един ограничен кръг от следствия. Решаваща е мотивацията. Ако човек предприеме някакво действие с ясното намерение да навреди, дори и това да се окаже в последствие от полза за жертвата, имаме извършване на зло и извършителя ще натрупа негативна карма. Ако в желанието си да помогнем на някого, човек не прецени добре действията си и всъщност му навреди, то човек също ще понесе кармична отговорност за невежеството си, но минимална(положителната карма ще е повече), а действието му не може да бъде определено като зло. За добро и зло може да се говори единствено като се отчете позицията на извършителя. Направеното зло може в последствие да бъде използвано в положителна насока, но това не го прави добро, тъй като получилите се положителни следствия не са се включвали в намерението на неговия извършител и заслугата не е негова.

Злото и доброто не могат да бъдат съвместени. Те са две противоположни посоки на движение. С всяка своя мисъл, човек избира едно от двете. Да се говори за издигане над доброто и злото е неправилно. Точно обратното: с развитието си човек се научава по-добре да ги различава, да оценява нещата от повече гледни точки и да предвижда възможните следствия в по-голяма степен. Човек винаги, във всеки един момент избира или доброто, или злото. Така човек проявява волята си, а степента на развиване на умствения и сърдечния му потенциал, му помагат този избор да е правилния (от гледна точка на неговото духовно развитие).

Неактивен genq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re: Доброто и Злото
« Отговор #16 -: Октомври 16, 2008, 10:51:20 am »
Да се определи нещо като добро или зло е трудно и понякога невъзможно. Но ако се замислим това добро и зло е като + и - в математиката , като при нея те показват величини, които са фиксирани като постоянни. Всеки човек в зависмост от своята индивидуална гледна точка, желание , хрумване извършва действие, което за него е най- общо казано "добро". Дали то ще рефлектира така и върху другите не винаги може да се предвиди. И все пак ако няма зло , няма да има и добро, такъв е светът и така той бива хармоничен.
« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 13:52:37 pm от Mirotvorec »

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re: Доброто и Злото
« Отговор #17 -: Октомври 16, 2008, 12:47:46 pm »
Първо, да благодаря  на всички че сте прочели и най-вече на Мах,  че се е опитал да направи анализ набързо.
 
Мах, радвам се, че си приятелски настроен, аз също. Иначе не може да има полемика, дискусия.  Може да има само натриване на носове. Критиката , сама по себе си, като дейност, без да предлага алтернативи,  е като ялово дърво.  Така, че може да си критикуваш от тук до безкрая.  Ни най-малко не ме тревожи, даже се радвам, че има мислещи, разсъждаващи.
 
И нека да ти кажа нещо за разликата между това  кой е със светло и кой с тъмно мислене.  Прав е Х, като кажеш нещо, не се отказвай от думите си.
 
И тъмното и светлото ( и това го казвам абсолютно убедено), съществуват само в главата ти. Те са същите условни категории, като доброто и злото и като истината и лъжата. Не могат едно без друго.  И тъмно и светло, ако трябва да повдигам нова тема, са само илюзия  на заблудените, изключително ограничени очи и техния, болезнено ограничен спектър.  Какъв, мислиш, е спектъра на твоята визия?  Ако не знаеш, попитай специалист. Тогава ще разбереш, колко неща не виждат някои.  И без обобщения, защото някои ги виждат.  Сори за отклонението.

Светло мислене, тъмно мислене, ако ше си слагаме такива елементарни етикети,  дайте да  не спираме...кукувци, шизофреници,  фантазьори.  Всички тия, които мислим нестандартно, неадекватно и нееднакво, етикетите, да ти призная, не ни интересуват. Те са само илюзията на хората, как ни възприемат.  Спектъра, за който ти говорех по-горе.
 
Аз никъде не казвам, че съм светло или тъмно-мислещ. Или?  Смятам, че с писането си просто давам нишан, че съм поне мислещ.
 
Мисля, че ясно показвам навсякъде, че  полярните категории са ОТНОСИТЕЛНИ.  И не се слагам в нито една от тях. Разбира се, че понякога мислите ми не са „светли” и понякога не са”тъмни”. Въпросът е, че аз се САМО-наблюдавам и  САМО-СЪЗНАВАМ тези процеси, които ме превръщат в автоматон, в робот.  И затова съм нещо повече от физическото си тяло.  Ако продължиш нататък да се само-наблюдаваш, ще установиш, че си много повече и от други неща. Идеален тест в търсене на истинската си същност. Принципът е: Това, което осъзнаваш, е включено В твоето Съзнание и като такова твоето съзнание е по-голямо от въпросното нещо. Проста логика. Всяко нещо, което влиза в съзнанието е по-малко от него.

Дали си обективен и безпристрастен, също не е моя работа. То си е твое лично право на избор. 

Цитат
различията в мненията

Сам си го казал, различията на мненията не ме притесняват, даже се радвам , ако има различни мнения. Дори, ако има такива, които да предлагат различна концепция, са ми любими. Защото поне показва, че не спят. Но има и такива, които само отсичат с ръка: А, т’ва е пълна глупост, а в същото време не предлагат алтернатива. Да се отхвърли предложена концепция, като несериозна, трябва да има сериозни причини или алтернатива. Ще се радвам някой най-накрая да ми „отвори очите”.  Кво по –хубаво от тва да не си заблуден?  Тъкмо ще прекарам останалата част от живота си без заблуждения.  Това е повод за празник не за цупене.

Тази позиция на: „ А, бе тва е пълна глупост”, ма в същото време да си признаваш, че си твърде недорасъл , за да знаеш изобщо нещо по въпроса, е най-малкото несериозна.  Защо не си помислиш, че щом се чувстваш недорасъл за такива големи истини ( сам го казваш), много е вероятно да не ги разпознаеш, независимо от чия уста излизат и под каква форма.

Неведоми са пътищата на Абсолюта. Не убивай месинджъра.

Не всички са недорасли, Мах.

Един съвет от мен : никога не казвай никога...май ше станат 2... и си дръж съзнанието винаги отворено, за да може да влиза чист въздух и да се проветрява, защото от заседнали доктрини в мозъците,  човечеството е на тва дередже.

Аз винаги ще изслушам и изследвам другата гледна точка (стига да има такава).  Нали затова е форум. И аз, като теб , обаче не винаги се съгласявам.  Но и няма да седна да критикувам хората.
 
Всеки е свободен да избира на какво да вярва и дали да вярва. Както и ти.

Цитат
Това не е ли опит именно за „използване на нашите лични, СУБЕКТИВНИ морални стандарти, да дефинираме доброто и злото” ?

Не НИЕ, Мах, не НИЕ, АЗ се опитвам.  Виждам, че ти често употребяваш „ние” . Аз мога да кажа  за себе си, какво се опитвам.  Моята гледна точка е субективна, опитваща се максимално и честно да бъде обективна,  доколкото е възможно. Знам, че някои неща ще изглеждат като от фантастичен филм, но и това не плаши душите наши.  Сметнала съм, че е важно да ги кажа.

Цитат
Защото едва ли от позицията си на хора сме в състояние да проумеем висшия замисъл и вселенските закони.


Хора много, хора разни.
 
И в този смисъл, вие, която и група да представляваш, сигурно не сте в състояние да проумеете висшия замисъл.  Знам ли?

Аз, понеже мога да си сменям позициите непрекъснато, мога да разсъждавам от друга позиция, освен от човешката. Съзнавам, че не всеки умее това.  Не всеки, който е облечен в човешка кожа, притежава еднакви характеристики или способности и слава богу.

Има хора, за които си нямаш и най-беглата престава, какви способности имат. Хора, съсвсем обикновени на вид. И ако бяха хора, които да търсят лесен ефект и да ти демонстрират трикове, убедена съм, че след подобен трик, можеш спокойно  да се отправиш към най-близката психиатрична институция.
 
Не отхвърляй с лека ръка, нещо, което ти звучи като фантазия. Само, защото мозъка ти не може да го асимилира. Винаги допускай. Не можеш да си представиш колко, допускането разширява съзнанието и възприятието на света като цяло.

Ако си забелязал,  не осъждам никого, че е добър или лош. Напротив, казвам, че злото не може да бъде разглеждано отделено от Абсолюта или отделно от доброто, следователно и двете съществуват  с идеална цел - втъкани в него.
 
Най-малко аз съм моралистка, ако бях, щях да си прекарам времето в темите за циганизирането и военните конфликти и да раздавам морални присъди. Просто, с думите от словесния си запас, се опитвам да обясня по най-простия начин,  че зло и добро са относителни категории и дори го потвърждавам.

Казвам, че и двете са необходими, че са двете страни на една монета  и че на определено ниво на съзнанието, тези категории ИЗЧЕЗВАТ и съзнанието става обективно. И от там по презумпция става ясно, че и най злият магьосник е  само относителен носител на зло, щом  е част от света.  Затова и не си позволявам лековато да сравнявам добрия набожен човечец  с  Черния Магьосник.  Въпреки, че съм посочила разликите ясно,  Черният магьосник , макар с гигантски интелект, се е отрекъл от човешката си еволюционна пътека, обикновеният човечец не е, но може и да се откаже , като достигне до определено ниво на съзнание. Но разликата в случая е само относителна. Приликата е, че и двамата имат избор. За двамата си има причини да съществуват като участници в света.
 
Никъде не казвам, че злото е преднамерено. Само намеквам, че е допуснато да съществува. 

Цитатът за греха е изкаран от контекста и така няма смисъл. Израза е
Цитат
: Грях е мислене, говорене и действане под нашето ниво на съзнание и от там, възпрепятстване на нашата еволюция или тази на друг/и индивид/и. Грехът  е престъпване на законите на еволюцията.


Трябва ли да обяснявам, че „грях”,  в случая е нарочно преувеличена дума? Просто е всичко, което един индивид или група такива  върши и мисли, с цел да нарани и  навреди на друг или група индивиди. Умишлено, знаейки, какво действието им ще причини. Говоря за намерението.

Разбира се, никъде не съм споменала , че трябва да ми се вярва  непременно или  че моите изводи са валидни за теб или другите.  Те са валидни за мен, аз само ги споделям с вас.  Ако намериш в тях , нещо, което да ти е полезно, добре, ако ли не, пак добре.
 
Той , Исус Христос на крака дойде и не му повярваха, та аз ли да претендирам. Хаха.  Нямам такива илюзии.   ;D

Едно време хората са се присмивали, предполагам,  на идеята, че човек  ще може да лети.  Изгаряли са хора, които са твърдели, че земята е кръгла.
 
Кое да приемаш  сериозно или не, ти избираш.  Дали да крещиш критично – също. Чувствай се свободен, ако това по някакъв начин задоволява търсещия ти ум.. Начините за сдобиване с познание не са важни, важен е резултата.

Абсолюта е създал една своя фикция и от тук нататък е ясен само финала.  Какво се случва вътре, между двете, е именно относителната истина, която не бива да бъде пренебрегвана  за сметка на  Абсолютната, а именно : ние се самосъздаваме, самоизтребваме, самоусъвършенстваме,  създаваме светове, принципи, зло, добро, тъмно светло и т.н. , даден ни е избор.
 
Но, относителна или не, тя е много реална за нас.  А за Абсолюта е фантазия. Да зема сега да му кажа, че е лунатик тогава, а? Кви си ги фантазира той, а?

Тук е раздел Езотерика и в такъв раздел, предполагам, е позволено да  се разсъждава свободно и да се допуска.  Ако не бъркам.  Знаеш ли значението на думата „езотерика” и защо, това, което тя предлага е езотерично? 
Защото, ако всеки имаше това знание + възможността да го използва, би настъпил поголовен хаос.

Моите разсъждения , както поясних,  са резултат от дългогодишно изследване  и личен опит.  Те са субективни за теб и обективни за мен,  да.
 
Аз представям моята гледна точка, а ти имаш избора да го наречеш фантазиране.  Не ми за задълбава за фантазирането, защото вече надълго го обсъждахме в темата „Ти не съществуваш”,  която намеква, че самият свят е илюзия/фантазия.  ( „Холографската вселена”  - Майкъл Талбът)

Тук, има един, дето е официално обявен за напълно ненормален. И като му споменеш името, хората те гледат подозрително , намръщено, изпод вежди. Казва се Дейвид Айк.   ” Мани го тоя хаховец, има даже наглостта да каже, че е Исус Христос , ха-ха-ха!”  е вероятно най-често срещания, вече банален рефрен  за него.  Ами, да започна аз да се смея сега, защото тое ЯСНО, че той  е Исус Христос, както и аз, както и ти. Ма,  колко го знаят?  Не знам защо, но като четох книгите му, не видях нищо ненормално и невъзможно.  И не ми мяза на луд.  Може би щото и аз съм луда, знам ли.

Затова, не си позволявам да махам с ръка и да го обявявам за идиот.  Като по този начин (съзнавам, че сама) се откорявам ясно и социума, вероятно смята , че ако има някой , който да взима Айк на сериозно, значи и той не е у ред. Но, знаеш ли, колко малко това ме тревожи, какво социума си мисли? Социума не стои на моята еволюционна пътека. Моята пътека само минава през социума.
 
Ако кажеш на колегите от темите за коснпирации и НЛО, че щом не са виждали летяща чиния, значи са несериозни фантазьори, ще те изядат с парцалите.  ;D
 
Не винаги можеш да извадиш от джоба си крак от извънземен или парченце от робата на Бог.  Просто, приеми, че имаш избор, какво да мислиш, какво да правиш, какво да не правиш, в какво да вярваш и дали да вярваш.
 
Цитат
Кой е източникът на тези твърдения?

Аз съм източникът на тези твърдения.

А какво значение има кой е източника?  Кажи, на кой би повярвал сляпо ? Би ли изобщо?
 
А иначе, някой беше споменал, колко му харесвал израза от Адендум, че приемаме авторитетите за истина , а не истината за авторитет. Ха-ха-ха!   И на мен ми допада.

Има Абсолютна истина има и относителна истина.  Ако  знаеш Абсолютната истина, казва Херемес, никога не трябва да пренебрегваш и относителната. Защото , ако я пренебрегнеш, все едно знаеш половината истина.
   
От перспективата на Абсолюта, светът  може да е негова фантазия, но от моя перспектива, светът е плътен и като си ударя лакътя от шкафа, боли.  Нищо, че като ме раздробиш на атоми, не съм плътна, значи не би трябвало да ме боли. Значи и болката също е илюзия?  И да и не, зависи от перспективата.

Ако можеш да погледнеш от различните гледни точки, е истински благодат.  Разширява спектъра неимоверно.

Аз не се опитвам да предлагам някакви абсолютни истини, а съотенсени към това, какво моя свят/съзнание  включва и това  аз в кой свят/съзнание съм включена  и какво моят опит  е научил мен.
 
От тук нататък, всеки сам решава.  Или съм луда или знам. Тва са двете перспективи. Всеки може да заеме която иска. Или трета, ако намери такава.  :)

Пак сме си приятели, нали?   :)

Забравих да кажа за законите на живота, ще ги напиша. Защо не ги знаете,  не знам.  Явно не ви интересуват.  Аз знам, че ги знам.   :)
 
И , още нещо забравих.

Перфектното космическо съзнание е перфектно и независимо от време и условия.  За съжаление, перфектното космическо съзнание е характеристика само на Перфектния.  На Абсолюта. Но самата есенция на съществуванието е,  да го достигнеш, ако ти стиска.  Защото не е лесно и докато го сториш има много плюнки да избършеш от лицето си  и много рани да изближеш. 


« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 13:04:49 pm от July »

Неактивен genq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re: Доброто и Злото
« Отговор #18 -: Октомври 16, 2008, 13:03:12 pm »
Juli, светът е в теб и ти в него. Всяка истина или нетакава е в момента. Няма неистина, ако тя съществува. Самото твърдение е нелогично. Всеки избор на човек в момента на неговото взимане е истински и правилен според него. Отричането на това може да те накара да станеш съдник, а това е неправилно.
« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 13:53:43 pm от Mirotvorec »

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re: Доброто и Злото
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2008, 13:12:57 pm »
Цитат
а това е неправилно.

Виждам, че знаеш явно, кое е "правилно" и кое "неправилно" и изпадаш в противоречие, вършейки същото, от което се опитваш да ме предпазиш.

Затова, genq, внимавай да не ме осъдиш!  :)

Усмивки и благодаря, че се включи.

Неактивен genq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re: Доброто и Злото
« Отговор #20 -: Октомври 16, 2008, 13:22:43 pm »
Ако можех да осъждам щеше да е страхотно. За съжаление не познавам човек, който да може да се справи с това успешно. Това, което написах бе с подтекст, а именно...Както самата спомена съшествува илюзията в живота и тя се отнася за много неща. Истината се определя не от някакво правило или закон, а от това , че човек има свободата да избира. Да бъде определен човек. Съзнанието, което носи всеки от нас носи силата да дава обширност на избора. Тук правилно и неправилно няма, все пак когато човек се опари ще се научи , паренето е лошо, а урока безценен. :-X
« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 13:55:07 pm от Mirotvorec »

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re: Доброто и Злото
« Отговор #21 -: Октомври 16, 2008, 13:51:22 pm »
Цитат
паренето е лошо
  ;D Леле, Женка, ти съвсем се попари. Сега, пък знаеш даже , кое е лошо и добро.  Няма нужда да се цупиш. Пращай ми усмивчици. :)

Шегата настрана, не мисля, че казвам нещо фундаментално по-различно от теб. А иначе от паренето, урока е безценен, само, ако не си сложиш пръстчето пак на котлона. Иначе  пак плащаш цена - пръстчето пари. И така, докато спреш да се париш.

Както вече казах, всеки има право да се пари, колкото пъти е необходимо. И това е подчинено на закона за еволюцията или развитието на съзнанието. Ако паренето, не е за да те научи да не се париш, закакво е? Защо е принцип или закон? Защото е винаги валиден. Париш - боли - учиш - париш -боли - учиш - не слагаш пръстче - не боли - научил - еволюирал.

 :)
« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 18:56:24 pm от July »

Неактивен genq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re: Доброто и Злото
« Отговор #22 -: Октомври 16, 2008, 14:05:23 pm »
 :'(Ако повтаряш една очевидна грешка няколко пъто ,това показва само едно,че не си готов да осъзнаеш причинно следствената връзка.А и това е все пак побутване към осъзнаване на света.

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re: Доброто и Злото
« Отговор #23 -: Октомври 16, 2008, 14:39:39 pm »
Именно, много добре казано.  :) :-*

Max

  • Гост
Re: Доброто и Злото
« Отговор #24 -: Октомври 16, 2008, 14:52:39 pm »
"Тайното правителство е съставено от хора, които притежават тайни познания за това как е устроен света. Те използват тези знания за да управляват обществото.
А защо НИЕ ги нямаме тези знания?
Очевидно техните знания имат прагматична стойност,  за разлика от приказките с които ние си гъделичкаме самолюбието.

Да не си мислите, че според тях те вършат зло. Ta за тях тoва е най-доброто, което може да съществува.
Ако погледнеш трезво, (само не ме бийте, моля) ние наистина сме много. „Златният милиард”, от гледна точка на биологичното равновесие, може би е оптималното число.
С останалите им амбиции обаче не съм съгласен.

"Ако се налага дори и шамари бих удрял на хората само и само да ги накарам да се събудят и прогледнат. …" 
Със шамари не става.
За събуждането на хората вероятно трябва да се използват същите механизми, с които са били  приспани.

Но прост пример: ако имате дете на 15 години и го видите с цигара в устатата как ще реагирате? Ще го оставите на божествения план да го учи сигурно.
Късно е да прилагаш насилие, след като си изтървал момента да го предпазиш.
Моите родители, в уж случайни ситуации, ми дадоха нагледни примери за последиците, още в крехка възраст.
Натрапчива педагогика и категорични забрани нямаше. Беше ми позволено сам да направя избор.
Бях подготвен и  как да реагирам на натиска на съученици и приятели. Знаете за какво говоря, колко много хора вършат глупости с единствения мотив да не се различават, да не бъдат санкционирани от тълпата.Трудно се устоява.
Тук е ролята на родителите: по правилния начин и в подходящото време.


И още нещо: ако бяхте толкова обективни, колкото ви се иска да сте, дали нямаше да сте някъде далеч в някоя планина или гора - далеч от човешката глупост.

! ! ! ! ! ! ! ! !

Какво правим в цивилизацията, ако нямаме желание и готовност  да се борим
Имаме! Но възможен ли е общият фронт?

да се борим за справедливост
„Справедливост” - абстракции от тоя род, не могат вече никого да трогнат. Идеалисти няма.
 Мисля, мотивът трябва да бъде „да защитим себе си и интересите си.

Защото ако не го правим, то други го правят много добре и успяват. За тях зло също няма.

Има един пределен момент, отвъд който всички попадаме в един кюп : Чиповете.

Аз виждам борбата в осъзнаване на положението и всеки да си поеме отговорността.
Форумът прави най-важното: предоставя информация. От там нататък всеки избира.
« Последна редакция: Октомври 16, 2008, 16:36:10 pm от Max »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Доброто и Злото
« Отговор #25 -: Октомври 16, 2008, 15:12:49 pm »
В интерес на истината имаме ги тея познания.
Проблема е в това,че съвсем естествено хоата се делят на лидери и следващи. А някои от лидерите в процеса на историята са се добрали до власт и ресурси, и именно това обуславя "господството" им. А то се изразява обиновено в управление на доста големи и абстрактни процеси. Отделния човек итова какво му се случва нямат почти никакви допирни точки с управляването на властта от онея горе. Въвеждането на разните му мерки за следене, потискания на наро да и т.н. също са работа на дребни хора с малко власт. Това си е техен и наш проблем. Наистина големите риби не ги касае ще има ли следене и наблюдаване или не. Даже ако имат малко ум в главите си(а за да се издигнат до толкова високо имат) и ако имаше някакво значение, биха предпочели да подкрепят естествено и хармонично развитие. Ама не ги интересува защото не си струва да вложиш толкова огромен ресурс за да се опиташ да промениш самата човешка природа. А тя е хората да се сбират в тълпи и някой да води тези тълпи. Този някой често прави неизгодни за народа решения, въвежда тежки мерки и какво ли още не. И един ден идва и неговия ред.
 Работата е там че хората са такива съществаа,че изпитват нужда да се групират в тълпи и да подражават един на друг. Често свободата за тях създава само главоболия и прави живота им неясен. Докато обратно - културните, социалните ограничения правят всичко подредено и ясно и на хората не им се налага да правят неша, които не разбират, например мисленето. ТО вече е характерно за друг тип хора-лидерите. А те обикновено си намират сравнително високо място .
А премахването на всякви такива върхушки, въвеждането на тотална свобода и любов и ракриване на всичко скрито няма изобщо да доведе до утопия. Напротив - хаос, кръвопролития, още хаос, и в един момент всичко ще тръгне по стария си път. Ниокй най-горе няма интерес да води нещата към разрушение. Всеки иска максимална дълготрайност на вложенията си и това може да се постигне само с едно добро и устойчиво развитие.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Max

  • Гост
Re: Доброто и Злото
« Отговор #26 -: Октомври 16, 2008, 15:34:59 pm »
Уви, Gil, така ми изглеждат нещата и на мен.
Така , че индивидуалният път…

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re: Доброто и Злото
« Отговор #27 -: Октомври 16, 2008, 15:37:00 pm »
Цитат
Работата е там че хората са такива съществаа,че изпитват нужда да се групират в тълпи и да подражават един на друг. Често свободата за тях създава само главоболия и прави живота им неясен. Докато обратно - културните, социалните ограничения правят всичко подредено и ясно и на хората не им се налага да правят неша, които не разбират, например мисленето. ТО вече е характерно за друг тип хора-лидерите. А те обикновено си намират сравнително високо място .

Тъжно, но факт.

Напълно споделям казаното от Гил.

Неактивен genq

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re: Доброто и Злото
« Отговор #28 -: Октомври 16, 2008, 16:17:40 pm »
Срамота.Истината според мен е че при част от хората преобладава колективното мислене а не индивидуалното.Тези който мислят индивидуално или са отритнати или са "върхушка".Човечеството може да опита вариант на развитието си без ограничения и правила.Досега в развитието ни има много ограничени или незаконни неща който "някой"определя като такива.От историята се вижда ,че забраненото е по сладко и интересно.Не е ли това умишлено всеки ще се сети.Защо не се направи така ,че всеки сам да избере кое  е правилно за него и кое не,разбира се ако по този  начин не наранява и ощететява друг.Едва ли скоро ще стане всеки да има избор в максимална степен,но това е един от начините човек да осъзнае по-добре и правилно нещата.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Доброто и Злото
« Отговор #29 -: Октомври 16, 2008, 17:51:40 pm »
Не  е умишлвно.
Има случаи в историята на общества,които са се опитвали да живетя без ограничения и правила. Уви, самото съществуване ги налага, самите хора съзнатлно или не ги налагат.Дори това,което казваш ти е правило. Защото всеки,абсолютно всеки твой избор е в нечии ущърб.

п.с. По този повод хвърлете едно око на една класическа книжка "Повелителят на мухите"
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27