Свободната воля се крие в правенето на комплексен избор на базата на мислене. Може би наистина е спорно къде почва тя, но... Струва ми се, че бъркаш индивидуалността със свободната воля. Едно животно не може да реши да пази диаета, да се отдаде на екзистенциални размишления или да се самоубие. Това не значи, че ще действа по съвсем същия начин като някой свой събрат. Програмата е доста по-сложна, защото чрез нея се проявява много по-сложен замисъл от този който човек би вложил в един робот - да му служи... Роботът няма душа, която да се опитва да се прояви чрез законите на физиката.
Кажи какво мислиш де... 
Защо правенето на
комплексен избор? Просто правенето на избор!
А на мен ми се струва, че ти бъркаш в сравняването на нивата на мисъл - проста и комплексна. Едва ли може да се сравнява по този начин - "не може да реши да пази диаета, да се отдаде на екзистенциални размишления или да се самоуби". Хората и животните са на различни нива и не можеш да сравняваш мащабите на свободната воля на животното с тази на човека, поглеждайки през призмата на човека!
Свободната воля късае изборът, а не нивото на сложни и прости разсъждения.
Животното няма да действа като събратя си заради индивидуалността, да, но според мен в нея е съградена нишката на свободния избор!
След като спомена душата и робота, според теб, душата може ли да бъде изцяло подчинена на инстинкти и лишена ли е тя от съзнание и свободен избор? В същност смяташ ли, че животните имат душа? Може би от тук трябва да започнем

))
Вярваш ли, че душата има свободен избор и избира в какво да се прероди? Ако да, то това да се прероди в едно животно пак си е свободен избор и теоритично да се лиши от такъв би било пак свободен избор, макар че това звучи малко парадоксално!

Е, чисто практически, ако оставим на страна философските и хипотетични разсъждения, то аз смятам, че животните имат свободен избор, защото обичам да наблюдавам поведението им и съм забелязала, че то не е диктувано постоянно от инстинкти. Когато поставиш едно животно в необичайна среда за него, то не винаги действа инстинктивно, а може да прояви находчивост и креативност, както и да прояви абсолютно противоположно на инстинктите му поведение. Какво поведение ще предприеме зависи и от индивидуалния му характер, важното е, че топрави избор, който не зависи изцяло от инстинктите му и може въобще да не им съответства! Както при хората - някои са по-инстинктивни, а други по-находчиви и креативни в съзнанието си и поведението си!
Ще ти дам един банален пример - в дома си имам котка и няколко кучета. Котката ми излиза навън и целодневно се сблъсква с бездомни кучета и много добре знае как да се пази от тях, а в дома няма проблем с другите кучета, но любопитното е, че по свой собствен избор се е сприятелила с едно от кучетата (а с другите не) и си спи с него и си играе с него и се обичат. В случая нейното поведение към кучетата като към враг и съперник би трябвало да е инстинктивно и безкомпромисно, ако тя се ръководеше само от инстинктите си! А тя се ръководи от някаква осъзната преценка на различните ситуации и прави избор на поведение, а не реагира еднакво с всички представители на кучето, което в природата и е враг и инстинктивно го припознава като такъв по принцип! Моето обяснение е, че понеже при животните е заложен свободния избор, който им дава възможността да създадат съвсем избирателно нови схеми на поведение, с цел да еволюират в по-осъвършенстван вид, то те не се подчиняват изцяло на инстинкти и не бива да се подценяват! (давам пример с кучета и котки, понеже за тях си говорим в темата, иначе в природата примери да искаш)
Грешката е в директното сравнение на хора и животни погледнато от позицията на човешкото ниво на живеене!
П.П. Ако моето обяснение ти се струва повърхностно, то ние можем да отворим нова тема, в която да обсъдим има ли животното свободен избор и да задълбочим диалога.
