Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174379 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #195 -: Октомври 16, 2009, 23:21:38 pm »
Айде почна се с тъпните на Коелю :P

Еми тъп е, аз не съм му дал акции, просто му използвах думите :) Цитирах го, щото ми спестява много думи накуп...а ако бях написал тях, вместо "банка за услуги", при прочитане на изреченеието ще се загуби въздействащият ефект, щото ще се разкъса връзката - "положение" ще излезе от позицията на активен контекст за обстоятелството в изречението.

Кво ше кажеш за тва обяснение  :blum2:
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 23:23:48 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #196 -: Октомври 16, 2009, 23:45:44 pm »
Според мен е тъпо да се заменя нещо.

Чудесно ще е, ако се впрегне алтруизма в услуга на егоизма.Тогава вече всички ще са доволни, а самите ние - още по-доволни.

Ти си си здраво за ЕГОТО, не мож го смеси с алтруизма.
Не казвам, че егото е лошо, но в горния цитат не се връзва връзката ;) :drinks:
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 13:35:41 pm от marhs »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #197 -: Октомври 17, 2009, 00:37:43 am »
Ти кога успя да ме опознаеш че обсъждаш мойта действителност бе, гений? Флуди си навсякъде, никой не те закача и без друго, само не се заблуждавай да си духаш носа в мене.

Неактивен eli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 167
Re:За Егото
« Отговор #198 -: Октомври 17, 2009, 01:14:14 am »
Според мен Алтруизма няма нищо общо с банката за услуги. Да даваш, за да получиш си е баш Егоистично действие, откъдето и да го погледнеш.
Бъркаме като определяме желанието да даваме като алтруистично. Човек може да дава с егоистични цели - когато го осъзнава създава банка за услуги /защо ме дразни толкова този израз?/, а когато не си мисли, че е много възвисен и духовен. Незнам кое от двете е по-добро.
И обратното също бъркаме, човек може да получава с алтрустични цели. В Кабала дават следния пример.
Един приятел кани друг на вечеря и се постарава и наготвя най- любимите му ястия. Приятеля му като вижда пълната трепеза казва:"О,не аз не мога да приема тази вечеря от тебе, ти си готвил толкова много, положил си толкова усилия, а не съм направил нищо". Тогава домакинът го помолил: "Моля, те приеми тази вечеря, заради мене, защото аз съм приготвил всичко с много усилия и ще бъда много разочарован ако ти не ядеш от нея". Така всъщност гостът приема да получи не само заради себе си, а и заради другия.


Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #199 -: Октомври 17, 2009, 10:17:07 am »
Според мен човек може да е алтруистичен само тогава, когато е не достатъчно досетлив.Защото, аз например, когато помагам на някого, когато някой ме е помолил за нещо и аз съм се отзовал, правя го с пълното съзнание, че правя услуга или се отзовавам на молба и го правя с пълното съзнание, че този човек ще ми е благодарен.

Не зная по какъв начин, в каква степен или как ще избере да изрази благодарността си, но зная, че ще има нещо такова.Да кажем, примерно, че познавам човека и знам, че ще почувства благодарност.

Тоест, за да е алтруистично поведението ми, аз трябва да съм по-сляп - да не връзвам 2 и 2, да мисля по-бавно, да съм по-недосетлив и да не познавам човека толкова добре... за да не ми мине през ума какво мога да получа от негова страна в резултат на моето отзоваване.

Тоест егоизмът и самото Его са свързани право пропорционално със самоосознаването.Трудно е за един осъзнаващ се в известна степен човек да не постъпва лицемерно в помощта си, просто защото знаейки последствията от своята помощ(благодарност), съмсем логично е всеки умен човек да се подготвя за бъдещето, което предвижда интелектът му.


Така че какво значи алтруизъм...? Когато аз се отзова мигновено на някаква ситуация, когато се включа просто като подтик и направя така, че в следствие от действията си някой да получи помощ...този човек ще каже, че съм постъпил алтруистично, а аз ще кажа, че въобще не ми пука за този човек, защото съм направил това за себе си.Това, че съм му помогнал, е било само страничен ефект от преследването на моята собствена цел или моментно състояние на съвпадане на моята воля и неговата воля.

Значи в моя случай, ако аз искам да помогна на някого, и съм помолен, мозъкът ми веднага преценява действителността и аз автоматично действам егоистично(ЕГО-истично, защото осъзнавам своята роля в театъра на действията), а когато не съм молен за нищо а просто съм се отзовал спонтанно, алтруизмът е субективна оценка от околните, а в корена на нещата стои личният ми интерес от тази ситуация.

Ето така човек може да постъпва алтруистично - според останалите, и егоистично-според себе си.И когато до ушите му достигне приказката, че другите го смятат за алтруист, порсто би се изсмял.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 10:20:13 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #200 -: Октомври 17, 2009, 10:28:50 am »
Например така изграждам обкръженията и тборите си в моята социална среда:

Да кажем има завръзка и няколко интереса, замесени в нея, но аз не съм замесен.Решавам да се намеся нарочно и преценявам какъв изход от завръзката АЗ бих искал да има.
Тогава определям кой о тинтересите иска същото или се доближава максимално до моя интерес.Помагам му безвъзмездно и ефективно, като правя и сам някои неща в тази посока.

В крайна сметка се сдобивам с партньор чрез едно алтруистично включване, и се сдобивам с предпочитания от мен изход от завръзката, въпреки че тя въобще не ме е касаела.

След това правя обратното - изчаквам нова завръзка, в която първият ми "съотборникът" ми не е намесен, и този път избирам да подкрепя неговия предишен опонент в тази нова игра.

Така в дадена социална група взимам двама съотборници, всеки от които е от различни лагери, което отново ми изгражда алтруистичен образ в останалата част от социалната група... защото помагам на този, който има нужда от помощ, независимо от отбора му.

И социумъ тзапочав да ми помага, защото смята, че аз помагам.А аз съм помагал именно защото съм искал социумът да започен да ми помага.И готово.
И след като имам вечен отзив от страна на социума(който няма чувството, че му дължа услуга, а вечно има чувството, че ми се отблагодарява), и след като имам подрепата на два противоположни отбора, фактически се вкопавам в този социум и няма излизане, освен ако не реша така.


Резултатът е - помогнал съм на някои хора и те са ми благодарни за това.
Чрез благодарността си те ми връщат услугата, окопавайки ме в стабилна позиция в социалната група.Всички са доволни.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 10:30:01 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:За Егото
« Отговор #201 -: Октомври 17, 2009, 10:34:20 am »
Според мен човек може да е алтруистичен само тогава, когато е не достатъчно досетлив.Защото, аз например, когато помагам на някого, когато някой ме е помолил за нещо и аз съм се отзовал, правя го с пълното съзнание, че правя услуга или се отзовавам на молба и го правя с пълното съзнание, че този човек ще ми е благодарен.
Алтруистът също осъзнава тези неща. Въпросът е че мотивацията му за да помогне не произтича от това, че ще получи нещо в замяна (благодарност, положителна карма или нещо друго), а от полезността на действието.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #202 -: Октомври 17, 2009, 10:48:44 am »
Именно.Какво означава полезно действие? Полезно за кого? В големия пла нна нещата полезно и вредно се размиват в сива смес и алтруизмът просто губи почва под краката си.

Ако алтруизмът не е полезен за алтруиста, и ако е хаотично полезен спрямо другите страни...Тогава алтруистичното поведение би трябвало да е характерно за хаотичната среда, а не за подреждането на нещата.

В крайна сметка, ако аз искам да постигна хаос, бих помагал безогледно на различни цели.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 10:51:11 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:За Егото
« Отговор #203 -: Октомври 17, 2009, 11:41:29 am »
 :nea: Алтруизъм и силно ЕГО нещо не ми се връзват!
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен eli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 167
Re:За Егото
« Отговор #204 -: Октомври 17, 2009, 12:08:00 pm »
Именно.Какво означава полезно действие? Полезно за кого? В големия пла нна нещата полезно и вредно се размиват в сива смес и алтруизмът просто губи почва под краката си.

Въпреки, че осъзнавам двузначността на това, което ще кажа, ти отговарям така - това, което е полезно за цялото. Не за отделния индивид, а за всички заедно. Аз харесвам примера за алтруизъм с клетките в тялото - как те вземат само толкова хранителни вещества, колкото са им необходими, за да живеят така, че да са полезни за тялото.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #205 -: Октомври 17, 2009, 12:14:54 pm »
И все пак, двучнастта прави така, че за да е полезна на тялото, една клетка трябва единствено да е полезна на себе си.

Защото клетката е нужна в тялото само такава, каква то е.Тя е родена клетка от бъбречна мембрана например.И именно, защото е себе си, тя е полезна зя цалото.И бидейки полезна само и единствено за себе си, тя е "пасивно полезна" за целия механизъм.

Така че отново, какво значи алтруизъм, след като всеки, докато е себе си, е неотменно полезен на цялото?

И защо на егоизма се гледа с лошо око, сле дакточове кстава относително вреден за цялото, когато престане да е себе си(когато стане заменим)?
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 12:16:28 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #206 -: Октомври 17, 2009, 13:44:08 pm »
Алтруизмът и егоизмът са си две човешки качества, които са присъщи на всеки от нас.Просто човек не може да ги изпитва едновременно, те се редуват ;)

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #207 -: Октомври 17, 2009, 14:22:33 pm »
Алтруизмът и егоизмът са си две човешки качества, които са присъщи на всеки от нас.Просто човек не може да ги изпитва едновременно, те се редуват ;)

Не е така според простата психология.Що говориш все едно си прекарал живота си в доказването на това? Айде добеви поне "май" или "според мен".

Това не са две качества, а два нюанса на едно качество - според простата психология.

Когато човек обича, той изпитва потенциална омраза едновременно с това, и когато човек мрази, той изпитва потенциална любов едновременно с това.

Така и човек е егоист с потенциален алтруизъм и алтруист с потенциален егоизъм.

Просто посочвам, че алтруизмът не изключва егото.НИЩО не изключва егото.Изключете егото и ще станете био-роботи с кошерно съзнание.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 14:25:24 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #208 -: Октомври 17, 2009, 14:30:50 pm »
Алтруизмът и егоизмът са си две човешки качества, които са присъщи на всеки от нас.Просто човек не може да ги изпитва едновременно, те се редуват ;)

Не е така според простата психология.
Това не са две качества, а два нюанса на едно качество - според простата психология.


Ти само този вид психология ли си учил ??  ;)

А какво казва сложната психология?? :-X

Двете не се изключват, просто не може чиляк да ги изпитва в един и същ момент, или период от време.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 14:34:59 pm от marhs »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #209 -: Октомври 17, 2009, 14:35:30 pm »
Не, това е психологията, от която ти не разбираш.Затова ти я изяснявам.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 19:27:02 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27