Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174396 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nion

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Re:За Егото
« Отговор #120 -: Ноември 07, 2007, 15:08:37 pm »
Определено има истина в наблюденията ти, Bell !!! Просто конструкцията, наречена Его не е нищо повече от прикриване / захранване на чувството за малоценност - това че всички ние сме дребнички и незначителни хорица, от които нищо не зависи, освен тесния кръг на нашето дневно обкръжение. В капана на ужасното противоречие между необходимо и достатъчно, във всякякъв план ( емоционален, материален, мисловен ), се изпада не от слабост или отсъствие на духа, а именно от неправилно боравене със Силата - в използването й за доминация, контрол, обществено уважение, майчина обич, и какво ли още не...
В този цикъл са зациклили може би 99% от хората на Земята, и в момента когато се разпадне илюзията за човешката незначителност, проблемът с Егото ще отпадне завинаги.
Ние сме всичко и не сме всичко !!! Нека приемем, че ние сме отделни частици от едно цяло. Аз примерно съм една отделена частица и за да продължа да съществувам като такава, то Аз трябва да се само поддържам като такава и тук именно Аз създавам своя свят въртейки се около самия себе си създавайки Силата, с която аз привличам, улавям, контролирам и укрепвам тесния кръг на моето обкръжение. Това е капана, за който става въпрос, а именно, че Аз се въртя около самия себе си в опит да избягам от илюзията за собствената си незначителност :)
« Последна редакция: Ноември 07, 2007, 15:14:52 pm от Nion »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #121 -: Ноември 07, 2007, 16:14:17 pm »
ок, хубаво че се намесват и нови хора, и темата се отклонява от едно глупаво личностно циклене, само че нещо не мога да ви разбера, особено тебе Нион. Незнам дали щото е много рано още и не съм се събудил.
Хем уж ми се струват верни нещата, които казвате, хем не съм съвсен сигурен.

п.с. Бел, много се впрягаш на Нион. Ако наистина беше толкова независима, и силна, колкото твърдиш, нямаше да му обръщаш внимание. А и той само се шегува ...
 :-*
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Bell

  • Гост
Re:За Егото
« Отговор #122 -: Ноември 07, 2007, 22:47:08 pm »
Танграта, не трябва да ти доказвам дали съм силна или не, само ще ти подскажа, че съм доста полемична!  8)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:За Егото
« Отговор #123 -: Ноември 09, 2007, 21:17:30 pm »
предразсъдъци, дребнавост, злоба, предвзетост, подлост...


Проекцията на отрицателни качества, както и проекцията на отрицателни чувства, е много разпространена в обществото, тъй като сме се поддали на заблудата да отъждествяваме отрицателното и нежелателното.

Така вместо да разпознаваме и интегрираме своите черти, ние ги отчуждаваме, проектираме и започваме да ги виждаме у всички около нас, но не и у себе си. Както винаги обаче те въпреки всичко си остават наши. Всички ние имаме слепи петна – склонности и черти, които отказваме да признаем за наши, които отказваме да приемем и изхвърляме в околната среда и насочваме целия си справедлив гняв и негодувание към борба с тях. А всичко, което е необходимо за интегрирането на тези аспекти, е да проявяваме към себе си същата доброта и разбиране, с които даряваме приятелите си. Според Юнг:
                         
Приемането на себе си е основата на моралния проблем и същността на цялостния светоглед. Да нахраня гладните, да простя обидата, да обичам врага си в името на Христос – това несъмнено са големи добродетели. Защото това, което правя на най-малкия от моите братя, го правя на Христос. Но какво ще стане, ако открия, че най-малкия сред тях, най-бедния сред просяците, най-наглия сред всички престъпници, самият враг – че всички те са в мен и че самият аз се нуждая от собствената си доброта – че самият аз съм врагът, който трябва да бъде обичан – какво да правя тогава?

Нека да обобщим това изложение и да го поставим в контекста на спектъра на съзнанието: нашата Енергия /Нивото на Разума/ започва да се издига, преминава през Трансперсоналните сектори, Екзистенциалното ниво и стига до Биосоциалния сектор, където приема формата на идея и насочеността на чувство. Енергията ни, представена като идеи и чувства, достига Его Нивото, където, ако се е появил четвъртичния дуализъм – потискане – проекция, тези идеи, качества и чувства, както положителните, така и отрицателните, ще бъдат отчуждени и проектирани и ще изглеждат като произлизащи от околната среда, а не от Аз-а. Този последен основен дуализъм, към който насочваме вниманието си, е обобщен от Пърлс, Хеферлайн и Гудман с думите:

“Проекцията е черта, нагласа, чувство, поведенчески акт, който принадлежи на собствената ти личност, но не се преживява като такъв. Вместо това той е приписван на обекти или хора от обкръжаващата среда и след това възприеман като насочен от тях към теб вместо наопъки. Проектиращия, неосъзнаващ например, че отхвърля другите, вярва, че те го отхвърлят; или несъзнаващ склонността си да подхожда към другите сексуално, вярва, че те му правят сексуални намеци.”

Последствията от четвъртичния дуализъм са винаги в две посоки: първо, започваме да вярваме, че не притежаваме качеството, което проектираме и така за нас то става неизползваемо – ние не му обръщаме внимание, не го използваме и не го удовлетворяваме, което води до хронично объркване и напрежение. Второ виждаме тези качества като съществуващи в околната среда, където придобиват огромни и застрашителни размери и в края на краищата се чувстваме смазани от собствената си енергия.

Проекцията на Его Нивото може да бъде идентифицирана много лесно: ако човек или нещо от обкръжението ни дава информация, вероятно не проектираме; ат друга страна, ако то ни афектира – сме станали жертва на своите проекции.



Автор: Мистика    26 Apr 2006   http://www.occultism.biz/content/view/613/50/




„Където и да ходя, винаги съм следван от едно куче, наречено 'Его'.“
                                                                                                                           Фридрих Ницше
« Последна редакция: Ноември 09, 2007, 21:22:07 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #124 -: Ноември 11, 2007, 16:15:02 pm »
какво е това полемична? звучи ми като поетична, ама сигурно не е това.

А и какво стана с Егото ? Има ли го или го няма. Странното е, че аз сума години се учех как да не съм егоист, а сега пък напоследък се уча как да съм егоист. Не е лесна работа ще знаете. Мина време докато се науча да взимам по 2 седалки в градския транспорт. Защо две? Ами защото и раницата ми иска да седне, а и защото да вземеш 3 си е направо невъзможно. За съжаление в скоро време няма да мога повече да го правя, защото мисля да си взема някой голям и луксозен таралясник, ауди може би. Олицетворение на егото ми  :P. Така ами, проявлението и демонстрацията на егото трябва да са на макс. Защо да осъждаме мъжките или женските инстинкти. Щом са тука, ще се съобразяваме с тях, както и те с нас и така  :P

Още не съм го доизмислил как да стана гаден, след като не искам, а това е ключов момент в успеха.
Интересно това да си гаден, дали е форма на егоизъм или е нещо отделно. Вие как мислите ?

Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Bell

  • Гост
Re:За Егото
« Отговор #125 -: Ноември 12, 2007, 16:40:10 pm »
какво е това полемична? звучи ми като поетична, ама сигурно не е това.

 ;D Ами...да, вярно, че звучи като поетична. Ех, де да бях по-поетична!  laugh :)))))))) Ами полемична идва от полемика, а аз честичко изпадам в полемика особенно, ако някоя тема ми провокира интереса повечко.

За другото какво да ти кажа, просто не искам да се повтарям. :))

Psyla

  • Гост
Re:За Егото
« Отговор #126 -: Март 12, 2008, 17:07:13 pm »
Как мислите дали егото е имплант, който трябва да отхвърлим в процеса на еволюцията? Според мен това е едно от най-трудните за преодоляване качества на човека в процес на развитие и урок на Земята.
« Последна редакция: Март 12, 2008, 21:35:58 pm от Mirotvorec »

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re:За Егото
« Отговор #127 -: Март 12, 2008, 20:45:54 pm »
По-скоро подходяща среда за импланта.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re:За Егото
« Отговор #128 -: Март 13, 2008, 16:24:08 pm »
Темата е гениално формулирана и изразява един колкото труден за разбиране, толкова и основен проблем в нашето езотерично мислене. Егото наистина е имплантант - особен вид "психологически имплантант", който е почти основният източник на нашите мисловни проблеми и при всички случаи не е естествена "придобивка" за никое съзнание, претендиращо да бъде свободно, космично и многоизмерно. За Егото е писано много на други места във Форума и тук е достатъчно да посочим, че то представлява изкуствено втвърдяване на съзнанието и задвижване на предразсъдъка за нашето отделено от света съществуване, което крепи страха за оцеляването ни, разединява ни и ни вкарва в заблуждението, че ние сме нещо ограничено, частично, безпомощно. Нито едно от тези не е истина и предвид удивителната история на цивилизациите, хората при нормални обстоятелства трябваше доста отдавна безвъзвратно да са се разделили с подобни заблуждения. Вместо това обаче наблюдаваме тъкмо обратното - днешната цивилизация-триумф на "обективната мисъл", сякаш на пук на всяка нормална логика е по-обременена от его-предразсъдъка от което и да е сред познатите ни общества... За всичко е виновен "обективизмът"!
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Psyla

  • Гост
Re:За Егото
« Отговор #129 -: Март 13, 2008, 17:18:16 pm »
Нека отбележим също, че днешната цивилизация пропагандира развитието на егото. Една от страните, където най-много го правят е САЩ. Егото според мен се използва доста добре като средство за разделение м-у хората. Драконе, съгласен съм с теб, но нека допълня, че донякъде този имплант ни помага да разберем колко сме уникални. Под уникални имам предвид, че всеки отделен човек е такъв, това разбира се не ни пречи да мислим и уважаваме другите.
Моите разсъждения клонят натам, да разберем егото си и да го преодолеем до границите, когато ще ни помага да разбираме другите и самите себе си като уникални индивиди, но и като едно цяло с всичко във вселената.
« Последна редакция: Март 13, 2008, 20:03:59 pm от Mirotvorec »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:За Егото
« Отговор #130 -: Март 13, 2008, 19:57:23 pm »
Как мислите дали егото е имплант, който трябва да отхвърлим в процеса на еволюцията? Според мен това е едно от най-трудните за преодоляване качества на човека в процес на развитие и урок на Земята.
Не е имплант. Без Его ти няма да си нещо повече от гъба... Проблема с егото е ,че в съвременния свят егото е безкрайно фрагментирано и човек проявява само отделни черти на личността си и не може да изпита цялостност.
 Ако не сте виждали човек без его,посетете случайно избран дом за хора с умствени увреждания,ще имат поне един-двама таква там...
 Без его няма стремеж към свобода и развитие, няма преодоляване на основните инстинкти за да постигнем нещо повече,именно Егото е носител на ункалността на хората...
Следващия път когато се заинтересувате от Егото,от Личността,от аз-а хвърлете едно око на някой учебник по психология,а не на лъскавата езотерична книжка,пълна с псевдо-източни псевдо-мъдрости и откровени глупости
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:За Егото
« Отговор #131 -: Март 14, 2008, 02:15:43 am »
обикновено избягвам да отговарям на нещо, което си писал, защото е пълна безсмислица или енергията зад него е куха, но този път поне ще ще трябва да напиша, че съм потресен  :'( точно така, потресен. покажи ми една-истинска-източна книжка (обратното на псевдо-източна псевдо-мъдра книжка), която да доказва, че съществува его.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:За Егото
« Отговор #132 -: Март 14, 2008, 10:19:02 am »
Ами всички източни религии поддържат концепцията за Аз-а и за саморазвитието..."истински" източни книги ще оставя на Гугъл да ти намери или хвърли едно око в sacred-texts.org...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:За Егото
« Отговор #133 -: Март 14, 2008, 10:58:49 am »
Източните религии под "Аз" нямат ли предвид духовната същност, а не 3-измерното матрично его?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:За Егото
« Отговор #134 -: Март 14, 2008, 12:46:58 pm »
Не, просто почти всички източни източници твърдят, че Егото е илюзия и трябва да се шкартира един вид :P Т.е. - да не му се обръща особено внимание, докато не изчезне. По-скоро това имаше предвид Райдъра като че ли.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27