Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174111 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:За Егото
« Отговор #15 -: Декември 22, 2006, 11:59:11 am »
veselqk-U,

благодаря за образното описание!  :D Добре, че не всички имат такова Его.... ;D

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:За Егото
« Отговор #16 -: Декември 22, 2006, 12:24:16 pm »
Аз си харесвам Егото! ;)

Егото за мен е стимул да ме накара да осъзная способностите си и възможността да ги реализирам. Егото е индивидуалност, но ако се експлоатира по лош начин, ще се обърне на егоизъм.

Уникалността / Егото на всеки човек трябва да се уважава и цени. Егото трябва да се развива по начин който да обогатява общността, а не да я ограбва.

Егото е динамично, както и социалната среда. Както писах - "Егото е самоосъзнаването в специфична реалност както и ценността на индивида в тази реалност - тоест възможността да реагира, твори, оцелява, обича....."

iti  даде прекрасен пример:

Цитат
Алби, права е Тина за критическите периоди. Аз се занимавам да пиша поне от 3 години по форуми. Не малък период. В началото бях повече от любезен. Знаеш ли какво получавах като отговор. Мълчание, защото нямаше закакво да ми се заядат и ли в най-добрия случай, простичкото... да, така е. И толкоз. Никакъв вътрешен усрем към нещо. Блаженна пустота. Така нито другия научава нещо, нито аз научавам нещо.

и после

Цитат
Не могат всички да бъдат еднакви. Това е най-важното в света на егото. Следващата точка е да можеш да се възползваш реално от това чуждо мнение. Без да си създаваш предразсъдъци към него. Без да отричаш и без да си даваш винаги готов отговор защо другия постъпва така. За да го прави, има причина.

Пълна демонстрация на активна промяна на Ити, при която той търси сродни души или мнение за това което го вълнува. Всички сме така. В различни моменти на живота си се свързваме с различни хора - хора които като нас в момента се инетресуват от нещо върху което ние "работим". Пример - религия, НЛО, природолечение, езотеризъм, национализъм.... Ние се включваме и напускаме форуми, срещаме се с различни хора или започваме / спираме да говорим с колеги които в момента са ни близки по интереси и имат някакви познания в областта която изучаваме в сегашния си етап. 

Цитат
Знаеш ли какво получавах като отговор. Мълчание...
буквално означава, че на този етам в този форум не е имало един човек който да се интересувал от това което интересува Ити и той не е можел да вземе нито положително нито отрицателно мнение на проблема, които живо го интересува. Затова ги е предизвиквал.

Което пък ми напомни да спомена колко е добре, че форума на XNET достигна 812 човека с днешна дата, защото шанса да намериш душа която работи и мисли по твоя проблем се увеличава!  ;)

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re:За Егото
« Отговор #17 -: Декември 28, 2006, 16:26:06 pm »
Тина, голям анализ ми дръпна :)

В една книга за ретроградните планети пишеше, че тоя мой ретрограден Сатурн ще ме принуди да разруша абсолютно всичко в живота ми, в търсене на истината и бягството от фалша. Да ти кажа, направи го. И си дадох сметка за много неща. Колко недоразвито е още егото ни. Как когато то иска да прави добро, все още го прави от своята си, егтоистичната гледна точка. Как търси непрекъснато оправдания пред себе си, бяга, страхува се, презира, гордее се. Измисля си философии които да му послужат за целите. Нещата са толкова относителни, че единствено когато реално разбереш това, егото може да се успокои. Въпреки, че има и друг момент. Тогава то може да изпадне в мисълта за собствената си нищета. Трудно се преодолява относителността.

А Вера Кочовска потвърди, че Земята е ада. Всъщност то има отдавна мнение, че тя е и двете - и рая, и ада. Но това се приема твърде шаблонно. Без достатъчно да се обмисли. Изводите от това нещо са толкова големи... но няма акъл който да ги асимилира. Както няма и чувствителност която да ги усети. Както каза тя, няма кой да чуе, нито с разумът си, нито с чувствата си.

Чудя се пък как толкова се загубиха някакви такива, детски по-скоро неща. Някаква смесица от наивност, любопитство, доверие в живота, не толкова силно изразено его, не толкова улегнали несъзнателни действия. Ако му кажеш на съвременния човек, че не е никакъв връх, а по-скоро дъно на еволюцията, ще се разсърди много. Няма да чуе и това, прекалено е горд и самонадеян. Затуй да преживее катастрофите, дано поумнее. Като не, пак.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:За Егото
« Отговор #18 -: Декември 29, 2006, 02:01:58 am »
Тина, голям анализ ми дръпна :)

Ми к'во да правя - търсейки моя път, сверявам компаса си с другите - ти за какво мислиш, че вися в този форум....И да предизвиквай ме ако искаш - сигурно ще ми размърдаш мозъка.... :D Аз за разлика от друг много обичам да бъда предизвиквана и да споря защото в спора се ражда истината!

И много си прав за детството и за невинните и непосредствени неща, но човек може само да си ги позволи когато е ОВЛАДЯЛ МАТЕРИАЛНОТО - тоест е материално осигурен. И нека да се върна на темата (by the way) - егото работи на няколко нива -материално, енергийно и духовно....И аз като Гил се дразня от призивите "Обичай ближния си", защото (пак да повторя) - ако си убит и унищожен и не си в състояние да работиш на духовно ниво каква полза да обичаш ближния си.... Right? Аз бях вече на служебен съд за расизъм и ми писна на оная работа защото хора с промити мозъци си позволяват да бъдат "обидени" когато ние всички останали работим за техните социални помощи......и ток и вода и детски.... и не можем да си позволим повече дечица, защото не е политически коректно -трябва да плащаме данъци да отгледаме техните.... и какво става с моето Его? Моето Его, което би трябвало да е ОСНОВАТА на моята личност започвайки от материалния свят е УБИТО!

 ::) ::) ::)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:За Егото
« Отговор #19 -: Декември 29, 2006, 12:15:19 pm »
Тина, голям анализ ми дръпна :)

? Аз бях вече на служебен съд за расизъм и ми писна на оная работа защото хора с промити мозъци си позволяват да бъдат "обидени" когато ние всички останали работим за техните социални помощи......и ток и вода и детски.... и не можем да си позволим повече дечица, защото не е политически коректно -трябва да плащаме данъци да отгледаме техните.... и какво става с моето Его? Моето Его, което би трябвало да е ОСНОВАТА на моята личност започвайки от материалния свят е УБИТО!


Ми к'во да правя - търсейки моя път, сверявам компаса си с другите - ти за какво мислиш, че вися в този форум....И да предизвиквай ме ако искаш - сигурно ще ми размърдаш мозъка.... :D Аз за разлика от друг много обичам да бъда предизвиквана и да споря защото в спора се ражда истината!

И много си прав за детството и за невинните и непосредствени неща, но човек може само да си ги позволи когато е ОВЛАДЯЛ МАТЕРИАЛНОТО - тоест е материално осигурен. И нека да се върна на темата (by the way) - егото работи на няколко нива -материално, енергийно и духовно....И аз като Гил се дразня от призивите "Обичай ближния си", защото (пак да повторя) - ако си убит и унищожен и не си в състояние да работиш на духовно ниво каква полза да обичаш ближния си.... Right

 ::) ::) ::)


Много точно описание на чувствата, Тина. Но когато става въпрос за Его, говорим по-скоро за онази тръпка в мозъка, която те кара да се наслагваш върху всичко, да проектираш навсякъде чувството за Собствена значимост и "важност".
Именно То се изражда у хората, и именно него трябва да убием, за да можем да се замислим за охолство на материално или духовно ниво...
Но въпросът ти може лесно да бъде обърнат:
ако си убит и унищожен , но си в състояние да работиш на духовно ниво, каква полза имаш от това да не обичаш ближния си??
« Последна редакция: Декември 29, 2006, 12:16:17 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:За Егото
« Отговор #20 -: Декември 29, 2006, 14:50:52 pm »
Но когато става въпрос за Его, говорим по-скоро за онази тръпка в мозъка, която те кара да се наслагваш върху всичко, да проектираш навсякъде чувството за Собствена значимост и "важност".
Тц.Това е Ид
Именно То се изражда у хората, и именно него трябва да убием, за да можем да се замислим за охолство на материално или духовно ниво...
Да толкова е хубаво да убием егото си.Всички ще будем послушни овчици,щото няма да ни пука и ще сме щастливи,без да ни пука че някой ни използва.Всички ще сме равни,няма да има богати и бедни и ще има ток и вода за всички,за да можем чисти да посрещнбем светлото бъдеще

-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:За Егото
« Отговор #21 -: Декември 31, 2006, 00:49:59 am »
Нека да поясня аз как виждам Егото:

За мен ЕГОТО е външно изражение на вътрешния АЗ на човека. За по-романтичните и философски души - Аза е духовния аспект на човека, а егото - материалния.

Те БИ трябвало да са напълно балансирани и това, което човек изпитва (му е на душата) да се показва чрез егото и обратно - това което се приема чрез Егото да не наранява душата.

Както писах и преди почти всички хора в наше време са с наранена душа и осакатено Его, което е или подтиснато или преувеличено. Това създава илюзорна реалност и възприятия за света, което пък довежда до психични разстройства, депресии, анорексия, булимия, шизофрения или панически страх...а от там и неспособност на човека да оперира нормално в окръжаващата го среда.

Когато писах, че егото на човека трябва да си изгражда с внимание и любов, а не да се наранява имах впредвид ефекта на това над душата.

Защо съм съгласна с Гил? Много просто - света е ужасен и несправедлив по критериите и на най-големите оптимисти. Всеки божи ден се сблъскваме с някаква социална, политическа или економическа несправедливост - да не споменавам личния живот...Това създава в нас чувства на гняв, тъга, болка и мъка, но в повечето случай запазваме маските на лицата си и се опитваме да представим друго Его, което няма нищо общо с душата ни. Така подтисканите чувства нараняват и нас и здравето ни и психиката ни.

Трябва да сме свободни и СМЕЛИ да изразим чувствата си и когато са ни наранили несправедливо не да си мълчим както винаги правим, а да станем и да се защитим. Ако бяхме го правили нямаше да сме я докарали до това плачевно състояние - да имаме правителство което дори не е за затвор, ами направо за разстрел, да имаме доктори които са се кълнали да спасяват човешките животи, а не мизерни търговци на човешка плът, да имаме учители които да ни водят с гордост в напредък, а не жалки търгаши на "частни уроци", да имаме.....ех - ГОРДА БЪЛГАРИЯ!

А какво имаме? - Мъртви души, с осакатено Его и джобове пълни с лекарства!

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:За Егото
« Отговор #22 -: Декември 31, 2006, 13:25:25 pm »
Тина и аз съм съгласен с теб ;) ;)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:За Егото
« Отговор #23 -: Декември 31, 2006, 14:25:15 pm »
Ще го кажа така:Тълпата е липса на Его.Потъпкването му заради конформизма.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:За Егото
« Отговор #24 -: Декември 31, 2006, 15:59:23 pm »
Защо да не застанеш с лице пред себе си? Защо да внасяш в това посредник - огледалото? Когато започнеш да се вглеждаш в своята собствена природа със затворени очи ти се движиш отвъд егото. А щом веднъж познаеш кой си - дори това да е един слаб проблясък - тогава ще започнеш да се смееш на цялата абсурдност на това: че си питал другите кой си. Те самите не знаят кои са, тъй че защо да ги питаш тях? Ти ставаш свободен, постигнал си свободата. Като го няма егото ти се връщаш към своята собствена природа.


Именно - добре казано ->  6+ от мен !!!
musica universalis

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:За Егото
« Отговор #25 -: Декември 31, 2006, 19:06:43 pm »
Ошо - "Следвай ме" , на него 6+  :D

Ти пък намери кого да дадеш за пример.  :D Егото на Ошо се е простирало на километри край него - карал е най-скъпи коли, имал е много имоти, постоянно е сменял жените си и е бил безкрайно арогантен към последователите си които не са разбирали какво иска да им каже: "Това е моя път - ти следвай твоя си!".....Ха-ха...Его? Душа? Ошо? Ъ-ъ!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:За Егото
« Отговор #26 -: Януари 01, 2007, 15:43:23 pm »
Ошо - "Следвай ме" , на него 6+  :D

Ти пък намери кого да дадеш за пример.  :D Егото на Ошо се е простирало на километри край него - карал е най-скъпи коли, имал е много имоти, постоянно е сменял жените си и е бил безкрайно арогантен към последователите си които не са разбирали какво иска да им каже: "Това е моя път - ти следвай твоя си!".....Ха-ха...Его? Душа? Ошо? Ъ-ъ!

И аз щях да го пиша, ама се сдържах да няма кризи пак :P Ошо е възможно най-голямото разминаване между слово и живот :P

Неактивен moridin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 69
Re:За Егото
« Отговор #27 -: Януари 01, 2007, 16:44:34 pm »

   ;D Ами ако Ошо е ходил по гащи и бос и е живеел на някой връх в най-забутаното чисто и свято място, дали щеше да е живял по свят живот и дали щеше да е без его  laugh

    Смятам, че материалното богатство - липсата или наличието му, както и ексцентричния начин на живот, не са никакъв белег за егото. 

milenski

  • Гост
Re:За Егото
« Отговор #28 -: Януари 01, 2007, 22:28:18 pm »

   ;D Ами ако Ошо е ходил по гащи и бос и е живеел на някой връх в най-забутаното чисто и свято място, дали щеше да е живял по свят живот и дали щеше да е без его  laugh

    Смятам, че материалното богатство - липсата или наличието му, както и ексцентричния начин на живот, не са никакъв белег за егото. 

Това за Ошо не го знаех. Интересно  :) За пореден път имаме жив пример колко трудно е да съвместим думите и делата си. И в това няма нищо осъдително. Хора сме, затова сме тук - да се учим. А пък и е много лесно да гледаме другите и да им търсим кусурите, което си е чисто и просто начин да погъделичкаме точно егото си, да се почувстваме по-значими, по-така някак... Абе, ясно ви е  ;)

Обаче на мен ми е още по-интересен един друг феномен. Напоследък доста често срещам хора, които абсолютно убедено твърдят, че са опитомили егото си, потушили са го, на път са тотално да го заличат един вид. Да, ама точно тези хора демонстрират такова диво, войнствено и агресивно его, че сами на себе си си пречат... Тези хора станаха един от най-добрите ми учители, само дето не го знаят  ;) Като мисля за тях, се сещам за една мисъл от "Мъдростта на толтеките" - "Няма защо да се преструваш, че си нещо друго. Когато се правиш на нещо, което не си, провалът ти е гарантиран." И още една мисъл от същото място, тук ще цитирам по памет: "Не приемай нищо лично. Приемайки нещата лично, означава, че смяташ, че светът се върти около теб." То не че има лошо човек така да си мисли, но от такава височина падането е доста болезнено  :P

Аз не твърдя, че егото е добро или лошо. Да се опиташ да окачествиш едно нещо означава тутакси да му сложиш един филтър, който автоматично те отдалечава от реалността. С риск да се повторя и потретя може би, ще кажа, че ние сме дошли тук с един специфичен инструментариум, с който трябва да се научим да си служим. Егото е част от този инструментариум и си е наше. За съжаление обаче става така, че същото това его е посредникът между нас и егрегора и точно там е тънкият момент - да опитомим егото си да служи на нас, а не чрез него егрегорът да ни подчини на себе си. Радикалният подход - унищожаването на егото - лично на мен не ми допада или поне ВСЕ ОЩЕ не приемам. Има и други начини за справяне с проблема  ;)

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re:За Егото
« Отговор #29 -: Януари 07, 2007, 16:16:31 pm »
Мен Ошо си ме кефи. Що да не си прави човека каквото иска? Като има кой да му се връзва. Ошо е много хитър и може би тая хитрост го е поизвратила, ама няма безгрешни. Като го четеш ти ставя ясно само едно, че е достатъчно умен да изелзе от стандартните представи. Никъде не съм прочел, че се смята за ангел.

Относно ангелите и любовта към ближния, прочетих едно нещо до което стигах бавно и мъчително." Никой не може да помогне на човек който не иска сам да си помогне, и всяка обич неразбираща това ограничение, не е лишена от самоувереност и арогантност." Тъй че по-въпроса с обичта и безусловността, безусловността винаги съществува на едно ниво, божествената любов, която може не само да се изпитва, но и да излъчва всеки... но само на това ниво. Както всички знаят, Бог си седи на небето и не идва да оправя кашите ни вместо нас. Тъй че трудно е да се научим на тази любов, адски трудно... А Христос май, е бил посто поредният "глупак", неразбиращ този принцип, но е дал пример. (Сега няма значение дали наистина е съществувал или не, така е в нашите представи). И точно в тези представи ние го убиваме, а той ни спасява и прощава!? От де туй лицемерие, тоя егоизъм? От даването наготово. Защото човек е същество което не разбира това да му се даде ей така, от сърце. Животното би го рабрало... човека - ц, невъзможно. И знаете ли защо? Защото той самият усеща, че това и от него се очаква, а не е способен и цикли, и цикли, и цикли все едни и същи неща от когато се е пръкнал тук. И дори космическите сонди и бази, надали ще му помогнат в това начинание...

 Напоследък си мисля едно нещо. Христос го изтряха тук няколко години и го убиха, а Антихриста стои тук от еони... Но главаната цел на човека е да прояви собствената си светлина, тъй че нека тъне в мрака колкото смята за необходимо.

Пък тина, какво да те предизвиквам... Да ти кажа, вече ми омръзна да се разправям с тия неща. Иска ми се да живея като туземец с една препаска само и да си скитам из Земята. Много се кефя на индианците. Не са изградили цивилизация, но май най-много са разбрали за живота. И общество са имали, и семейство, и скитнечество... според някои примитивни... вероятно примитивни на ниво интелект, но на ниво земен живот... не бих казал. Ейна нас "умниците", посредата на зимата, 20 градуса навън.... Иначе жените се радват... топличко... То и в ада е топличко... :)
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27