Автор Тема: Политиката на САЩ  (Прочетена 183579 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #285 -: Ноември 30, 2009, 22:54:13 pm »
Крис Доминик: „Можеш да подкупиш съдията, но не и журито“

“Да бъдеш жури в САЩ това е граждански дълг на всеки”

С Крис Доминик президент на обединението на Съдебните Консултанти на САЩ и член на Американското Съдебно Общество (American Judicature Society) разговаря Симеон Гаспаров.

- Г-н Доминик, защо в САЩ се използва жури, което да реши изхода на съдебните дела?

- Американската правна система и конституция са направени така, че да защитават правата на хората, като им дават възможност, техните съдебни дела да бъдат разрешавани от жури, което е съставено от същите хора, като самите тях. Другата основна цел, съдебната система на САЩ да бъде съставена от жури, което да определи изхода на делото, е да се запази честността на разглежданото дело от корумпирани съдии. Съдии, върху които политически партии или лица биха оказали влияние и биха опорочили съдебната система. Справедливостта е най-важното нещо и затова журито е необходимо в съда.

- От кога се използва жури в съдилищата на Америка?

- Още през 1776-та година в САЩ се приема системата, съдебните дела да се разглеждат от жури избрано от самите хора, като опит, новосъздадените американски щати да се противопоставят и скъсат със съществуващото Британско законодателство, по времето на което съдиите са били корумпирани и с предръзсъдъци. Така, че за да избегнем корупцията в съда и за да не се получава сблъсък или конфликт на интереси, още преди 200 години, Америка е приела този вид съдебна система.

- Как може да сме сигурни, че журито няма да бъде с предразсъдъци и да не е съвсем безпристрастно към произнасяне на дадена присъда?

- Това може да се случи, разбира се, когато много известна обществена личност е изправена пред съда, но това е изключително рядко и то не може да навреди на присъдата, защото както се казва тук в Америка, “можеш да подкупиш съдията, но не можеш да подкупиш 12 души жури”.

- Каква точно е ролята на съдебните консултанти в САЩ?


- Съдебните консултанти са тези, които помагат на адвокатите да изработят своята стратегия и да представят пред журито и съдията своя случай. Освен това, ние помагаме и на журито и на публиката в съдебната зала да разберат правилно даден случай и да се намери неговото справедливо решение.

- От кога присъстват съдебните консултанти в правната система на САЩ?


- Съдебните консултанти присъстват в правната система на Америка още от създаването на системата на страната непосредствено след 1776-та година. Това са били хората, които са писали речите в съда и са разработвали правните стратегии. Днес повечето от нашите консултанти са професионалисти с докторати в областа на правото, психологията, експерти в сферата на комуникациите, имаме и също доста професионални журналисти. Иначе във вида, в който съществуваме по настоящем, като специалисти по изработването и стратегията по воденето на делата в съдебната зала, съществуваме от началото на 70-те години на ХХ век.

- Освен че подпомагате разработване на стратегията в съда, с какво друго се занимават съдебните консултанти?

- Другото, което ние правим, са т.нар. “изкуствени съдебни процеси”, които ние разработваме съвместно с екип от адвокатите на даден случай. Тези процеси са нещо като социологически изследвания. Чрез специална компютърна програма ние подбираме хора, които имат почти същите данни, като образование, професия, които дори са и от същата раса, с тези, които са избрани да бъдат жури на съответния съдебен процес. Ние, ги питаме биха ли се съгласили да участвуват срещу заплащане в този т.нар “изкуствен съдебен процес”. След като те се съгласят, адвокатите по делото, заедно с нашите експерти им представят случая, по който се работи в момента и те подобно на истинското жури, след като разгледат делото от всичките страни се произнасят каква смятат, че трябва да бъде присъдата. В над 95 % процента присъдата произнесена от “журито” в изкуствените процеси, съвпада с тази произнесена от истинското жури в съда.

- Колко плащате на участниците в проучването?

- Зависи къде провеждаме проучването, ако е в Ню Йорк плащаме между 200-250 долара на ден, ако е в по-малък щат като Минесота, например 100-150 долара на ден.

- Проявяват ли интерес към този вид бизнес в други страни извън пределите на САЩ?

- Наши консултанти са работели по проекти със съда в Канада, Германия и Франция. Знам, че има много голям интерес от страни като Южна Кореа, Западна Европа и Русия, където присъдите на по тежки криминални случаи да бъдат вземани от жури, а не пряко от съдии.

- Как става подбора на жури в САЩ и колко души се избират за даден случай?


- Да бъдеш жури в САЩ това е граждански дълг на всеки. Обикновено около 50 души се викат и на място се преценява от съответните органи, кои да участвуват в делото. Същото е и при нас, когато провеждаме “изкуствените съдебни дела”.

- Разкажете за някой интересен случай, по който сте работели?

- Веднага се сещам за неотдавнашното дело на най-известния музикален продуцент на рок музиката Фил Спектър, (продуцирал Бийтълс, Джон Ленън, Дъ Рамонес б.а.) който, бе обвинен в убийството на своята приятелка и по което дело журито не можа да вземе решение дали е виновен или не.

- Какво следва, ако жури не може да се произнесе по дадена присъда?

- Ако журито не може да се произнесе по даден случай или не може да събере достатъчно гласове, с които да се произнесе по дадена присъда, автоматично законът на САЩ приема обвиняемият за невинен. Трябва да се отбележи, че американската правна система, за разлика от тази в други страни е базирана на убеждението, че ти си невинен, а другите, трябва да докажат че ти си виновен.Докато в страни, например в Мексико, съдебната система е базирана на убеждението, че след като ти си арестуван, значи, че си виновен и ти трябва да докажеш, че си невинен.

- В Европа и по света казват, че Америка е “полицейска държава”. Не мислите ли, че в това търсене на идеалното правосъдие, правната система на страната става прекалено тромава?


- Труден въпрос и още по труден отговор, особено като се има предвид че ние имаме в САЩ толкова много хора зад решетките. И все пак, моето мнение е, че за да се намери най-честното и справедливо решение към даден проблем или престъпление е колкото повече хора са заети с неговото решение толкова е по-добре. От която и страна да се погледне, тази система работи. Аз присъствам на много съдебни дела. Журито във федералния съд на САЩ е от 6 до 8 души, а в щатския съд 12 души. Това, което виждам по време на тези дела покзва, че няма значение колко умни, богати, известни или политически влиятелни са хората, когато те са събрани на група като жури, те си водят бележки, слушат внимателно и мислят върху това което става в залата. Което доказва, че всичките тези 12 глави мислят по-добре от една. Няма случай, когато някой от цялата тази група не усети или не види детайл, който на другите се е изплъзнал и това спомогне за решаването на случая.

- Какво би станало, ако съдията не е съгласен с решението на журито?

- Има такива случаи, но те са много, много рядко и те стават в случай например, когато съдията не е инструктирал правилно журито или с журито нещо се е случило. Така че това, което журито каже, това е! То остава и не се променя. Според нашата американска система ти обжалваш не решението на журито, а на съдията. Така че съдията произнася своята присъда, върху това, което журито е казало.

[email protected]

http://www.eurochicago.com/2009/11/kris-dominik-mozhesh-da-podkupish-sadiyata-no-ne-i-zhurito/

buden

  • Гост
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #286 -: Ноември 30, 2009, 23:43:06 pm »
insomnia1304, ние сме толкова неориентирани, че даже и не можем да си мечтаем за американската правосъдна система.
И там както и на други места по света престъпници се измъкват, съществува корупция и обществото е заблуждавано и манипулирано. Но имат толкова много плюсове, които остават невидими за сметка на минусите в международните отношения, за които обаче всеки има мнение.

А това видео по-долу е поредната компилация doom and gloom:


Ще катастрофира ли вътрешната политика на САЩ, както се случи с външната?
« Последна редакция: Ноември 30, 2009, 23:46:36 pm от buden »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #287 -: Декември 27, 2009, 23:46:34 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #288 -: Март 07, 2010, 01:12:22 am »
Партньорство в упадъка
Защо САЩ се нуждае от Европа повече от всякога

http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=868188

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #289 -: Април 07, 2010, 21:39:28 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #290 -: Април 25, 2010, 20:53:18 pm »
Какво се разбира под “изтегляне от Афганистан”

http://www.ivanstamenov.com/?p=1153

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #291 -: Май 01, 2010, 10:18:04 am »
Кризата на „умната сила”

Пол КРЕЙГ РОБЪРТС*

Както е известно, понятието „умна сила” беше лансирано и обосновано от харвардския професор Джоузеф Най, който се опита, с негова помощ, да постави съответните акценти, сравнявайки политиката на американските президенти Буш-младши и Обама. Ако политиката на неоконсервативната администрация на Буш се основаваше на силата и принудата, администрацията на Обама, поне засега, не използва езика на заплахите. Дали обаче Обама наистина е привърженик на концепцията за „умната сила”, или само играе тази роля за да успокои избирателите си, които може би го възприемат (прекалено наивно и идеалистически) като политик, персонофициращ един качествено различен подход, все още не е съвсем ясно.

На ръба на противоречията

Междувременно, освен реториката и чисто външното поведение, се промениха и много други неща. Мнозина смятат, че в периода след оттеглянето на Буш-младши глобалната сигурност е понесла още няколко тежки удара. Въпреки многобройните обещания за изтегляне на американските войски, Ирак продължава да е окупиран. Мащабите на конфликта в Афганистан се разрастват и Обама изпрати там допълнителни контингенти. Освен това, сегашният американски президент, на практика, започна нова война в Пакистан, използвайки пакистанската армия в интерес на САЩ. Затворът в Гуантанамо все още не е затворен, а ЦРУ продължава да практикува изтезания. САЩ се бъркат във вътрешните работи на Иран, подкрепяйки местни терористични групировки и финансирайки вътрешните противници на иранския режим, по линия на различни неправителствени организации.

В самите Съединени щати, федералното правителство продължава да нарушава американските закони. То все още разрешава следенето на американски граждани, без наличието на съответните съдебни разрешения. По този начин обаче се нарушава Конституцията на страната, американската полиция пък се снабдява с армейско въоръжение и на нейна основа се формират специални ударни части. Обама не направи нищо за да привлече към отговорност онези членове на правителството на Буш, които извършиха престъпления, заявявайки, че предпочита „да гледа напред”. С други думи, Обама е готов да направи последната стъпка в тази посока, окончателно освобождавайки членовете на американското правителство от властта на закона.

Тоест, първата година от управлението на новия президент може да се приеме за доказателство, че на практика почти нищо не се променя. Политиката на САЩ се определя от същите организирани „групи по интереси”: произраелското лоби, неоконсервативните привърженици на идеята за американската хегемония, общото лоби на военните и специалните служби, което печели от военните поръчки, финансовият сектор, печелещ от създаването на „дългови балони” и т.н.

Впрочем, недостатъчните успехи в реализацията на декларираните от Обама цели могат да се интерпретират по следния начин. Президентът не може едновременно и открито да игнорира наличието на толкова много и толкова силни „групи по интереси”. Съответно, той е принуден да се ориентира към непреки действия, така че да не настрои изразителите на въпросните интереси срещу себе си. В този ракурс, стремежът му за преговори с Иран изглежда искрен. Това не е просто опит да се представи тази държава като неспособна на компромиси и отказваща се от каквото и да било сътрудничество със Запада. Изпращането на големи военни контингенти в Афганистан пък цели успокояването на военния елит и оръжейните корпорации, докато, в същото време, неразрешимият характер на афганистанския конфликт, размива обществената подкрепа за тази война и така дава на Обама възможност да прекрати участието на САЩ в него.

Най-важният проблем, с който се сблъсква администрацията на сегашния президент в международен план, са препятствията пред разрешаването на палестинско-израелския конфликт. Тук са възможни два варианта. Първият е САЩ да принудят Израел да прекрати строителството на нови селища на палестинска територия и напусне окупирания западен бряг на река Йордан и да помогнат за създаването на реална палестинска държава. Вторият пък е конфликтът да намери решение, ако настъпят промени в сегашния политически режим в Иран, вследствие на което бъде прекратено финансирането на движенията ХАМАС и Хизбула. Ако бъде предпочетен първият вариант, планът на израелците и американските неоконсерватори за разширяване териториалните граници на Израел ще бъде блокиран и перспективата за военно нападение срещу Иран ще изчезне. Истината е, че израелската териториална експанзия е реален проблем в Близкия изток и една от основните движещи сили за интервенциите в Афганистан и Ирак, предприети от правителството на Буш-младши.

Нито правителството на Буш, нито това на Обама не се решиха да посочат реалните причини, поради които САЩ започнаха войната с Ирак и още запазват военното си присъствие там. В крайна сметка, самият Буш призна, че в Ирак не е имало никакво оръжие за масово унищожаване, а пък Обама отбеляза, че мисията на американските войски в Афганистан е доста „размита”. Движението Талибан не е Ал Кайда. Някои американци все още вярват на пропагандата, други обаче не. Що се отнася до Иран, Международната агенция по атомна енергия (МАГАТЕ) не можа да представи никакви доказателства, подкрепящи американските обвинения срещу Техеран, че създава ядрено оръжие. Тоест, истинските причини за санкциите или за евентуално военно нападение се различават от официално заявените. Възможно е обаче, повечето американски граждани още да не са го разбрали.

Проблемът на демократите

Неоконсерваторите преуспяха в усилията си да превърнат традиционните привърженици на изолационизма в Републиканската партия в привърженици на интервенционизма. Тази промяна, наред с негативното отношение на републиканците към гражданските свободи, превърна партията в опасна политическа сила. Мнозина водещи републиканци смятат гражданските свободи за пречка в борбата с криминалната престъпност, както и във войната с тероризма. Те подкрепят концентрацията на безотчетна власт в президентската институция. На практика, Републиканската партия фокусира вниманието си върху „външните врагове”, което пък позволи пълномощията да се концентрират в ръцете на изпълнителната власт. В исторически план, демократите винаги са били противници на изолационизма и все още са такива. Партията им традиционно акцентира върху защитата на гражданските свободи и Била за правата. Обама беше избран с гласовете на американците, настроени против войните на Буш,          противниците на полицейската държава и хората, разчитащи ресурсите, пропилени във войните, да бъдат използвани за нещо по-полезно за американската нация, например за подобряване на здравеопазването. Именно Демократичната партия обаче, представлява проблем за Обама, въпреки че и той е част от нея. Мнозина вече се съмняват, че президентът ще може да реализира промените, които обеща. Повечето обаче са толкова доволни от това, че президентът на САЩ е чернокож, че все още не обръщат достатъчно внимание на всички недостатъци в политиката му.

Застраховане и икономика

Днес организираните „групи по интереси” са толкова силни, че на всеки американски президент и политическа партия е трудно да гарантира желаните от привържениците им промени, ако против това се обявяват лобистите на въпросните групи. Така например, стартираната от Обама реформа на здравеопазването се сблъска с „бетонната стена”, издигната срещу нея от застрахователния бизнес. Неговият отговор на здравната реформа на президента бе предложението да се приеме закон, задължаващ американците да плащат здравна застраховка, а онези, които отказват, да бъдат глобявани. Очевидно е, че този законопроект целеше единствено да увеличи печалбата на застрахователните компании.

От гледната точка на обикновените американци, това няма никакъв смисъл. Защото причината, поради която милиони американски граждани са лишени от каквато и за било медицинска застраховка е, че не могат да си позволят да плащат подобна застраховка по сега съществуващите тарифи. За бедните американци стойността на здравната застраховка се равнява на половината им годишен доход. Мнозина от привържениците на Обама се надяваха, че ще бъде създадена своеобразна национална здравна система, но застрахователното лоби очевидно блокира тази възможност, тъй като и двете основни политически партии в САЩ зависят от спонсорирането на избирателните си кампании от застрахователните компании.

Най-големият проблем на Обама обаче, е икономиката. Той наследи американската икономика в много лошо състояние. От дълго време насам тя преживяваше сериозни трудности, но в началото на ХХІ век  ситуацията още повече се влоши. Ръстът на доходите на основната маса американски граждани, на практика, се прекрати. Сред причините за това беше прехвърлянето на значителна част от производството в развиващите се страни и непрекъснато увеличаващият се брой работни визи, издавани на чужденци. Доходите на средната класа също спаднаха. През последното десетилетие икономиката продължи да функционира, като ръстът на потребителския дълг постепенно замени ръста на доходите на потребителите. Днес обаче, потребителите дотолкова са затънали в дългове, че вече просто не могат да си позволят нови заеми.

Икономическата криза в САЩ съвсем не е приключила и краят и е още далеч. На моменти изглежда, че няма начин правителството да се справи с търговския и бюджетен дефицит. Нещо повече, финансирането на бюджетния дефицит изглежда проблематично. В миналото, бюджетните дефицити на правителството се финансираха от американските търговски партньори, конвертиращи активните си търговски баланси в ценни книжа на американската хазна. Днес обаче, бюджетните дефицити са много по-големи от външнотърговския профицит. Освен това, американските кредитори са обезпокоени от покупателната способност на долара и по-малко склонни да финансират дълга на САЩ, особено в условията на преобладаващо ниски лихвени проценти. Така обаче, доларът може да загуби статута си на световна резервна валута, което пък ще лиши САЩ от средства да плащат за вноса, от който те, до голяма степен, зависят. Бюджетният дефицит може да бъде покрит с печатането на пари, но това би имало разрушителен ефект, провокирайки инфлация и девалвирайки националната валута.

Лично аз смятам, че Обама ще бъде президент на САЩ само един мандат. Той вероятно ще стане жертва на вълната от проблеми, както и на неспособността си да постигне такива резултати, които да удовлетворяват всички. Организираните лобистки групи очевидно са по-силни от президента. На този фон, един от вариантите той все пак да бъде преизбран може да стане войната с все по-демонизирания Иран.

Мнозина смятаха, че тъй като Обама е представител на расово малцинство, което в миналото е било обект на потисничество, той няма да провежда хегемонистична външна политика, нито пък ще следва такава вътрешна икономическа политика, която да отговаря само на интересите на богатите американци. Според мен обаче, е твърде наивно да вярваме, че расовата принадлежност може да доминира над материалните интереси.

 

* Авторът е известен американски икономист, заместник държавен секретар по финансите по времето на президента Рейгън и един от „бащите” на т.нар. „рейгъномика”
http://geopolitika2.hit.bg/13/geo-1-10-Roberts.htm

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #292 -: Юли 12, 2010, 20:47:14 pm »
Как се изплъзва американската мечта

Webcafe.bg, По NY Times

След закуска, когато родителите му отиват на работа, Скот Никълсън - сам в къщи в комфортно предградие западно от Бостън, сяда на лаптопа си в хола. Той го е поставил върху малка масичка, която майка му е използвала за място за ваза за цветя, докато безработният й син не се е оказал неохотно затворен вкъщи.

Дневният му график е скучноват. 24-годишният Никълсън, завършил университета "Колгейт", носител на деканска награда за изключителни академични постижения, прекарва сутрините си в търсене из фирмени уебсайтове на подходящи работни места. Когато открива едно, той изпраща автобиография и придружаващо писмо - четири-пет пъти седмично, всяка седмица.

За пет месеца - само едно предложение за работа

През последните пет месеца се появява само една работа. След няколко интервюта Hanover Insurance Group в близкия Уорчестър предлага да го наеме като помощник-разследващ на застрахователни искове с заплата от $40 000 годишно. Но дори преди официалното предложение, Никълсън е решил, че няма да приеме тази работа.

Вместо да губи ранните си години в безперспективна работа, твърди той, е по-добре да се запази за корпоративна позиция в компания, където биха се възползвали от наученото от него в колежа. Така, според неговите понятия, той би тръгнал от долния край на кариерната стълбица.

"Разговорът, който ще проведа с родителите си сега, когато отхвърлих тази работа, е по-голямо притеснение за мен, отколкото отхвърлянето на работата," коментира той.

Той събира смелост - особено за разговора с баща си. Докато Скот Никълсън възприема работата в Hanover като по-скоро спъваща кариерата му, 57-годишният Дейвид Никълсън, привикнал към по-добри места и по-лесна мобилност, я възприема като възможност.

След като веднъж влезеш в системата ;), казва бащата, възможностите сами ще се появят. Така е станало в растежа на самия Дейвид Никълсън за 35 години, в които е успял да се издигне до генерален директор на производствена фирма.

"Маневрираш - и не се притесняваш до какво би довело това маневриране," казва бащата. "Знаеш, че то ще доведе до нещо добро."

Иди и виж!

Като допълнително усложнение на разликата в поколенията, дядото на Скот - Уилям Никълсън, ветеран от Втората световна война и пенсиониран брокер, е наблюдавал това, което той описва като някога мощния икономически двигател на Америка да губи своeто превъзходство в глобалната икономика. Дядото е насърчил безработния си внук да замине в чужбина - да "отиде на Запад," така да се каже.

"Гледам на това, което се случва със Скот, с тревога," коментира дядото, който - и след четене на Economist, е стигнал до извода, че Европа е надминала Америка в предлагането на възможности за амбициозни млади мъже. "Не ни е приятно да мислим, че Скот може да се наложи да замине," казва дядото, "но ще го направи."

Този път ще е трудно

Твърденията на дядото безпокоят внука му. Но с отминаването на седмиците Скот Никълсън, красив като морски пехотинец на плакат за набиране на войници, постепенно започва да осъзнава, че кариерата му няма да се развие в близкия до Бостън район. Или пък където и да е в Америка с лекотата и неизбежността, която си спомнят баща му и дядо му - и която Скот е очаквал да сполети и него, когато завършва колеж през 2008 г.

"Не мисля, че напълно осъзнавам сериозността на ситуацията, в която се озовах след завършването," :yes: казва той, говорейки за ефект за цяла възрастова група - така наречените "millennials", на възраст между 18 и 29 години - сред които нивото на безработица от близо 14% достига нивата на същата група по време на Голямата депресия. :o

След което той преминава в оптимизъм, който според социологическите проучвания е неизменна, може би погрешна, характеристика на това поколение в момента. "Абсолютно съм сигурен, че търсенето ми на работа в крайна сметка ще доведе до резултат," казва той.

За младежите перспективите на работното място, дори за учили в колеж, рядко са били толкова оскъдни. Освен 14-те процента, които са безработни и търсят работа - като Скот Никълсън, 23 на сто дори и не търсят работа, според данни на Бюрото по трудова статистика. Общата цифра - 37 процента, е най-високата за повече от три десетилетия и като ниво напомня 30-те години.

Завършилите колеж сред тези младежи са по-добре. Но близо 17 на сто или са незаети, или не търсят работа - рекордно ниво на безработица (въпреки че някои са в следдипломна квалификация). Нивото на безработица сред завършилите колеж младежи - 5.5 процента, е почти двойно по-високо, отколкото е било в навечерието на Голямата рецесия през 2007 г., и най-високото ниво - с почти 2%, откакто бюрото е започнало да води статистика през 1994 г. за хората с поне четири години университетско образование.

Оптимизмът остава

И все пак изследванията показват, че мнозинството от американците от това поколение остават уверени, подобно на Скот Никълсън, че ще имат задоволителна кариера. Те имат много преимущества.

"Те са по-добре образовани от предишните поколения и са били отгледани от хора от поколението на бейби бума, които са отделяли много внимание на децата си," коментира Ендрю Кохут, директор на Pew Research Center. Това донякъде спомага за обясняването на стабилния им оптимизъм, дори когато те се борят, за да успеят.

Досега Скот Никълсън е чужд на триумфалните истории, които баща му и дядо му разказват за служебното си битие. Те казват, че връзките много повече са им помогнали да започнат, отколкото упоритостта - бащата постъпва през 1976 г., когато приятел, току-що отворил фабрика, го наема. А дядото през 1946-а започва работа чрез приятел от армията, чийто тъст притежава брокерска фирма в близкия Уорчестър и има нужда от още един брокер.

Някой, който познава някого

От тези случайни първи стъпки, кариерите им се развиват и траят дълго. Дейвид Никълсън, сега генерален директор на фирма, която произвежда инструменти, все още се занимава с производство. Уилям Никълсън прекарва следващите 48 години след постъпването - чак до пенсия, като брокер. "Скот трябва да намери някой, който познава някого," казва дядото, "някой, който да може да го извади най-отпред в списъка." :yes:

Въпреки че Скот се е опитал да постигне това, той е под натиск от родителите си да направи компромис: да приеме - ако не работата в Hanover, то някоя подобна на нея. "Започвам да осъзнавам, че ако откажа, това ще има последици," твърди той.

"Родителите ми отдалеч започват да ми намекват, че освен за стаята и храната, те покриват и други разходи за мен, например сметките ми за мобилен телефон и вноските по застраховката ми "живот"."

Скот Никълсън също има връзки, разбира се, но никой в неговата мрежа от семейство и приятели не е бил в състояние да го насочи към маркетинг, или финанси, или обучение по мениджмънт - или която и да е позиция, стартираща кариера в голяма корпорация, което е целта му. Тези работни места просто отсъстват.

Голямата депресия засяга самоувереността на младите - и това започва да се случва в момента, според социолози, икономисти и анализатори. Конкретно младите мъже губят чувството за посока, установява социологът от университета в Северна Каролина Глен Елдър в проучването си "Децата на Голямата депресия." В някои случаи те са принудени да приемат работа, която не желаят - проблемът на Скот Никълсън.

Военната служба през Втората световна война, както и законът за военната служба и процъфтяващата икономика възстановяват благосъстоянието; към 1970 г., когато Елдър прави ретроспективното си изследване, трудностите на Депресията са по-скоро спомен, отколкото отворена рана. "Те излизат от войната с цел в живота си, и към 40-годишна възраст повечето от тях се реализират добре," казва той, разказвайки в скорошно интервю за своето изследване.

Но този път перспективите не са толкова ясни. Лишени от работа за адекватно заплащане, представителите на поколението на хилядолетието са склонни да търсят убежище в колежа и армията - и да отлагат брака и раждането на деца. Тези, които работят, често остават на същата работа, която вече имат, вместо да скачат към по-добре платена, но недотолкова сигурна, както обикновено правят младите хора, търсещи кариерен ръст. И те все по-често имат желание да избягват повишенията, или да се примиряват с леки повишения.

"Те определено са по-несклонни към рискове," коментира Лиза Кан, икономист в школата по мениджмънт на Йейл, "и по-вероятно е да не постигат напредък."

В скорошно изследване тя открива, че тези, които са завършили колеж през тежките години на рецесията от 80-те години, са получавали до 30% по-ниски заплати в първите си три години, отколкото новозавършилите, получили първа работа при силна икономика. Дори 15 години по-късно тяхната годишна заплата е 8 до 10% по-ниска.

Да разчиташ на родителите си

Много изпаднали в затруднение представители на поколението на хилядолетието разчитат на родителите си, както го прави Скот Никълсън. Въпреки че няма дълг за обучението си в колежа (дядо му и баба му са платили цялата такса и битовите му разходи), много други имат и такива задължения, и това спомага те да бъдат принудени да се завърнат в бащината къща.

През 2008 г. - първата година от рецесията, процентът от населението, живеещо в домакинства, в които присъстват поне две поколения, се е повишил с почти 1 процентен пункт - до 16%, според Pew Research Center. Най-високата стойност - 24.7 на сто, е през 1940 г., когато Депресията свършва, а най-ниската стойност - 12 на сто, е през 1980 г.

"Да се оправяш сам," "да печелиш достатъчно, за да се самоиздържаш" - това са странни концепции за Скот Никълсън и приятелите му. От 20-те състуденти в колежа, с които той поддържа връзка, 12 работят, но само половината са на работа, която "наистина харесват." Три са постъпили в правна школа тази есен, след разочароващи изживявания на работното място, "а пет търсят работа точно като мен," разказва той.

Подобно на повечето си състуденти, Скот се опитва да връзва някак двата края и успява да печели достатъчно от епизодични работи, за да си плаща част от разходите.

Работите са каквито успеят да открият. Той и приятел наскоро правят бяла дървена ограда за съсед, вграждайки стълбове в цимент, дневна работа, която носи на Скот $125. Той коси ливади и градини за половин дузина клиенти в Графтън, част от тях семейни приятели. И той също така е активен доброволец в пожарната.

"Колкото и да съм обезсърчен в момента, а никога не съм имал намерението да живея при родителите си, аз съм в добра ситуация в много аспекти," признава Скот. "Имам много малко разноски и никакви дългове - и тъй като нямам задължения, имам някакъв вид гъвкавост, като търся работа. В противен случай щеше да се налага да имам работа, някакъв вид работа на пълна заетост."

Оптимизмът на това поколение е донякъде защото много от тях са, както го определя Кохут от Pew Research Center, деца на грижещи се за тях представители на бейби бума - между които са и Дейвид Никълсън и 56-годишната му съпруга Сюзън - висш служител във фирма, която е собственик на кинотеатри.

Семейство Никълсън, които имат общ годишен доход от $175 000, са обсипвали с внимание тримата си синове. В момента това внимание е съсредоточено основно към запазването на самоувереността на средния им син.

"Никой от която и да е страна на семейството никога не е минавал през това," казва Никълсън, "и предполагам, че съм нетърпелив. Знам, че той се е изучил добре и има отлична работна етика - и иска да започне да допринася - и не знам какво да правя."

Най-големият му син - 26-годишният Дейвид младши, си е осигурил добра работа. Завършил колежа "Мидълбъри" през 2006 г., той постъпва в бостънска застрахователна фирма, специализирана в презастраховането, преди близо 3 години - преди рецесията.

"Имам късмет да работя във фирма, където има известна сигурност," казва той, добавяйки, че подкрепя Скот в решимостта му да се запази, докато намери подходящата работа. "След като започнеш работа, биваш въвлечен в тази работа, имаш сметки за плащане - и губиш представа какво всъщност искаш," обобщава братът.

Той получава $75 000 годишна заплата - сума, недостижима в момента за Скот, но не недостижима за очакванията му. "Положих много усилия в гимназията, за да се окажа в колежа, в който постъпих," разказва Скот, "и след това се старах много в колежа, за да завърша с високи оценки и диплома, за да се позиционирам добре за солидна работа." (Той завършва с основна специалност политически науки и допълнителна специалност история.)

В търсене на солидна работа Скот кандидатства за програмата за обучение на мениджъри на Hanover International. Отхвърлен за нея, той после е поканен за интервю за по-ниската позиция в отдела по исковете.

"Седя срещу мениджъра, и той ме пита как съм се заинтересувал от застраховането. Споменах как Дейв работи в застраховането - и реакцията на мениджъра беше: "О, това е на около 15 стъпала над поста, за който ви интервюираме", споделя Скот развълнуван.

В семейство с трима сина Скот, разбира се, се конкурира с братята си, особено с Дейвид - повече, отколкото те с него. Най-малкият брат, 22-годишният Брадли, е последна година в университета във Върмонт. Родителите, баба му и дядо му плащат обучението му, както са го правили и за братята му в годините им в колежа.

Какво значи колеж в биографията

Постъпването в колеж не е било проблем за дядото в семейството, или поне той казва така. С наближаващата Втора световна война, той постъпва в армията скоро след завършването на гимназията - и в боевете в Италия комисия го повишава за една нощ от наборник до младши лейтенант. Това е било "еквивалентът на колежанско образование," както той сега го изтъква, в епоха, когато колежът в биографията на един брокер "е означавал нещо, но не твърде много."

Той прекарва по-голямата част от кариерата си в изгряващ пазар, насочвайки клиентите към акции, които плащат добри дивиденти, и забогатявайки от инвестиции в недвижимост, направени преди години, когато Графтън е бил все още почти селска местност. Брокерската фирма, която го е наела, е променила собствениците си неведнъж, но той винаги е продължавал да работи в същия офис в Уорчестър.

Когато синът му Дейвид завършва колежа "Бабсън" през 1976 г., производството в Америка е в ранния етап на дългия си залез - и Уорчестър все още е бил център на производствто на шкурка, шмиргели и други абразивни материали.

Той постъпва в една от тези фирми - притежавана от семейството на негов приятел - и остава в производствения бизнес, конкретно във фирми, които произвеждат ръчни инструменти. В самото начало той и съпругата му купуват дома, в който отглеждат синовете си - бяла колониална сграда от началото на XVIII век, подобна на многото къщи на Норт Стрийт, където живеят и дядото и бабата - на няколко къщи разстояние.

Най-дълго Дейвид Никълсън се е задържал в Stanley Works, и когато напуска в търсене на по-висок пост, приятел в Endeavor Tool Company го наема като генерален директор на фирмата - пост, който заема и в момента.

В по-добри времена бащата на Скот би могъл да осигури на сина си работа в Endeavor, но сега е принуден да освобождава служители, а работа в производството в представите на Скот би била провал.

"Ако говориш с 20 души," коментира Скот, "ще откриеш, че си единственият в производството - а всички останали са във финансите или нещо подобно."


Скот Никълсън почти избягва рецесията. Планът му е да стане втори лейтенант в морската пехота. Прекарал е лятото след първата си година в колежа в обучение за "водач на взвод". Миналата есен той издържа физическите тестове за офицерско обучение и му е казано да се яви пред военните на 16 януари.

Ако всичко беше минало според плановете, след десет седмици Скот щеше да бъде вече втори лейтенант - и да се е ангажирал с четиригодишна служба. "Можех да направя кариера в морската пехота," казва Скот, "и ако бях излязъл след 4 години, щях да съм невероятно подготвен за работа."

Но нещата не се получават. В началото на януари лекар от морската пехота открива, че като дете Скот е страдал от астма - и той отпада. "В крайна сметка ми казаха, че ако искам, мога да кандидатствам отново," разказва той. "Но блясъкът вече липсваше."

Така че сега той се мъчи да се закрепи в гражданската трудова заетост. Брат му в Бостън остава без съквартирант - и в началото на миналия месец Скот се мести в празната спалня, като родителите му плащат дяла на Скот от наема от $2000 месечно до изтичането на договора за наем на 31 август.

А ако Скот дотогава не си е намерил работа? "Ще правя нещо временно - няма да се върна обратно вкъщи," казва Скот. "Ще стана барман, или ще си намеря работа чрез агенция за временна заетост. Но се надявам да не се окажа в такава ситуация."

http://webcafe.bg/id_1524609689

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #293 -: Юли 13, 2010, 21:22:52 pm »
САЩ окупирват и Коста Рика
 :o

Според редица източници НАТО е започнала разполагането на повече от 7000 американски морски пехотинци в централно-американската държава Коста Рика. Разполагането им е продиктувано от опасения сред населението заради катастрофалния нефтен залив в Мексиканския залив, както и от евентуално катастрофално земетресение в Америка.

Както ви информирахме в новината "Петрол, пари и смърт" от 5-ти юли НАТО премества голяма част от своите войски на 100 мили във вътрешността на САЩ от Мексиканския залив, а сегашния шеф на военния комитет на организацията адмирал Джанпаоло Ди Паола е взел контрола върху нефтения разлив от ръцете на президента Обама, който продължава да разчита на своите разузнавателни служби и Бритиш Петролеум.

Страховете на адмирал Ди Паола се дължат на продължаващото масивно изтичане на абиогенетичен петрол в океана,

http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenic_petroleum_origin

както и от отделянето на тонове газ метан в атмосферата,

http://www.chron.com/disp/story.mpl/business/deepwaterhorizon/7083251.html

 за което много експерти предупреждават, че могат да дестабилизират и без това отслабената зона и да предизвикат катастрофално земетресение. Много учени твърдят, че именно това безконтролно изтичане на нефт и газ е причината както на земетресението в края на юни с магнитуд 5.0 в района на големите езера, така и земетресението със сила 4.6, което удари Вирджинските острови, както и земетресението миналата седмица в Гватемала със сила 4.7.

Това, което отличава настоящия разлив от останалите е стичането на многобройни неблагоприятни ситуации, които допълнително увеличават опасността за района, като например сезона на бурите и ураганите,

http://www.accuweather.com/blogs/news/story/25984/joe-bastardi-more-active-2010-1.asp

 които тази година се увеличиха многократно, тропическите циклони,

http://www.nhc.noaa.gov/

 които започнаха по време на пълното слънчево затъмнение от 11-ти юли,

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEmono/TSE2010/TSE2010.html

 както и от масивното слънчево изригване, което открай време е предпоставка за поява на земетресения.

Връзката на катастрофалните земетресения със слънчевите затъмнения са отдавна известни

http://www.holoscience.com/news.php?article=36uyr9nx

 и последното е от 12-ти януари 2010 година ,

http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Haiti_earthquake

 като ураганите са също предизвикани от земетресения

http://www.nytimes.com/cwire/2009/11/20/20climatewire-how-storms-can-trigger-earthquakes-28304.html

 или слънчеви изригвания.

http://www.grandinite.com/2010/01/huge-solar-flare-coincides-with-another-earthquake-in-haiti/

Решението на адмирал Ди Паола за предвижването на тези 7000 американски морски пехотинци

http://www.military.com/news/article/costa-rica-to-allow-us-to-send-troops.html?col=1186032310810

от американската им база в Северна Каролина към Коста Рика е продиктувано от желанието му за "наличие на надеждни сили" разположени от двете страни на Северна Америка и Карибския басейн с цел предотвратяването на размирици.

Под натиска на НАТО, Коста Рика предостави миналата седмица на американските военни срок от шест месеца за придвижването на 7000 морски пехотинци, пет самолета и 46 военни кораби на нейна територия чрез гласуване на решение 31-8 от техния Парламент, като някои депутати предупредиха, че по този начин се отказват от своя суверенитет.

Но най-голямата ирония на всички времена е факта, че в изявление на американското правителство се посочва, че разполагането на тези 7000 американски морски пехотинци в Коста Рика е с цел да се помогне на тази държава да се "пребори с наркотиците", ;)

http://news.antiwar.com/2010/07/06/costa-rican-govt-approves-us-occupation/

 въпреки че те нахлуват през Мексико, за което е предявен иск от един от щатите на Америка.

http://www.businessweek.com/news/2010-07-07/u-s-sues-arizona-to-block-enforcement-of-state-immigration-law.html

Въпреки, че американското правителство продължава с информационното затъмнение

http://shots.snap.com/explore/60239/?url=http%3A%2F%2Fwww.mnn.com%2Fgreen-tech%2Fresearch-innovations%2Fblogs%2Fgulf-media-blackout-triggers-journalist-fury&key=3020e89fcf1112f5b576e0d9b4f9bb76&src=&cp=&tol=url

относно тази историческа катастрофа, същото не може да се каже за стотици и хиляди американски граждани, които продължават своята смела мисия да информират своите съграждани за бедственото положение в целия район като например:
това видео в Yotube ,

http://www.mnn.com/green-tech/research-innovations/blogs/gulf-media-blackout-triggers-journalist-fury

 показващо че водата е напълно отровена,
видеото на Маргарет Крават,

http://www.cravatt.com/Cravatt_Productions/Home.html

групата на Sea Shepherd за околната среда,

http://www.cravatt.com/Cravatt_Productions/Home.html

 чиито пилоти са дръзнали да летят над Мексиканския залив за да документират разлива, въпреки опасността, че ще бъдат свалени,
Archangel Project ,

http://www.youtube.com/user/ArchangelTheFallen#p/a/f/2/PcAfYlkgvVE

 който показва хиляди автобуси в Мексиканския залив, готови за евакуация,
сайта Florida Oil Spill Law ,

http://www.floridaoilspilllaw.com/cnn-128-bp-oil-cleanup-workers-sickened-in-louisiana-told-not-to-go-to-public-hospitals-video

 твърдящ, че 128 работници на Бритиш Петролиум са болни в Луизиана, както и за настъпили смъртни случаи сред тях,
анонимен ВР работник,

http://video.godlikeproductions.com/video/Oil_Spill_in_the_Florida_GulfCatherine_Craig?id=0379cd2523b0e72c86d

 съгласил се да бъде информиран, който обяснява за значението на "червения" и "черен" флаг, използван от работниците по почистването.

Въпреки, че това са само част от хората, желаещи да разкажат истината за тези събития има и хиляди други, коиито правят същото и това е ясен сигнал, че мощната информационна машина на елита губи своята мощ.

http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5hAJNIGmFfSwvALcrAVuCjgDoGaSAD9GQEMS80

За съжаление, както историята ни показва никоя елитарна класа никога не се е отказала доброволно от властта и в стремежа си да запази своите привилегии, богатства и охолния си начин на живот тя е готова да пожертват живота на милиони обикновени хора.

http://vhod.awardspace.com/news.php?lng=bg

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #294 -: Юли 17, 2010, 11:11:19 am »
За 20 години ще бъдат купени над 30 хиляди пътнически самолета

Чикаго, САЩ
изпрати на приятел
Разпечатай
Американската самолетостроителна компания Boeing е оценила пазара на нови граждански самолети в близките 20 години на 30,9 машини, се съобщава в официалния сайт на компанията.
Общият обем на прогнозния пазар в парично изражение от 2009 до 2029 година съставлява 3600 млрд. долара. Най-високо търсене ще се наблюдава в Азиатско-Тихоокеанския регион, където доминира Китай, а така също и в Близкия Изток.

Boeing предполага още, че обемът на пътническите превози ще се увеличава с над 5 процента годишно.

Прогнозата пък на Airbus от 2008 година гласи, че търсенето от всички авиокомпании в света до 2026 година ще възлезе на 24 хиляди нови пътнически и транспортни самолета на стойност 2800 млрд. долара. Пътниците ще се увеличават годишно с 5 процента.

През 2009 година Boeingи е сглобил 480 самолета, а през 2008 – 662 лайнера. Airbus през 2009 година е изпреварил американския си конкурент, като е произвел 498 самолета.
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/83637

Неактивен rofl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 164
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #295 -: Юли 27, 2010, 14:54:55 pm »
Пентагонът търси фактури за $8.7 млрд. в архивите

http://news.ibox.bg/news/id_1589677661

Американската армия в Ирак не може да обясни къде са отишли милиарди долари, предназначени за възстановяването на Ирак.

След направена проверка главният инспектор по контрола на програмата за Ирак е заявил, че военното министерство на САЩ не може да докаже как са похарчени 96% от заделените за тази цел средства.

От общо 9 милиарда за периода от 2004 до 2007 година, за 8.7 милиарда липсват нормални счетоводни и финансови документи. Тази пари е трябвало да отидат за различни проекти за възстановяване на нормалния живот в Ирак.

Според представители на Пентагона изводите на одиторите не означават, че парите са откраднати или че са профукани напразно. Има вероятност счетоводните документи да са предадени предсрочно в архива.

В отговора да военните се казва, че за издирването на средствата ще трябва да се положат значителни усилия и да се разровят архивите.
Голяма част от средствата, които се инвестират във възстановяването на Ирак, са получени от продажбата на нефт и газ.
Някой доста упорито ми трие съобщенията ;-)

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #296 -: Юли 28, 2010, 22:49:00 pm »
Обама получи още 37 млрд. долара за войната в Афганистан

Конгресът в САЩ одобри дълго отлаганото финансиране на увеличения американски контингент на НАТО в Афганистан. Това стана въпреки противопоставянето дори и от страна на някои демократи най-вече заради скандала с изтеклите секретни доклади за войната в Aфганистан, съобщи "Ройтерс".

Камарата на представителите одобри с 308 гласа "за" и 114 "против" отпускането на 37 млрд. долара. 33 млрд. долара са за военните в Афганистан, малка част от тях са за Ирак, а около 4 млрд. долара са за свързани хуманитарни дейности и помощ за Афганистан и Пакистан. Средствата са допълнително към 130 млрд. долара, които Конгресът вече одобри за тази година. От началото на войната през 2001 г. САЩ са похарчили над 1 трилион долара.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/07/28/939232_obama_poluchi_oshte_37_mlrd_dolara_za_voinata_v/
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #297 -: Юли 29, 2010, 20:33:40 pm »
Да се опитваш с военни действия да върнеш мира в даден регион е като да изнасилваш с цел да запазиш девствеността на девойката.

Ако парите на Америка идваха от реална икономика и почиваха на базата на реални ресурси, едва ли щяха така с лека ръка да пръскат десетки и стотици милиарди.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Политиката на САЩ
« Отговор #298 -: Юли 29, 2010, 20:39:50 pm »
Те си ги печатат.За това е така.А нас умишлено ни вкараха в борд,за да не можем.Пък после ни обясняват,че печатенето на пари е хапчето,което разболява икономиката.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Salazzar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 20
САЩ ще разполагат противоракетен щит в Южна Европа
« Отговор #299 -: Август 01, 2010, 11:52:25 am »

САЩ се готвят да задействат противоракетен щит над Южна Европа в рамките на мерките за консолидиране на регионалните системи за отбрана срещу заплахата от изстрелване на ракети от Иран, съобщи в. "Вашингтон пост".

Позовавайки се на висши представители на американското министерство на отбраната, вестникът твърди, че Пентагонът е близо до споразумение за разполагане на наземна радарна станция - вероятно в Турция или България.

Разполагането на мощен радар в X-честотния диапазон ще даде възможност през 2011 г. да бъде пусната в действие първата фаза на щита. През септември миналата година американският президент Барак Обама се отказа от подкрепяния от предшественика му Джордж Буш проект за противоракетен щит, който предвиждаше до 2013 г. в Чехия да бъде разположен мощен радар, а в Полша - десет ракетни прехващача с голям обсег.

Проектът предизвика гнева на Москва, която го обяви за заплаха за сигурността пред прага си независимо от твърденията на Вашингтон, че целта е да се парира заплахата от евентуален обстрел с ракети с голям обсег от страна на Иран, припомня Франс прес.

Според "Вашингтон пост" американската армия работи също с Израел и съюзниците си в Персийския залив по изграждането и подобряването на техните средства за противоракетна отбрана. През 2008 г. САЩ разположиха наземна радарна станция в Израел и предвиждат такава и в арабска страна от Залива, допълва всекидневникът.

"Пост" подчертава, че системите за противоракетна отбрана в Европа, Израел и Персийския залив са технически независими и на различен стадий от разработката си, но са замислени така, че да могат да бъдат свързани към команден и контролен център, управляван от или заедно с американската армия.

bTV

Аман от тия американци  >:(
"Дела трябват, а не думи." Васил Левски

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27