Автор Тема: Траките - теории и факти  (Прочетена 100199 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #60 -: Октомври 04, 2009, 18:24:04 pm »
Въпросът  fishbone е, защо са консервирали такова важно доказателство за траките на дъното на язовир.Защо не са го изследвали пълно още 1-2 сезона.
Явно тогава, не ги е интересувала толкова историята.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 164
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #61 -: Октомври 04, 2009, 23:50:48 pm »
Ами да, това е въпросът Marhs. Партията така е казала.
Направили са проучването и това е..... не е имало време, а мястото е било определено, в ония времена не са се правили изключения,  хората без вода ще останат. Имах една книжка за разкопките със снимки вътре, някои я беше захвърлил на тавана като си изхвърлял боклуците и аз  като клош си я прибрах, ще я потърся.
Но през комунизма ай пипнат някой да  копае на могилката...и после не знам ..белене3
« Последна редакция: Октомври 05, 2009, 00:45:42 am от Mirotvorec »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 242
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #62 -: Октомври 07, 2009, 08:32:15 am »
Древно село на магьосници открито край Момчилград
Край бреговете на река Върбица археолозите са попаднали на ями, някои от които на възраст над 2 хил. години

Древно село на магьосници откриха археолози при разкопки в района на Момчилград, съобщи БНР.

Край бреговете на река Върбица археолозите са попаднали на повече от 50 ями, в които са извършвани неизвестни до момента ритуали.

Съоръженията са от XII век и в тях са намерени обгорели камъни, керамика, парчета от железни остриета и сурово месо.

В близост до жертвениците са открити още подобни ями, но те са на възраст над 2 хил. години. Според археолозите, много вероятно е това да са места за заклинания или магии.

Това лята българо-френски екип от археолози проучва друго праисторическо селище отпреди 6 хил. г. край село Върхари, Момчилградско.

Хипотезата им свързва селището с легендарната Троя. Ръководителят на екипа ст.н.с. Явор Бояджиев съобщи през юли, че откритите находки с голяма вероятност ще потвърдят иначе сензационната фантазия за това, че праотците на героичната Троя са от племена, населявали земите на днешна България в района на момчилградското село.

Селището, което сега разкопаваме, е в пряка близост със светилището на Орфей, смятано и за негов гроб, до село Татул, както и недалеч от Перперикон, обитавани през каменно-медната епоха.

Това селище край Върхари е живяло един сравнително кратък период, най-вероятно между 4 500 - 4 000 г. пр. Хр., със сигурност в каменно-медната епоха, посочи Бояджиев.

Тогава Балканският полуостров е център на развитието на цивилизацията в Европа.

Археологът обясни, че в края на каменно-медната епоха и началото на бронзовата племена от североизток нахлуват и избиват местното население. Спасявайки се от пришълците, то се оттегля на запад и на юг.

Най-късните данни от каменно-медната епоха са именно от Родопите. Напълно е възможно край Върхари да е едно от тези най-късни селища, смята Бояджиев.

Надеждите на българо-френския екип са да бъдат осветени онези около 800 години, които са между двете епохи, но за тях няма сведения и доказателства.

Най-ранната Троя се появява в началото на бронзовата епоха, около 3 000 г. пр. Хр. За нея са характерни тунелести дръжки, каквито намираме и тук, както и при село Орлица, на около 50 км от Бяло море, а Троя е отсреща на брега. Т.е. на Върхари имаме елементи, които са характерни за ранната Троя, но тук те са се появили няколко стотин години по-рано, обясни хипотезата Явор Бояджиев.

Според него местното население е било притиснато от нахлуващите от север племена и се е принудило да се изтегля постепенно на юг.

От Върхари до Бяло море са не повече от 70 км, корабоплаването тогава не е било никакъв проблем. Така можем да допуснем, че предшествениците на Троя са именно от този район, но това е все още само хипотеза, уточни археологът.


http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2486851

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #63 -: Октомври 17, 2009, 01:48:51 am »
Тракийското писмо е декодирано?
На 16.06.2006 г. в гр. Варна се състоя представяне на книгата на д-р Стефан Гайд “Тракийското писмо декодирано”. В книгата си автора представя не просто поредния опит за декодиране на  тракийските плочици от село Караново (4 хилядолетия преди Н.е) и село Градешница, Врачанско (5 хилядолетия пр. Н.е). Според него пред нас е пълното и окончателно научно декодиране на всеки един писмен знак върху плочиците и резултатът – преведеният текст – е безпрецедентен и сензационен.
 Оборва се тезата на някои учени-траколози, че траките не са имали писменост, и категорично се доказва, че надписите на тези плочки (разликата във възрастта на които е 1000 години) принадлежат на една и съща писменост – древното тракийско пиктографско (образно) писмо. Обаче тази писменост е с 2000 години по древна от шумерска и египетската! Нещо повече, за да бъдат разтълкувани текстовете на плочиците, автора използва древноегипеткото пиктографско писмо, което се оказва идентично на това от плочиците от Градешница и Караново. Идентично дотам, че всеки египтолог би могъл да разчете текста върху тези плочици, твърди д-р Стефан Гайд!!!
Но тракийските плочици са с поне 1000-2000 години по стари от най-ранните познати египетски надписи, което недвусмислено ни води до извода, че писмото на египтяните е производно на тракийското. Открито е поредното доказателство за древността на културата по нашите земи, която става първоизвор на културата и цивилизацията в целия древен свят.
Самият превод на текстовете от плочиците е не по-малко интересен. Поради факта, че писмото е пиктографско (образно) са възможни няколко сходни прочита на неговите символи. Ето какво гласи превода на д-р Гайд на текста на оброчната плочка от с. Градешница, датирана от 5-то хилядолетие пр. Н.е.



Последователност на декодирането на тракийското писмо
“Триединният Бог (или боговете) обхожда (обитава в) Тракия, (или, Боже, който си в територията на Тракия)
Говоря истината (обещавам) да дам (давам)
дарове на великия Божий син
Прославям великия Бог
(да прославя великия Бог)
Храмът на Бога е велика крепост (скривалище), или
(Боже, който си в храма, бъди ми крепост и защита)”
 
Още по интересен е надписа от плочката от с.Караново, чийто превод на д-р Гайд гласи:
“Който е преминал през Мистерията на Смъртта и Възкресението,
той е новороден и е с Ново Божествено Естество.
Той е оставил лъжата и е познал Истината
и царува с короната и жезъла на Правдата в този свят и в отвъдния.”
 В заключение д-р Стефан Гайд казва:
“Траките са имали писменост преди египтяните и шумерите и може да се окажат първият етнос, който е имал писменост в историята. Нещо повече, най-древното писмо на траките е било пиктографско (образно), а не фонетично (звуково), което означава че всеки друг народ е можел да го приеме от тях, независимо какъв диалект и език е говорел, защото при това писмо се изписват идеите, а не произношението на думите”
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #64 -: Октомври 17, 2009, 12:53:03 pm »
Тоз Гайдарски май на няколко пъти сме споменавали че е фейк.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #65 -: Октомври 17, 2009, 13:44:44 pm »
Чел съм и четирите му книги. Малко е смахнат но мисля че има и истина в думите му.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #66 -: Октомври 18, 2009, 10:51:28 am »
ОТКРИХА БЕЗИМЕНЕН ГРАД ДО БАНСКО

На 4 км от гр. Банско в посока Добринище местните открай време почитат местността „Свети Никола“. Но за съществуването на древно селище на мястото никой не подозира - няма легенди, народни песни и предания, историография или извори. Оказва се, че именно там, на площ от 25 дка, повече от 3500 години е кипял живот в многолюдно и заможно селище. Археолозите намират прилежащ към храма некропол с 28 гроба. Любопитното е че средния размер на откритите скелети е над 180 см., а има и двуметрови. Местността се предполага, че е била населена с тракийското племе даи. Вътрешният град от 5 дка е ограден с дебели крепостни стени. Около вътрешната крепост се разполага средния град върху 25 дка. „Върху керамичните се появяват дори  знаци, които наподобяват тези от Карановско, но засега не мога да твърдя – обяснява арх. Владимир Баряков. -  Само два са и може да е съвпадение. Когато станът поне четири, тогава вече ще е сигурно.” Не вярвам в съвпадения.  :)   
В южния край на светилището върху непристъпни скали според археологът се намира тракийско светилище. По пътя към него в самостоятелна скала е изсечен неголям лик, а в самата скала – стъпала.  :)

С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #67 -: Октомври 18, 2009, 11:11:50 am »
Почти всички тракийски племена: абанти, агатирси, агрияни, апиарензи, апсинтийци, апули, артаки, асти, бени, беси, бизалти, бистони, бриги, бризи, бебрики, брени, виздицензи, витини, галабри, гети, дарси, даки, даи, дентелети, дерони, дерсей, дигери, дии, димензи, диобеси, добери,  долонки, дрой, дерси, едони, кайни, кари, квади, кени, кикони, кирмиани /скирмиани/, корпили, койлалети /великокойлалети и малокоилалети/, крестони, корбизи, лееи, лиди, мадуатени, македонци, манти, маркомани, матукети, махайрофори, меди, медовитини, меландити, мелинофаги, ? меченосци ?, мигдони, мизи, миргети, нипсеи, оболензи, одоманти, одриси, ойтензи, ордесензи, пелазги, пайти, панеи, пеолиси, пеонци, пеопли, пети, пиери, пирогери, салдени, савромати, сай, сапей, сатри, сапри, селети /салети/, сигинити, синти, сиреи, сириопеонци, ситони, ситоти, сикабои, тевкри, теризи, тилатей, тини, тирагети, травси, трали, транипси, трери, трибали, троглодити, тунати, узицензи, фриги, халакиди, язиги.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #68 -: Октомври 18, 2009, 15:18:50 pm »
Тракийски владетели
Терес I -475 - 445 пр.н.е.;-дриски владетел. Основава първото тракийско царство, обединявайки съседните тракийски племена, след оттеглянето на персийската армия. Води дълги войни със скитския владетел Ариапейт, докато не определят за граница помежду си река Дунав. За да е траен мирът, омъжва дъщеря си за Ариапейт. Въпреки това след няколко години примирието е нарушено и Терес загива в битка със скитите
Спарадок -445-435 пр.н.е.-син на Терес. Сече няколко вида монети. Управлява за кратко вероятно югозападна Тракия като парадинаст ;
Ситалк-431 - 424 пр.н.е.-син на Терес. Покорява гръцките колонии, а след това от такси и мита събира около половината от приходите на Атина в разцвета ѝ. В късната есен на 429-та година по молба на Атина със 150-хилядна войска навлиза в Македония. През 424 година Ситалк води война с трибалите, която завършва с неговата смърт.
Садок -425 - 424 пр.н.е.-син на Ситалк     ;     Севт I- 424 - 407 пр.н.е.-цар на одрисите ; Хебризелм-390 - 384 пр.н.е.-цар на одрисите  ;  Котис I-381 - 359 пр.н.е.-вракийски владетел ;Берисад-358 - 352 пр.н.е.-цар на одрисите ;  Керсеблепт-359 - 341 пр.н.е.-владетел на Одриското царство, син на  Котис  ;   Севт III-330 - 300 пр.н.е.-владетел на Одриското царство  ; Вологез-жрец на бесите  ;  Дромихет -цар на гетите  ;  Буребист -цар на гетите  ;  Децебал- цар на даките ;   Сирм-цар на трибалите  ;  Рез-цар на едоните  ;  Халес    ;      Диегилис- цар на кените  ;  Зибелмий  ;  Лангар-вожд на агрианите, воювал на страната на Александър Македонски  ;  Аруполис  ;  Косинг  ;  Ситас  ;    Исант-цар на кробизите  ; Октамасад  внук на Терес  ;  Скил-внук на Терес, брат на Октамасад  ;  Медок- цар на одрисите  ;  Севт II  ;  Месад ; Кетрипор-син на Керсеблепт  ;  Ликей  ;  Дромихет-цар на гетите  ; Аброполис  ;  Дидас ; Аутлезбис  ;  Барсабас   ;  Буребист-цар на гетите  ; Реметалк I-умира през 12 г. ; Раскупорис-княз на тракийското племе сапеи  ;  Раскос-брат на Раскупорис  ;  Реметалк II-син на Раскупорис  ; Котис IV  ;  Реметалк III-Последният тракийски владетел, убит в бунта през 44/45 г.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #69 -: Октомври 18, 2009, 15:19:49 pm »
Тракийски крепости
 Свищов   ;   Бесапара   ;   Дуросторум    ;    Залдапа   ;   Кабиле (резерват)   ;   
Кривня (Област Русе)   ;   Малкото кале   ;   Мелта   ;   Одесос   ;   Одрюза   ;   Севтополис  ;
Скотуса   ;   Стрелча   ;   Урдовиза   ;   Халка Бунар   ;   Хераклея Синтика   ;   Челопечене   ;   Ятрус   ;
Тракийски племена
Агриани   ;   Асти (тракийско племе)    ;   Беси   ;   Бисалти   ;   Бистони   ;   Витини   ;   Гети   ;   Даки   ;
Дерсеи   ;   Дии   ;   Долонки   ;   Едони   ;   Кикони   ;   Крестони   ;   Меди   ;   Мизи   ;   Нипсеи   ;   
Одриси   ;   Пеласги   ;   Сатри   ;   Серди   ;   Синти   ;   Скирмиади   ;   Травси   ;   Трибали   ;   Фриги

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #70 -: Октомври 31, 2009, 16:01:47 pm »
К А К В О  З Н А Е М  И  К А К В О  Н Е  З Н А Е М  З А  Т  Р  А  К  И  Т  Е
 От книгата на Огнян Пищиков, „ Враца в търсене на забравеното име”

С етнонима траки се отбелязва съвкупността от древни племена, населявали една огромна територия от Карпатите до бреговете на Адриатическо, Егейско, Бяло и Черно море. Твърди се, че това пространство е наричано от античните гръцки автори Древна Тракия, по името на населяващите го племена. Може и да е обратното, но това е въпрос, подобен на този за кокошката и яйцето. Името на траките се споменава за първи път в Омировия епос, но “названието Тракия, под формата  “Тре–ке–ви–я”, е установено от някои учени в таблици, изписани с минойско “Б” писмо, което дава основание то да се датира няколко столетия преди Омировия епос”./24, 52/
Съществуват две възможности да знаем нещо за появата, бита и културата на траките. Първата е свързана с всичко, което са написали за тях древните летописци, главно гръцките антични автори след “митичния” Омир, между които Аристотел, Херодот, Страбон, Тукидид, Ксенофонт, Йорданес, Стефан Византийски, Прокопий Кесарийски и др. Всички сериозни историци знаят, че макар да са си присвоили правото да бъдат “истина от последна инстанция”, гръцките писатели невинаги са “исторически” почтени към траките и останалите народи, за които са дали сведения. Втората е плод на археологическите търсения и зависи от всички материални находки, които сме получили в наследство - открити, продължаващи да се откриват или ще бъдат открити. Най-древната тракийска култура се развива не само успоредно, но и равностойно с тази на древните елини, поради което двата етноса достигат еднаква степен на развитие. Те взаимно се проникват и обогатяват. Траките “подаряват” на гърците култа към някои богове и митологични герои /Асклепий, Аполон, Орфей и др./, а те им предоставят създадената от финикийците “първа азбука”. Вероятно заедно откриват магическите достойнства на виното и прогресивната роля на взаимната търговия.
Материалните свидетелства показват, че траките обитават  днешните български земи в късната бронзова епоха. Етногенезисът им е сложен и продължителен процес, резултат от сливането на миграционни елементи, особено в края на медно-каменната епоха /халколит/, с автохтонни /местни – бел.моя/ индоевропейски слоеве в древна Тракия. Окончателното оформяне на тракийската етническа общност е завършено в началото на желязната епоха. Изключителните им умения в рударството и металолеенето, основани вероятно на богатите рудни находища в района, определя тяхното икономическо развитие. Развитието на земеделието и животновъдството ги прави желани съседи за околните народи, най-вече за гърците, а в лозарството и винарството даже обменят опит. /24, 45/ Именно от траките е останало зарязването на лозите, което още тогава е било  превърнато в празник.

Останалото наhttp://pishtikov.vratza.com/index.htm
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 164
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #71 -: Ноември 02, 2009, 14:33:49 pm »
Тракийско селище при Халка Бунар

През римската епоха изворът, край който се намира тракийското селище е бил обграден от всички страни със солидна стена. Има данни, че стена е съществувала и в предримската епоха.
Обектът бе регистриран през 1999 г. по време на теренни обхождания. Голям иманярски изкоп и над 600 иманярски копки бяха направили видими останки от значителен по площ (над 10 ха) и с извънредно голяма концентрация на археологически материали тракийски обект. В изхвърлената пръст, разкриваща характера и структурата на културен пласт на антично селище, е събрано внушително количество керамични фрагменти и находки. Една от тях е особено ценна - фрагмент от съд със сив цвят с графит на гръцки език, вероятно част от тракийско царско име (Аматок или Саток) от края на ІV или началото на ІІІ в.пр. Хр.
Продължава тук:
http://www.bulgariancastles.com/bulgariancastles/bg/krepost-halka-bunar
и тук:
http://halkabunar.hit.bg/index1.htm
Явно си имаме още един тракийски цар. ;)


Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #72 -: Ноември 15, 2009, 00:42:54 am »
Археологически открития и сензации

-   Зъбът от Чирпан е на 7 млн.г.
-   Най – старото погребение на Балканите
-   Неограбен гробен комплекс на тракийски владетел

И други интересни факти.
http://history.rodenkrai.com/index.php/arheologiq/arheologicheski_otkritiq_i_senzacii/menu_id_59.html
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #73 -: Ноември 15, 2009, 10:41:59 am »
Почти всички тракийски племена: абанти, агатирси,.............
 

Привет baradj, картата е доста добра. Искам само да допълня, че скирмиани е имало и на юг от Бургас, чак до Китен.Те са разработвали медните мини срещу военната база на Атия, и по-на юг.А има и мнения, че скирмиани са работили и в мините край Малко Търново.  :)

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #74 -: Ноември 15, 2009, 21:11:54 pm »
Гледал съм племената на картата да са на местата, които са населявали най напред.   :)
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27