Автор Тема: САЩ са заплашени от държавен фалит  (Прочетена 129635 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #45 -: Април 07, 2008, 10:05:39 am »

Алън Грийнспан: Изгледите в САЩ да настъпи рецесия са повече от 50%

Изгледите в САЩ да настъпи рецесия са повече от 50%. Това заявява бившият председател на Управлението за федерален резерв (централната американска банка) Алън Грийнспан в интервю за испанския вестник „Паис“.

Според Грийнспан западната икономика е на кръстопът с повишаването на инфлационния натиск и след отсъствието на значителна инфлация през последните 15 г. в САЩ и в Европа. Като последица периодът ще бъде много по-труден от гледна точна на валутната политика, отколкото когато бях председател на Федералния резерв (1987-2006), коментира той.

Бившият топ банкер подчертава, че по негово мнение сегашното икономическо положение в САЩ не е рецесия, но изгледите да се стигне до рецесия са над 50%.

Колкото до зоната на еврото по мнението на Грийнспън в Германия нещата вървят добре, във Франция също, макар растежът да е слаб и да има структурни проблеми. По думите му Италия обаче има „свои собствени проблеми“.

 Според милиардера Джордж Сорос светът е изправен пред най-тежката финансова криза от Втората световна война насам, а САЩ са застрашени от рецесия.

В интервю за австрийският в. "Дер Щандарт" милиардерът има сдържани очаквания към предложения от президента Буш пакет мерки за подкрепа на американската икономика, който ще струва 150 млрд. долара на бюджета на САЩ.

"Ситуацията е много по-сериозна в сравнение с която и да е финансова криза след края на Втората световна война. В една своя статия се опитах да анализирам създалата се ситуация, това е комплексен въпрос. Съществуват основополагащи разногласия, които влияят на политиката през последните години и които произтичат от това, което аз наричам пазарен фундаментализъм.

Това е вярата, че финансовите пазари проявяват тенденция да действат като балансьор. Смятам, че това е невярна идея. Ние наистина можем да се изправим пред сериозна финансова криза
", пояснява Сорос.

В отговор на въпроса дали смята, че САЩ са заплашени от криза, Сорос казва: "Да, точно така".

А на уточняващ въпрос за Европа посочва: "Естествено, такава заплаха съществува. Учудващо е, че малцина го разбират.

На европейските пазари американският сорт суров петрол падна с 4 долара в ранните сутрешни часове и стигна 86.35 долара за барел.

Цената е най-ниска от началото на декември и е причинена от страхове, че САЩ ще намали драстично потреблението си на горива поради очакваната рецесия.


:)
musica universalis

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #46 -: Април 07, 2008, 17:40:48 pm »
Цената е най-ниска от началото на декември и е причинена от страхове, че САЩ ще намали драстично потреблението си на горива поради очакваната рецесия.

Ще ми се и нашите управници да намерят начин за драстично намаляване разхода на горива,но едва ли ще могат. Това прахосване на гориво като всеки човек се вози в собствен автомобил и то колкото може по-мощен,за мен не е нормално.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #47 -: Април 08, 2008, 10:07:43 am »
Сегашната пазарна криза е най-лошата от 60 години - Милиардерът Джордж Сорос:

2008-02-21
http://www.topnews.name
 

Настоящата финансова криза, предшествана от балон на пазара на недвижими имоти в САЩ, в някои отношения прилича на други кризи от края на Втората световна война насам, случвали се през интервал от между четири и десет години. И все пак има една голяма разлика: настоящата криза отбелязва края на ера на кредитна експанзия, базирана на долара, като международна резервна валута, пише в свой анализ, публикуван в изданието "Financial Times", Джордж Сорос.


Периодичните кризи бяха част от по-големия процес на пукане на балона. Настоящата криза е кулминацията на супербума, който продължи над 60 години, смята известният финансист и милиардер.

Процесите на пукане на балона обикновено се въртят около кредитите и винаги включват предубеденост или недоразумение. Обикновено това е неспособност да се разпознае възвратната връзка между желанието да се отпусне заем и стойността на допълнителната гаранция. Лесното отпускане на кредити генерира търсене, което води до покачване на цените на имотите, което пък на свой ред увеличава размера на наличните кредити. Балонът започва, когато хората купуват домове с очакването, че ще могат да рефинансират ипотеките си на печалба.

Скорошният бум на пазара на имоти в САЩ илюстрира това. Супербумът от 60 години насам, обаче, е по-сложен случай.

Всеки път, когато кредитната експанзия си навличаше проблеми, финансовите регулаторни власти се намесваха, вливайки ликвидни средства, както и чрез други начини за стимулиране на икономиката. Това създаде система от несиметрични стимули, които насърчават дори още по-голяма кредитна експанзия. Системата беше толкова успешна, че хората повярваха в това, което бившият президент на САЩ Роналд Рейгън наричаше “магията на пазара”, а аз наричам пазарен фундаментализъм, продължава Сорос.

Фундаменталистите вярват, че пазарите се стремят към равновесие и общият интерес се обслужва най-добре чрез позволяване на участниците на пазара да преследват собствения си интерес. Това е очевидно недоразумение, тъй като тъкмо намесата на властите предотвратяваше срива на финансовите пазари, а не самите пазари. Въпреки това, пазарният фундаментализъм стана доминиращата идеология през 80-те години на миналия век, когато финансовите пазари започнаха да стават глобализирани, а САЩ започна да трупа дефицит по текущата си сметка

Глобализацията позволи на САЩ да погълне спестяванията на останалата част от света и да консумира повече, отколкото произвежда. Дефицитът по текущата сметка на страната достигна 6,2 на сто от БВП през 2006 г. Финансовите пазари насърчаваха потребителите да взимат заеми, въвеждайки все по-сложни инструменти и по-щедри условия. Властите подпомогнаха и насърчиха този процес, намесвайки се, когато световната финансова система беше изложена на риск. От 1980 г. насам регулациите постепенно бяха облекчавани, докато практически изчезнаха.

Супербумът излезе извън контрол, когато новите продукти станаха толкова сложни, че властите вече не можеха да изчислят риска и започнаха да разчитат на методите на рисковия мениджмънт на самите банки. По подобен начин агенциите за кредитен рейтинг разчитаха на информацията, осигурена от създателите на въпросните продукти. Това беше шокираща абдикация от отговорност, коментира Сорос.

Всичко, което можеше да се обърка, се обърка. Това, което започна с високорисковите ипотеки, се прехвърли върху всички дългови облигации, изложи на риск компаниите за общински и ипотечни застраховки и презастраховки и заплаши да разбули суап-пазара на просрочени ипотеки на стойност трилиони долари. Ангажиментите на инвестиционните банки към придобиванията на компании със заемен капитал се превърнаха в задължения. Пазарно-неутралните хедж-фондове вече не бяха неутрални. Пазарът на обезпечени облигации премина в застой и фондовете, създадени от банките с цел да свалят ипотеките от техните баланси (т. нар. special investment vehicles), вече нямаха достъп до външно финансиране

Последният удар дойде, когато междубанковото кредитиране, което е в центъра на финансовата система, беше нарушено, тъй като банките трябваше да се погрижат за собствените си ресурси и не можеха да се доверят на останалите банки. Централните банки трябваше да влеят безпрецедентна сума в системата. Всичко това направи кризата по-сериозна от всяка друга след Втората световна война.

Кредитната експанзия сега трябва да бъде последвана от период на свиване, тъй като някои от новите кредитни инструменти и практики са несигурни и не може да се поддържат. Способността на финансовите регулатори да стимулират икономиката е скована от неохотата на останалия свят да натрупа допълнителни резерви в долари. Доскоро инвеститорите се надяваха, че Федералният резерв (Фед) на САЩ ще направи всичко необходимо, за да избегне рецесията, тъй като така е постъпвал в предишни случаи. Сега те трябва да осъзнаят, че Фед може повече да не е в състояние да направи това. Резервът трябва да се погрижи и за инфлацията. Ако федералните фондове бяха понижени под определено ниво, доларът щеше отново да попадне под натиск и доходността на дългосрочните облигации всъщност щеше да се увеличи. Къде е това ниво, обаче, е трудно да се определи. Когато то бъде достигнато, способността на Фед да стимулира икономиката ще свърши.

Въпреки, че рецесия в развитите страни сега е повече или по-малко неизбежна, Китай, Индия и някои от страните-производители на петрол са в много силна позиция. Така че настоящата финансова криза по-скоро може да доведе до радикално преразпределяне на световната икономика, отколкото до глобална рецесия, като влиянието на САЩ относително ще намалее за сметка на възхода на Китай и други развиващи се страни.

Опасността е, че политическите напрежения, включително протекционизмът на САЩ, в резултат на такъв развой може да нарушат световната икономика и да потопят света в рецесия или дори нещо по-лошо, заключава Джордж Сорос.

Как Сорос разори Англия

  През 1990 г. Великобритания се присъединява към Европейския валутен механизъм, като се нагърбва да следва монетарна и икономическа политика, която да гарантира промяна, не по-голяма от 6% между британския паунд и другите валути, участващи в механизма.

Неофициалната политика на Централната банка на Англия е да следва германската марка. Паундът влиза в механизма при курс от 2,95 марки и при доближаване на долната граница от 2,778 марки, държавата е задължена да се намеси на пазара. При три пъти по-висока инфлация на Острова, спрямо тази в Германия и лихви от 12-15%, условията не са благоприятни.

Вдигането на лихвите в Германия, в началото на 1990 г. причинява значително сътресение във валутния механизъм. Като допълнение Великобритания и Италия имат двойни дефицити. След отрицателния вот през 1992 г. на датчаните относно договора от Маастрихт, валутите, които са се търгували на долните граници, специално британският паунд и италианската лира, попадат под натиска на спекулантите. Те вземат назаем тези валути, като ги продават срещу германската марка.

Кулминацията е на 16 септември 1992 година, когато английската банка вдига основната лихва от 10 на 12%, с цел да изкуши спекулантите да купуват лири. Натискът продължава, като банката дори обещава по-късно същия ден да вдигне лихвите до 15%. Но това не променя нещата, като до 19 часа този ден Великобритания обявява, че напуска валутния механизъм и обезценява паунда. В британската политика и икономика този ден става известен като "Черната сряда".

Джордж Сорос добива изключителна популярност с това, че продава на късо повече от 10 млрд. паунда и след като Великобритания е принудена да се оттегли от механизма и да обезцени валутата си, в крайна сметка той печели около 1,1 млрд. долара. Сорос бива наречен "човекът, който разори Централната банка на Англия".
musica universalis

Неактивен rofl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 164
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #48 -: Април 08, 2008, 15:41:26 pm »
Кратко филмче, което обяснява с прости думи как се получават тези неща.

Money as Dept

http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279&q=money+as+dept+site%3Avideo.google.com&total=379&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0
Някой доста упорито ми трие съобщенията ;-)

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #49 -: Април 10, 2008, 18:36:27 pm »
     Наш познат беше на гости на сина си в САЩ. Когато севърна казач че САЩ бавно загиват. Сега синът му прави всичко възможно да продаде каквото може - бизнеса си, къщата, за която иска поне да може да я продаде на цена, колкото да може да си върне оставащата му сума по кредита, който е теглил. И се маха от там, прибира се със семейството си в България.
     Между другото от други познати се чу, че и в Испания е започнала стагнация и там падат цените на имотите, увеличават се цените на продукти, горива и някои българи вече се прибирали у нас, а други казвали, че и те щели да се готвят да се прибират.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #50 -: Април 10, 2008, 19:18:09 pm »
Нормално е това. Целия свят е в рецесия. Растежа на зрелите икономики е в рамките на 4-5% годишно.

Кризата породена от високорисковите ипотечни кредити засегна САЩ оттам и Испания (която е също високоразвита страна). Но чак пък да загиват, ми се струва преувеличено. Скоро това момче няма да може да вземе добри пари за имота си поради горната причина. Същото е и в Испания, още повече, че там строяха като луди в последните години. Особено ярко е положението със туристическите имоти. Навсякъде е  застроено и пазара изпада в рецесия и спад.

Същото ще се случи и с имотите в България. Знаем колко безумно високи са цените на имотите тук.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #51 -: Април 11, 2008, 14:45:18 pm »
Чавес се готви за бежанци от САЩ

Нора Виткова


Фидел Кастро е предрекъл падането на долара спрямо другите валути много преди кризата.

Това е заявил президентът на Венецуела Уго Чавес, цитиран от АП.

По думите на венецуелския президент американската икономика е в „ ужасна криза", отбелязвайки, че някои американци губят работата си, а това все още не е най-лошото.

Ако нещата продължат в същия дух, заявява Чавес, трябва да се подготвим да приемаме бежанци тук.

www.news.bg


Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #52 -: Април 17, 2008, 10:04:27 am »
Инфлацията в еврозоната срина долара


www.investor.bg

Инфлацията в еврозоната през март се оказа по-висока от предварително обявеното и достигна 3,6 на сто на годишна база, съобщават от Евростат. Основната причина за това са високите цени на горивата и хранителните продукти, които действат по посока обезценяване на парите в глобален мащаб.

Предварителните очаквания, които бяха съобщени в края на март, бяха за ръст на инфлацията с 0,2 процентни пункта спрямо февруари до 3,5 на сто. Днешните резултати обаче са по-различни, което доведе до очаквания, че Европейската централна банка може не само да запази лихвения процент без промяна, а дори и да го увеличи, тъй като заложеният от институцията таргет е в размер на 2 на сто.

Поскъпването на храните набира все по-голяма скорост и след повишението от 5,8 на сто през март, ръстът вече достига 6,2 на сто. Това е най-високата стойност, откакто Евростат води обща статистика от 1997 година. Цените на енергоносителите пък са се повишили с 11,2 на сто, като очакванията са тази тенденция да продължи и занапред с оглед рекорда от 114 долара за барел петрол, който беше поставен тази нощ.

След вчерашната стабилизация на долара до нива под 1,58 ЕUR/USD, днес единната валута започна деня силно и след новините за инфлацията се изстреля до 1,5960 EUR/USD в 12:50 българско време, преминавайки с цели 48 пипса над досегашния исторически връх от 1,5912 долара за евро



Цената на нефта надхвърли $ 115 за барел


www.bgfactor.org - 17 Април 2008


“Черното злато”поскъпна с $ 15 само за 2,5 месеца, еврото също удари нов рекорд спрямо долара – $ 1,5979 за евро

Цените на нефта продължават стремителния си курс нагоре и поставиха нов рекорд, след като майските фючърси на лекия суров петрол достигнаха цена от $ 115,21 по време на електронната търговия след закриването на сесията на Нюйоркската стокова борса, съобщава France Presse. Основните нефтени фючирси на лекия суров петрол с доставка през май се задържаха на нива от $ 114,95 за барел, след като борсовата сесия в Ню Йорк в сряда приключи при цена от $ 114,93.

Скокът на цените бе провокиран от негативните данни на щатския Департамент на енергетиката (US Department of Energy; DoE) за американските запаси от нефт и горива за седмицата, приключваща на 11 април. “Цените определено ще ударят $ 120 в рамките на седмица. Приливът на инвестиционни фондове също подкрепя ръста на цените. Повтаря се същата стара история, като суровият петрол се използва като хедж срещу инфлацията. Това, че доларът достигна нов исторически минимум спрямо еврото също е много голям фактор за пазара”, коментира експертът за нефтените пазари в Токио на Mitsubishi Corp., Тони Нунън (Tony Nunan).

На Лондонската стокова борса, юлските доставки на нефт от сорта Брент от Северно море достигнаха пик от $ 112,83, преди да затвори също на рекордни нива от $ 112,66 за барел, или с 1,08 долара повече в сравнение с предходния ден.

Седмичният отчет на DoE за енергийните запаси показа, че резервите от нефт са намалели с 2,3 млн. барела, вместо първоначално предвидените 1,8 млн. барела. Щатите разполагат с 313,7 млн. барела суров петрол, което близо до минимума на средните нива за този сезон на годината. Резервите от бензин са спаднали с рекордните 5,5 млн. барела, много над пазарните очаквания за спад от 1,8 млн. барела, на фона на минималното увеличение от 100 000 барела на дистилираните горива за отопление и дизела, вместо очаквания спад от 1,5 млн. барела. Брокерите обаче се фокусират именно върху запасите от бензин в навечерието в пика на търсенето му в сезона на ваканциите в САЩ, който започва през май.

“Суровият петрол вече измести финансовите резерви, валутите и ценните метали от традиционната им роля на икономически измервател”, коментира конюнктурата на пазара анализаторът Джон Кълдиф (John Kilduff) от MF Global. Щатският Департамент на енергетиката подкрепя това твърдение с историческата справка, че през 1970 г. официалната цена барел петрол, фиксирана от най-големия производител Саудитска Арабия е била $ 1,80. След нефтеното ембарго на OPEC през 1974 г., цените на петрола за щатските рафинерии се изстреляха над $ 10, а в годините на интерванция на страните-производителки, цената на “черното злато” неизменно върви нагоре.

Нефтът за пръв път прескочи психологическата бариера от $ 100 за барел на 2 януари т. г. и оттогава бележи рекордни темпове на поскъпване заради хроничната незадоволеност на пазара в САЩ, най-големият енергиен консуматор в света.

Иран, който е ключов член на OPEC със своите 40% от световното производство на нефт, вчера отхвърли призивите на водещите държави-потребители на петрол за предприемането на мерки от страна на картела за понижаване на цените. “Защо OPEC трябва да прави опити да намалява цените, въпреки рекордното търсене в САЩ и Великобритания? Те могат да настояват каквото си искат”, коментира призивите на Вашингтон и Лондон министърът на нефтодобива на Иран Голам Хосеин Нозари (Gholam Hossein Nozari) на нефтена конференция в Техеран. 

За последните няколко дни цената на нефта на световните пазари скочи с $ 4 заради поевтиняването на долара и повишеното внимание на спекулативните инвеститори към нефтените фючърси, както и заради закриването на 4-ти морски нефтен терминал в Мексико, през който нефта от района на Мексиканския залив се изнася в чужбина.

Цените бяха стимулирани и от новият исторически максимум на еврото спрямо долара, достигнат на 16 април – 1,5979 долара за евро. Курсът на единната валута се повиши заради новината, че инфлацията в Еврозоната за март 2008 г. е достигнала 3,6% - най-високият показател от въвеждането в обръщение на еврото през 1999 г. Слабият долар засилва търсенето на доларовите стоки като суровия петрол, които поевтиняват за купувачите със силни валути.

Предишният рекорд в курса евро-долар бе достигнат на 10 април, когато европейската валута се търгува на нива от 1,5913 долара. Спрямо британския паунд, курсът на еврото на 16 април достигна 80,73 пенса.
« Последна редакция: Април 17, 2008, 10:43:33 am от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Sekhmet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 139
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #53 -: Април 17, 2008, 15:07:17 pm »
По този повод наскоро гледах интересен документален филм - "Духът на времето" "Zeitgast", там много добре е показано и доказано защо нещата отиват толкова на зле за всички обикновени хора.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #54 -: Април 29, 2008, 17:20:27 pm »
   Във в-к "Строго секретно" за месец май има статия - "Краят на US-безумния експеримент. Остава им стратегията - подпалвай".

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #55 -: Май 07, 2008, 15:04:23 pm »
Ето нещо актуално по темата:

СРИВАНЕТО НА АМЕРИКАНСКАТА СРЕДНА КЛАСА

www.indymedia.org/newswire/display/20935/index.php :o :-[ :(

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #56 -: Май 07, 2008, 16:04:43 pm »
Нов рекорд в цените на петрола  ;) :o

www.dw-world.de/dw/function/0,2145,70346_cid_3317333,00.html

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #57 -: Май 08, 2008, 07:25:06 am »
   Във в-к "Строго секретно" за месец май има статия - "Краят на US-безумния експеримент. Остава им стратегията - подпалвай".

Както винаги,ще подпалват и ще гледат отстрани. Такива като нас ще се избиват взаимно а господарите на света ще печелят.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #58 -: Май 08, 2008, 11:28:57 am »
ИСТИНСКИ ПАРИ СА ЗЛАТОТО И СРЕБРОТО
www.istinski-pari.com/

"Добре дошли в страната на HOMO MERCANTILUS EGOISTUS!"
Приватизация и криза в социалното осигуряване
www.bulgaria.indymedia.org/newswire/display/20910/index.php

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:САЩ са заплашени от държавен фалит
« Отговор #59 -: Май 08, 2008, 18:46:47 pm »
Защо САЩ са в криза и дали Сатаната не е виновен ? Цитирам Б.В. Сахаров, професор по социална психология на Уудхейвънския университет.
"...Бръкнете си в джоба и извадете един долар. На обратната му страна ще видите същата тази социална пирамида. Пребройте стъпалата и ще се убедите че са 13. А на самия връх има око. Това е окото на познанието. / Над окото лозунг от 13 букви/. От другата страна има орел. В ноктите на единия му крак има 13 стрели,в другия 13 листенца. Над главата му-шестолъчна звезда /съставена от 13 петолъчки/ и лозунг от 13 букви...."
« Последна редакция: Май 09, 2008, 07:32:09 am от daskala »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27